NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD GeiÉmatolieziiiii No. 6. Zaterdag 7 Juli 1883. JL M. C. POT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. UITGEVER: Tholen, Adrerteutiën van 1 tot 4- regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Ingezonden stukken worden vóór Donderdag avond ingewacht. lan de Kiezers van de Gemeente Tliolen. Dinsdag 17 Juli a. s. worden de kiezers in ;eheel ons land opgeroepen ten einde de mannen ïunner keuze naar den Gemeenteraad te zeu len. Ook in onze Gemeente. Onze geachte Burgemeester, de heer C. J. De Volder van Boorden en de heer C. Verkerke zijn aan de leurt van aftreden, 't Is ons eene aangename aak U allenLiberalenAnti-revolutionairen en toomsch-Katholieken van ons stedeke Tholen ringend uit te noodigen Uwe stem aan ge- loemde heeren te geven. Van politieke richting 2 s bij eene gemeenteraadsverkiezing geen sprake. Bezuiniging" is de leuze van Anti-revolutio- airen en Roomsch-Catholieken. Welnu die leeren zijn ijverige voorstanders van bezuiniging, letuige het streven om, waar de Gedeputeerde itajen bezwaar zien in het bezit der Gemeente an slechts ééne openbare school, onze Ge- - aeenteraad met onzen hooggeachten Burgemeester oorop, toch al het mogelijke doen om de iemeente niet op zwaardere lasten te brengen, e heer C. J. De Vulder Van Noorden, nu eeds meer dan dertig jaren door het vertrouwen an Z. M. den Koning vereerd in het bekleeden an zijne betrekking als Burgemeester, is ten olie het vertrouwen van U allen, Thoolsche iiezers, waard. Dat daarom ieder Kiezer onzen lurgemeester stemme. Ook de heer C. Ver- J\ erke bevelen wij U dringend aan. Als oud- ^Onderwijzer is hij natuurlijk uitstekend op de oogte van het onderwijsen bovendien is hij oor zijne tegenwoordige betrekking bekend met en toestand van de burgerij. Kiezers, komt allen ter stembus, opdat met ;ne schitterende meerderheid gekozen worden "e Heeren C. J. de Vulder van Noorden C. Verkerke. 1 K SAMENSPRAAK isschen een Liberaal en een Anti-revolutionair. Anti-revolutionair. Dat is me toch eene drukte fan 'tjaar met dat kiezen. Eerst heb ik ge- emd voor een lid van de Provinciale Staten len voor de Tweede Kamer, en nauwelijks is it achter den rug of daar krijg ik weer een embriefje te huis voor het kiezen van leden or den Gemeenteraad. Waarom die veikiezin- n zoo kort na elkander moeten volgen, be- 'ijp ik niet. Ik moet u eerlijk bekennen dat er al genoeg van heb. Liberaal. Ja, zoo drie verkiezingen in één ar zouden al gauw tegenstaan. Maar we zijn nu eenmaal kiezers, en dus moeten wij ook van ons stemrecht gebruik maken. Hadden wij dit niet, wij zouden zeer waarschijnlijk „steen en been" klagen, dat er in ons land geene vrijheid bestonddat wij wel plichten te ver vullen hadden, maar geene rechten bezaten. Anti-revolutionair. Nu ja, ik stem je dat volkomen toe. Ik ben er volstrekt niet tegen, dat ik kiezer ben; ik vind het maar minder aangenaam, dat een groot gedeelte van het jaar 'r>3 besteed wordt aan verkiezingendie de burgers van hetzelfde land al ras in strijd lustige menschen zouden doen ontaarden. Want je zal me toch toestemmen dat een verkiezings strijd soms alles behalve malsch is. En hoe zal het nu weer met de aanstaande Gemeenteraads verkiezingen gaan Liberaal. Ja, dat kan ik natuurlijk vooraf niet zeggen. Dit alleen weet ik dat, al maken wij allen gebruik van ons recht tot stemmen, en dit is ook onze plicht, daarom eene ver kiezing nog niet een „felle strijd" behoeft te zijn. Ik schrijf heel eenvoudig de namen van mijn candidaten op mijn stembriefje, en gij doet ook zoo. Daarmee uit Anti-revolutionair. Ja, als elke verkiezing zoo af kon loopen, dan zou de verkiezingstijd heel wat rustiger zijn. Maar in de candidaten, daar zit 'm juist de knoop. Jij denkt, dat A. een goed gemeenteraadslid zou zijn, en ik denk juist het tegenovergestelde. Nu moet toch uit gemaakt worden wie gelijk heeft, jij of ik. Ik zeg waarom de candidaat van uw partij mij niet bevalt, en jij tracht mijne bedenkingen te weerleggen. Liberaal. Natuurlijk. Maar, waar ik vooral het oog op heb, is de wijze, waarop de candi daten beoordeeld worden. Lees slechts de adver tenties, die ter aanbeveling of ter bestrijding van candidaten in de „Zierikzeesehe Nieuwsbode" geplaatst worden. Aan de ééne zijde een hemel hoog verheffen van de bekwaamheden en de zedelijke eigenschappen van één onzer mede burgers; aan de andere zijde eene vaak beleedi- gende beoordeeling van een anderen medeburger. De eene burger krijgt in zoo'n advertentie een getuigschrift van volmaaktheid, een ander bur ger uit dezelfde plaats, misschien wel diens buurman, wordt dikwijls zóó uitgeschilderd, alsof hij nergers meer bruikbaar voor is en alleen waardig gekeurd kan worden om naar Atchin te sturen. Anti-revolutionair, 't Is volkomen waar. En je spreekt daar van de Zierikzeesche Nieuwsbode De redactie van dat blad schijnt die adverten ties toch ook heel aardig te vinden. Althans, ik herinner me nog een paar jaar geleden een bericht, afkomstig van Goes, gelezen te hebben, waarin twee aftredende gemeenteraadsleden op eene „schandalige" manier werden besproken, 't Pleit mijns inziens niet voor die redactie, maar, 't is waar ook, op zoo'n kleinigheid let ze niet. Waarlijk, ik stem je toe, dat de verkiezingsstrijd voor beide partijen dikwijls maar al te weinig eervol gestreden wordt. Maar wat daaraan te doen Liberaal. Daar is genoeg aan te doen. Laten wij, gij Anti-revolutionairen en wij liberalen, bij alle verschil, dat er tusschen ons bestaat, daarin samenwerken om n. 1. zuivere wapenen in den strijd te gebruiken. Laten wij toch steeds zorgen in onze beoordeelingen over de candi daten nooit of nimmer in persoonlijkheden te vervallen. Wat mij aangaat, dien man alleen neem ik tot mijn candidaat, van wien het be kend is, dat hij in gemeentezaken mijne be ginselen voorstaat, en tevens de bekwaamheid heeft die beginselen te verdedigen. Over zijn persoon, dat wil zeggen over zijne zedelijke eigenschappen, kunnen wij in den regel toch geen juist oordeel vellen, en daarom blijft het „persoonlijke" bij mij buiten rekening, tenzij dit bijzonder in 'toog mocht vallen. Als wij, liberalenen gijanti-revolutionairenzoo steeds deden, waarlijk de verkiezingsstrijd zou veel van zijn hatelijk karakter verliezen. Anti-revolutionairGoed gesproken. Ik beaam ten volle, -wat gij daar zegt. Geene persoonlijk heden Alleen op de richting en zooveel mogelijk op de bekwaamheden van onze candi daten gelet. Uitstekend Als de schrijvers van de advertentiën en schrooibiljetten dit nu ook zoo maar begrijpen. Liberaal, 't Doet me genoegen, dat wij het nu zoo verre eens zijn. Dat gebeurt niet dik wijls. Wij hebben het anders nog al eens aan den stok Maar je spreekt daar ook van be ginsel. Welke beginselen wenscht gij in uw candidaat? Ik herinner me nog iets van een paar stukken in de Standaard, waarin Dr. Kuijpcr betoogde, welke candidaten voor de Gemeenteraden door deanti-revolutionairenmoeten gesteld worden. Beaamt gij dat ook, of moet hij, die door u naar den gemeenteraad wordt gezonden dezelfde kerk of denzelfden dominé bezoeken, waaraan gij de voorkeur geeft? Anti-revolutionair. Wel neen! „Bezuiniging is de leuze, waaronder wij onze mannen naar den Gemeenteraad willen zenden. Bezuiniging, bijna op ieder gebied, maar vooral op dat van 't onderwijs. Ik weet zeer goed dat een Ge meenteraad geene wetten kan of mag maken, hij moet die slechts uitvoerenen daarom zou het program, indien wij dit voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad hadden, er heel wat anders uit moeten zien dan dat voor de Tweede Kamer. Ik onderschrijf van ganseher harte de Gereformeerde geloofsbelijdenis. Doet mijn candidaat dit ook, zooveel te aangenamer. Maar indien hij daartegen bezwaren heeft, welnu ik zal hem daarom mijn stem niet' onthouden. Ik weet zeer goed, dat de leden van den Gemeenteraad in hunne vergaderingen zich niet bezig kunnen houden met het ontwikkelen of verdedigen van Gereformeerde stellingen. Liberaal. ZooMaar je spreekt daar van bezuiniging. Is dit geen hersenschim Zelf erkent gij, dat de wetten moeten uitgevoerd DE THOOLSC 'i i EN

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 1