BINNENLAND. Kerknieuws. Ingezonden Stukken. Aan de nieuwe Tolensche Courant. Aan vele nuttige uitvindingen heeft het den grootsten stoot gegeven. Is het, ook hierdoor, niet te verklaren dat het bewonderenswaardige land zoo'n vermaard heid bezit In Zuid-Amerika ziet het er zoo gunstig niet uit. Dit gedeelte van de Nieuwe wereld bestaat uit een reeks kleine landen, welker inwoners meest allen republikeinsehe regeeringsvormen bezitten. Vroeger onderworpen aan Spanje hebben ze langzamerhand zich vrij weten te maken. Jammer slechts, dat die vrijheid, welke zij op staatkundig gebied erlangden geen spoorslag werd, zich te ontwikkelen en met hunne mede-Amerikanen in 't Noorden te wedijveren in al die dingen, waarin dezen zoo uitmunten. De geschiedenis der jongste dagen toont ons genoeg aan, hoe het met de beschaving, menschenliefde en ont wikkeling dier volken staat. Gedurende vijf jaren werd er tusschen de republieken Peru en Chili een oorlog gevoerddie cene bloedige bladzijde in de geschiedenis-boeken der Zuid-Amerikanen zal blijven beslaan. De oorzaak van dien oorlog lag hierin, dat Chili de republiek Peru verweet zich guanobedden en zilvermijnen te hebben toegeeigend, welke aan het eerste land zouden behooren. Men weet, dat het Zuidelijk deel van Zuid-Amerika bijzonder rijk is aan guanobedden welke stof, guano nl., genoeg be kend is. Het gevolg daarvan was een inval van de Chilische soldaten, die op eene vreeselijke en afschuwelijke wijze heele dorpen en steden van Peru verwoestten. Kort geleden lazen wij een schrijven van een Peru- aansch generaal aan een Engelsch blad. Voorwaar wij waren ontzet over al die gruwelen, die daarin gemeld worden. De jongste berichten melden, dat de vredealthans een wapenstilstandis gesloten. De Transvaal treedt tegenwoordig meer en meer op den voorgrond. Geen blad verschijnt of er wordt iets van gemeld. Nu weêr wordt beweerd, dat dit land bijzonder rijk is aan goudmijnen. Menschen uit Cali- fornie, het land dat eens zoo rijk was aan goud-en diamantmijnen, constateeren, dat de grond van Trans vaal een rijke schat in zich verbergt. Het gevolg daarvan zal wel zijn, dat er stroomen van landver huizers zullen heengaanom die mijnen te ontginnen. Dan zal zich het geval voordoen, dat de naam der Transvaalsche bevolking, slechts 35,000 zielen sterk, door den toevloed van zoovele landverhuizers ver dwijnen zal. De Boeren zullen evenwel steeds in de geschiedenis bekend staan als een volkdat zich door waren heldenmoed onderscheidde. Z. K. II. de prins van Oranje bracht Zater dag avond den sterfdag zijner moeder een bezoek aan den vorstelijken grafkelder te Delft en legde twee kransen van witte bloemen en eene van witte en pensée bloemen op de lijkkist neder. Op zeer eenvoudige wijze had Maandagmor gen te 10 uren te Erbach de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van H. K. H. prinses Mariaune. Een groote menigte was tegenwoordig, terwijl tal van deputatiën vereenigd waren om de laatste hulde te bewijzen aan haar die voor zoovelen eene weldoenster is geweest. Het Dagblad berichtte dezer dagen, dat dhr. E. A. O. De Casembroot, gepens. luitenant- generaal en oud minister van Oorlog, zeer ern stig ongesteld was. Volgens latere berichten is in den ziektetoestand een gunstige wending ge komen. De zieke neemt in beterschap toe en de krachten keeren weer. Sint Annaland6 Juni 1883. Bij de hedenmid dag plaats gehad hebbende eerste veiling (inzet) van een perceel bouwland groot 1,40,50 H. A. toebehoord hebbende aan wijlen Hugo Polder man, Jz. is inzetter gebleven de heer D. Goe- degebuure, Jz. Landbouwer alhier voor de som van 1 355,per 39,24 Ares. Tengevolge het, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag aan den heer J. Polderman, Nz. als Brievengaarder op het hulpkantoor der Pos- terij alhier, is, met ingang van 1 dezer, tot die betrekking benoemd, de heer J. Polderman, Jz., zoon van den eervol ontslagene. Ruim 23 jaar was het kantoor door den afgetreden Brieven gaarder bediend. Door de Vergadering van Ingelanden van het Waterschap is bepaald dat het gewoon Dijk- geschot voor de dienst 1883/oi zal bedragen Voor den Polders Oudeland en Annarosdijk f 7,per H. A. Voor den PolderSuzanna (Binnenbeheer) ƒ3, per H. A. Voor den Polder Breedenvliet 4,40 per H. A. ii h Maria 6,u Pluimpot ii 4,50 Goes, 6 Juni, Vier onverwachte sterfgevallen hebben zich in deze gemeente binnen korten tijd voorgedaan, waarvan drie door eigen toedoen. Door zich te verdrinken maakten zij een einde aan hun leven, namentlijk twee meisjes en een man in de volle kracht van zijn leven. Zondag jl. is er een jongeling van 20 jaar verdronken. Hij was aan 't zwemmen en men meent dat hij niet genoeg op de hoogte van die kunst, zich te ver waagde. Eerst gisteren werd zijn lijk gevonden. St. Maartensdijk, 6 Juni. Door Kerkvoogden en Notabelen der Hervormde gemeente alhier is vastgesteld de Rekening der Inkomsten en Uit gaven van de kerk over 1882, bedragende in ontvang 12641,51 en in uitgaaf 9971,48 met een goed slot alzoo van 2670,03 Waarbij nog dient vermeld te worden dat uit de Begrooting 1882 in eene som is betaald de kosten van het nieuw geplaatst orgel ad. 5489,95-. De bedelving van al de polderwatergangen onder deze gemeente, waardoor gedurende 10 weken, gemiddeld 50 gezinnen den kost kon den verdienen is afgeloopen. Alle lof dan ook aan het Bestuur van het Waterschap,*dat zonder overhaasting, niette genstaande het vroegtijdige begin, evenwel ge regeld voortging en daardoor den arbeidenden stand in den nood te hulp kwam. Poortvliet. Voor gemeente-secretaris alhier zijn aanbevolen de heeren P. Laban, commies ter secretarie te Tholen en M. Kievit Mz.wet houder te Scherpenisse. BEKNOPT VERSLAG der redevoering gehouden te Tholen door Jhr. J. L. De Jonge. 8 Juni. Heden avond had alhier in de zaal van „Non S emper" de in dit blad aangekondigde vergadering plaats, bijeengeroepen door het comité der Christelijk historische Kiesvereeniging voor Tholen en omstreken. Een groot aantal belangstellenden was tegenwoordig. Nadat de dhr. Vermeulen de vergade ring met gebed geopend haden Dr. C. C. Schot een woord tot inleiding had gesproken, trad Jhr. de Jonge op om het beginsel der anti-revolutionaire partij in 't kort te ontvouwen. Spreker begon met te herinneren dat in den loop der tijden zich 3 partijen gevormd hebben: de libera le de anti-revolutionaire en de Roomsche partij. Hij wees het verband aan dat tusschen de twee laatsge- noemde bestaat (schoolquaestie) en den afstand van beide tot het liberalisme. •-Zeer ten onrechte wordtnaar sprekers meening aan de anti-revolutionairen den naam van clericalen gegevenwat zou doen denken aan priesterheerschap pij, wat volstrekt niet overeenkomt met „het program" der anti-revol. Dit program tochvervolgt spr.ver klaart uitdrukkelijk in art. 20 „dat noch voor het rijk in Europa noch voor de Indiendoor de over heid eene staatskerk mag worden in stand gehouden of ingevoerd." Verder betoogde spr. dat de opvoeding door ouders aan hunne kinderen gegeven tot verderf der maat schappij leidt, wanneer die opvoeding niet gegrond vest is op de kracht Godswat vooral door de libe ralen maar „alte weinig in toepassing wordt gebracht." Maar ook vele anti-revol. zijn, volgens den Heer de J. in deze zoo gewichtige zaak verre ten achter. Eindelijk kwam de groote quaestiehet onderwijs aan de orde. Zeer onjuist is de beweering der liberalen dat de anti-revol. het volk onwetend willen houden ook hun streven is het aanbrengen van kennismaar kennisniet aHeen te gebruiken om vooruit te komen in de wereld of zich een naam te maken, maar ook tot een hooger doel. Wij anti-revol. stemmen niet in met het onderwijs op de staatsscholen gegevenmaar we zijn vrijeigen scholen op te richtenDoch welke vrijheid is dat 'l —als die van een hond aan een ketting. Eerst toci moeten we mee de schatten helpen opbrengendi het staatsonderwijs verslint en dan kunnen we onz eigene Christelijke scholen oprichten. Er is dus gee rechtsgelijkheid. Met een woord tot opwekking om zich bij de anti revol. partij aan te sluiten en den heer de Sav. Lol mancandidaat dier partij aanbevelende voor de aan staande verkiezing, eindigt de spreker. De heer Vermeulen sluit de vergadering met gebe en noodigt allen uitdie lid wenschen te worden d( anti-revol. kiesvereeniging, hunne namen op eene te tafel liggende lijst te plaatsen. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Tholen Ds. DÉ te Hirjansdam. Dr. C. C. Schot te Tholen staat op he drietal voor predikant bij de Herv. Gem. te Wel singe Sauwert. Mijnheer de Redacteur Mag ik u voor deze regelen in uw blad beleef een plaatsje verzoeken V In „Het Zuiden" van Donderdag 7 Juni 11. kom eene samenspraak voor tusschen een liberaal en ee anti-revolutionair over de a. s. verkiezing. Natuurlijk loopt het gesprek over het onderwijs e de hooge kosten daarvan. Na het bedrag te hebbe genoemdwaarvoor in eenige gemeenten schole werden gesticht, komt ook de school in onze ge meente aan de beurt. De antir. vraagt den lib.o hoeveel hij de kosten van dat gebouw schat; dez meent dat f 30,000 genoeg is. En nu herneemt d antir. „Neen, jongen van, schrik niet! van f50,000!! „En dan loopt het praatje, dat die school te klei „isen dat er nog zoo een prachtig gebouw zal moete „komen." Wie dit leest, en niet eenigszins nadenkt, maat hieruit allicht de verkeerde gevolgtrekkingdat in d gemeente Tholen eerlang twee scholen zuilen bestaan die ieder f50,000 kosten. Toch is niets minder waa dan dat. Op het oogenblik toch bezoeken ongevee 460 kinderen de school. De nieuwe school kan 40 leerlingen bevattenzoodat er eene tweede zou moete ingericht worden voor circa 60 leerlingen. Ieder di nu niet al te dom iskan begrijpendat deze tweed school voor 60 leerl. onmogelijk zooveel kan koste als eene voor 400 kinderenen ookdat de antii of „het loopende praatje" in elk geval sc/tandelij overdrijft. Dat ieder strijde, maar dan ook op eene eerlijk wijze. U bij voorbaat dank zeggendeMijnheer de Red. voor de opname dezes noem ik mij Uw dienstw. dienr. Tholen, 9 Juni '83. X. Het eiland Tolenhoewel nog altijd geïsoleerd begint zachtkens aan den weg van algemeenen vooruil gang te volgen. Een ring van grint- en klinkerwegen verbindt vr goed de verschillende gemeenteneen vrachtboi onderhoudt de communicatie met Rotterdam e tusschen gelegen plaatsenStavenisse is door een ui muntend steiger verbonden aan de daarlangs varend stoomvaartuigen voor personen en goederen; hl Tolensche veer sluitdoor een uitstekende stoomtram aan de groote spoorlijnTelegraafïnrichtingen vim men te Tolen, St. Maartensdijk en St. Annaland j en het lager onderwijs wedijvert met geheel Neder* land. Nu is er ook een Weekblad verschenen. D|j ontvangst van een proefnummer was voor mijdi Tolen lief heeft, een blijde verrassing en niets zr mij aangenamer zijn dan later te vernemendat d wakkere uitgever vruchten van zijne ondernemir plukt. Het ligt in den aard der zaakdat het slech een lokaal blaadje zal zijn, maar juist voor b- onderling verkeer der bewoners van het eilandka het onschatbare diensten bewijzen. Het hoofdartikelgetiteld Concurrentie heeft nog wi zoo ietwat de kleur van de begrippen eener bi volkingdie nog niet volkomen in het groote wereld verkeer is opgenomen en kan daarom hier op zijn plaats zijn, maar of de leer, daarin verkondigd „Helpt elkander" wel meer die toepassing zal vinde als gewenscht wordt, betwijfelen wij, want de geeft der eeuwzij moge dan goed of kwaad zijnis oo v hier reeds in meerdere of mindere mate overgewaai en door geen betoog te stuiten. Ook zou een grondi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2