BINNENLAND. het Catholieke geloot, welke pogingen ook gedaan wer den, hen tot de Staatskerk over te halen. Vandaar de ver schillende opstandenmaar ook elke opstand van de Ieren, bracht hen in ongunstigen toestand en spoedig was het aller grootste gedeelte van het land het eigendom van Engelsche heeren. Waar zij vroeger eigenaars waren werden de Ieren nu pachters, en nog wel onder zeer drukkende bepalingen. Daarbij komt dat de aardappelenteelt de voornaamste tak van landbouw is, en men weet hoe ongunstig dit gewas in de laatste dertig jaren dikwijls was. Eene mis lukking van dezen oogst bracht hongersnood te weeg zooals in 1848 en volgende jaren. Daardoor ver meerderde nog meer de geest van verzet, vooral ook wijl de eigenaars op de hardvocktigste wijze steeds do volle pacht cischten en volstrekt geene pogingen in 't werk stelden om verbeteringen tot stand te brengen. De meeste eigenaars vond meu onder de eonservatteven en juist deze waren in het minst ge neigd om ten koste van hun beurs de lasten van de Iersche pachters minder drukkend te maken. Van daar dan ook dat de Conservatieven al spoedig den scheldnaam van Toriesdat wil zeggen: Iersche roovers ontvingen. Weinig werd dus gedaan door ministeries, die Tories in hun midden telde. Entoen nu vóór eenigc jaren Gladstone, een liberaalaan de regecring kwam ging er door gansch Ierland heen een kreet van verademing op. Men dacht, dat nu alles spoedig zou veranderen. Hoe is men te leurge- stcld Immers, waar honderde jaren een volk is onderdrukt geworden, waar eeuwen zijn voorbijge gaan, waarin niets voor Ierland gedaan was, moet het wel tot de onmogelijkheden behoorenzou het wel een „wonder" zijn geweest, dat een liberaal, al heeft hij ook dc uitstekende eigenschappen van een Gladstone, in den tijd van ettelijke jaren let lands bevolking uit haren treurigen toestand had gered. Dat „wonder" heeft Gladstone niet kunnen doen. Met den besten wil is hij aan 't werk getogen hier en daar zelfs betere verhoudingen geschapen tusschen eigenaars en pachtersmaar liet Iersche volk wil meer! Het vergat evenwel, dat eene algc- heele verbetering niet door een paar jaren maar door eenige menschenlevens zal kunnen tot standgebraeht worden. En nu is Gladstone daarvan de schuld De Iersche kwestie is wel een wormdie aan zijn ministerieel leven knaagt. En nu iets over de beruchte Louise Michel Als men de dagbladen leest zou men onwille keurig denken, dat in Frankrijk 'twelk in zooveel partijen verdeeld is, het ondoenlijk is al de com munistische en socialistische woordvoerders en woord voerderessen onder den duim te houden. Nu, deze lieden bewegen zich daar dan ook heel vrijheel wat rustiger dan in Rusland b. v.zoo zelfsdat men soms wel denken moet, dat die vrijheid wel eens zou kunnen ontaarden in losbandigheid. Geen dag gaat er haast voorbij of er wordt te Parijsals mede in andere groote plaatsenin vergaderingen door dikwijls „oproerige" toespraken op het domme volk gewerkt. Eén van die raddraaiers is voorzeker wel de bekende Louise Michel. Dezelfde, die in Brussel, in Londen, alsook in Amsterdam is geweest om hare „geestverwanten", de burgers en burgeressen aan te porren, doch in deze steden met weinig ge volg. Louise maakte het evenwel op 't laatst zoo bont, dat de Parijsche politie er zich eindelijk mee ging bemoeien. Zij werd gevangen genomen en Zater dag 24 Juni, door het Parijsche gerechtshof tot zes jaren gevangenisstraf en nog tien jaren toezicht ver oordeeld. Voorzeker een goede daad. In October 1882 werden te Presburg in Hongarije de bekende afschuwelijke buitenspoorigheden tegen de Israëlieten gepleegd. Eerst nu.Juniis uitspraak gedaan in het proces tegen de bedrijvers dier hande lingen. Zij zijn veroordeeld tot gevangenisstraf, wier duur afwisselt van twee tot vier weken. Naar wij vernemen zou het wetsontwerp tot aanvulling der wet op den kinderarbeid, waar over verleden week het voorloopig verslag ver scheen, door de tegenwoordige Regeering worden 'ingetrokken. Aan den heer A, de Vulder van Noorden is, op verzoek eervol ontslag verleen 1als bur gemeester van Heinkenszand. Mr. A. Heemskerk, lid van de rechtbank te Zierikzee, is benoemd bij het hof van appèl te Cairo. De heer jhr. mr. A. E. de Savornin Lohrnan heeft de herkiezing als lid der Tweede kamer voor het district Goes aangenomen. Het bestuur der kiesvereeniging Nederland eu Oranje te Middelburg heeft, volgens het Zuiden, een brief ontvangen van den heer mr. P. O. 't Hooft, waarin hij kennis geeft, het mandaat als lid der Tweede Kamer te aanvaar den en zijn praktijk als advokaat te zullen neerleggen. Bij de Dinsdag gehouden herstemming in het district Delft voor een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 285:3 stemmen. Gekozen is mr. A. H. M. van Berckel met 14(58 stemmen. Mr. A. E. J. Modderman verkreeg 1385 steramen. Bij gelegenheid van het concert der grena diers en jagers, te Middelburg oi> 6 Juli a. s. zal een extra trein loopen van Middelburg naar Goes en naar Vlissingeti. Naar Goes vetrekt die 's avonds te 11,10 van Middelburg; hij stopt te Arnemuiden te 11,16, te 's-Heer Arendskerke te 11,30 en komt te 11.38 te Goes aan. De trein naar Vlissingen vertrekt te 12.20 's avonds van Middelburg. Het gerechtshof te's Gravenhage veroordeelde heden 0. V. D.dienstbode te Tholenwegens diefstal tot zes maanden celstraf. Op het 20e Christelijk nationaal zendingsfeest op liet landgoed Voordaan bij Blauwkapel, te houden, zullen, zooals wij vroeger meldden, o. a. spreken de heeren baron Van Doorn van Westkapelle en dr J. Riemens, pred. te Mid delburg. De eerste zal spreken over De ware rust en de tweede over De teekenen der tijden. Naar wij vernemen is de, op aanraden der Export-Maatschappij voor Zeeland genomen proef met het verbouwen van Meirapeu in deze provincie volkomen gelukt en behoeft de quali- teit geenszins voor die der Noord-IJollandscke onder te doen. De verzending naar het noorden van Engeland heeft tegenwoordig op eene vrij groote schaal plaats eu de prijzen zijn zeer naar genoegen der afzenderszoodat dit artikel in volgende jaren bijzonder in de aandacht van land- en tuinbouwers mag worden aanbevolen. Het totaal bedrag der tot heden ingekomen gelden voor de nagelaten betrekkingen van de op 5 Maart 11. verongelukte visschers van Urk bedraagt ƒ45625,361/.,. In de Staatscourant van 27 Juni komt o. a. voor een bericht over de landverhuizing van Nederlanders naar Transvaal, door den consul der Nederlanden te Durban (Natal), den heer De Waal. De schrijver meent dat de inrichting dier landverhuizing thans nog te wenschen over laat en is van oordeel dat óf de regeering van de Zuid-Afrikaausche republiek of de hier te lande opgerichte emigratie-commissie verplicht is betere maatregelen te nemen, <?pdat de emi granten minder aan teleurstelling blootstaan dan thans het geval is. Uit Rotterdam wordt aan de Hidd. Ct. ge meld dat binnen kort bij den gemeenteraad weder een voorstel wordt ingewacht om de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben wegens het heerschen van pokken. Dit voorstel zal uitgaan van Burgem. en Weth. op wier advies de ker mis in vorige jaren doorging. Nu het dagelijksch bestuur tot een ander inzicht schijnt gekomen te zijn, mag men vertrouwendat ook de meer derheid van deu raad ten gunste van het voorstel zal adviseeren. Het grafteeken, gewijd aan de verongeluk te bemannig van de Adder, zal op 5 Juli aan staande, den eersten verjaardag van die ramp, op de begraafplaats te Huisduinen worden ont huld. Een hovenier te Bergen op Zoom brak een takje van zijn kerseboom en nam het als curi ositeit mede naar huishet takje droeg bij een lengte vau slechts een kwart meter een gewicht van ruim 7 ons aan kersenhet is letterlijk één kers. Het onweder der jongste dagen heeft, zooals denken laat, tal van ongelukkken veroorzaakt. Te Klinge bij Hulst is eene vrouw door den bliksem getroffen en gedood; te Ooltgensp een landbouwer eu zijn beide zoons. In het Oosten van Zuid-Beveland is weder verschrikkelijk geweest. Alle. bezighe aan de oestercultuur werden onverwijld gestf en alles vluchtte naar den wal. Voor zoover bekend is, zijn er echter geen ongelukken in streek gebeurd. St. Annaland, 28 Juni 1883. Eenigen tijd ledendoor de aandeelhouders der Meest „dc Eensgezindheid'! alhier bepaald zijnde, het stampwerk in die meestoof door een mi werk te doen vervangen, omdat men voor gemalen meekrap meer kan bedingen dan voo: gestampte, is daarop esne advertentie in nieuwsbladen geplaatst, om een compleet m: werk te koopen. Hierop zijn verschillende aanbiedingen in komen, en eindelijk is heden in de Vergader van aandeelhouders besloten, aan den heer v. d. Sluis te Dirksland, de levering, steil en inrichting van het door hem aangebod op te dragen. Gaat meu in andere gemeenten er toe ov om de ineestoven, op te ruimen hier doet r dus het tegenovergestelde, hier gaat men toe over, de inrichting der meestoof zoo mogelijk te verbeteren, en in overeenstemm te brengen met den eisch des tijds, in de h dat deze verbetering den aandeelhouders goede moge komen. St. Maartensdijk. Volgens de rekening van Weezen algemeen armbestuur over 1882 dragen de ontvangsten dier instelling over meld jaar de som van 8701,7O5 de uitga f 7682,26, zoodat een goed slot blijft f 1019,445. De wekelijksche bedeelingen geld in gemelde rekening uitgetrokken bedra 1881,56; de bestedingskosten van ouden gebrekkigen, waaronder is begrepen het ond houd der weezen in het weeshuis 15-37 terwijl voor het verstrekken van kleederen w uitgegeven 528,285. Onder de verdere uitga zijn o. a. begrepen kosten van afbraak en li bouw van een armhuisbenevens aankoop een woonhuis tot vergrooting van het rjpv staand gebouw. Scherpenisse, 22 Juni. Heden werd de aan steding gehouden van de onderhoudswer aan deze waterkeeringgedurende het 18831881. Er is ingeschreven door: Teunis Vijverberg, Cz. J. van Strien Cornelis de Groot Adriaan van Popering Pieter Moerland Sirjansland ƒ107 Zierikzee - 100 Dordrecht -106 Bruinisse - 105 Stavenisse - 102 Pieter Johannis Visser, Pz. Hansweert -102 Basti. den Exter v. d. Brink Krabbedijke -101 Jacob dc Rijke, Jr. Stavenisse - 101 Cornelis Moerland, Mz. St. Annaland-101 David Bolier, Cz. Rilland-Bath- 10( Arie Wouter Hartog Sliedrecht -10( Cornelis Bolier Cz. Bruinisse -10( Aan laatstgenoemde is, onder nadere go keuring van Heeren Gedeputeerde Staten, werk gegund. Tholen. Bij de Zaterdagavond 11. gehouden besteding van een woonhuis voor den heer Cornelisse Mz. werd ingeschreven door de II M. Lindhout te Oud-Vosmeer voor f2; van Iliele te Tholen voor f 2200. S. Gul te Tholen voor f2096. P. van Duimen Lindl te Tholen voor f 2085 en C. Lammerse te Th voor f2019 aan wien het werk gegund is. Gelijk overal in de klassikale hoofdplaa werd ook in Zierikzee Woensdag II. de 1 sikale vergadering gehouden. Onder de opgekomen predikanten en ouderlingen be' den zich, uit den ring Tholen slechts, de b predikanten en twee ouderlingen uit de geme Tholeneen ouderling van Oud-Vosmeer een ouderling van St. Maartensdijk. De verkiezingen tot leden der kerkelijke sturen geschiedden in „liberalen" zin niet liberaal was naar het oordeel van st dezes, dat een secundus uit den ring The toch reeds weinig vertegenwoordigd in de stvren, moest wijken voor een uit den

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2