A.s. dinsdag weer jaarlijkse wedstrijd Wandeltochten In deze ruJmtêThad sta»! groot walcheren Is 100 km VLIEGREIZEN VOOR KAMPEERDERS SPAAR RENTE TOT 9 Kontant Geld Nodig R.F.C. Noord-Brabant organiseert speciale fietstocht Zeeland-combinatie Veel eisen Altijd Deen Grote landelijke finale Adverteer in de huis-aan-huis bladen Inl. tel. 01184-3527 of tel. 01155-2320 12e jaargang no. 23 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel Oil55 - 2320 telex 55230 woensdag 1 mei 1974 VLISSINGEN - Volgende week dinsdag 7 mei wordt in Hotel Maldegem op het Beursplein in Vlissingen de regionale biertapwedstrijd voor Midden-Zeeland gehouden. De boomlange eigenaar van bar-discotheek Long John, de heer Jörgen Pedersen (32) uit Vlissingen zal daar zijn titel, die hij vorig jaar behaalde, moeten verdedigen. A.J. PROVOOST S. M. OVERTOOM J. M. GROEN ZEELAND - Er staat een grote aktie op stapel. De ver eniging, Rijwiel Toer Club Noord-Brabant organiseert een zeer speciale fietstocht op zaterdag 4 en zondag 5 mei 1974. De tocht staat geheel in het teken van: Merijntje Gijzen. De route van ongeveer 56 km voert langs bijna alle plaatsen in West-Brabant, waar filmopnamen zijn ge maakt voor de Merijntje Gijzen-serie van de televisie. Het batig saldo dat na aftrek van gemaakte kosten over blijft van het inschrijfgeld zal worden bestemd voor het A. M. de Jorig-Huis, dat zal worden gebouwd in Nieuw- Vossemeer. Op zaterdag wordt dezelfde tocht gereden als op zondag. Een herhaling dus. Iedereen mag meedoen. Het inschrijf- beddrag zal naar verwachting tussen 3 en 4 gulden liggen. Daarvoor krijgt men een startkaart, die als bbewijs van deelname geldt en op vertoon waarvan men gratis het voor lopige A. M. de Jong-Museum kan bezoeken, waar de route langs voert. Tevens krijgt iedere deeel- nemer een routebeschrijving, waarop behalve de exacte om schrijving ook een ruime toe lichting wordt gegeven bij de plaatsen uit de t.v.-serie die men passeert. Na afloop ont vangt men dan nog een her innering aan deze tocht. Zowel de start als de finish zijn in Roosendaal. Men kan de tocht zo snel of zo rustig rijden als men wil. De bedoe ling is om de start tussen 09.00 en 12.00 uur te laten zijn en de uiterlijke finish te 17.00 uur, men rijdt op eigengelegenheid. Bij alle N.S.-stations is een folder beschikbaar, waarop uit de doeken wordt gedaan, hoe u uw fiets mee kunt nemen met de trein. Bij de startplaats is tevens een ruime Jadere informatie bij: R.T.C. Noord-Brabant, L. segers, Tollensflat 87, Roosendaal, tel. 0165043566 na 19.00 uur. groot Walcheren 0 Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de m rr a de bank voor iedereen BARKEEPER JORGEN PEDERSEN VERDEDIGT ZIJN BIERTAPTITEL In zijn bar aan het Bellamypark tapt hij voor zichzelf en voor ons terloops een goed glaasje bier (zoals de juryleden van biertapwedstrijden dat graag zien) en zegt desgevraagd: „Nee, ik oefen niet voor dit soort wedstrijden. Biertappen moeteen kwestie van gewoonte zijn. Het pilsje dat je op biertapwedstrijden pro duceert, moet precies eender zijn als het pilsje dat je klanten voorgezet krijgen. In mijn bar Long John is de bierverkoop één van de hoofd peilers van de omzet, dus de manier waarop je bier serveert is het visitekaartje van je zaak". Omdat Jörgen Pederson ook zelf hoge eisen aan de kwaliteit van zfyn pilsje stelt, heeft h(j 'n snelkoeler In gebruik bij z(jn bierpomp, die het gerstenat altijd op een plezierige temperatuur houdt en die hem In staat stelt om mui één stuk door alle glazen eender te tappen. „Ik moet toegeven, dat er bty drukte wel eens een slippertje tussen door schiet. Maar toch is dat zelden", aldus Pedersen. „KQk, als Je 15 glazen tegelijk moet tappen, is het schuim van het eerste glas wat weggezakt, als Je met het laatste bezig bent Maar dat Is nauwelijks te voorkomen". kocht hij het cafe, waarin nu bar-disco- theek Long John zijn gevestigd. Na al die jaren heeft Jörgen Pedersen nog steeds de Deense nationaliteit. „Ik heb wel eens het Nederlands staatsburger schap aangevraagd, maar een Hollands paspoort kostte me 1800 gulden. En dat vind ik teveel geld. Dan blijf ik liever Deen. In de praktijk maakt het toch niet veel uit", aldus Jörgen, die gehuwd is met een Amsterdamse. Heeft hjj moed op de regionale blertap- wedstrtyden, die in Januari aa. recht geven op deelname aan de landelijke finale in Amsterdam? „Zeker, het moet een goede plaats kunnen opleveren. Van zenuwen of gespannenheid zal ik niet zoveel last hebben. Ik heb tenslotte al vaak genoeg meegedaan". Welke eisen worden er op zo'n wedstrijd (één tapje plus één flesje) gesteld aan een goed glas bier? De normen hiervoor worden vastgesteld door het Centraal Brouwerij kantoor in Amsterdam, die De sympathieke Deen kwam in 1961 naar Nederland. In 1963 begon hij zijn loopbaan als kastelein door in te springen bij mevrouw Jac. de Ruijter m de zaak die Long John heet In 1964 ging hij bij Bar Moustache achterde tap staan. Later, medio 1965, begon hij voor zich zelf in bar Michieltje aan het Beursplein, destijds één van de meest- besproken bars van Zeeland. In 1967 Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening, Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. kom kijken «n bij foto harry verschuren oosterhout middelburg o.m. de deelnemers wijst op de volgende punten: Bij het tappen: op de juiste wijze spoelen van de beide glazen voor het te tappen bier en van het glas voor het flesje bier; laten uitlekken van de drie glazen, zodat geen water achterblijft; afvegen van het flesje bier (niet met doek in hals van fles); kroonkurk van flesje bier in het hier voor bestemde bakje deponeren; niet op de grond of op de lekplaat; juiste tap- methode: bij voorkeur in één keer getapt, met goede, dichte schuimman- chet - zonder luchtbellen - ongeveer tot maataanduiding, (niet „vallen" of „melkend" tappen; getapt glas bier niet ionder de kraan laten staan); afschuimen van getapt glas bier met vochtige afschuimer; aftchuimer terug- MIDDELBURG - Er is weer gelegen heid om deel te nemen aan de 26e K.N.G.V.-Wandeltochten, welke zullen worden gehouden op 11 mei 1974. Voor deze wandeltochten gelden de volgende bepalingen: De tochten worden georganiseerd door M.T.V. '69 te Middelburg. Aan deze tochten kan zowel individueel als in groepsverband worden deelge nomen. OW OPLAGE 16.500 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184 - 3527 OPGAVE ADVERTENTIES: Boekhandel Hildernisse L. Noordstraat 2 Middelburg BEZORGKLACHTEN: Tel. 01155 - 2320 Leeftijd 4 t/m 7 jaar maximaal 5 km, id. 8 t/m 11 jaar maximaal 10 km, id. 12 t/m 15 jaar maximaal 15 km, id. 16 jaar en ouder 25 km (of vrije keuze in af stand). Inschrtyfgelden: Voor Jeugdleden en adspirantleden K.N.G.V. 1,Voorleden K.N.G.V. 1,25. Voor individuelen en leden van andere sportverenigingen: t/m 15 jaar 1,25, vanaf 16 jaar 1,40. Het inschrijfadres is bij mevr. J. Teijn- Lahr, Spanjaardstr. 64 te Middelburg, tel. 01180-3431. Het gironummer is 21 03 55 t.n.v. M.T.V/69, Molenwater 65 te Middelburg. De voor-inschrijving sluit 1 mei 1974. Bij inschrijving nè deze datum kan het medenemen van uw her innering niet verzekerd worden. Startplaats en startuur: Het startbureau is gevestigd in de school „De Zuidburch", S. Rademacherstraat 3, Middelburg, Zuid. De start is voor de 25 km om 1.30 uur n.m.; voor de overige afstanden om 2 uur n.m. Het startbureau is open vanaf 1 uur n.m. Voor med. verzorging zal aanwezig zijn het Rode Kruis, afd. Middelburg. Aan alle deelnemers wordt na het vol brengen van de tocht een medaille met lint en draagspeld uitgereikt Voor iedere deelnemende vereniging is een herinneringsplaquette beschikbaar. W andelboekjes Deze kunnen aan de start worden inge leverd, gaarne gebundeld per groep. Foto: Jörgen Pedersen achter zijn bierpomp in actie, lustig genietend van een zelfgetapt glas bier. zetten in glas water (niet op lekplaat neerleggen). Bij het serveren moet u persé denken aan: de getapte glazen bier (nooit met vingers de bovenkant van het glas vast pakken); het gespoelde, lege glas voor het flesje bier; het geopende flesje bier; vier bierviltjes (één voor elk glas en voor het flesje); eerst getapte glazen bier serveren, daarna flessebier; juiste schenkmethode voor flesje bier; het glas mag naar keus op het dienblad óf op de jurytafel worden ingeschonken; (goede manchet, niet morsen, niet met vingers aan de bovenkant van het glas); juiste wijze van serveren: glazen met embleem naar jury; flesje rechts van glas bier (gezien vanaf de jurytafel); bierviltjes onderde drie glazen en onder het flesje; verzorgde kleding en handen. De eerste prijswinnaars bij de „teams" en „eenmanszaken", uit alle plaatsen van het land waar dit jaar een wedstrijd heeft plaatsgevonden, worden uitgeno digd voor de traditionele finale in Amsterdam, in januari 1975. Bij dit feestelijk evenement zijn de plaatselijke kampioenen, met hun echt genoten, de gasten van de gezamenlijke Nederlandse brouwerijen. De reiskosten worden vergoed. Er zijn tien geldprijzen van 50 tot 500,bier en lunch- bonnen, terwijl met een gezellige „bier party", waarbij de hapjes en de muziek niet ontbreken, deze grootse dag wordt besloten. Op deze finale zal worden uitgemaakt wie zich dit jaar in de groep „teams" en in de groep „eenmanszaken" lands kampioen van het jaar zal mogen noe men. Deze ontvangen een erelint met zilveren plaquettte waarop het eeuwen oude brouwerswapen is afgebeeld, als mede een gouden draaginsigne. Boven dien wordt de nieuwe landskampioenen de traditionele wisselbeker, door de Nederlandse brouwerijen voor het eerst in 1953 beschikbaar gesteld, uitgereikt. Omdat hy vorig Jaar in Midden-Zeeland won, mocht Jörgen Pedersen in Januari j.I. deelnemen aan deze landelijke finale: „Toen had ik wèl last van mijn zenuwen. Doordat de spoelbak voor my aan de verkeerde kant van de bier pomp was, tapte ik automatisch rechtshandlg, terwyi ik het zelf altyd linkshandig doe. Daarom was het getapte pilsje niet zo best. Toch werd ik nog 24e van de 35 deelnemers. Ik zou volgende week best wéér willen winnen, al was het alleen maar om het in Januari iets beter te doen op de landeiyke finale", zegt hjj. Dat laatste geldt wellcht óók de winnaars van vorig jaar in Vlissingen bij de „teams". De heren H jansen en F. Steinhart van café-restaurant Ala af in de Walstraat te Vlissingen eindigden op de landelijke finale op de laatste plaats. We mogen aannemen dat ook zij volgende week weer willen winnen om zich hiervoor in januari 1975 in Amster dam te revancheren. Voor de volledigheid geven we hier nog even de uitslag van de biertapwedstrijd voor Midden-Zeeland van vorig jaar: Eenmans zaken: 1. Bar-Disc. Long John, Bellamypark 30 te Vlissingen, de heer J. Pedersen 2. Café't Wapen van Driewegen, Van Tilburgstraat 7 te Driewegen, de heer J. v. d. Guchte 3. Huize Truida, Boulevard Banckert 44 te Vlissingen, mevrouw E. Lust. Teams: 1. Café-Rest. Alaaf, Walstraat 7 te - Vlissingen, de heer H. Jansen en de heer F. Steinhart 2. Bar Astoria, Walstraat 3 te Vlissin gen, de heer W. dé Baat en de heer H. Hoogewoud. 3. Café 't Anker, Kanaalweg 27 te Hansweert, mevrouw R. den Boer en mevrouw E. Dieleman. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCiiUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 uur per veilige snelheid Alles is in gereedheid gebracht voor de vuurproef. De auto is voorzien van elektronische registratie-apparatuur; de op een mens gelijkende pop zit in een natuurlijke houding op de plaats van de bestuurder en tweehonderdvijftig meter verderop staat de fotografische apparatuur op scherp. De motor wordt gestart en de kop van de pop knikt even naar achteren als de auto zich in be weging zet. De wagen neemt snelheid en niet veel later koerst hij met ruim negentig ki lometer per uur recht op een massieve stalen paal af. De klap komt heel hard aan. Het achterstuk danst omhoog en slaat weer neer. De voorzijde is totaal vernield. De onderzoekers zijn er direct bij en trekken een onbeschadigde pop uit het verwrongen staal en achter een ballon vandaan, die", tijdens de botsing automatisch rilet lucht is gevuld. Con clusie: de computer heeft het juist voor speld; een mens zou deze botsing heb ben overleefd. Nu in ons land voor de hoofdwegen een maximum snelheid van honderd ki lometer per uur geldt, zullen automobi listen, die gewend zijn aan een „kruis snelheid" van 120 tot 150 kilometer per uur, de zelfbeheersing moeten opbren gen om beneden de honderd kilometer- grens te blijven. Deze, in hun ogen, „be daarde" snelheid kan aanleiding zijn tot het verwaarlozen van veiligheidsmaat regelen, zoals het ongebruikt laten van autogordels. Het hierboven beschreven experiment is door technici en wetenschappelijke onderzoekers van het Amerikaanse be drijf Calspan keer op keer en onder wisselende omstandigheden uitgevoerd. Niet alleen in werkelijkheid, maar ook in computersimulaties. Met behulp van een IBM worden zeer omvangrijke pro gramma's verwerkt, waarin de realiteit van gladde wegen, kantelende en fron taal botsende auto's wordt nagebootst en waarmee behalve veiligheidsriemen ook nieuwe reddende hulpmiddelen op hun praktische waarde worden getest. Zowel de praktijkproeven als de com putersimulaties bewijzen, dat een bot sing met een stilstaand obstakel bij een snelheid van nog geen honderd kilome ter per uur zonder veiligheidsvoorzor gen zelden zal worden overleefd. Een frontale botsing met een tegemoetko mende auto, waarbij de op elkaar in werkende krachten worden verdubbeld, biedt nauwelijks nog enige kans op overleving. KRITIEK TIJDSONDERDEEL Een nieuw hulpmiddel, dat een goede kans maakt binnen enkele jaren in Amerika wettelijk te worden voorge schreven, is de zich automatisch opbla zende luchtzak, die op het kritieke mo ment uit het dahsboard te voorschijn springt en een ideale schokdemper vormt voor de bestuurder, die anders onherroepelijk door de voorruit geslin gerd of verpletterd zou worden. Bij de ontwikkeling van dit stootkus sen was de grote vraag echter, waar precies dat kritieke moment moest lig gen. Met de computer werd een fron tale botsing met een massief obstakel, bij een snelheid van ongeveer 90 kilo meter per uur zodanig nageboortst, dat de botsing zelf in de tijd werd uitgerekt tot een slow-motion, die ver buiten het bereik van filmapparatuur ligt. Het nieuwe „veiligheidskussen" komt nu op het aldus berekende tijdstip in werking. De kampeerders vormen in de meeste reisgidsen een „vergeten groep". Het speciaal op Scandinavië georiënteerde reisbureau Scandinavian Arctic Sunway heeft deze traditie vorig jaar doorbro ken. De wekelijkse vliegreizen voor kampeerders werden een enorm succes. Vandaar dat de camping-vliegreizen naar Noorwegen dit jaar worden her haald. Het aantal vluchten is zelfs ver dubbeld en als nieuwigheid kwamen er ook campingreizen naar Finland bij. De vliegreizen voor kampeerders naar Noorwegen beginnen van 1 juni tot 13 augustus elke dinsdag en zaterdag op Schiphol en eindigen op een camping bij Oslo of Bergen. Een 15-daagse reis kost 250. Voor een weekje extra moet 40 worden betaald. Wie op dinsdag uit Amsterdam vertrekt, krijgt dat weekje extra zelfs gratis. Bij de reissom zijn inbegrepen de retourvlucht Amsterdam - Oslo/Bergen en transfers van en naar de camping. Niet inbegrepen zijn de brandstoftoe slag en de luchthavenbelasting. Aangezien volgens de richtlijnen van de Rijksluchtvaartdienst de minimum-ver koopprijs van deze reis 385 bedraagt, zal het teveel betaalde geld in Noor wegen in de vorm van waardecoupons worden terug gegeven. Op dezelfde manier als naar Noor wegen, zijn van 28 mei tot 6 augustus camping-vliegreizen naar Finland mogelijk. Een reis van twee weken kost 300, een week verlenging 40. De minimum-verkoopprijs bedraagt 523. Ook in dit geval wordt het teveel be taalde via waardecoupons terug gegeven.

Groot Walcheren | 1974 | | pagina 1