NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Ie f Iets voor onze laiouirs. No. 4. Zaterdag 28 Juni 1883. J. M. CL POT, buitenla¥dT^ DE THOOLSCHE COURANT. I Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per 3 maanden, franco per post 65 cents. UITGEVER: Tholks. Advertentiën van I tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 0 cents; groote letters naar plaatsruimte. Ingezonden stukken worden vóór Donderdag avond ingewacht. Het is bekenddat gras en ander groen voeder meer voedende eigenschappen bezitten dan hooi; dat de koeien in den zomer er beter, krach tiger en weliger uitzien, meer en beter melk en room opleveren dan in den winter, wanneer zij met hooi gevoederd worden, zelfs met toe voer van lijnkoeken. Jaren lang heeft men er over gedacht of de mogelijkheid niet bestond het groene voeder zóó voor den winter te be waren dat het al de eigenschappen van versch bleef behouden. Groentendoor de menschen gebruikt, worden, zoo groen en versch als zij zijn, in blikken gedaan, waardoor zijmaauden, ja soms jaren de heerlijke smaak van „versche groenten" behouden. In de zoogenaamde com- mestïbles-winkels zijn van die blikken met aller lei groenten, als: doperwten, snijboonen, bloem kool, enz. voorhanden. Indien, zoo redeneerden verscheidene knappe lui, en daaronder vooral een mijnheer Goffart in Frankrijk, indien het in 't klein uitgemaakt is, dat groenten met be houd hunner oorspronkelijke smaak ingelegd kunnen worden, zouden dan niet op grootere school proeven daarmee kunnen genomen wor den, opdat ook daarvan de dieren zouden kunnen profiteeren? Goffart meende eindelijk het middel daartoe gevonden te hebben. Hij liet n. 1. gemetselde kuilen of bakken, boven of onder den grond of gedeeltelijk onder den grond maken, en zooveel mogelijk water- en lucht dicht. Die bakken, sil s genaamd, werden min of meer eivormig gemetseld, de binnenkant der opgaande muren met portlandcement aange streken of bepleisterdwaardoor de buitenlucht, die een nadeelige invloed op groen voeder uit oefent, goed afgesloten werd. Nadat Goffart de silos met de noodige groen ten gevuld had, werd de inhoud met ballast belast, teneinde de lucht nog meer af te sluiten. Daarom zocht Goffart juist het geheim van het silos-stelsel om n. 1. de silos zoo in te richten, dat de daarin verborgen groenten vol strekt niet blootgesteld werden aan den invloed van de lucht en dus onafhankelijk werd van den invloed van 't weder, van regen en vorst. De pogingen van den Eranschman Goffart •werden met den besten uitslag bekroond, zoodat vele van zijn landgenooten het silosstelsel in beoefening brachten en met het beste succes. Amerika evenwel, het practische land bij uit nemendheid, trekt van dat stelsel het meeste voordeel, in zoo verre n. 1. de meeste belang hebbenden in de nieuwe wereld het nut daarvan inzagen en in beoefening brachten. Met rassche schreden maakt dat stelsel daar vorderingen, zoodat de tijd niet verre tneer is, dat de silos door alle veehouders zullen gemaakt worden. De goede uitkomsten, die de Noord-Ameri kanen van het silos-stelsel ondervondenwettigen ten volle de groote ingenomenheid met dat stelsel, dat evenwel in Europa weinig aanhan gers, althans in de practijk, vindt. Eu toch, niettegenstaande dithebben wij een onbegrensd vertrouwen in dat stelsel, mits het natuurlijk goed toegepast worde. Nu men, dauk zij het middel, ons door Goffart aan de hand gedaan, om het gras in silos tegen bederf te bewaren, des winters ook groen voeder aan het vee kan verstrekkenzou het onverantwoordelijk van de Europeesche vee houders wezen indien van dit stelsel geen ge bruik gemaakt werd. De statistiek heeft aan getoond, dat de Amerikaansche veestapels bij de toepassing er van goed bij varen; er is dus geene enkele reden, waarom Europa niet zou volgen. Bovendien is het scheikundig onderzocht ge worden, dat goed ingemaakt gras zeer weinig omgezet werd, dat wil zeggen, bijna alle be- standdeelen behield, 't welk het oorspronkelijk bezat, en dus alle goede eigenschappen van versch voeder heeft. Zoo kan men veilig zeggen dat de boer de toekomst in handen heeft, en er van zijn groenvoeder-gewassen niets hoege naamd verloren behoeft te gaan. De bijzondere graagte, waarmee het rundvee, ook het wolvee en de varkens (voor paarden schijnt het minder geschikt) het ingemaakte voeder nuttigde; de groote hoeveelheid melk, welke het opleverde, in vergelijking met wat door middel van hooi voortgebracht werdde deugdelijkheid van de daaruit bereide boter en kaas bewezen in Amerika ten volle, dat de practijk aan de theorie beantwoordde, en dat deze bij eene nauwkeurige toepassing van het silos-stelsel hand aan hand gaan. Kunstwerken komen bij het maken der silos niet te pas, zoodat de kosten, verbonden aan het maken van kuilen in den grond en het metselen van de muren, niet zoo bizonder groot zijn. Bovendien worden deze spoedig door de meerdere opbrengst van melk en het betere gehalte van het vee, dubbel en dwars terug gewonnen. Alle groen voeder is geschikt om ingemaakt- te worden. Maar het beste en voordeeligste vee voeder schijnt wel te zijn maïs, wegens de groote opbrengsten per hectare en vervolgens gras, klaver, enz. Maïs bevat de meest voedende bestanddeelen in den bloeitijd, dus in den groenen staat. Om het met voordeel in te makenmoet het tot kort of haksel gesneden worden. Gras daarentegen behoeft niet gesneden te worden en moet, nadat het gemaaid is en hoogstens een halven dag gelegen heeftnaar den silos gereden en laagsgewijze er door heen gewerkt en aangestampt of vastgetreden worden, met het doel de lucht buiten te sluiten, en de broeiing zooveel mogelijk tegen te gaan. Men heeft veel voorbeelden dat het gras in den silos bruin wordt, maar dit moet worden tegengegaan, aangezien het gras zoo groen mogelijk moet blijven. Dat het evenwel toch bruin wordt, ligt hierin, dat tijdens de bewer king het ingemaakte gras gebroeid heeft. Ons dunkt, dat ieder landbouwer ten volle het gewicht en 't belang moet beseffen van een stelsel dat in steeds toenemende mate een zegen en weldaad belooft te zullen worden voor de veehouders zoowel in Europa als in Amerika. De ministers in Europa hebben 't over 't algemeen weinig gemakkelijk en hun ministrieel leven is ge woonlijk van korten duur. Nederland heeft in den regel om de twee of drie jaren een ministerie noodig Frankrijk kan er gedurende één jaar een respectabel aantal gebruiken. Italië stelt zich ook geen langen tijd met één en hetzelfde ministerie te vreden. Zweden durft het zelfs te wagen zijne ministers in staat van beschuldiging te brengen. Hoe het komt? eenvoudig, wijl de bevolking dier landen in partijen, die scherp tegenover elkaar staan, verdeeld zijndie beurtelingsnaar gelang hun aan tal de regeering in handen zoeken te krijgen. Zoo heeft Nederland vier partijen: liberalenanti-revolu tionairen ultramontanen en conservatievenwaarbij nog komt de radicalen waarvan van Houten het hoofd is. Frankrijk heeft een aantal partijen waar van de voornaamste zijn republikeinensocialisten communisten, legitimisten of koningsgezindenbona- partisten, enz., enz. „Door wrijving van gedachten

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 1