BUITENLAND. BINNENLAND. Kerknieuws. clan moet ook van ouze zijde al hei mogelijke gedaan worden om hen in hunne concurrentie zucht" te steunen." Want men vergete niet, dat concurrentie voor hen onmogelijk is, wan neer men steeds voortgaat anderen vreemden dus, boven onze mede-ingezetenen te bevoor- deelen. Dit laatste, wij herhalen het, geschiedt maar al te dikwijls. En dat is te bejammeren. Of zegt het ons, lezers, is het aangenaam voor den kleermakervoor de modiste, voor den manufacturierdie meenen toch alles „uit de eerste hand" te hebbenwanneer de kleeder- inagazijnen van Parijs of Brussel maar steeds voortgaan goede zaken in ons land te doen J. Is er stof tot vreugde voor de meubelmakers wanneer de jonggehuwde paren in vreemde landen of ook wel in ande.e plaatsen, hun inkoop van meubelen doen „Zij kunnen toch niet concurreeren", is vaak de tegenwerping, die men hoort, als men hen daarover willen aanspreken. Zij schijnen evenwel te vergeten dat mededingen voor hunne inge zetenen alleen dan mogelijk is, wanneer zij daarin ondersteund worden. Men schermt zoo dikwijls met fraaie woorden de plaats der inwoning heeft men lief, voor haar belang werkzaam te zijn is edel, is schoon! Ja men roept tentoonstellingen van kunst en nijverheid in het leven. Maar eilievewat heeft een handwerksman aan zijne kunst, de provincie aan hare nijverheidwanneer men van die kunst en nijverheid niet gediend wil wezen? En dan zegt men nogdat de toestand dier kunst en nijverheid, blijkens de tentoonge stelde voorwerpen zeer bevredigend is. Zeer vleiend Ziet daar lezersiets over concurrentie. Veel is er nog van te zeggen, en dit wenschen wij ook nog te doen, indien.... wij het voor recht mogen hebben ons steeds in het bezit van vele lezers te mogen verheugen. Genieten de beschouwingendie wij hier boven gaven uwe goedkeuring, en wij hopen dat dit zoo is, dan kan. het niet anders of gij zult een blad van uw eiland lezen en steunen. Er heerscht vrede in Europa. Maar indien men de dagbladen leestzal men spoedig tot inzicbt komen, dat die vrede slechts een wapenstilstand isdie wij wenschen het van ganscher hartelang moge duren, maar wiens duur toch altijd zal afhangen van de meerdere of mindere scherpte van het zwaard. Als de regeeringen n. 1. meenen, dat hunne legers in een goeden staatde schatkisten goed gevuld zijn dan men ziet het maar al te dikwijls is het met dien wapenstilstandzich noemende vrede ge daan Italië is boos op Frankrijkomdat dit land ver overingen maakte in Afrika, en zoekt slechts eene gelegenheid om zich daarover te „wreken". Frankrijk is alles behalve goed gezind op Engeland want de pogingen die van deze zijde aangewend worden om een tweede kanaal door de landengte van Suez te graven, kan de „grrrande nation", de ge vierde natie van weleer niet dulden. De verhouding van Engeland en Rusland is ook niet al te bestwant het eerste land, de koloniale mogend heid bij uitnemendheid ziet niet gaarne zijn licht betimmerenen dat probeert Rusland toch door zijne pogingen om in Midden-Azie steeds vasten voet te krijgen. En Frankrijk Oals het maar eens een leger bezat als Duitschlanddan zou er nog wat met dit rijk af te rekenen vallen. En nu de onderdanen! Het noemen alleen van de namen der verschillende partijen die er in Europa bestaanis voldoende om duidelijk te maken, dat ook de vrede in de rijken niet bestaat. De Nihilisten in Rusland' wachten slechts op eene geschikte gelegenheid om hun Keizer met geweld van den voorvaderlijken troon te zetten. De commune-mannen in Frankrijk houden zich rustig hiaar die rust lijkt wonderwel op het smeulen van een vuurdat slechts eene opening zoekt om in lichterlaaie, ellende en verderf uit te storten. De Socialisten in Duitschland, de Fenians in Ierland, de mannen van de „Roode Hand" in Spanje, zij vormen allen partijen, die „geweld" in hare vaandels schrijven. Onwillekeurig komen ons de woorden van onzen Oud-Minister voor den geest: „er staan schrikkelijke gebeurtenissen aan de deur". Laten wij hopen, dat alles zich nog ten beste zal keeren. Zoolang er „buitenlandscü overzicht" geschreven is zoolang werd ook melding gemaakt van onmin twist en oorlog. Wij kunnen dan ook begrijpen, dat de beoefening der geschiedenis tot vbbr korten tijd geen ander doel kendedan zich bekend te maken met de oorlogen, die er gevoerd, de veld-en zeeslagendie er geleverd werden benevens met de gevolgenwelke die voor de oorlogvoerende partijen opleverden, 'tls een gelukkig verschijnsel, dat de geschiedschrijvers van den nieuwen tijd zich eene andere taak voor oogen hebben gesteldmaar dit neemt toch het feit niet weg, dat de vredeeene algemeene. vrede, nog verre te zoeken is. Vrede! liet ideaal, althans wij willen dit hopen, van alle regeeringen in Europa, maar men vergeet dat eene verwezenlijking daarvan tot de vrome wen schen zal blijven behooren, zoolang zij de regeeringen 11. 1., geene andere oplossing van de tusschen haar gerezene geschillen trachten te zoeken dan die Alexander de Groote steeds in toepassing bracht. Men kent de geschiedenis van den Gordiaanschen knoophoe niemand dien knoop kon ontwarrentot Alexander aan die moeielijkheid een einde maakte door den knoop met zijn zwaard door te hakken. Zoo is het, helaasook nu nog Dat er geschillen ontstaan is natuurlijkmaar minder te billijken is het feitdat de regeeringen bij het bestaan dier geschillen slechts den schijn aan nemen, als of zij de vereffening langs den vreed- zamen weg zoeken. Want terwijl „de politieke onderhandelingen" gevoerd worden, schei-pen de ver schillende legerhoofden het zwaard, waarmee zij als een tweede Alexander den knoop zullen door hakken. Is dit verschijnsel bij de mogendheden op te merken de geest van oproer, verzet tegen de „gestelde macht", de revolutiekreten en moordaanslagen be- v ijzen maar al te zeerdat ook bij de onderdanen bij de menschen in 't algemeenniet de zucht te vinden is om door w oorden des vredes de toestanden der maatschappij beter te maken. Van een en ander iets ter bevestiging zal voorzeker niet als ongepast worden geacht. "Blijkens een liuiter-têlegram loopen er te Beriijn geruchten, volgens welke er te St. Pe- J tersburg, voor liet vertrek der keizerlijke familie naar Moskou, in een apartement der Keizerin i eene ontploffing heeft plaats gehad. Er wordt echter bij vernield, t die geruchten zich nog niet hebben bevestigd. Dch 22 dezer had de feesiGijke int«cLi van den Keizer en deKeizerin in Moskou plaats. Eene talrijke menigte was daarbij tegenwoordig. Niet zonder anstige spanning wordt de ophan den zijnde kroning tegemoetgezien. De geestdritt is algemeen. Bij de vele dynamiet-, gas- en kruitont- ploffingen waarvan telkens wordt gewaagd be ginnen wij nu ook te hooren van „panclastiet"- oritploffingen. Te Marseille heeft zulk een ontploffing plaats gehad bij een proef, die men nam met deze nieuw ontdekte stof. Er werd echter slechts geringe stoffelijke schade door aangericht. worden, op Woensdag 20 Juni a. s. en de daaraan verbonden tentoonstelling van paarden,! rundvee, schapen, varkens, enz., door de' af'deeling «Kruiningen" den daaropvolgenden dag. De programma's zijn aan de leden verzonden. Het terrein der Internationale Tentoonstelling is tegen den vastgestelden entrée-prijs, niet toegankelijk vóór's morgens 10 ure. Wie vroeger komt, wordt echter toegelaten wanneer hij den dubbelen entrée-prijs verkiest te betalen. Deze maatregel maakt geen gunstigen indruk vooral op de vreemdelingen die weinig tijd hebben en van de vroege morgenuren gebruik willen maken, het een en ander te bezichtigen. Ook over de immer stijgende prijzen in de restaurants wordt zeer geklaagd. Volgens de de N. R. Ct. ten minste kan men dezer dagen I aan menig tafeltje een bezoeker den „duren"! eed hooren afleggen, dat men hem hier niet meer «snappen" zou. Op het terrein bevinden zich echter dure en goedkoopere gelegenheden om zich te laven en wanneer men de hooge pacht in aanmerking neemt, welke de onder nemers moeten betalen, dan is die stijging der prijzen wel eenigzins te billijken. Bij de 22 Mei gehouden herstemming voor 1 lid der Prov. Staten district Goes, is Jhr. J. L. De Jonge met 4-1 van de 770 stemmen gekozen. Mr. W. L. v, Voorst Vader verkreeg 339 stemmen. 21 briefjes waren van onwaarde. In het district Hulst werd Jhr. P. Hartsen ge kozen. St. Maartensdijk, 22 Mei. De mazelen schijnen op te houden epidemisch te heerschen. Moesten op het eind der vorige en in het begin dezer maandsoms 30 a 40 woningen per dag van het kenmerk „Besmettelijke Ziekte Mazelen" voorzien worden, in de laatste week is dit getal beperkt tot 5 a 6. Dat de scholen, openbare lagere en bewaar school daardoor nagenoeg geheel ontvolkt waren is te begrijpen. Ofschoon min bezet, had tocli iedere klasse haren Onderwijzer, daar in de gezinnen waar deze tehuis behoorden, geen be smettelijke ziekte voorkwam. De pokkenwaarvan 3 gevallen in de gemeente zijn aangegeven, kunnen mede gerekend worden.1 als geweken te zijn daar sedert 10 April geeif De intocht van HH. MM. den Koning en de Koningin had Maandag, onder begunstiging van prachtig weder, in de hoofdstad van Luxemburg -plaats. Met veel geestdrift werd het vorstelijk paar ontvangen. 80 muziekkorp sen namen aan den optocht deeldie voorbij het paleis defileerde. In den namiddag keerde het vorstelijk paar per rijtuig naar Walferdange terug, waar de Belgische deputatie bij HH. MM. op het kasteel aan tafel werden genoodigd. Z. M. de koning heeft het beschermheerschap aanvaard over de internationale landbouwten toonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden. De algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zal dit jaar te Kruiningen gehouden aangifte is gedaan. Poortvliet, 22 Mei. Door de vergadering van ingelanden in het waterschap Poortvliet is opl gemaakt de volgende voordracht voor gezw.<6ren, in plaats van den Hee: A. De Rijke Ln. (over leden) de hh. L. De Rijke Az.f. v. d. Slikke Az. en C. Elenbaas Jz. Stavenisse. De inzet der landerijen van d'.e erveii C. van Luijk alhier, op Vrijdag 18 Mei jl. heeft plaats gehad in 30 perceeleu, het hoogste tegen f600 en het laagste tegen f 100de gemiddelde prijs der perceelen bedroeg alzoc f 408 per gemet of 39 A. 24 c. A. De verkoop zal plaats hebben op Vrijdag 25 Mei. Tholen. Op het terrein van de oesterpij ter van de HH. Wagtho Co. is een Zoölojjiscl Station opgericht. Dr. P. P. C. Hoek y: Leidenzal zich met de waarnemingen l die in 't begin van Juni een aanvan; nemen. ft Beroepen te Oud-Vosmeer Ds. J. L. Heer te Nooddorpte Schore en Vlake.1 Cand. K. Eernhout te Rilland-Bath en J West-Kapelle de heer G. B. BoomerCanl te Utrechtte Cortgene Ds. J. Wisse te Gariji (Friesland.) Aangenomen het beroep naar Kamerik doo Ds. E. Jansen Schoonhoven te Axel. Ds. J. Ph. van der Land zal lioogstwaai sehijnlijk als openings-redenaar optreden op h< Zuider Zendingsfeestdit jaar in de nabijhej van Goes te houden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1883 | | pagina 2