BUITENLAND. BINNENLAND. dit niet meer kan, en oude schulden begint te krijgen De welwillendheid van de zijde der kooplui blijft dan nog wel eetiigen tijd bestaan maar spoedig begrijpt bij dat hij in de klem zit. Voor waren van de tweede, worden hem de prijzen van de eerste soort berekend. „Laat ik dan mijn best maar doen om klandizie te behouden en behoorlijk te verdienen, moppert bij tegen de heeren"maar voor dezen keer genoeg a. s. week wenschen wij daarop nog eens terug te komen. Wezen wij er de vorige week opdat er in Europa vrede heersebt, buiten Europa is dit niet het geval. In Azië, Afrika, Amerika staan duizenden aan duizenden met liet wapen in de hand gereed om hunne medemenschen om 't leven te brengen Zoo iets, wij wezen daar reeds op, is bedroevend, zoo niet ergerlijk maar nog onaangenamer doet ons dit aan, als wij zien, dat volken uit het Christelijk en zoo hoog beschaafd Europa er vaak de oorzaak van zijn. Herinnert u slechts den oorlog, die Enge land geheel onnoodig met de Transvaaleche boeren heeft gevoerd den strijdwelke diezelfde mogend heid met Egypte voerdenadat zij dit land door haar bescherming van het „uitmergelings-systeem" der Egyptische regeering tot een toestand had gebracht die de Egyptenaren met den moed der wanhoop naar de wapenen deed grijpen. En nu weer is het Frank rijk, dat op 't slagveld tegenover heidensche mogend heden den roem van zijn ridderlijkheid wil handhaven. kien klaagt er zoo dikwijls over, dat de zende lingen met zoo weinig vrucht in de heidenwereld werkzaam zijndat zij niettegenstaande den waren heldenmoed, welken zij zoovele malen toonen te be zitten, steeds nog zoo weinig „bekeerlingen" maken. Maar is het te verwonderendat de heidenen over 't algemeen weinig met den Christelijken godsdienst of met Europeesche beschaving op hebben, wanneer zij zoo telkens in de gelegenheid gesteld worden met de vruchten van dien godsdienst of die be schaving in aanraking te komen? Fransche en En- gelsche zendelingen roepen den heidenen toe: „Be keert u, bekeert u tot den godsdienst van Hem, die geleerd heeft alle menschcn lief te hebben; terwijl tegelijkertijd Fransche en Engelsclie soldaten door hunne regeeringen gezonden worden om dood en verderf onder die natuurkinderen te brengen. Om meerdere kracht aan de woorden van de zendelingen te geven? Ware het nog zoo maar! Uitsluitend met liet doel om „overzeesche bezittingen" te verkrijgen koloniale mogendheden te worden, ziedaar, waarom, onder den dekmantel van humane en christelijke be doelingen, de heidenen met de christelijke regeerin gen van Europa in aanraking worden gebracht. Of, zoo gij denkt, dat wij door een te donkeren bril zien, slaat het oog op Afrika, en wel op het groote eiland Madagaskar, waar de Fransche soldaten reeds in de gelegenheid gesteld zijn de vredelievende v oor den der zendelingen te logenstraften. Om weinig be- teekenende redenen wordt daar een oorlog gevoerd tusschen Frankrijk en de Hovas, zoo heeten die heidenenniet met het doel 0111 de gezegende vruch ten der Fransche beschaving op dat eiland over te; brengen, maar 0111, in mededinging met Enge land, zoo noodig die bevolking onder den duim te krijgen, en daarvan eene Fransche kolonie te maken. Erg beschaafd Be Fransche natie is altijd een „roem zuchtige" geweest, en toont het ook nu nog te zijn. Want niet tevreden met een oorlog op Mada gaskar, zendt zij hare zonen ook naar het sultanaat Anant, gelegen in 'tZuid-Oosten van China, om daar de Fransche kanonnen te laten getuigen van den invloeddien de zoo hooggeroemde beschaving op haar gemaakt heeft. Reeds zijn de Anamiten met de Franschen slaags geweest, zijn er heldendaden verricht. Ver scheidene Franschenwaaronder een bevelhebber vielen reeds op het „veld van eere" De naam Tonkin zal u. lezers, wellicht beter bekend zijn; echter wordt met dien naam Anam bedoeld. Tonkin is slechts de noordelijke provincie van Anam. en aange zien het de Franschen te doen is óm eene ongehin derde vaart op China te hebben, wordtin die provin cie den oorlog gevoerd. Nu volgen Amerika en de Transvaal. Wij wen schen hiervan in een volgend nummer iets te schrijven. Den 28 Mei had te Moscou de plechtige kroning plaats van den Keizer en de Keizerin van Rusland, te midden van de toejuichingen van een talrijk samengevloeide menigte. Met angst werd deze gewichtige gebeurtenis tegeinoet- gezien en met een gevoel van verademing be groet, daar deze merkwaardige dag zonder verontrustende verschijnselen afliep. Uit Petersburg wordt later bericht dat bij gelegenheid der illuminatie onordelijkheden heb ben plaats gehad, waardoor de politie genood zaakt werd, verdere feestelijkheden te verbieden. Uit Rome wordt gemeld dat wegens de. sterk verminderende opbrengst der St. Pieterspennin gen een circulaire aan de bisschoppen zal worden gericht om tot het verleenen van geldelijken steun aan te sporen. Bij kon. besluit is herbenoemd: met ingang van 20 Juni a. s. tot burgemeester van Poort vliet, de heer P. Daane van Stapele. Naar men verneemt zal het stoffelijk over schot van H. IC. H. prinses Marianne niet te Delft maar in Duitschland ter aarde worden besteld. De minister van binnenl. zaken heeft als zijn gevoelen te kennen gegeven dat art. 3 der drankwet het, tappen verbiedt in eene localiteit, die voor den openbaren dienst worut gebruikt, onverschillig of dit dikwijls of zelden geschiedt. Al wordt slechts éénmaal's jaars in een lokaal vergadering gehouden van stemgerechtigde in gelanden, dan mag toch voor dat lokaal geen vergunning tot verkoop van sterken drank ver leend worden. I11 de algemeene vergadering der antir. kies vereniging voor Tholen, St. Philipsland, Bergen op Zoom en omstreken (district Goes)den 25sten Mei 11. te Tholen gehouden, is voor de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer met algemeene stemmen candidaat gesteld jhr. mr. A. P. De Savornin Lohinan te 's-Her- togenboschaftredend lid. Door de antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Middelburg, is de heer P. C. 't Hooft, aftredend lidvoor de tweede kamer in het hoofdkisdistrict Middelburg can didaat gesteld. De afdeeling Goes der Centrale liberale Kies vereeniging koos Dinsdag avond den heer W. J. van Gorkom, district-schoolopziener, tot haren candidaat voor lid van de 2e kamer Staten- Generaal. Naar men verneemt zal de opening der stem bus voor de verkiezing 2e kamer Staten-Gene- raal, district Goes, plaats hebben op Donderdag 14 Juui. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger te Middelburg is door Burgemeester en Wet houders eene alphabetisch gestelde aanbeveling opgemaakt, waarin 0. a. voorkomt de heer A. de Vulder van Noorden burgemeester van Hein- kenszand. Mejuffrouw Ca. Sterk, onderwijzeres aan de openbare, school te Oud-Vosmeer is legen 1 Juni benoemd aan de openbare school te Halsteren. Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende ontgraving van grond voor het leggen der fon damenten voor het nieuwe schoollokaal in het Groenewoud te Vlissingen is eene nog gevulde granaatbom gevouden ter grootte van 32 c. M. middellijn waarschijnlijk nog een der duizenden bommen, waarmede de Engelschen in het jaar 1809 Vlissingen trachtten te vernielen. Als bijzonderheid deelt men ons mede dat op de hofstede van dhr. A. Wagemaker te Tholen eene kip op één dag 2 eieren legde. Oud-Vosmeeri -30 Mei. Heden heeft de aanbe steding plaats gehad van de verbouwing en vergrooting der openbare lagere school. Er werd ingeschreven door Marinus Sonke, Oud-Vosmeer f19245.1 J. J. Hornstra, Bergen op Zoom - 18991 Corns. Westmaas, Oud-Vosmeer - 18915.1 Jan Beaufort, idem - 20170.825 Mars. Lindhout., idem - 20165. Jacob van Hiele, idem - 18950.j W. J. van de Weert Zoon, Goes - 20390.r J. L. Lindhout, Oud-Vosmeer - 18540. Bartel van Verre, Noordgouwe - 17999. Aan laatstgenoemde is, onder nadere goed," keuring van den Gemeenteraad, het werk ge' gund. Ds. J. L. de Heer te Nooddorp heeft voor1 het beroep naar de N. H. Gemeente te Oud-'1 Vosmeer bedankt. 1 Stavenisse. Op Vrijdag 25 Mei had alhier de verkoop plaats der landerijen van wijlen C. vair Luijk. Brachten bij afzonderlijke veiling dei verschillende perceelen het hoogste f601 en' het laagste f101 per 39 A. 24 cA. op, bijs veiling in massa werd geboden eene som van f446, voor welk bedrag Mars. van Luijk, een der erfgenamen, kooper is geworden. i Scherpenisse. Volkomen zeker is het, dat in deze gemeente een muziekgezelschap zal worden opge- richt, bestaande uit eene bezetting vau 20 instrumenten. De muzikanten voor dit corps woFden gevonden in de le ien van het sedert 24 Februari 1878 bestaande zanggezelschap, opgericht door den Heer P. A. Hubregtse' thans hoofd der school te Burgh. De leverantie der instrumenten is opgedragen aan den Heer A. Verswijveren van Halsleren, die ook aanvankelijk als Kapelmeester zal op treden. Tholen. Met ingang van 1 Juni zijn tot Onder wijzers aan de openbare lagere school benoemd de hh. M. C. Maas en P. M. van den Broek. 31 Mei. Zaterdag 11. arriveerde aan het veer alhier een troepje Zigeuners, bestaande uit 9 personen. Vier hunner kwamen over, maar vertrokken spoedig, daar ze zeker tot de over- tuiging kwamen dat hier weinig te halen was. De politie had in tijds gewaarschuwd. Het ge zelschap schijnt over Vosmeer het eiland te zijn ingetrokken; althans heden middag werden de ongenoode gasten opgespoord en over het veer getransporteerd. De uitslag der verkoopiug door den no taris Mr. T. A. Wagtho te Tholen gehouden op 26 Mei 11. is als volgt: le perceel (huis en erf te Oudeland) voor f1030.2e perceel (bouw land te Poortvliet) voor f 475.per gemet. Middelburg. In de vorige week had hier eene ern stige gebeurtenis plaats. De school voor onvermogenden gaat gelijktijdig uit met de school met den bijbel. Een jongen van eerst genoemde komt een jongen van laatstgen. tegendie door eenige schoolkameraads wordt achtervolgd. Op het geroep van „houd hem" stelt de eerste zich in den weg en krijgt van den vluchteling, tot loon, een messteek tusschen de ribben, waprop hij neder- zijgt en naar het Gasthuis moest vervoerd worden. Een zwartgallige levensbeschouwer zegt: „Daar heb je 't nu"op de openbare school maakt men Nihilisten en op die met den bijbel Fanatieken. Moord is de uitkomst. Een dwaas die dit aanneemt. De eerste bemoeide zich met zakendie hem niet aangingen en kwam er slecht af. De tweede heeft getoonddat in zijn vel een gevaarlijk mensch huist die van zijn schoolklasse eene gevoelige kastijding had verdiendmaar nu met den oft". van justitie heeft afterekenen. De gewonde, voor wiens leven men eerst vreesde is het doodsgevaar ontsprongen; hij zal herstellen, en gelukkig voor zijn ouders. Deze hadden 3 kinde ren. In 1878 zinken er 2 van door het ijs en ver drinken en nu werd de derde bijna vermoord. OPENBARE RAADSVERGADERING te St. MAARTENSDIJK, Maandag 28 Mei 1883. Tegenwoordig de Heeren N. Polderman, Burgemeester en Secretaris. L. Groenewege, Lz. J. GaakeerM. P. Polderman E. Bentschap Knook, A. C. Noom, I. Hage, Iz., M. Hoek, Sz., Leden De Notulen der vorige Vergadering gearresteerd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2