BINNENLAND. komt men tot het ware", wordt er wel eens gezegd. "Wij willen niet te kort doen aan de waarheid van dat spreekwoordmaar willen er toch op wijzen dat bij mindere „wrijving" in ons Nederland en in Frankrijk er heel wat meer zaken zouden afgedaan worden. Als in zoovele andere dingen kan Engeland ook hierin ten voorbeeld genomen worden. In dit land bestaan er, reeds sinds honderde jaren, maar twee partijen op staatkundig gebied: de Tories, die men de conservatieven noemt, waarvan Disraéli jaren lang het hoofd was, en de Whigs ook wel met den naam van liberalen bestempelddie in den talentvollen Gladstone haar hoofd en jaren lang haar woordvoer der vindt. De regeering is dus of in handen van de conservatieven of in die der liberalen. Thans heeft Engeland een liberaal ministerie met Gladstone als eerste minister, of kortweg als premier. Knappe man nen telt dat ministerieen vooral Gladstone is door zijne groote geleerdheid en de vele ondervinding die hij op staatkundig gebied heeft opgedaan, de aangewezen man om het groote en machtige Albion met krachtige hand te besturen. Daarbij kwamdat de conservatieven door hunne buitenlandsche politiek vooral door het veroveren van den Transvaalop hun toedoen geschied, veel van hun gezag hadden verloren. En toch, niettegenstaande dit alles zit Glad stone niet zoo vast, als men wellicht meenen zou. De conservatieven, die geene kracht genoeg in zich meer hadden om als regeeringspartij te blijven be staan nemennu zij als oppositie zijn opgetreden weer in macht toe. Het gevolg daarvan isdat zij op alle mogelijke wijzen trachten Gladstone het regeeren lastig te maken. Getuige de geschiedenis van de ceds-kwestie. De lezers van ons blad zullen zich waarschijnlijk wel herinneren, dat deze kwestie in den laatsten tijd sterk op den voorgrond is getreden. De bekende Bradlaugh heeft door zijne weigering om een eed af te leggenwijl hij niet in een God ge loofde een Europeesche vermaardheid verkregen. Het Parlement (zoo heet in Engeland de volksvertegen woordiging) weigerde Bradlaugh nu als afgevaar digde zitting te geven. Verscheidene malen begaf hij zich naar het Parlement, maar ook telkens was hij genoodzaakt, enkele malen door geweldonverrichter- zake terug te keeren. En toen hij eindelijk den eed wilde afleggenal was het dan ook maar voor den vorm, nam het Parlement met die verklaring nog geen genoegen. Nu maakte Gladstone er een regeerings- ontwerp vanstelde voor Bradlaugh toe te latenen ofschoon hij met vuur zijne meening verdedigdeeene redevoering uitsprak die de bewondering, welke Europa steeds voor Gladstone koesterde, nog hooger deed stijgen, toch bleef het Parlement bij zijne in waarheid conservatieve primitieve meening „Een godloochenaar mag geen lid van een regeerings- lichaam zijn." De volgende week iets meer van Engeland. België schijnt tegenwoordig ook niet ruim in 't geld te zitten. Trouwens, een gewoon verschijnsel! Het ministerie heeft n. 1. een ontwerp ingediend tot ver hooging van de belasting. Veel kans van slagen scheen dit ontwerp aanvankelijk niet te hebbenalthans vele liberalen verweten het ministerie wel de belas tingen te willen opdrijvenmaar weinig zaken af te doen. 't Schijnt dat het ministerie de gegrondheid daarvan heeft ingezienalthans Zij heeft nu ook een ontwerp ingediend tot invoering van schoolplicht 't Is de vraag of de tegenpartij daarmee zal gediend wezen. Uit Zanzibar wordt geseind, dd. 19 Juni: Vol gens bericht uit Tamatave hebben de Franschen de twee voornaamste tolkantoorplaatsen bezet, en voorts al de wegen die naar de hoofdstad der Hovas leiden. Het doel van de onderneming wordt geacht bereikt te zijn, en de Franschen denken er niet aan, naar Tanariva te gaan. Zij zullen de onderwerping der Hovas afwachten, die niet lang meer kan uitblijven. Een verschrikkelijke ramp heeft in de Victoria Hall te Sunderland plaats gehad. Zaterdag namiddag was de groote zaal van dit uitspannings-gebouw prop vol met kinderenaangelokt door het programma cencr uitvoering, te geven door den heer Fay. Na afloop werd in de parterre speelgoed uitgedeeld; de kinderen op de gaanderij spoedden zich naar be neden maar kwamen voor eene halfgesloten deur die den doortocht belette. Hierdoor ontstond zulk een gedrang dat 180 kinderen doodgedrukt of vertrapt werden. De deelneming voor de slachtoffers en hunne nagelaten betrekkingen is algemeen. Ook de Kon. familie gaf blijken van symphatie. De geheele stad is in rouw. De begrafenis duurde van 's morgens 11 tot 's avonds 6 uren. Meestal werden in één graf 2 lijkjes neergelegd. De Times verneemt uit Philadelphia datnaar aan leiding van de vrees voor een Fransch-Chineeschen oorlog, de Chineezen groote hoeveelheden opium verschepen naar Francisco, en dat aldaar reeds 700 kisten met opium aankwamen. Men verwacht te San Francisco dat aldaar het opgeslagen opium met 10 Juli eene waarde van minstens 3 millioen dollars zal beloopen. Aan de Standard wordt uit Durban geseind, dat de Transvaalsche regeering aan die van Natal kennis gaf van de grensschending door de Zoeloesche konings partij. De ingevallen Umtus verbranden de kraals en rooven het vee. De Standard ontving per telegraaf uit Durban het door den Super-intendant van de Duitsche zendelingen in Zululand bevestigde bericht, dat de zendeling Schroder den Gen dezer vermoord is geworden. De verslagene leefde geheel alleen hem waren 6 asse- gaaiwonden toegebracht. Het gerucht dat ook de zendeling Hürmann zou zijn vermoord, vond geen bevestiging. De telegrammen uit Durban aan de Times en uit Kaapstad aan de Daily News bevestigen het bericht van een inval der Zoeloes in de Transvaal. Tweede kamer. In de Woensdag gehouden zit ting is besloten tot het zenden van een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning wegens het overlijden van H. K. H. prinses Marianne, In het college voor de zeevisscherijen zijn herbenoemd tot leden, de H. H: A. P. Van Stolk, Mr. E. N. Rahusen, Dr. C. K. Hoffmann, Dr. A. A. W. Hubrecht en R. Veen Valck. Het Handelsblad schrijft dat de aardappelen in Zeeland bijna overal bij uitstek gunstig staan. Woensdag ochtend te half zes ure ontstond een hevige brand op de marinewerf te Amster dam in het op stapel staande, nagenoeg geheel voltooide stoomschip Doggersbankdat totaal vernield is. Te 8 uren zakte het stoomschip in oostelijke richting in en sleurde de hooge bekapping mede. Onder de bekapping daar naast was de kiel gelegd en waren vijf spanten gesteld van de Kortenaer. Een en ander bleef gespaard, alleen de overkapping leed veel schade. De nevenstaande bergplaatsen voor ijzeren ge reedschappen de gasoven enz. zijn allen vernield evenals de lange muur der Kattenburgerstraat. De minister van marine heeft de ruïne bezich tigd, terwijl een onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt ingesteld. Het smeulend sta pelhout werd den ganschen dag door brand spuiten bevochtigd. De bijenhouders in Gelderland (in de Betuwe) verwachten een goed jaar. De teelt is uitmun tend en in den afgeloopen winter hebben de bijen weinig gekost. Te Huijbergen nabij Bergen op Zoom zijn eene ongehuwde moeder en haar kind plotseling over leden. Daar men aan misdaad geloofde, deed de justitie onmiddelijk onderzoek, waaruit ech ter bleek dat zulks het geval niet is. Het verhoor van deskundigen en beklaagden in de zaak der millioenen-juffrouw had giste ren plaats. De deskundigen waren het niet al tijd eens. De beklaagden ontkenden alles, ja schroom den zelfs niet om vroegere verklaringen, en eigen handteekeningen te ontkennen. De eisch van het O. M. voor Jaantje Struik en haar broeder Gerrit is vijf jaren gevangenis straf, voor Hoetink twee jaren celstraf, voor Van Zutphen drie jaren en voor de overige 1 en >/i jaar gevangenisstraf. Mr. Haas vroeg voor Jaantje vrijspraak. Het O. M. bij het gerechtshof te 's Graven- hage requireerde in zake C. V. D.dienstbode te Tholen, beklaagd van diefstal van geld, met behulp van een valschen sleuteleen jaar celstraf. Heden over acht dagen uitspraak. De gemeenteraad te Vlissingen heeft be sloten eene leening te sluiten, groot/112,000 rentende 4 pet., ain de hoogste inschrijvers te gunnen. De leening zal dienen tot uitvoering van Verschillende aanzienlijke werken. St. Annaland. Bij de 15 dezer plaats gehad heb bende aanbesteding van het herstel, onderhoud en vernieuwen tot 30 April 1884 der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de Waterkeering van den Calamiteusen Suzanna Polder zijn ingeleverd tien inschrijvingsbiljetten te weten door J. van Strien te Zierikzee voor f8000. C. Bolier Cz. Bruinisse - 7900. C. Bolier Scherpenisse - 7790. A.van Popering Bruinisse - 7775. P. Moerland Stavenisse - 7700. G. Bolier Scherpenisse - 7627. P. v. d. BergeColijnsplaat - 7590. J. de Rijke Bruinisse - 7580, P. Verburg Colijnsplaat - 7564. C. Moerland St. Annaland - 7560. Laatstgenoemde werd, als minsten inschrijver, aannemer verklaard, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. De Begrooting was f 7563,73. In deze gemeente heeft zich één geval, van mazelen voorgedaan, doch niet in erge mate. 't Is te hopen dat deze ziekte niet door breekt. Heden middag, omstreeks een uur ont lastte zich boven deze gemeente een felle donder bui met een weinig regen. De bliksem sloeg in het woonhuis van Anth. Van Luijk,Abrz. in de bebouwde kom der ge meente en bracht eenige schade te weeg aan het dak en op den zolder, waar een blind voor het raam en een ruit werd verbrijzeld, doch zonder brand te veroorzaken; alleen werd er een zwavellucht bespeurd. Een zoontje van Van Luijk stond buiten toen de bliksem het dak trof, doch kwam, even als de andere bewoners, gelukkig met den schrik vrij. St.-Maartensdijk. Heden is alhier een geval van keelzieke (Diphtheritis) geconstateerd. De ziekte schijnt evenwel van geen hevigen aar.1 te zijn Scherpenisse. Zaterdag werd de tweede drie- raaandelijksche vergadering gehouden van het onderwijzersgezelschap op het eiland Tholen. Behandeld werden de onderwerpen„Hoe moet de onderwijzer letterkunde bestudeeren door den beer Vooren van Poortvliet, en „de draaiing der aarde om de zon," door den heer Heiboer van Scherpenisse. Betrekkelijk vele leden waren afwezig, hoofd zakelijk omdat Zaterdags te Bergen op Zoom cur sus gehouden wordt, waaraan nog al eenige onderwijzers uit dit eiland deelnemen. Toch kunnen, wat te bejammeren is, wegens den verren afstand, niet alle onderwijzers van dien cursusgebruik maken. Tholen, 19 Juni. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft in deze ge meente opgebracht f 16,575. Allertreurigst is op het eiland Tholen de stand van de ajuin, het voornaamste landbouw product aldaar. Waren acht dagen geleden de vooruitzichten omtrent genoemd gewas nog gunstig, thans is hierin ten eenemale veran dering gekomen. Er heerscht een besmettelijke ziekte onder de ajuin, veroorzaakt door de larve eens vlinders, die de wortels der jonge planten afvreet. Groot zijn reeds de verwoestingen, door deze plaag aangericht, en houdt zij niet spoedig op, dan voorspelt men een totale mislukking van den ajuin-oogst. N. R. Ct. Door den Schipper S. Schot alhier is Donderdag bij Gorishoek een witte bruinvisch opgevischt, wegende 60 kilogram. Als een bijzonderheid deelt men ons mede dat in den tuin van Dr. Boom alhier een stam roos (Louise Odier) staat te bloeien, die 176 bloemen en knoppen draagt. De stam is 2 jarén geleden overgeplant en lang 1.10 Meter. Kruiningen, 20 Juni. De algemeene Vergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw i en veeteelt in Zeeland werd heden morgen door den heer Mr. C. J. Pické, algemeen voorzitter der Maatschappij, met een hartelijk welkom t geopend. Hij achtte dit eene aangename taak, in de eerste plaats omdat de vooruitzÏQhten van i

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2