BUITENLAND. BINNENLAND. worden. Als de Tweede Kamer nu slechte, onpraetische wetten maakt, kan de Gemeente raad liet toch niet helpen wanneer de uitvoering dier wetten veel geld kost Anti-revolutionair. Ten deele stem ik u dit toe. Vergeet evenwel niet dat er tusschen uit voeren en uitvoeren een groot verschil kan bestaan. Om een voorbeeld te noemenIk ben zoo als te begrijpen is, tegen de gehate school wet van '78. Die wet moet evenwel toch uit gevoerd worden. Nu hebben onze geestverwanten in de Tweede Kamer cn in den Gemeenteraad cenc taak te vervullen. In de Tweede Kamer moet getracht worden de wet minder onprac- tisch te maken (practisch niet, dat is onmoge lijk)zooals onze talentvolle Lohman reeds gedaan heeft; in den Gemeenteraad moet al het mogelijke gedaan worden om de wet binnen de engste grens uit te voeren, zoo zuinig moge lijk! Er kan zooveel geplitst, bezuinigd, worden en toch getrouw aan 's lands wetten blijven. Liberaal. Nu ja, dat heb ik al meer van uw partij gehoord. Ik betwijfel evenwel of het mogelijk is. Want al kan men dit ook, dan zijn de Gedeputeerde Staten er nog, en die •tikken de Gemeenteraadsleden al spoedig op de vingers. Anti-revolutionair. Dat is helaasmaar al te waar. Maar in elk geval hebben de Gemeente raadsleden dan toch hun plicht gedaan. Liberaal. Bovendienwie zegt udat ook wij geen bezuiniging willen? Maar 't is wat laat geworden. Tot ziens geerders van het land beschouwen. De Fransche re publiek heeft nu echter kans den harer (denkbeeldige) monarchale hoofden te verliezen. Henri V n 1. de eenige overgeblevene erfgenaam van het doorluchtige cn eens zoo machtige huis van Bourbon volgens de -legitimisten ten onrechte Graaf van Chambord ge naamd is ernstig ongesteld zoo ernstig dat er gevaar voor sterven bestaat. Aangezien Henri V geene zonen of dochters nalaatsterft het huis van Bourbon in hem uiten krijgt daardoor de Graaf van Parijs dub bele rechten op den ledigen Franschen troon, altijd als Henri V sterft. De klacht van de Britsche reeders, dat het Suez- kanaal niet diep genoeg is voor de behoeften van het verkeer, heeft op het onverwachts van Fransche zijde, dus van de oppositie, bevestiging ontvangen. Het Fransche fregatschip Boyon, onderweg naar Tonkin, stiet herhaalde malen tegen den grondniettegen staande men de kanonnen en een deel der amuni- nitie, voor het kanaal in te gaan, op lichters had overgeladen. Aan de schroef werd zelfs belangrijke schade toegebracht. Een verschrikkelijk ongeluk is te Glasgow deze week voorgevallen. Bij het van stapel loopen van het stoomschip Daplmekantelde het vaartuig en kwamen, volgens de laatste berichten, meer dan 150 menschen om het leven. De duikers verklaarden, dat de machine-kamer opgepropt was met lijken. Eene omvangrijke werkstaking dreigt in het noorden van Engeland uit te breken onder de fabrieksgezellen naar aanleiding eener loonsverlaging. Maandag staak ten 7000 ijzerwerkers te Birmingham het werk. Gis teren werd door afgevaardigden van de ijzerwerkers uit Midland eveneens tot staken besloten. Men ver wacht de sluiting van vele fabrieken. De lersclie kwestie de wormdie in Enge land aan het ministcrieele leven knaagt! Haar uit den weg te ruimen kan Gladstone niet. Steeds wordt de tegenstand der Iersehe leden in het Parlement feller, en backten deze zelfs door redevoeringen, door alles behalve vredelievende artikelen in de bladen te werken op de gezindheid van hei lersclie volk. 'tls te begrijpen, dat er zoodoende een „op- roerigen geest" onder de Ieren komt. Zijne Heiligheid de Paus begon dit ook te merkenen wars als hij is om bij zijn geestelijke onderdanen toe te laten pogingen, die ten doel hebben „omverwerping der gestelde machten of revolutie," heeft hij getracht de leren wat zachter te stemmen. Maar het schrijven dat hij aan de lersclie bisschoppen richtte, heeft tot op heden weinig uitgewerkt, en daardoor ook is de toestand van het Gouvernement niet minder netelig geworden. Ook in het buitenland heeft er zich weer iets voorgedaan, dat niet gunstig zou kunnen zijn voor het Engelsche ministerie. In Egypte n. 1. hcerscht de cholerade vreesclijke ziekte, waarvan Europa nu sinds ettelijke jaren ge vrijwaard was. liet schijnt dat pelgrims van Mekka de cholera in Egypte gebracht hebben, en dit wordt aan de Engelscken geweten. Nu zijn er een paar mogendheden, en vooral Turkije, die de Engelscken er hard over vallen, dat deze meer over hebben voor den bloei van den handel dan voor de gezond heid der Europeanen. Men meent n. 1. dat de En gelscken de Egyptische havens niet genoeg tegen het indringen van deze Aziatische ziekte beschermd hebben. Dat die ziekte vele offers eischt, bewijst de Egypti sche stad Damiatc, waar een paar dagen geleden in 24 uren 123 menschen aan de cholera stierven. In Cario zijn er ook reeds offers gevallencn naar men bericht is de vreesclijke ziekte reeds naar Eu ropa overgewaaidalthans het eiland Maltha moet door haar bezocht geworden zijn. Opmerkelijk, dat thans in Egyptewaar de cholera voor het laatst in 1807 heerschte, de ziekte zich thans heeft geopenbaard, dus na 10 a 17 jaren. Nu is het bekend, dat in 1832 de eerste groote epidemie in Europa voorkwam, de tweede in 1840, de derde in 1806, dus telkens na 17 jaren. Intusschen is, sedert de laatste groote epidemiein Europa (en niet minder in Egypte) met betrekking t t voorzorgsmaat regelen veel ten goede veranderd, cn is het gevaar van een nieuwen inval in Europa veel geringer ge worden dan het vroeger in -dergelijke gevallen was. Men weet dat Frankrijk in de laatste 80 jaren zich in het bezit van enkele vorstenhuizen heeft mogen verheugen(?) n. 1. het huis van Bourbondat van I.ouis Philippe van Orleans en dat van Napole on Bonaparte. Nu doet zich het zonderlinge verschijn sel voor, dat niet één lid dier vorstelijke huizen iets in Frankrijk te zeggen heeft, niettegenstaande de thans nog levende erfgenamen der vroegere Fransche koningen en keizers steeds zich als de wettige rc- Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel van den heer Vermeulentot wijziging van de artt. 56, 61 en 65 der wet op het lager ouderwijs, is verschenen. Van meer dan ééne zijde werden bezwaren geopperd tegen de opportuniteit van dit voorstel. De wet van 1878 werkte nog niet lang genoeg, om nu reeds ingrijpende wijziging daarin aan te bren gen. Het is ook niet wenschelijk, dat zij stuks gewijze door de leden der Kamer worden voor gesteld. Anderen gaven toe dat het de voorkeur ver diende, wanneer de Regeering noodzakelijk ge bleken wijzigingen voorstelde. Alvorens tot ontijdige wijzigingen der wet van 1878 over te gaan, wenschen velen dat ook het resultaat der kweekscholen, die eerst kort in werking zijn, werd afgewacht. De voorgestelde verande ringen ondervonden veel bezwaar, maar enkelen konden met het voorstel wel eenigszins mede gaan. In den laatsten tijd zijn door den Minister van binnenl. zaken een en andermaal verzoeken afgewezen om subsidie, krachtens art. 49 der wet op het lager onderwijs, op grond, dat in de gemeentendie het goldgeen schoolgeld werd geheveu. De minister antwoordde „Ik geef toe, dat de gemeentebesturen vrij zijn, die belasting al of niet te heffen. Maar zoodra zij de toepassing van art. 49 inroepen, valt te beoordeelen of de ingezetenen, en wel in de eerste plaats de belanghebbenden genoeg zaam bijdragen. Het heffen van een behoorlijk, hoewel matig schoolgeld tot tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs, schijnt wijders een billijke eisch tegenover de aanvrage om buitengewoon subsidie in die kosten. Ik zie in dien eisch te minder bezwaar, om dat de ondervinding, elders opgedaan, niet het bewijs levert, dat schoolgeld-heffing nadeelig zou werken op het schoolbezoek." N. R. Cl. De S Juli 11. gehouden vergadering der Provinciale Staten van Zeeland werd door den Voorzitter Jhr. Van Karnebeek met eene toe spraak geopend. Daarna werden de geloofsbrieven der nieuwgekozen leden voor de districten Zierikzee, Sluis, Goes, Middelburg, Tholen en Hulst onderzocht. De daartoe benoemde com- missiën adviseerden tot toelating van al de ge kozenen. Dezen legden daarop de vereischte eeden af in handen van den Voorzitter. De verschillende ingekomen stukken werden deels voor kennisgeving aangenomen, deels ter griffie voor de leden ter inzage gelegd naar de afdeelingen verzonden, waaronder oo een voorstel van J. Calus e. s. tot wijzigin van het reglement op de wegen en voetpadei De Minister van Staat, rar. A. E. J. Moddei man, lijdt aan een ingewandziekte, welke ee zeer bedenkelijk karakter heeft aangenomen. Het vergelijkend examen voor kweekelinge aan de rijks-kweeksch'ool voor onderwijzers zi te Middelburg gehouden worden op 23 Juli. Op de voordracht voor hoofd der tweec openbare school te Alblasserdam komt o. voor de heer Van Weele, onderwijzer te Dre schor. Uit Goes wordt ons bericht Men vreest, dat de aardappelziekte in aan tocht is. Althans in westelijk Zuid-Bevelan hebben zich daarvan sporen voorgedaan. Door den gemeenteraad van Bergen op Zooi is besloten tot het maken van een verbeterde en geregelden toevoer van zoutwater naar oesterputten. De kosten daarvan zijn begroi op ƒ25,000. Zondagnamiddag is op eene lengte van ong veer 200 meters bij eene breedte van 4 mete het nagenoeg geheel verdorde gras aan de zeedijk van den Zuidvlietpolder onder Wolfaart dijk verbrand. Een wandelaar mocht het gelukken met b hulp van eenige jongens het vuur te doove: De oorzaak van dien brand is onbekend. In de vorige week zijn de volgende gevalk van pokken in de provincie Z.-Holland voo gekomen (buiten Rotterdam) te Oud-Beierlai 9; te Delfshaven 5; te Leiden 4; te Leide dorp, Kralingen, Maasdam en Piershil 1. Men schrijft uit Oud-Beierland Nadat de pokken vóór een paar weken goed als geweken waren, zijn er daarna wed verscheidene nieuwe gevallen voorgekomen, ziekte doet zich zoo goed als uitsluitend vo bij kinderen en bij volwassenen, die of niet g vaccineerd of niet gerevaccineerd zijn. Hoew het nuttige van den maatregel daardoor iedereen moet in het oog vallen, blijft tegenwerking tegen de vaccine toch niet ui zoodat er maar betrekkelijk weinig toe overgaa In de zitting van Woensdag 4 Juli werd de drie leden van het college van Gedeputeer Staten, die aan de beurt van aftreding ware de heeren mr. J. C. R. van der Bilt, J. P. Buteux en J. H. Bybau, op nieuw tot i betrekking gekozen. De heeren mr. N. J. Snouck Hurgronje en J. C. II. Heijsedie wege hunne aftreding als leden van de Provincii Staten ook als Gedeputeerden aftraden, werd eveneens herbenoemd. Tot lid der Staten bedoeld bij art. 89 Provinciale wet, werd herbenoemd de heer r J. Moolenburgh. Allen verklaarden zich bereid de benoemi aan te nemen. Na splitsing der vergadering in afdeeling werd de openbare zitting gesloten en de v gende bijeenkomst bepaald op Vrijdag 6 J des voormiddags te 10 uren. St. Anna land. Treurig is het ook in onze meente met de uienteelt gesteld. Overal op uienvelden vindt men ledige ruimten, die d< het gevorderde saizoen, nu niet meer kwm worden beplant of bezaaid. De oorzaak dat uien zoo weggaan is gelegen in de „wori zegt men. Om te weten te komen tot w soort van insect deze worm behoort, wikke de heer C. Bergers eenige uien met „worrapj er in, in een papier, die door den heer Slag hoofd der school alhier, tot onderzoek n Wageningen werden gezonden. De heer S. Lako, leeraar aan de landboi schoolmeldde kort daarop dat de heer 1 zema Bos, reeds uien onderzocht had, die h uit St. Maartensdijk waren toegezonden. Uit schrijven blijkt, dat de „worpjes", de lar zijn van een vlieg. Anthomjia antiqua, tegenwoordig op de Zeeuwsche en Zuid-II

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2