NIEUWS- eis ADVERTENTIEBLAD AMERIKA. m No. 5. Zaterdag 30 Juni 1883. nr?m J. 1. C. POT, V "I T EB ORÜ ig :oop )NE| 1. PUBLICATIE. Bekendmaking. I. BUITENLAND. a. s. DE THOOLSCHE it f aani: ER! Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. UITGEVER: T HOLE N. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Ingezonden stukken worden vóór Donderdag avond ingewacht. Nationale Militie. Oproeping van Verlofgangers. De Burgemeester van Tholen; Gelet op eene aan schrijving van den Heer Commissaris des IConiugs in deze provincie, van den 18 Juni 1883A no. 1841/1, 3e afdeeling; Roept bij deze op, al de zich in deze gemeente bevindende verlofgangers der nationale militie van de lichting van 1880, behoorende tot het 3e Regiment Infanterie tegen den 13cn Augustus 1883 op welken dag zij des namiddags vóór 1 ure bij hun korps zullen moeten aangekomen zijn, en waarheen zij zich rechtstreeks moeten begevenvoorzien van een order tot opkomstvan hun voor gezien geteekende verlof pas en van al de voorwerpen van kleeding en uit rusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomenten einde in vverkclijkeu dienst te worden gesteld. ■Wordende zij, voor zooveel noodig, er op gewe zen, dat, zoo zij in gebreke blijven op den bepaal den dag onder de wapenen te komen zijbij hunne latere opkomstzooveel langer in dienst zullen wor den gehoudenen dat zij.niet aan de oproeping voldoendeals deserteur zullen worden behandeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30 Juni 1883. De Burgemeester voornoemd C. J. DE WEDER VAN NOORDEN. Burgemeester en "Wethouders van Tholen zullen op Dinsdag den 10 Juli 1883 des middags te 12 uur ten raadhuize aldaar publiek verkoopen: een Iloop STRAATMEST. 21 De voorwaarden der verkoop liggen van af heden ter lezing ter secretarie iederen werkdag des voormid dags van 912 uur. Tholen den 30 Juni 1883. 9,li Naar aanleiding van een boekje, getiteld: „Minnesota en Dakola"waarmee wij met zeer veel genoegen kennis maaktenwillen wij den lezers van dit blad het een en ander van Amerika mededeelen. „En de redactie van de Thoolsche Courant had", zoo zullen er velen misschien denken, „nog pas in een buitenlandsch overzicht be weerd, dat wij zoo uitstekend goed op de hoogte van dat land waren. Waarom er dan nog iets f over te schrijven?" Waarom? Eenvoudig omdat wij meeuen,dat velen wel op de hoogte zijn van den toestaud hunner betrekkingen, die in Amerika wonen, of zij veel of weinig verdienen, rijk zijn ge worden, in welke plaats of staat van dat land zij wonen, enz.; maar in den regel weinig weten van de eigenaardige dingen, waardoor Amerika zich zoo zeer onderscheidt.. Minnesota en Dakola zijn de twee Staten van Amerika, waarbeen de meeste landverhuizers tegenwoordig trekken. Werden voor een twintig tal jaren de Staten Ohio, Michigan en JFisconsin door de Europeesche landverhuizers nog als veel belovende gewesten beschouwd, nu zijn die langzamerhand zoo bevolkt geraakt, dat het doel waarmee het vaderland verlaten wordt, alleen dan bereikt kan worden, wanneer zij steeds „dieper Amerika in" hunne woonplaats zoek n. De twee genoemde Staten zijn vóór enkele jaren aan de beurt gekomen om binnen weinige jaren natuuilijk weer bevolkt te zijn, want duizenden aan duizenden konen daar jaarlijks aan om „hun brood" te verdienen. Gehuchten, dorpen, ja zelfs steden schijnen als uit den grond op te rijzen. Waar drie of meer huizen bij elkaar staan, komen er spoedig meer bijvormen ze spoedig een plaatsje. Sommige van die plaatsjes ontwikkelen zich met ver bazende snelheid. Om dit toe te lichten neemt de Schrijver van het genoemde boekje als voor beeld de stad Crookston aan de St. Paul-spoor- weg gelegen. Toen hij in Augustus 1878 dat plaatsje bezocht bestond het uit enkele onaan zienlijke, meest houten gehouwen en telde ongeveer 30 zielen. Thans is de bevolking bijna vier duizend; de huizen van toen zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor schoone en solide gebouwen. En dat in den tijd van nog geen vijf jaar Een spoorweg geeft gewoonlijk den stoot aan het bevolken van gewesten. Dit was ook het geval in den Staat Minnesota. De St. Paul- spoorwegmaatschappij heeft daar den eersten spoorweg aangelegd. Eerst had die maatschappij groote uitgestrektheden land van het Gouver nement gekocht, en zoodra was niet een ge deelte van den spoorweg aangelegd of ver scheidene landverhuizers richtten spoedig hunne schreden daar lu-eu. De maatschappij biedt hun dan land te koop aan, natuurlijk met winst maar toch op zeer voordeelige voorwaarden. Gewoonlijk wordt 7 jaren lijd gegeven om te betalen, terwijl de prijs niet zoo hoog is. Voor 160 acres, daaromtrent gelijk met 75 bunders, wordt dikwijls niet meer dan 30 Dollars be taald. Naar gelang de stroom van landverhuizers toeneemt, breidt de spoorweg zich steeds uit. Pe St. Paul-spoorweg heeft dan ook reeds ver scheidene zijtakken in Minnesota en Dakola in aanbouw. Dit uitbreiden geschiedt echter niet door lange lijnen in ééne richting te bouwen, maar in verschillende richtingen korte lijnen, die van jaar tot jaar verlengd worden. liet ge volg is dat nieuwe landverhuizers die lijnen volgenterwijl anderen ze om zoo te zeggen vooruitloopen. Zoo ziet men dat in die streken de spoorwegen niet, zooals in Europa, gevolg, maar oorzaak zijn van bevolking. Zonder spoor wegen zou het bevolken van die verbazend groote vlakten eene onmogelijkheid wezen, want hoe zou hetgeen men voortbrengt vervoerd moeten worden en hoe zou men kunnen be komen wat niet voortgebracht wordt Het bouwen van een nieuwen spoorweg is altijd zeker van landverhuizers tot zich te trek ken; men tracht er zoo spoedig mogelijk bij te zijn om land op te nemen in de onmiddellijke nabijheid van stations, of langs rivieren in de nabijheid van stations. Daarna komen de landen tusschen de stations en langs den spoorweg aan de beurt en breidt zich de bevolking ver volgens aan weerszijden van den spoorweg uit. Zoodra er nu land bebouwd wordt en er dus graan te vervoeren is, worden bij die stations graanpakhuizen elevatorsopgericht, waar de farmes (landbouwers) uit den omtrek hun graan kunnen brengen. De prijs van het graan (waar over in een volgend artikel nader), volgens de marktwaarde van den dag, wordt hun on- iniddelijk uitbetaald; of als zij meenen, dat de markt wel wat laag is, en dus vooreerst nog niet willen verkoopen, krijgen zij een bewijs dat zij eene zekere hoeveelheid graan in den elevator voorhanden hebben. Dit bewijs of ele vatorbriefje kunnen zij aan den elevator ten allen tijde inleveren en er hun geld voor ont vangen tegen den prijs van het graan op dieu dag, of wel zij kunnen dat briefje aan ieder ander verkoopen die hun voor die hoeveelheid graan een prijs wil geven waarvoor de farmes hut van de hand willen zetten. De onkosten voor het bewaren van het graan bedragen gemiddeld een cent per bushelruim 36 liter of kop. Zomertarwe en haver zijn in Minnesota en Dakola de voornaamste producten. Vooral de harde tarwe wordt er veel verbouwd. Tarwe is de lievelingsvrucht van den Amerikaan, omdat men daarvoor altijd een markt heeft en dus ten allen tijde geld kan ontvangen. Dat wil daarom niet zeggen, dat vee van de farm moet uitgesloten wordeu. Integendeel er is gras genoeg en komt men hooi te kort dan heeft men het zichzelf te wijten. Nadat men nu bezit heeft genomen van het land en zich een huis eu stal gebouwd heeft, is het eerst aan de beurt, het opploegen van zooveel grond als men het volgende jaar be zaaien wil. Daarover echter in een volgend nummer. De nederlaag, die het ministerie Gladslone bij de eedskwestie leed, was, zooals te begrijpen is, niet gunstig voor de goede verstandhouding tusschen Par lement en Ministerie. Nog meer werd het verzwakt door de verwikkelingen met Ierland. Dit landdat gedurende Elizabeth's regeering geheel onder de E«- gelsche kroon onderworpen werdis langen tijd om zijn vruchtbaarheid een „begeerlijk goed" voor Engelsche li ris en baronnen geweest. Het Iersche volkdat door zijne herhaalde opstanden tegen het Engelsche gouvernementsteeds armer werdzich zelfs in schulden moest stekenwas vaak genood zaak zijne bezittingen tegen goedkoopen prijs van de hand te doen. En de Engelschen waren in den regel koopers. 't Mag gezegd worden dat de leren steeds onderdrukt werdeu; hun geloof gaf der Engelsche regeering daartoe een middel aan de hand. In afwijking toch van het Engelsche volk bleven zij getrouw aan

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 1