BINNENLAND. Gemengd Nieuws. In eeri land, waar een Keizer of Koning slechts regeeren wil over vrije burgers is geene plaats voor Nihilisten Communisten en welke isten er meer zijn. Indien Alexander dit inzaggewis hij zou wat geruster den dag zijner kroning te gemoet gegaan zijn dan nu het geval was. Is het niet een allertreurigst verschijnsel dat een vorst, zooals hij, het alleen dan waagt van de eene stad naar de andere in zijn eigen land te reizen, wanneer de spoorweg, waarlangs hij rijdt, aan beide zijden door een groot aantal soldaten bezet is?.... Welk een verschil met onzen Koning, die eenigen tijd geleden zijn groothertogdom Luxemburg bezocht en daar met de blijken van de meeste liefde en genegenheid werd ontvangen. Waarlijk W illem III heeft geen wacht noodig om zijn persoon te be veiligen, of 't moest eene eerewacht zijn. Zooveel vrees voor gewelddadigheden als in Rus land bestaatneemt men niet in zoo erge mate waar in de andere landen van Kuropa. Wel kan het er soms bar in Frankrijk naar toegaanwerkstakingen zijn daar dikwijls aan de orde van den dagscherpe artikelen bieden ons de dagbladen telkens ter lezing aanvergaderingen worden daar belegd door heet hoofden, met het doel om oproer te verwekken en de zegeningen van het „vrijheid, gelijkheid en broederschap" te genieten. De regeering toont voor al die dingen evenwel weinig vrees te hebben. In langen tijd heeft Frankrijk zich in zulk eene krachtige regeering Wet mogen verheugen als tegenwoordig. Niet omdat de tegenwoordige President zich in den laatsten tijd zoo op den voorgrond geplaatst heeftoch neen die man schijnt van zijn gemak te honden. Althans men hoort haast nooit van zijn naam spreken. Dat geeft hem dan ook een dubbel voordeel, n. 1. van een rustig leven te genieten en vooral niet be- en veroordeeld te worden als een Mac-Mahon of een Thiers bv.die steeds hun haan koning wilden zien kraaien. Trouwens een President is in Frankrijk zoo wel tamelijk het vijfde rad aan een wagen, dat evenwel geen kwaad doetals het den grond maar niet raakt. De heer Grévy schijnt dit ook te be grijpen van daar dat den man niet lastig gevallen wordt. Het ministeriedat nu reeds lang leeft want Frankrijk heeft er aardig slag van om in één jaar een aardig aantal ministeries omver te gooien toont flinke mannen te bezittenmannen die geen praatjes maken, prachtige redevoeringen houden, zooals Gambetta zoo best kon maar die door hunne daden toonen, dat het belang van Frankrijk hen na aan 't hart ligt. Zoo n minister moet Frankrijk juist hebben ministersdie bekend zijn met 's land 'behoefte, maar tevens geene vrees toonen te bezitten voor de woelingen der verschillende partijen. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren het eerste ge deelte van het voorstel-Lingens betreflende de Zon dagsrust bij den postdienst met 127 tegen 82 stemmen aangenomen. Mitsdien zal aan den Rijkskanselier wor den verzocht, den dienst zoodanig te doen regelen, dat op Zon- en feestdagen alleen brieven, briefkaar ten en de in jpostdebiet genomen couranten worden aangenomen, verzonden en besteld, terwijl drukwer ken", pakketten, monsters, gelden en postwissels tot Maandag blijven liggen. Het tweede gedeelte van het voorstelten doel hebbende voor telegrammen op Zon en feestdagen 20 penningen meer te doen betalenis met 111 tegen 101 stemmen verworpen. Volgens een Duitsch blad heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan bij twee koeien, die aardap pelloof gegeten hadden. Te Doornik (België) hebben een paar stroopers een veldwachter, die met zijne kinderen huiswaarts keerde, met zijn dochtertje doodelijk gekwetst en zijn 7 jarig zoontje gedood. In de buurt van Tours (Frankrijk) zijn drie gemeen ten door een wolkbreuk vernield. Een aantal gezin nen verloren al hun goed. Volgens Egyptische bladen, is de zoogenaamde „boom van de Heilige Maagd" bij Kairo, waaronder volgens de Christelijke sage Maria en Jozef met het Christuskind op hunne vlucht naar Egypte uitgerust hebben, thans, met den omliggenden grond doorJe- zuieten aangekocht, met het doel daar een klooster te bouwen. Maandagavond, den verjaardag van het over lijden van Z. K. H. den prins van Oranje, heeft Z. K. H. prins Alexander den vorstelijken graf kelder bezocht en twee kransen op de lijkkist neergelegd. Dezer dagen zijn door Ged. Staten in onze provincie nieuwe voorschriften vastgesteld voor de inrichting der gemeenterekening, die weldra aan de verschillende gemeentebesturen zullen worden medegedeeld. Benoemd tot gemeente ontvanger te Middel burg de heer A. De Yulder van Noorden, burgemeester van Heinkenszand. Van wege de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland is aan hare leden toegezonden een exemplaar van eene be schrijving der Zuid-IIollandsche methode van zuivelbereiding, samengesteld door den heer G. A. Vorsterman van Oijen te Aardenburg. Deze beschrijving bevat 98 pagina's, toegelicht door 37 figuren. Zij is alleszins waard dat elk land bouwer de beschrijving late lezen aan allen die voor hem de zuivel bereidenopdat de tallooze nuttige wenken zooveel mogelijk vruchten dragen. Uit Oostelijk Schouwen wordt berichtHet gewas, dat in den laatsten tijd door groote droogte en schadelijken wind niet welig meer tierde, is door den regen der laatste dagen weer opgekomen, ofschoon de tuinen meer gebaat waren met het nat dan het vrije veld. Voor een der voornaamste gewassen echter in deze streken, het vlas, kwam die hemelgave te laat. Te lang toch had dit kind der natuur „den wind in den nek en de zon in den kop" ge voelden teer als het was kwijnde het onder den druk dier kwade hand. Vrij alge meen wordt dan ook een geringe vlasopbrengst verwacht. Voor al het andere is nu alleen maar op warmte te hopen. Uit Amsterdam wordt het volgende gemeld Voor de duizenden, die zoowel in Nederland als daar buiten hebben bijgedragen om het lot te verzachten der nagelaten betrekkingen van de slachtoffers bij de ontploffing van de kruit fabriek te Muiden op 19 Januari 11., is het waarschijnlijk niet van belang ontbloot te ver nemen, dat de 50 a 60 arbeiders dier fabriek tot heden het volle werkloon hebben ontvangen en dat dit tot uit. Juni wordt uitbetaald. Ook de weduwen van de arbeiders, die bij de ramp het leven verloren, ontvangen tot uit. Juni het loon dat hunne echtgenooten verdienden. Na dien datum treedt de regeling inwerking, vastgesteld door het comité dat zich belastte met het bijeenbrengen van een fonds. Iedere weduwe ontvangt alsdan f2 per week zoolang zij leeft, al of niet hertrouwd, terwijl voor de kinderen tot hun 23en jaar 1,25 's weeks wordt uitgekeerd. Zoo ontvangt alsdan de wed. D. Dolleman met hare 7 kinderen 7 maal 1,25 plus 2 dit- is ƒ10,75nog meer dan haarman gemiddeld winter en zomer verdiende. De rente van het bijeengebrachte kapitaal moet, naar ver zekerd wordt, niet geheel voldoende zijn voor deze uitkeering, doch wordt door de eigenaren der fabriek gesuppleerd. De vorige week zijn te Botterdam aange geven 46 pok ken lijders, overleden 7 ook te Oud-Beijerland zijn weder 3 gevallen voorge komen. No. 23 van „de Scheepvaart", nieuwsblad voor Stoom- en zeilvaart, bevat een hoogst belangrijk artikel over de „Zeemans en Visschers- beurs" te Vlissingen, een pensioenfonds voor varenslieden. Wij vestigen de aandacht daaropniet omdat dit fonds voor belanghebbenden op ons eiland van eenig nut kan zijn, het heeft slechts eene locale strekking, alleen ingezetenen van Vlissingen kunnen er aan deelnemen, maar om met dat artikel de wenschelijkheid uit te spreken, dat in plaatsen, waar zoo iets nog niet bestaat, fondsen als „de Zeemans- en Visschers- beurs" te Vlissingen, worden opgericht, opdat de varenslieden, wanneer ouderdom'of gebrekkig heid hen belet verder hun beroep uit te oefenen en bij hunneu dood hunne weduwen en weezen, zich tegen armoede zouden kunnen gevrijwaard zien. De uitslag der verkiezing voor leden van de Tweede Kamer in de districten Middelburg en Goes deelden wij Donderdag 11. per bulletin mede. De HH. mr. P. C. 't Hooft en Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman zijn alzoo gekozen. Te Tholeu bedraagt het aantal kiezers 95, te Oud-Vosmeer 46, Poortvliet 60, St. (Maar tensdijk 90, Scherpenisse 42, St, Anualand 59, Stavenisse 40, St. Philipsland 28. Achtereen volgens werden in genoemde gemeenten het vi gende aantal stemmen uitgebracht 74,4-3 7 1 33, 51, 33 en 18. In 't geheel weri door de anti-revolutionaire partij 2 zetels i wonnen Tiel en Arnhem. In het district Di moet herkiezing plaats hebben tusschen liberaal en een katholiek candidaat; een cons vatief moest daar aftreden. Poortvliet, 13 Juni. In de heden gehoui gemeenteraads-vergadering is tot gemeente-sec taris benoemd de heer P. Laban te Tholen. St. Annaland13 Juni. Het perceel Bouwlai groot 1.40.50 H. A., afkomstig van wijlen Polderman Jz., waarvan verleden week inzet was gebleven de heer D. Goedegebuure alli voor f355 per 39,24 Ares, is heden midd hij 2e veiling of verkoop, aangekocht door ft de Wed. W. Bruijnzeel alhier voor f386 39,24 Ares plus 15% gewone en f24, ex onkosten. In 1844 was dit perceel aangekocht vi f140, per oud gemet. St. Maartensdijk, 11 Juni. Heden werd d Heeren Kerkvoogden der Hervormde gemee alhier aanbesteed het opruimen van het ou en het leggen van een nieuw leien dak aan Noordzijde der kerk over eene oppervlakte i 250 M. Aan den minsten inschrijver C. J. Son Timmerman alhier, werd het werk voor zi ingeschreven som van f 843 gegund. Iu den nacht tusschen Maandag en Di dag zijn een lötal schapen, toebehoorende de landbouwers A. N. te Veen en B. v. P. Sprang, alsmede een geit van den opzieneri weilanden te ürongelen, door drie losloopei honden van zekeren B. te Wijk gedood, v scheurd en sommige meer dan half opgevret Toen genoemde opziener in den vroegen ochti in de nabijheid der weide kwam, namen honden pas de vlucht. Door de politie te Wageningen is Ch tina Klaassen, wier opsporing door den comn saris van politie te Bergeu-op-Zoom was v zocht, in eerstgenoemde gemeente aangehoud Ze was nog reizende met Gerardus Sernitz is naar hare ouderlijke woning opgezonden. Te Bolnes werd een öjarig knaapje v mist; later vond men het kind in de onmic! lijke nabijheid der woning verdronken. Tegen de tuin- en akkerslak. Volgens Landb. Crl. wordt in 't buitenland een afdoi middel aanbevolen, dat de slak verdelgt tevens voor't zaaisel en de jonge planten heilza is. Dit bestaat uit een mengsel van fijngewre ijzervitriool (groene vitriool) en aschgoed d elkaar gemengd. Na zonsondergang of v zonsopgang wordt het, uit de hand, op de slakken geplaagde bedden gestrooid. Elke sl waarop dit strooisel neerkomtsterft en hetg dit poeder bedekt, blijft van de slak verschoc Om die reden kan men tuinbedden, ja, z geheele stukken grond om zoo te zeggen v de slak ontoegankelijk maken, door er eenigszins dikken rand van het mengsel om li te strooien. De slak gaat er niet overheen. Wie in de laaste dagen langs de buitenbad te Vlaardingen wandelde, zou vermoedelijk dacht hebben in een Duitsche stad te zijn v honderden Duitsche matrozen kwamen daar zich aan te melden voor de haringvloot. Vlaardingen komt dan ook voor zijne hari visscherij zeelieden te kort, en geen woni als men bedenkt dat alleen uit Vlaardingen loggers of sloepen uitgerust wordenelk ben) met 15 koppen. Bovendien geeft men veela voorkeur aan Duitsche matrozen boven de I landsche, omdat men van de eersten bij het 1 nenkomen zeer zelden last heeft van deseij hetgeen bij de anderen maar al te dikwerf pij vindt. Het is wel jammer, want in het na] trekken de Duitsehers weder naar hun land i duizenden guldens. Hun loon is zeer goed, melijk pl. m. 12 per week, vrij reisgeld natuurlijk volle kost. (?Vv, cl, Li

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2