groot Walcheren Wapen tegen antiekdieven: DESCHAPEKOP GAP/NGE Konfant Geld Nodig TON SIJBRANDS Romantiek in Gapinge SPEELT MEE OP NIEUWE LP JAAP DEKKER Kamperen zonder eigen tent in Israël Adverteer in de Zeeland-combinatie huis-aan-huis bladen Inl. tel. 01184-3527 of tel. 01155-2320 12e jaargang no. 29 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel. 01155 - 2320 telex 55230 woensdag 12 juni 1974 S. M. OVERTOOM J. M. GROEN Kameel tot uitsterven Marktbewust Onprettig Toverwoord gedoemd? A.J. PROVOOST VAN OUD EIKEN MEUBELEN en prachtige, POOLSE HANDGEWEVEN WANDKLEDEN w.o. enige unieke stukken Taxatie Overdag „CHARME IS EEN ZAAK VAN ZELF VERTROUWEN EN VAN DURF" Grote show groot Walcheren Moeiiyk te beschrijven, maar gemakkemk te fotograferen: 2 fraaie Franse porseleinen petroleumlampen met bronzen monturen en een decor ran bloemen. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184^3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 OPLAGE 16.500 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg. Arnemuiden. Veere, Mariekerke en Domburg. ADVERTENTIE. OPGAVE EXPLOITATIE: ADVERTENTIES: H. Barends, Vlissingen Boekhandel Hildernisse A. Brouwerlaan 34 L. Noordstraat 2 Telefoon 01184 - 3527 Middelburg BEZORGKLACHTEN: Tel. 01155 - 2320 Antiek. Het is een soort toverwoord ge worden. Een formule die bij veel leken visioenen oproept van .slapend rijk worden, door iets te vinden of te kopen waarvan achteraf blijkt, dat het ontzag lijk veel waard is". Maar dat is niet de échte wereld van het antiek. De échte wereld bestaat uit betrouwbare in- en verkopers, die maar al vaak bij hun klanten zien, dat het geliefde en kostbare antiek zwaar onderverzekerd wordt en die óók zien dat er nauwelijks voorzorgsmaatregelen tegen diefstal worden genomen, terwijl toch dagelijks de kranten vol staan over antiekdief stallen en antiekzwendels, waar Fotografeer uw antiek 9 in kleur! WEEKENDDIENST DIERENARTSEN Dr. R. M. Barkema, Middelburg tel. 01180-131118 (4 km an Veere) „Aanvankelijk was het een voorzichtig modeverschijnsel, dat sterk werd aange wakkerd door de devaluatie van het geld. Sinds de huizen niet meer zo snel in waarde stijgen en over de gehele linie nogal kostbaar zijn geworden, is het antiek geadopteerd als beleggings object. Temeer daar antiek zijn waarde altijd behoudt en omdat men een antiekverzameling met kleine bedragen kan opbouwen. Wie een huis wil kopen, moet daarvoor altijd een dure lening af sluiten". „Verder ontstond enkele jaren geleden, ab gevolg van ons drukke bestaan, een sterk verlangen naar de romantische oude periode van onze vooronders. Er kwam een hang om onze moderne, tameiyk strakke interieurs te verfraaien met antiek. Dat geeft vooral oudere mensen nog enigszins het gevoel, dat ze nog iets van het oude vertrouwde kunnen vastgrepen, ab herinnering aan onze voorgeslachten...." De dingen, waar een aankomend an tiekverzamelaar het eerst naar uitkijkt, zijn klokken, tegels en kleine meubelen. Dat zijn dan óók de antieke voorwer pen, waar de belangstelling van de an tiekdieven het eerst naar uitgaat. Men is zéér „marktbewust". Verhage: „Uiteraard pakken ze geen zeldzame stukken, maar altijd stukken die goed in de handel liggen. Dingen waar ze gemakkelijk mee uit de voeten kunnen en die tamelijk onidentificeer- baar zijn. Die zijn vrij snel te verkopen aan malafide antiekhandelaren". De voorkeur voor klokken (staart klokken, kantoorklokken, stoelklokken en „schippertjes") verklaart hij ab volgt: „De mensen nemen dat graag omdat het leeft, én omdat het vrij een - voudig in 'n bestaand interieur is in te passen". En tochhet zfjn onprettige tQden voor de bonafide antiquairs, volgens de heer Verhage: Jn elke vrfje handel speelt de wet van vraag en aanbod. De vraag stijgt enorm, maar het aanbod verkleint, omdat iedereen z()n oude an tiek vasthoudt in de hoop dat het over enkele jaren veel méér waard b. Dat maakt de antiek-Inkoop erg moell(jk". Zijdelings valt daar dus (weer) uit af te leiden, dat er altijd ledem zijn, die gratis aan deze antieke handelswaar willen komen. In de meeste antiekzaken in Middelburg krijgen ze echter weinig kans, omdat die doorgaans een loep zuiver beveiligingssysteem hebben, dat rechtstreeks verbonden is met het politiebureau. Die beveiliging bewees zijn nut in de zaak van de heer Verhage al, toen het systeem nog maar pas geïn stalleerd was: een verdwaalde vlinder zette toen 2 X kort achter elkaar het alarm in werking De kameel, dat wonderlijke dier dat wel het schip der woestijn wordt genoemd, heeft een lange evolutie achter de rug. Dekameelachtigen - dat zijn de kameel, de dromedaris en de lama - zijn oorspronkelijk afkomstig uit Noord- Amerika. Een deel van deze voorvaderen van de tegenwoordige kameelachtigen is voor het oprukkende poolijs uit naar Zuid-Amerika vertrokken en heeft zich daar ontwikkeld tot de lama. De andere zijn over de toen nog bestaande land brug tussen Amerika en Azië weggetrokken. AI meerdan dertig eeuwen lang heeft de kameel de mens zijn diensten bewezen, want 't waren de kamelen met hun grote uithoudingsvermogen die de handel en de uitwisseling van kulturele verworvenheden tussen de volkeren mogelijk maakten en onderhielden. De ontwikkeling en de macht van het oude China was voor een niet gering deel te danken aan de kameel. Ook de Inca- en Mayabeschavingen in Zuid- Amerika en de beschavingen in het Midden-Oosten, zoals die van Egypte en Assyrië waren zonder kameel minder groots geweest. Nog steeds speelt de kameel een rol in het handelsverkeer, maardie rol wordt kleineren het aantal kamelen neemt dienovereenkomstig af. In de landen rond de Middellandse Zee worden zij nu bij de wet beschermd, maar of dat voldoende is om ze voor uitsterven te behoeden is de vraag. honderdduizenden guldens mee ge moeid zijn. Vandaar nogmaab een goedbedoelde, maar dringende raadgeving: Laat uw antieke bezittingen In kleur fotografe ren. Bewaar aankoopfacturen en Iaat een taxatierapport maken. Deponeer desnoods foto's en rapport in een klub b(J de bank. Ze kunnen goud waard zyn~..n Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening, Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. Kamperen zonder eigen tent is dit jaar mogelijk in Israël. De kampeeruitrus ting is veel te zwaar voor een vliegreis en daarom is via het programma „Goed koop en sportief door Israël" een reeks mogelijkheden voor kampeerders gebo den om tóch een kampeervakantie in Israël door te brengen met thuislating van de zware uitrusting. Op de Israëlische campings staat alles kant-en-klaar: tenten met twee tot vier bedden plus beddegoed. Behalve over nachtingen zijn in deze 2, 3 en 4-weekse arrangementen inbegrepen ontbijt, een BïïsabBonnement voor hét hele land en een excursie van een halve dag. Inclusief is ook het vervoer naar en van de tran sit-camping nabij de luchthaven van Tel Aviv voor de eerste en laatste nacht. Een kampeerreis van twee weken door Isaël is al mogelijk beneden 1000,-. Gecombineerd met autohuur kost zo'n reis vanaf 1200,- p.p. Het bespreken van de over het hele land verspreide campings (op één na alle met zwemgele- genheidl) is niet nodig. Kom eens kijken in de gezelligste zaak in Zeeland MIDDELBURG - Antieke voorwerpen en meubelen zyn de laatste jaren „ontdekt" als objecten-by-uitstek voor geldbelegging, maar in deze tyden van moreel verval, waarin complete dieven- en Inbrekersbendes „op besteDlng" gaan stelen, b ook by deze criminelen het antiek zwaar In mbdaadkyker gekomen. Het gevolg is een vicieuze cirkel, die niet meer te doorbreken ls: grotere belangstelling voor antiek gaat gepaard met een sterk stygend aantal antiekdiefstallen. Deze tweezydige belangstelling maakt het nuttig wat raadgevingen op te teke nen uit de mond van een vooraanstaand antiquair. Het is de heer Ab Verhage (35) uit Groede, die op de Houtkaai in Middel burg een mooie zaak „Verhage Antiquités" heeft. Hij b ook veiling meester en leidt regelmatig antiek veilingen in de Schouwburg. De heer Verhage stamt uit het bekende antiquairsgeslacht Verhage. Vader Pieter Verhage begon in Groede een zaak, waarin zoon Jacques (32) hem op volgde. De heer Ab Verhage begon een eigen bedrijf als in- en verkoper, beëdigd taxateur/makelaar én veiling meester. In persoonlijke contacten met klanten geeft hij vaak het advies, waarmee ook veel lezers hun voordeel kunnen doen: „Laat uw antieke bezittingen fotogra feren, het liefst in kleur. En laat ze óók taxeren door een erkend antiektaxa teur". die uit het voormalig gebouw van het Zeeuws Museum en uit een boerderij waren gestolen. Een foto is het meest voortreffelijke houvast, dat aan de politie in handen kan worden gespeeld in geval van an tiekdiefstal. Want wóér moeten recher cheurs gaan zoeken ab er aangifte wordt gedaan van vermissing van „een staartklok, met mooie wijzers, houten beslag en koperbeslagen gewichten"? Een speld in een hooiberg! En hoe moeten zij „vierkante tegeltjes met witte ondergrond en blauw ruitermotief, met in iedere hoek een ossekop" op het spoor komen? Er zijn duizenden van dit soort tegels! Nee, de veiligste voorzorg b nog aityd en foto. Dat vermindert het gevaar van diefstal niet, maar het kan een onmb- baar attribuut by de opsporing zyn Het is duideiyk waar deze raadgevingen hun oorsprong vinden: maar al te vaak worden bezitters van antiek bezocht door mensen die grote interesse in hun antiek hebben, maar niet bereid zyn er één cent voor te 'betalen. In Knokke kwam het onlangs voor, dat een gezin met vakantie was gegaan en niets tegen de buren had gezegd. Er komt een verhubwagen voorryden, en de „verhnizers" halen al het antiek op klaarlichte dag alt de woning. „Hm, onze buren gaan zeker verhuizen", dachten de getuigen. Maar neen, het waren antiekdieven...... Ook onmisbaar is een taxatierapport. De heer Verhage daarover: „Stel je voor, dat een klok, een barometer, goud, zilver, juwelen, 'n meubebtuk of zo, wordt ontvreemd. Wie bepaalt dan de schade? De verzekeringsmaat schappij zal niet gauw accoord gaan met de prijs die de eigenaar noemt. Daarom: een taxatierapport of een aan koopfactuur kunnen bergen van ellende besparen, niet alleen in geval van dief stal, maar óók in geval van brand of be schadiging." Vanwaar eigeniyk de verhoogde be langstelling voor het antiek? foto harry verschuren ooscerhcxjt middelburg De heer A. I. Verhage Guy van Rooyen, de bekende visagist van Cosmetlcahub Max Factor hééft iets tegen de volmaakte vrouw", dat steriele poppengezicht dat de cos metische Industrie in vroeger Jaren de vrouw als ideaalbeeld voorhield. Hy gelooft in persoonlijkheid, hy houdt van onregelmatigheden. „Schoonheid is een zaak van charme - en charme b hi zaak van zelfvertrouwen, van durf vooral". En zyn taak? De vrouw te wyzen op haar mogeiykheden zichzelf te accentueren. Zijn filosofie past helemaal in het modebeeld van vandaag: „Koning Mode is dood - de vrouw is de mode de baas geworden". Je ziet het overal om je heen. Maxi naast mini: alles mag - vaak tot wanhoop van de confectie-industrie. Toch is het juist die vrijheid die vele vrouwen in verwarring brengt - slaafs volgen is nu eenmaal veel gemakkelijker dan zelf bepalen wat je (persoonlijke) mode is. En dat geldt zéker voor cosmetica. „Vrouwen kennen vaak hun eigen charme niet". Dat vele vrouwen moeite hebben met het kiezen van hun cosmetica en vaak niet of onvoldoende gebruik maken van de mogelijkheden van deze producten, wijt Guy vooral aan gebrek aan durf, hij spreekt hier vanuit zijn grote ervaring, opgedaan tijdens vele demonstraties. De stapels brieven die hij wekelijks ont vangt - vragen om adviezen, vaak ge volgd dor enthousiaste dankbetui gingen. Guy zegt: „Natuurlijk geef ik in de eerste plaats praktische adviezen: hoe ogen moeten worden opgemaakt, welke kleuren combineren wat daarmee de mogelijkheden zijn. Maar véél belang rijker is: dat ik de vrouw help haar aar zeling te overwinnen: te doen! Want heus: heeft een vrouw de cosmetica- produkten eenmaal op haar toilettafel staan, dan leert ze er vanzelf mee om te gaan en op welke ze haar charme het best kan accentueren. Elke vrouw heeft het recht er leuk uit te zien. „Cosmetica mag daaxom niet duur zijn en slechts bereikbaar voor een kleine groep. Elke vrouw heeft het er aan trekkelijk uit te zien - zeker waar dat zoveel bijdraagt tot zelfvertrouwen enlevensgeluk." Het belang van een goede huidverzor ging De Nederlandse vrouw is gelukkig het stadium water en zeep reeds te boven als het om huidverzorging gaat. Toch constateert Guy wat spijtig dat te weinig nog gebruik wordt gemaakt van de moderne mogelijkheden om de huid jong en fris te houden. Zeker bij het klimmen der jaren, als elke huid te kampen krijgt met vochtgebrek, zou iedere vrouw toch zeker een dag- en nachtcrème moeten gebruiken. En wat is de reden dat de Nederlandse vrouw zo weinig een maskertje neemt? Eens in de twee weken zo'n speciale be handeling doet werkelijk wonderen - en daar hoeft u beslist niet speciaal voor naar een schoonheids-specialiste. Adviezen van Guy Guy zou - zoals hij dat noemt - „elke vrouw wel op zijn stoel willen hebben" om te bewijzen wat een geweldige moge lijkheden „zijn" producten te bieden hebben. Vandaar dat alle brieven met verzoeken om adviezen door hem altijd zo consciëntieus en uitvoerig behandeld worden. Vandaar ook dat Guy zéér veel aandacht besteedt an de opleiding van Max Factor adviseuses die u overal ont moeten kunt. Wat is zyn advies aan dé mftjoenen Nederlandse vrouwen die hy nooit in de stoel krijgt en ook niet schrifteiyk be reiken zal? „Loop regelmatig langs de Max Factor stand in warenhuis, bij drogist of parfumerie". Echt niet dat u elke keer iets hoeft te kopen - maar altijd is er wel iets, dat u op een idee brengt. En vooral: durf óók eens iets te proberen zonder daarbij persé te wachten tot de oude voorraad op is. Zo duur is al dat nieuwe óók weer niet en dat puur-Hollandse „restjes op maken" mag toch nooit ten koste gaan van de jeugd? Hij is nog niet uit dienst of hij heeft alweer een nieuwe lp ge maakt: Jaap Dekker en zijn Boogie Set. „Honky Tonk Train Arrival" is de titel van deze lp, waarop de historie van de boogie woogie weer even snel wordt doorge werkt. Het is de derde langspeler van deze pianist. Na „Nursery Rhy mes" en „New Bottle, Old Wine", met als één van de „tussendoor tjes" zijn dienstsingeltje, dat nu ook niet meer actueel is omdat Jaap vroegtijdig het leger heeft verlaten. Het gaat dus goed met Jaap Dekker: uit dienst, geen last meer van zijn dubbelganger (die overigens tijdens zijn dienst tijd wel weer even actief ls ge weest) en meteen een nieuwe lp in de handel. Een aardige bijzonder heid aan „Honky Tonk Train Arri val" is dat de wereldkampioen dammen Ton Sijbrands een gitaar partij meespeelt in het nummer „Harlem Souvenir". Omdat antiek moeilijk is te omschrijven is het in zulke gevallen uiterst dienst baar, als aan de politie kleurenfoto's kunnen voorgelegd. De Middelburgse recherche spoorde op deze wijze al enkele malen grote partijen tegeltjes op, kom kijken an vragen bij i

Groot Walcheren | 1974 | | pagina 1