groot walcheren 90.000 Konfant Geld Nodig Onderzee bootjager Toenemende belangstelling voor FTS-reizen Tor Line vervoerde passagiers ANDY DAVID: OPTREDEN BIJ „UNCLE ANDY" Andere koren Langdurig Geluid apart Adverteer in de Zeeland-combinatie huis-aan-huis bladen Inl. tel. 01184-3527 of tel. 01155-2320 12e jaargang no. 28 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel. 01155 - 2320 telex 55230 woensdag 5 juni 1974 S. M. OVERTOOM J. M. GROEN A.J. PROVOOST Ingezonden foto harry verschuren WESTKAPELLE/VEERE - De afgelopen weken heeft het Walcherse land gediend als decor voor televisie-opnames die de NCRV heeft gemaakt van het Zeeuws Mannenkoor uit Goes, alsmede van het Jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool. Beide koren staan onder leiding van dirigent Evert Heijblok. '4M groot walcheren BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184)3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 OPLAGE 16.500 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg. Arnemuiden. Veere. Mariekerke en Domburg. ADVERTENTIE- OPGAVE EXPLOITATIE: ADVERTENTIES: H. Barends, Vlissingen Boekhandel Hildernisse A. Brouwerlaan 34 L. Noordstraat 2 Telefoon 01184 - 3527 Middelburg BEZORGKLACHTEN: Tel. 01155 - 2320 Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot' 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening, Hypothekpn. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. beeld en geluid een goed programma van wil maken". Enfin, na Walcheren moeten nog - met andere koren - opnames worden ge maakt in de buurt van Rotterdam (met het RET-koor) en in Harderwijk en Giethoorn (met het koor van het schipperslntemaat „Prinses Margriet"). Zodra de programmaleiding gereed is met knippen en ltymen van de film beelden, kunnen we Walcheren zien als decor van deze koorzang. We kunnen u alleen maar adviseren: Ktyk er in juli en augustus uw programmablad maar goed op na! Geachte redactie, In Groot-Walcheren van 15 mei stond een artikel over de nieuwe onderzee bootjager de Hr. Ms. Zeeland, welke volgens u door de Kon. Marine aan Miniatuur Walcheren is geschonken. Ik wil u er opmerkzaam op maken dat dit niet helemaal waar is. Ondergetekende,gepensioneerd H.O.O. v. d. Kon. Marine bouwde ditzelfde schip enkele jaren geleden aan de hand van foto's en uit eigen herinnering. Verlichting en draaiende radar bouwde ik er ook in en zo heeft genoemd vaartuig enkele jaren op Miniatuur Walcheren gelegen onder de naam A906. Deze naam is door mij gekozen omdat een schip met dit kenteken niet bestaat bij de K.M. omdat ik wist dat er enkele details niet in overeenstemming waren met bestaande schepen. Kap. ter zee Niemeijer sprak er zijn verwondering over uit, dat ik uit het hoofd genoemd schip had na gebouwd. Hij bood toen aan om het schip naar Vlissingen te halen en het volgens teke ning te wijzigen in de Hr. Ms. Zeeland. Het schip is toen in de laatste week van oktober 1973 naar Vlissingen gegaan en is daar door enkele mensen van de marine op die punten die niet volgens tekening waren, gewijzigd en enkele dagen voor de opening weer terug op Miniatuur Walcheren gekomen als Hr. Ms. Zeeland. Genoemde mensen van de Marine hebben er ook geen jaar hun tijd ingestoken zo 'als u schrijft. Tijdens deze wijzigingen ben ik ver schillende malen ter bespreking in Vlis singen geweest daar een oud-college van mij er aan medewerkte. Ook heeft Miniatuur het materiaal geleverd dat benodigd was. Ik voel mij als bouwer van dit schip door uw artikel een beetje miskend en ik zou het zeer op prijs stellen als u dit ook herstelde in uw blad. Ik kan u een foto tonen zo als ik hem afbouwde en u zult dan zien dat er niet veel veranderd is. C. Ringelberg Breeweg 82 Middelburg I oosterhout middelburg De belangstelling voor FTS-reizen naar Frankrijk is dit jaar flink toegenomen. Tot eind vorige week waren er al 35% méér boekingen dan op de vergelijkbare datum vorig jaar. De FTS (Franse Toeristen Service) noemt als oorzaken voor deze toenemende interesse het ef fect van de oliecrisis, de betere verbin dingen per trein en de aanzienlijke uit breiding van de FTS-bestemmingen. Vorig jaar noteerde de FTS 49.982 boe kingen. Het ziet er naar uit, dat de 50.000-grens dit jaar ruim zal worden overschreden. De vooruitgang manifes teert zich over de hele linie. Uitschieters zijn Parijs door het beschikbaar zijn van het nieuwe luxe FTS-hotel „Suffren- Latour", Bretagne (150% meer boe kingen, vooral tengevolge van de recht streekse trein Amsterdam - Bretagne, de zgn. Bretagne-expres) en de Dordog- ne (al 100% meer boekingen in het Chalet-landgoed La Draille bij Souil- lac). Walcheren als decor voor televisie-koorzang Bij de NCRV verklaarde men nog niet precies te weten wanneer de beelden zullen worden uitgezonden, maar dat zal in elk geval in de loop van de zomer zijn. In het zangprogramma zullen 3 Nederlandse koren én het water cen traal staan. De titel zal dan ook naar alle waarschijnlijkheid „Nederland" en het water" worden. De Zeeuwse koren hebben gedurende 3 dagen gewillig gehoor gegeven aan de opnamewensen van de NCR V-televisie mensen. Vrijdag 26 april was de eerste „draaidag". Toen zong het Jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool 't lied „In een blauw geruite kiel" bij (hoe kan het anders) het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter op de Boulevard in Vlissingen. Het Zeeuws Mannenkoor (bijna 100 zangers sterk) had ingestudeerd: „Hollands Vlag" en „Waer dat men sich al keerd of wend" uit Valerius' Gedenkklanken. Om deze stukken in beeld te brengen tegen de achtergrond van het water, moesten opnames worden gemaakt op vier lokaties in Zeeland. Zaterdag 27 april stond het koor (in vrijetijdskleding, dat was NCR V-voorschrift) te blauwbekken langs de Westkappelse Zeedijk en in de Abdij van Middelburg. Zaterdag 4 mei werden in Veere en in Zierikzee de nodige meters film volgeschoten. Het maken van TV-kooropnames Is be paald geen kleinigheid. Geen koorlid kon tegen ztyn vrouw zeggen: „Ik ga even een paar liederen zingen voor de t.v. en dan kom ik terug". Integendeel, als men weet, dat voor bijna elke 2 regels van de ingestudeerde stukken een ander „shot" gemaakt moest worden, omdat de regisseur dat persé zo wilde, én als men bedenkt dat elk shot 3 tot 4 maal herhaald moest worden om zeker te weten, dat alles er goed op stond, dan beseft men dat de koorleden het woord „televisie" en „opnames" niet meer óünhoren konden. Het plezier van de zangers werd in Westkapelle op de zeedijk behoorlijk vergald door de intense kou die de natuur serveerde. Het verlangen naar een verwarmende hartversterking moest daar enige tijd worden onderdrukt, doordat regisseur Didier van Koeken- berg wilde wachten op een groot zee schip dat in de verte naderde en een Hollandse vlag hoog in de mast voerde. „We stonden op het laatste wel te bibberen van de kou. De lol gaat er dan gauw af', vertelt één van de leden. „Gelukkig waren de weersomstandig heden in Veere en Zierikzee wat beter. Dat zijn dingen die de kijkers naar het programma niet zullen beseffen. Er komen héél wat opofferingen aan te pas, vóórdat de opnames naar de zin van de programma-makers zijn". Uiteraard kon de zang niet rechtstreeks buiten worden opgenomen. Dat zou teveel bij-effecten geven. Het geluid was dan ook van te voren opgenomen: de NCRV had de muziek van te voren laten vastleggen op band. Die tapes werden naar het Zeeuws Mannenkoor opge stuurd, dat er enkele avonden aan besteedde om er de tekst „bij te zingen". Na dit inzingen stond dus het geluid (muziek plus tekst) volledig op band. Deze banden werden tijdens de opnames via grote luidsprekers afge draaid, zodat de koren het beeld precies synchroon konden laten lopen met het geluid. En dat alles voor enkele minuten uitzending! Vele koorleden werden er ongeduldig onder, om dat ze de zin van al die her haalde opnames niet meer „zagen". Hun dirigent de heer Evert Heyblok dacht daar duidelijk anders over en bleef tot het bittere einde vol goede moed, daarmee het goede voorbeeld gevend. Hij zei ons desgevraagd deze zucht naar perfectie zéér positief te kunnen waar deren: „Ik vind het bijzonder nuttig, dat de koorleden eens te weten komen, wat er voor zo'n opname komt kijken. We zijn in Nederland al zover gezakt, dat ieder die een bandrecorder heeft, zich opnameleider noemt. Wie een paar fototoestellen heeft, noemt zich héél hooghartig fotobureau. En wie een paar accoorden op een gitaar beheerst, moet direct maar leider van een band worden. Vaak komt hierbij geen vakmanschap kijken, doch alleen maar commercie. Maar dat deugt allemaal niet. Daarom geloof ik heilig in de zin van deze (mis schien wat uitputtende) perfectiedrang. We moeten blij zijn, dat men er qua Het Amerikaanse geslacht Willi ams, die familie waar de beroem de zanger Andy Williams ook uit stamt, blijkt muzikaal gezien goed te zijn bedeeld. Twee van de jonge re telgen uit dit geslacht zijn de tweeling neefjes van de grote zan ger: Andrew J. en David B. Willi ams, bekend als het duo Andy and David. „In de showbusiness gebo ren", zoals dat heet. De moeder van de nu 15-jarige tweeling zong en danste vroeger met haar (ook tweeling-) zuster en hun vader, Don Williams, zingt ook. Net als zijn drie broers Andy, Dick en Bob. De muzikale happenings, waar ieder familiefeestje op de van Williams uitloopt, hebben bij de jonge Andy en David de neiging om traditiegetrouw ook „het vak" in te gaan, aangewakkerd. Hun eerste single is al uit: „What's your name" en „Say it again". Hun eerste plaatje weliswaar, maar toch niet hun eerste stap in de showbussiness. Al jaren treden de gebroeders Andy en David op in de Kerstmis-Specials van hun „Uncle Andy". Vlak na hun platen contract zijn er toernees gemaakt door Amerika, Japan en Engeland. Onlangs waren zij ook in Neder land: zij traden met hun oom op tij dens het Unicef Gala. In Amerika hebben zij ook al veel televisieshows gedaan: onder meer met Dean Martin Sonny and Cher, Dinah Shore en de Partrid- gre Family. Andy en David zitten nog op school. Nog één jaar (in het Amerikaanse schoolsysteem )en zij hebben hun basisopleiding klaar. Van verdere studie zal er, gezien hun zangcarrière, niet veel komen. Nu al neemt het optreden veel tijd in beslag en wat er daar naast nog aan vrije tijd voor de jongens overblijft, wordt besteed aan hun hobby's: schilderen en te kenen, tennis spelen en het bezig zijn met de huisdieren, die in gro ten getale het huis en de tuin bevol ken. Het jonge duo zal wellicht nog weieens een serieuze concur rent van „Uncle Andy" kunnen worden. Zij hebben zijn stem in elk geval en hun overwin ningskansen zullen volgend jaar, als zij zich geheel in de showwe reld storten, nog eens zo groot wor den. FOTO: Het Zeeuws Mannenkoor voor het front van oud-Veere, watersport stadje b(j uitstek. Links voor op de foto de cameraploeg van de NCRV. De 2 tussen Amsterdam en de Zweed se stad Göteborg heen en weer varende schepen van de Tor Line, hebben vorig jaar bijna 90.000 passagiers vervoerd (1972: ruim 79.000). Toen deze passa. giersdienst in 1967 van start ging waren het er nog slechts 22.500. De fikse toeneming van het passagiers vervoer naar en van Zweden heeft de Tor Line genoodzaakt twee nieuwe jumbo-ferries te bestellen, die plaats bieden aan maar liefst 1250 passagiers en 300 auto's. De schepen komen in april 1975 en maart 1976 in de vaart. Ze bieden 50% meer passagiersruimte dan de huidige „Tor Anglia" en „Tor Hollandia". Met hun lengte van 180 meter zijn deze jumbo-ferries te groot voor de ferry-ter minal van het Verenigd Cargadoors Kantoor (VCK) in dtAmsterdamseCoen- haven. Daarom gaat VCK in samenwer king met de gemeente Amsterdam een geheel nieuwe „Scandia Terminal", bouwen op een 5 ha groot terrein in de Sueshaven. In de nieuwe terminal worden allerlei nieuwe technische snufjes verwerkt. Zo zal de constructie het o.m. mogelijk maken beide vervoersstromen (vracht en passagiers) gelijktijdig te dirigeren via een 18 meter brede oprijklep (even breed als een 6-baansweg) en via de op twee niveaus gelegen zijpoorten aan stuurboordzijde. De passagiers gaan net als op Schiphol aan boord via een zgn. „rolling carpet". De nieuwe terminal gaat 12 miljoen gulden kosten. t

Groot Walcheren | 1974 | | pagina 1