Vernieuwd uit winterslaap ontwaakt groot Walcheren SPAAR RENTE TOT 9 Midden- Zeeland Toertocht Kontant Geld Nodig Nieuwe boetiek in Middelburg MUZIEKBLAD ALOHA HAALT HET NIET Adverteer in de Zeeland-combinatie huis-aan-huis bladen Inl. tel. 01184-3527 of tel. 01155-2320 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel 01155 - 2320 telex 55230 12e jaargang no. 25 A.J. PROVOOST Tooren vliet Geen fantasie foto harryverschuren woensdag 15 mei 1974 Fietskruier - aanhangwagentje voor de fiets Weekenddienst dierenartsen groot Walcheren Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de Miniatuur Walcheren: óók voor eigen burgerij Miniatuur en écht op één foto: de Lange Jan van Middelburg. Middelburg De toerafdeling van Z.R.T.C. „Theo Middelkamp" zal dit jaar op 19 mei voor de derde maal de Midden Zeeland Toertocht organiseren door Zuid-Beveland en Walcheren. Deze tocht is 145 km lang en gaat door j een groot deel van Zuid-Beveland Walcheren en Noord-Beveland. Andere jaren viel de tocht meestal samen met de wielerwedstrijd „De Ronde van Midden-Zeeland", maar dit jaar is om organisatorische redenen gekozen voor een vroegere datum. Deze datum is niet zomaar willekeurig, maar van diverse factoren afhankelijk. De vereniging is namelijk aangesloten bij district-Zuid West van de Nederlandse Rijwiel Toer Unie. In het begin van het jaar wordt dan een kalender vastgesteld van te organiseren toertochten. De geplande datum, 19 mei, kwam goed uit omdat er dan verder in het district geen tocht aangevraagd was. Evenals vorig jaar verwacht men Brabantse, Zeeuws-Vlaamse en Belgische clubs. Op 21 en 28 april heeft de ZRTC Theo Middelkamp deelgenomen aan een tocht van resp. de Pedaleurs uit Bergen op Zoom en Toerclub Hulst. Deze verenigingen komen zeker ook onze tocht meerijden. Verder verwacht men de Trimclub Koewacht, Toerclub Kruisland, Toerclub Brabantia en Noord-Brabant uit Roosendaal en de Bidon uit Wouw. Ook de trimmers van „Er op eri er over" uit Knokke en Shopping Plaza uit Sluis en van de pas opgerichte clubs uit Biervliet en Sas van Gent staan op de lijst der gasten. De eigen vereniging heeft momenteel 65 leden, waarvan 't merendeel de tocht zal meerijden. Ook individuele deelnemers die niet bij een club zijn aangesloten en toer- of trimclubs die geen lid zijn van de H.Ff.T.U. kunnen aan de tocht deelnemen. Voor de verschillende verenigingen zijn mooie bekers, terwijl er voor iedere deelnemer een herinneringsmedaille beschikbaar is. Gezien de groeiende belangstelling voor het fietsen rekent men dit jaar op ongeveer 175 deelnemers. Het eerste jaar reden 115 en vorig jaar 140 deelnemers de tocht uit. Het bestuur van de toerclub zal in deze Midden-Zeeland-tocht de fietsers laten volgen door een materiaalwagen en een provisiewagen, waaraan ieder zijn eten en eventueel kleding mee kan geven. Verder is er gezorgd voor E.H.B.O. en in de steden voor politiebegeleiding. De gemiddelde snelheid zal 23 km/u bedragen, met één rustpauze na 80 km om 12.30 uur. Het vertrek van de tocht zal zijn om precies 9.00 uur vanaf het N.S.-station te Goes. Daar kan worden ingeschreven vanaf 8.00 uur. Na het vertrek gaat men richting Kattendijke en Wemeldinge en volgt dan de toeristische Midden-Zeeland route. Bij Nieuwdorp rijdt men door de Quarlespolder en komt bij Ritthem weer op de oorspronkelijke route. Daarna via Souburg en Vlissingen naar Café Huvers aan de duinen in Koudekerke. Hier zal een pauze zijn van 12.35 tot 13.30 uur. Daarna voert de tocht richting Veere en vandaar via Vrouwenpolder, langs 't Veerse Meer naar Wissenkerke. Daarna over de noordkant van Noord-Beveland, via Kats terug naar Goes. De aankomst bij station N.S. zal zijn om 16.15 uur. Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen er Persoonlijke lening, Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. MIDDELBURG- Sterk vernieuwd is Miniatuur Walcheren dit voorjaar uit de winterslaap ontwaakt. Wie voor het eerst als bezoeker over het terrein wandelt, zal dit natuurlijk niet in de eerste oogopslag bemerken, maar het zal de ..abonnees" die elk jaar één of tweemaal hun gezicht laten zien (en die zijn er genoegt niet ontgaan, dat er enkele nieuwe aanwinsten zijn en dat andere objecten zijn gemoderniseerd. Enkele dagen vóór de opening (met Pasen) kreeg Miniatuur Walcheren een prachtige nieuwe onderzeebootjager, de H.M. „Zeeland" die in één der Vlissing- se miniatuurhavaens een ligplaats kreeg. Dagelijks draait de radar er nu lustig in het rond. Het natuurgetrouw nagebootste model krijgt de bewonderende blikken van de gasten. Er lag altijd al een oorlogsbodem in de Vlissingse haven in Miniatuur Walcheren, maar die was volgens de commandant maritieme middelen in Zeeland (destijds kapitein ter zee Ph. S. Niemeyer) echt niet genoeg. Daarom bood hij aan, dat de marine in Zeeland een nieuwe „Zeeland" zou bouwen, maar dan een model dat gebouwd zou worden volgens de originele bouwtekeningen van de jager. Een jaar lang staken verschillende marinemensen er hun tijd in, en vlak vóór de officiële opening van dit jaar kon de H.M.Zeeland te water worden gelaten. Het (verlichte) schip mag er nu zijnl Behalve een nieuwe oorlogsbodem werd Miniatuur Walcheren ook verrijkt met een op schaal gebouwd model van het buiten „Toorenvliedt". Ook zijn door de personeelsleden van het miniatuur- gebeuren niet minder dan 20 bestaande objecten vernieuwd gedurende de voorbije wintermaanden. Ook de reclame voor Miniatuur Walcheren werd op een andere leest geschoeid. Deze werd in een groter geheel opgenomen. Daardoor kunnen de toeristen getracteerd worden op één kleurenfolder waarin een aantal instan ties zich aanprijzen: Zeeuws Museum, Stichting Verlichting Middelburg, Folkloristische Commissie, VVV- Middelburg en Miniatuur Walcheren. Uiteraard komt hiermee niet de gids te vervallen, die bezoekers aan de mgang voor 1 gulden kunnen kopen en waarin alle gebouwen (in 4 talen) worden beschreven en in talloze foto's worden getoond. Dat gidsje vertelt de historie van het Walcherse Madurodam als volgt: „Miniatuur Walcheren heeft in 1954 zijn poorten geopend, nadat in dat jaar de wederopbouw van het eiland, na de verwoestingen gedurende de oorlogsjaren 1940-1944 voltooid was. Ongeveer 600 amateurmaquette- bouwers uit alle steden en dorpen van Walcheren vervaardigden belangeloos de honderden projecten van dit minia tuur-eiland, dat een oppervlakte heeft van 7000 vierkante meter. Alle voorstellingen vervaardigd op een schaal van ongeveer 1:20 trachten ook in hun gedetailleerde uitvoering de werkelijk volledig te benaderen. Alle fantasie is geweerd en hetgeen men ziet is op het reële eiland Walcheren inder daad allemaal terug te vinden". Aldus het gidsje. Het meest aanvallige in deze kleine wereld tegen de Middelburgse Schouw burg aan het Molenwater z(jn uiteraard (nog altijd) de bewegende maquettes, zoals de rijdende NS-trein, de varende bootjes en de open en dichtgaande brug. Een aparte bekoring heeft Miniatuur Walcheren 's avonds, als alles verlicht is. Het is een prachtig gezicht waar kinderen van verrukt raken en waar ouders met open monden naar kijken. Voor wie het nooit gezien: „dit avondtoilet11 is verbazingwekkend mooi. 5 Verder is ook dit jaar een begin gemaakt met de verbrijzeling van het idee van veel Zeeuwen, dat Miniatuur Walcheren „iets voor toeristen" zou zijn. De Prov. Zeeuwse VVV heeft dit voorjaar voor het eerst een z.g. „recreatie-informatie" uitgebracht, waarin alles (maar dan ook Alles) is terug te vinden, wat Zeeland op toeris tisch gebied te bieden heeft. Het heeft ^een volle winter speur- en navraagwerk gekost, maar nu is er dan ook een uniek naslagwerk, dat zijn weerga in Nederland nauwelijks kent. Deze „toeristische encyclopedie" dient vooral ook een plaatsje te hebben in alle Zeeuwse huisgezinnen. Daarvan heeft de Prov. VVV nooit een geheim gemaakt. Onder de voorzieningen voor de eigen bevolking neemt Miniatuur Walcheren één van de topplaatsen in. Onder het hoofdstuk „Attracties" wordt dit kleine wereldje als volgt samengevat: „Reuzenmaquette van Walcheren van 1/20 van de ware grootte. Oppervlakte ruim 7000 m2 met o.a. alle bekende gebouwen (meer dan 200), wegen, havens, duinen, dijken, electr. trein, varende schepen, etc. Het park is beplant met vele duizenden bloemen en miniatuur-struiken. Restaurent met groot terras op het terrein. Geopend: Pasen-oktober, dagelijks van 9-18 uur, in juli en augustus van 9-22 uur ('s avonds zijn alle gebouwen verlicht). Entree 2,- kinderen ƒ1,-" MIDDELBURG- Zaterdag 4 mei heeft Christa Krol haar HIPPSOOS BOETIEK geopend in de Lange Noordstraat 24, Middelburg. Deze boetiek in Indiase kleding en handwerk is één uit een keten van boetieks, welke HIPPSOOS B.V. als dochtermaat schappij van TYPSOOS BEHEER in Nederland exploiteert. Er werd een receptie gehouden van 2 tot 5 uur. De nieuwe aanwinst: H.M.onderzeebootjager Zeeland", verlicht, met draaiende radar. kom kijken en vragen oosterhout middelburg Het maatschappijkritische mu ziekblad Aloha, dat vroeger onder de naam Hitweek werd uitgegeven, is gedoemd te verdwijnen. Net als bij zoveel andere kranten en bla den stijgen de exploitatiekosten zo ver boven de begroting uit dat het verlies niet meer te dragen is. De oorzaak van deze droevige ontwik keling is volgens eindredacteur Koos Zwart de verloedering en het steeds commerciëler worden van de popmuziek. Hitweek werd in 1965 opgericht: de eerste revolutio naire periode van Beatles en Sto nes was wat afgekoeld en de nieu we popcultuur kwam net goed van de grond. Koos Zwart: „Destijds kwamen er nog goede producties op de markt en konden wij ook goede recensies geven. Dat had als vanzelf tot gevolg dat de platen maatschappijen in Hitweek adver teerden. Maar toen hun producties slechter werden, en wij dat ook sig naleerden, begon het advertentie aanbod terug te lopen". Hitweek had, aan het eind van de zestiger jaren, een oplage van 40.000 en een leesdichtheid van bij na een half miljoen. Nu is de opla ge niet groter dan 15.000, er wor den geen advertenties meer aange boden, met als consequentie dat al le medewerkers van Aloha al een jaar lang op basis van vrijwillig heid het blad maken. Er is gewoon geen geld. Koos Zwart: „Een gedeel te van je financiën kun je uit de abonnementskosten halen, maar die moet je ook niet te hoog opdrij ven, omdat anders je lezers het niet meer kunnen betalen". Grote financiële klappen heeft Aloha gekregen nadat men de lezers is gaan adviseren zelf platen te im- porte-en en daarbij sympathie be tuigden met de persers van witte platen. Voor 'n paar van de grootste platenmaatschappijen deed dat de deur helemaal dicht en het dood vonnis van Aloha was getekend. Temeer ook door de concurrentie van de commerciële muziekbladen Muziek Express (oplage 90.000), Teenbeat (oplage 65.000) en Pop Fo to (oplage 30.000). Aloha heeft nog een wanhoopssprong gedaan om uit deze uitzichtloze situatie te ontsnappen: er zijn enkele Ara bische pagina's aan het blad toege voegd voor de 40.000 A-abische gastarbeiders in ons land. Maar ook dit trok niet voldoende abon- nee's. Een blad dat een belangrijke rol heeft gespeeld in de Neder landse pop, bij de meningsvema- deringen ten opzichte van sex, drugs, provo en de Kabouters, moet het uiteindelijk toch verliezen. Voor de oorlog kende men reeds aanhangwagentjes voor de fiets, waarvan onder meer door kampeerders gebruik werd gemaakt. In Amerika en Duitsland zijn deze wagentjes de laatste jaren weer op de markt gebracht. Fietsland Nederland kon niet achterblijven. Een fabrikant in het Zuidhollandse Zoeterwoude heeft nu de fietskruier gelanceerd, een aanhangwagentje voor de fiets, aangepast aan de in ons ons land geldende wettelijke eisen. De fietskruier is een kombinatie van grote wielen en een stalen chassis; een lichtlopend stevig wagentje dat geheel in de lijn van de fiets wordt meegetrokken. Heel niittig bij boodschappen doen, mini- verhuizingen, kamperen of verblijf op een camping. De fietskruier is in acht typen leverbaar, waaronder een overdekte en een speciale konstruktie voor het vervoer van melkbussen. De prijs varieert, afhankelijk van de uitvoering tussen 375,-- en 500,-. 18-19 mei, J. Hoftijzer, Middelburg, tel. 01180-13118. OPLAGE 16.500 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg. Arnemuiden. Veere. Mariekerke en Domburg. ADVERTENTIE- OPGAVE EXPLOITATIE: ADVERTENTIES: H. Barends, Vlissingen Bockhandel Hildernisse A. Brouwerlaan 34 L. Noordstraat 2 Telefoon 01184 - 3527 Middelburg BEZORGKLACHTEN: Tel. 01155 - 2320 BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING S.M. OVERTOOM J. M. GROEN VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184) 3417 b-g-g- (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Een overzicht van Miniatuur Walcheren. Op de voorgrond het Badhotel van Domburg, op de achtergrond de (échte) Lange Jan.

Groot Walcheren | 1974 | | pagina 1