ifiiïijiFm.l groot walcheren De bouwers zien het a/s het ei van Coiumbus SPAAR RENTE TOT 9% LIMBURG ANTIEK Kontant Geld Nodig St. Bernard-tunnel bestaat 10 jaar Adverteer in de Zeeland-combinatie huis-aan-huis bladen Inl. tel. 01184-3527 of tel. 01155-2320 12e i jaargang no. 22 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel 01155 - 2320 telex 55230 woensdag 24 april 1974 Haven Zuidzijde 14, tel. 01119 - 405 Brouwershaven S. M. OVERTOOM J. M. GROEN A.J. PROVOOST SAS in 't nieuw over de Pool 00STKAPELLE - Binnenkort verdwijnen ze weer: de ballon hallen van het bouwbedrijf J. Jobse en Zn BV in Oostkapelle. Ze werden de afgelopen winter op talrijke plaatsen gebruikt om de woningbouw doorgang te laten vinden bij FILM MAAKT 'T MODEBEELD groot walcheren Informeer bij één van<le3.' vestigingen op V\i vlieren van de de bank voor edereen OPLAGE 16.500 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. ADVERTENTIE- OPGAVE EXPLOITATIE: ADVERTENTIES: H. Barends, Vlissingen Boekhandel Hildernisse A. Brouwerlaan 34 L. Noordstraat 2 Telefoon 01184 - 3527 Middelburg BEZORGKLACHTEN: Tel. 01155 - 2320 Huizenbouw onder een ballon: buiten en toch binnen O.A. ZEEUWSE PRENTEN J. A. LIMBURG Antiquair, beëdigd Taxateur en Makelaar INKOOP TAXATIES VERKOOP - - - -U- J-LI—IJ— |-L|-Lin_-_ ------- - - -M-I -M-U-L-G-Lr^-LTU BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening, Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver 'koop van onroerend goed. De grote St. Bernard-tunnel, de eerste internationale autotunnel in de Alpen, bestaat op 17 mei tien jaar. Dank zij dez.e belangrijke schakel is autoverkeer door de Alpen in ieder jaargetijde dag en nacht op een veilige wijze mogelijk. Het totale tunnelcomplex is 20 km lang (inclusief aanvoerwegen), waarvan 13 km overdekt is. De tunnel zelf is „slechts" 6 km lang. De overdekte aan- voerweg aan de Zwitserse kant begint op 1680 meter hoogte en aan de Italiaanse zijde op 1500 meter hoogte. De tunnel dankt zijn naam niet aan de mensen-reddende honden, zoals velen geloven, maar aan Bernard von Menthon, die in 980 op de pashoogte (de eerste begaanbare alpenpas, druk gebruikt door Galliërs, Kelten en Romeinen) een klooster en een hospitaal bouwde. Klooster en zieken huis waren een toevluchtsoord voor duizenden pelgrims, die van noord naar zuid trokken. Tussen 1660 en 1670 ver- schenen in het klooster de eerste honden, oorspronkelijk als waakhon den, maar kort daarna ook als „mensen-redders". Ze kregen de naam St. Bernardhond. Slachtoffers van lawines ontdekken ze op 300 meter af stand. Ze kunnen zelfs in dichte mist en in sneeuwstormen de weg naar huis vinden.' De monniken schakelen hun honden op telefonisch verzoek nog steeds in als mensen zijn vermist. De SAS gaat vanaf 30 april in 't nieuw over de pool naar Tokio vliegen. Op die datum wordt de Boeing 747-B in ge bruik genomen op de route Kopen hagen - Tokio. Deze „luchtreus biedt plaats aan 353 passagiers. De route zal twee maal per week worden gevlogen: vanuit Kopen hagen iedere dinsdag en donderdag en vanuit Japan iedere woensdag en vrijdag. Vorig jaar kreeg de SAS toestemming van Japan de dienst via de Noordpool met DC-8 toestellen uit te breiden van twee tot drie vluchten per week. Om het verkeer op Tokio's luchthaven Haneda niet nog zwaarder te belasten heeft de SAS gekozen voor deze oplossing. De nieuwe DC-10 zal de SAS vanaf 1 november a.s. gaan gebruiken op de route Kopenhagen -Tokio via de Noord" pool. Voor het aanbrengen maakt u gebruik van de volgende artikelen: Brunettes Blondines Make-up (voorjaar) Naturel Beige (Hi-Fi make-up) Naturel Beige (Hi-Fi make-up) Make-up (zomer) Tan Beige Tan Beige Oog-make-up Smokey Navy Smokey White (Shadow-on) Smokey Navy Smokey White (Shadow-on) Mascara Brownish-Black (Comb-on) Brownisch-Black (Comb-on) Rouge Chestnut Glaze (Cheek Soufflé) Pecan Glaze (Cheek Soufflé) Lipstick Strawberry- Sou fflé Sunchilled- Raspberry Op de volgende manier wordt hij aangebracht: 1. De vloeibare make-up op een goede basiscrème aanbrengen. 2. De oogschaduw in de donkere kleur over het gehele ooglid en in een boog uitwerken onder het oog door tot in de binnenste ooghoek. Hierna de lichte kleur onder de wenkbrauw vanuit de binnenste ooghoek. Zorg er zoveel mogelijk voor dat de oogschaduw gelijkmatig verdeeld wordt en dit kan makkelijk met deze nieuwe oogschaduwstift (Shadow-on) vooral bij de buitenste ooghoeken. kom kijkanen vragen Een van de hallonhallen in het uitbrei dingsplan langs de Duinweg. Het gebruik van een ballonhal zou ook voor Jobse BV niet aantrekkelijk zijn, als er niet nog wat financiële voordelen tegenover stonden. Bij de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid ver telde men ons, waar een aannemer aan spraak op kan maken, als hij (zoals Jobse) géén vorstverlet declareert: 1. restitutie van 25% van de door de aannemer betaalde premie vorstverlet, 2. uitkering van een bedrag van 470 per werknemer op de doorwerkobjecten, 3. bij vorst ƒ11 per werknemer op een vrijwillige doorwerkdagen, 4. idem op een verplichte doorwerkdag, 5. (speci fiek voor de ballonhal) vergoeding van 7,25 per vierkante meter overdekt grondoppervlak tot maximaal 10% van de vervangingswaarde. Verder stelt de SVB als voorwaarde, dat de hal minimaal 3 maanden gebruikt moet worden, en dat op verplichte doorwerkdagen de personeelsbezettiing minstens 10 persoonen gemiddeld moet zijn. Voor Jobse is dat geen probleem, want in de bouwballon werken ge middeld in totaal 50 man. Een kleine praktische moeilijkheid bij 't opzetten^-an de ballonhal is, dat zoveel mogelijk materiaal ('t liefst alle materiaal) naast het fundament moet staan, zodat stenen, balken etc. 3. Nu de mascara met het kammetje. 4. De lipstick regelmatig over de mond aanbrengen en gebruik hiervoor eens een lippenpenseel. 5. Als laatste de rouge en deze loopt van de beide jukbeenderen, te beginnen naast de oren, tot vlak bij de neus/mondhoeken echter regelmatig uitwrijven. U zult zien dat het er erg mooi uit gaat zien. Veel sukses met eigen „Gatsby Look". Ongetwijfeld hebben veel inwoners van Walcheren, die de ballonnen ooit zagen, wel begrepen, dat ze dienden om bouw en bouwers te beschermen, maar de exacte voordelen begin je pas te be grijpen, als je er binnen bent geweest. Men kan de „halve lege eierdop" onge veer vergelijken met een grote broeikas, van het soort dat het Westland zo be roemd maakte. Binnen in zj'n kas worden normale (weersomstandig heden gecreëerd om het tere gewas te beschermen tegen verderfelijke weers invloeden en om het groot te brengen in de kostelijkste temperatuur. Dat is ongeveer het doel, dat óók de ballonhal dient. De metselaars, timmer lieden, schilders, stucadoors, etc. werken aan O „buiten-object", maar bevinden zich In feite gewoon binnende zijn daardoor beschermd tegen vorst (één van de grootste vijanden van de bouw), tegen slagregens, tegen harde wind, alsmede tegen dichte mbt, die het - materiaal klam maakt en het werken onplezierig. Om het in de ballonhal verstopte huis staan wel degëlijk nog steeds de steigers maar omdat de temperatuur constant op (minimaal) 6 graden bovefi nul Celsius wordt gehouden in de winter, kun je er nog rustig je jasje bij uit trekken, als je wat begint te zweten. Wie je van de bouwers ook spreekt, ze vinden het allemaal een moorddadig goede oplossing. En de aannemer haalt zijn centen óók weer wel uit de nogal forse investering terug, omdat men in constant tempo kan blijven dóór- bouwen. Bouwbedrijf Jobse becijferde, dat men ongeveer een derde tot de helft op de bouwtijd kan inlopen Het aannemersbedrijf uit Oostkapelle loopt in Nederland eigenlijk voorop in het gebruik van de ballonhallen. Welis waar zijn er enkele Zeeuwse bedrijven die de hallen gebruiken (4ug. de Meijer langs de spoorbaan in Middel burg en Zeelandia in Zierikzee)maar niet als „doorwerk-project" in de bouw. In dat opzicht was Jobse BV de kop loper, toen de zeildoeken ballonhallen met hun PVC-coating vorig jaar werden geïntroduceerd. Men probeerde er vorige winter één, en die beviel zo goed, dat er voor de afgelopen winter maar direct 4 werden bijgekocht. De ballons zijn bijzonder geschikt voor het soort bouw dat de Jobse BV vaak af levert, t.w. bungalowbouw. Waar de halve ballons na de bouw werden ver wijderd, verscheen een mooi huis, dat in zéér werkbare omstandigheden was ge maakt. „Je hebt geen last van het weer. Al je materialen blijven lekket droog. Bovendien kan er rustig worden dóórge- werkt, zonder dat je er om de haverklap uitvriest, uitregent of uitwaait. Dat ver hoogt óók de kwaliteit van de bouw", aldus de heer W. Dekker (29), cal culator bij het bouwbedrijf. Binnen enkele uren kan „de tent" (zoals dhr. Dekker het ook wel noemt) worden opgezet. Via een motor wordt er lucht ingeblazen en doordat er een kleine overdruk ten opzichte van de atmosfeer buiten wordt gehandhaafd blijft de tent keurig overeind staan. Die overdruk is voor de bouwers binnen evenwel niet hinderlijk. Eén gevaar bedriegt de ballonhal: het uitvallen van de stroom. „Ja, dat is één keer gebeurd. Toen zakte de ballon binnen 10 minuten als een pudding langzaam in elkaar. Toen ging er nogal wat metselwerk kapot", herinnert zich de heer Dekker. „Er was toen bij grond werk een kabel kapotgetrokken en het waaide toen nogal hard. Dat heeft eigenlijk de schade toen veroorzaakt. Tegen stroomstoringen zou je je kunnen wapenen met noodaggregaten, maar voor die 5 hallen is dat weer een enorme investering. Als het goed is, heb je ze nooit nodig". De ballonhallen zon men b(j het Oost- kapelse bouwbedrijf echter niet graag meer willen missen. „Ze kosten 40.000 gulden als het een kleine is, en 70.000 gulden als het een grote is. Zo'n bedrag kun je natuurl(jk niet voor een paar jaar uitgeven. Je moet wel zeker weten, dat je ongeveer 5 tot 10 jaar proftyt van zo'n hal wilt trekken. Dat is de reden, dat veel aannemers het nog niet goed aan durven". ook direct „onder dak" komen, als de bouwplaats onder zeil gaat. Zelf zonden w(j nog wel een ander nadeel kannen verzinnen. Dat is, dat de metselaars en timmerlieden geen enkele dag vorstverlet meer hebben. Maar daarover hebben we, vreemd genoeg, helemaal niemand over horen klagen. Integendeel, de heer Dekker vertelde ons tot slot: „Metselaars hebben we altijd tekort gehad, maar sinds we ze werk kunnen aanbieden in een aange naam klimaat, wilden er genoeg bij ons in dienst treden. We hebben er na altijd voldoende" DE „GATSBY LOOK" Wim Dekker van Bouwbedrijf Jobse. Een kijkje onder de ballon: lekker binnen bouwen! AXEL- Het modebeeld van dit voorjaar en deze zomer zal hoofdzakelijk beïnvloed zijn door de film die hèt sukses schijnt te worden van 1974 ni. „De Great Gatsby". Een film over de jaren '30 met een collectie kleren om uw vingers bij af te likken. Het zijn de zachte warme modekleuren met als overheersende kleur crème die ons straatbeeld zullen gaan bepalen en natuurlijk sluit het grote mode-make-up huis „Max Factor" zich hierbij aan met zijn nieuwe romantische „Gatsby Look". Het lijkt wel, als u deze make-up draagt, of u zo uit de film bent weggelopen. Wij kunnen wel zeggen dat dit één van de mooiste make-up's is van de laatste jaren, want wat is er leuker dan naar een mooie, lieve en vooral romantische vrouw te kijken, zowel wat make-up als kleding betreft.

Groot Walcheren | 1974 | | pagina 1