1 iTT h 3 groot walcheren LIMBURG ANTIEK McCain inves 26 miljoen ir Zeeland campina Schuld ligl bij de Nederlandse politici SPAAR RENTE TOT 9 Aanklacht tegen misbruik van onze sociale wetgeving: Kontant Geld Nodig Adverteer in de Zeeland-combinatie huis-aan-huis bladen Inl. tel. 01184-3527 of tel. 01155-2320 12e jaargang no. 22 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel 01155 - 2320 telex 55230 woensdag 10 april 1974 S.M. OVERTOOM J.M. GROEN Haven Zuidzijde 14, tel. 01119 - 405 Brouwershaven Onbenullig Opsporing A.J. PROVOOST Embargo: Vrijdag 29 maart 1974 15.00 uur Logeren „op eigen houtje" in Frykendal Campina-koffiemelk, 't wolkje lékker voorde koffie! natuurlijk lekker Kleine oogst Betrokken «>\v groot walchere 'X n Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de debankvxxxedereeti OPLAGE 16.500 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de genieenten Middelburg. Arnemuiden, Veere. Mariekerke en Domburg. ADVERTENTIE- OPGAVE EXPLOITATIE: ADVERTENTIES: H. Barends, Vlissingen Boekhandel Hildernisse A. Brouwerlaan 34 L. Noordstraat 2 Telefoon 01184 - 3527 Middelburg BEZORGKLACHTEN: Tel. 01155 - 2320 BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 WERK WORDT VAAK ALS ONGEZOND O.A. ZEEUWSE PRENTEN' J. A. LIMBURG Antiquair, beëdigd Taxateur en Makelaar INKOOP TAXATIES VERKOOP de tijd die wij nog zullen moeten wachten op het doorbreken van een evenwichtige, realistische en volwassen visie op mens en maatschappij, meen ik dat de arts een beroep mag doen op de politici: doorgaan met het onderwaar deren van de arbeid en verder opblazen van de ontevredenheid móét leiden tot toenemende lichamelijke, psychische, morele en sociale stoornissen. Hoe kort is het nog geleden, dat de psychiatrie de arbeid als een belangrijke factor voor de geestelijke gezondheid ontdekte. Momenteel wordt het meeste werk als mensonterend, afstompend of te onbenullig bestempeld, blijkbaar alleen goed genoeg voor gastarbeiders. Hoe relatief dat is blfjkt uit dit voor beeld: Afval verzamelen op straat en uit parken wordt door velen als minder waardig werk beschouwd. In zfjn eigen tuin doet rijk en arm hetzelfde by wtyze van ontspanning. Blikbaar wordt ons waardeoordeel door bijkomstige facto ren bepaald. Natuurlijk moet de Arbeidsinspectie wel waakzaam blijven ten aanzien van reële gevaren in de arbeidssituatie, maar ge vaarlijk werk mogen wij ook niet aan buitenlanders overlaten. Momenteel verkeren wij in de belachelijke situatie, dat iedereen zijn kwalen en onlusten toeschrijft aan zijn werk. De ontevredenheid vindt de laatste jaren voedsel in de acties tot nivellering. Jaloezie is tot 'n deugd geworden. Er is altijd nog iemand te vinden., die meer heeft dan jezelf. Hoe is dit moglijk in een land, waar ieder het zo goed heeft? Men kan stellen, dat wij bijna allemaal zeer tevreden kunnen zijn. Bijna alle maal, want een klein aantal heeft het ondanks alles moeilijk. Om hier te helpen zal een verfijning van de wet geving een kanon tegen een mug be tekenen. Eerder op zffn plaats is - nog steeds volgens dokter Boom - een systeem van actieve „case-finding" (het opsporen van die sociale ongeluksgevallen, waar wèl daadwerkelijke hulp op zijn plaats Is,) waarby buisarts en specialist een be langrijke rol kunnen spelen, samen met de maatschappelijk werkenden. Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30- uur. Maandag, woensdag en vrijdag-, avond van 19.30 tot 20.30 uur. Sociale onderzoekingen hebben al ettelijke malen uitgewezen, dat de neiging om oneigenlijk gebruik of misbruik te maken van de sociale wetten, in mindere mate voorkomt by het hoger en leidinggevend personeel én de zelfstandige (grote of klei ne) ondernemer. Is het misbruik van o.m. de Ziektewet misschien een protest tegen het hebben van té weinig verantwoording by het werk? Harrison McCain, president commissaris van McCain Foods Limited, Canada, heeft aangekondigd dat McCain 26 miljoen gulden gaat in vesteren in een modern omvangrijk aard appelverwerkend fabriekscomplex in Lewedorp (Zeeland). De fabriek, die in 1975 zal gaan draaien, zal in eerste instantie werkge legenheid bieden aan 350 man, hetgeen met de uitbreidingen in de daarop volgende jaren zal toenemen tot 600 man. De vestiging zal een uitgebreid pakket van aardappelprodukten op de markt brengen, diepvries patates frites, aardappelspecialiteiten en aardappel meel inbegrepen. Dr. George McClure, direkteur McCain Europa B.V., verklaarde dat deze produkten de bestaande en de zich steeds uitbreidende marktbehoeften van McCain in Nederland, Duitsland, Frankrijk, België, Italië, Oostenrijk en Zwitserland moeten dekken. De aardappelverwerkende produktie- eenheden welke worden gebouwd, zullen de modernste van dit type in de wereld zijn. De plaats van vestiging, welke van groot belang zal zijn voor de agrarische economie in Zuidwest-Nederland, is gekozen temidden van de grootste aard- appelverbouwende streken in West- Europa. Op volle capaciteit verwerkt de fabriek 200.000 ton aardappelen per jaar. Het ontwerp van de fabriek bevat d* nieuwste ontwikkelingen en uitrustin gen op het gebied van de milieubescher ming waarvan een zuiveringsinstallatie voor afvalwater een belangrijk onder deel uitmaakt. McCain, een internationale specialist op het gebied van de verwerking van aard appelen, biedt werk aan 3.500 werk nemers, verdeeld over 8 fabrieken in Canada, Engeland, Australië en Neder land. De belangrijkste produktiegroep wordt gevormd door de diepvries patates frites, welke onder McC'ain- merk op alle belangrijke wereldmarkten worden verkocht. Naast patates frites produceert McC'ain tevens andere aardappelspecialiteiten zoals: „dollar chips", „kroketten", „pommes dauphine" „roast potatoes", „potato puffs", „diced potatoes", „boiled potatoes", „pommes parisienne", „potato pancakes", „potato flakes", en aardappelmeel. McCain Europa B.V. werd in 1972 in Nederland opgericht als dochtermaat schappij van McCain Foods Limited in Florenceville, New Brunswick, Canada. De eerste verkoop onder McCain-merk op het vaste land van Europa werd in juli 1972 gerealiseerd met produkten geïmporteerd uit Engeland van het zusterbedrijf McCain International Ltd. in Scarborough. McCain verbreedde haar basis in Europa dor de overname van Favorita B.V. in Werkendam in september 1972 en Huzo B.V. te Lewedorp in maart 1973. In West-Duitsland wordt McCain vertegenwoordigd door McCain Gmbh in Frankfurt/Main. McCain brengt door de verwezenlijking van dit fabriekscomplex in Lewedorp haar vakkennis wat betreft de produktie en marketing van aardappelprodukten, naar Holland, hetgeen van belang is voor de ontwikkeling van de aardappel- verbouwende bedrijven. f - - 1 kom kijken en A vragen bij foto harry verschuren oosterhout middelburg j A Verzekering. Financieringen en Persoonlijke lening, Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. Op een halve dag rijden afstand van Göteborg in Zweden liggen de prachtige Frykenmeren in de sprookjesprovincie Varmland, die vaak het decor was voor de romans van Selma Lagerlöf, die in deze provincie woonde en werkte. Deze provincie en dan met name het lieve dorpje Sunne, is dit jaar de ver blijfplaats van belangstellenden voor. een zgn. „op-eigen-houtje-vakantie" in Zweden. Elf dagen uit en thuis kost 475 (hotelverblijf), 354 (pension) of 371 (particuliere kamers). Bij die prijzen zijn dan inbegrepen de retour boottocht Amsterdam-Göteborg, ontbijt en maaltijd. Alleen het pensionarrange ment vermeldt de maaltijden niet. Maaltijdencoupons kosten plm. 8, Het hotelarrangement is gebaseerd op tweepersoons-kamers. Eis uw wolkje. melkwhatiês ERVAREN zijn gedrag beloond. De arts staat hier niet alleen machteloos, hij werkt er soms tegen zijn wil nog aan mee ook, door „het opplakken van een uit de lucht gegrepen medisch etiket terwille van het verkrijgen van ziektegeld of WAO." Niet ten onrechte klagen veel verzeke ringsartsen over het anti-revaliderende (d.w.z. niet gezond makende) effect van de WAO, aldus dokter Boom. 3. Waardevermindering van het huwelijk. Velen trouwen niet om diverse uitkeringen niet te verliezen. 4. Bejaarden staan er „verloren" op als ze terechtkomen in kastelen van verzor gingstehuizen. De bystandswet maakt het onnodig om zuinig te zyn. Men wil het duurste van wat er voor niets is te krygen, zonder zich af te vragen, of het veel goedkopere kleine pension niet méér aangepaste levensvoorwaarden biedt. Kinderen hebeben geen enkele verplichting voor de verzorging van hun ouders, maar verdelen het toch nog ge spaarde bezit gauw voordat de oudjes worden „opgeborgen". 5. Zeer royale voorzieningen op het ge bied van de gezinsverzorging (tienmaal zo duur als gewone huishoudelijke hulp) hebben niet alleen familie- en buren hulp uitgeschakeld, maar leiden via 't „recht hebben op" tot overconsumptie, die het gezin blijvend invalideert. Merkwaardigerwijs lukt het vaak niet om zeer kortdurende maar snelle hulp te geven, waardoor een ziekenhuisop name met enkele dagen kan worden be kort of voorkomen. 6. Onbehandelbare verslaafden die zonder enige tegenprestatie door Sociale Zaken worden onderhouden, waardoor zij steeds over de middelen beschikken om hun portie alcohol of drugs te kopen. Zelfs boetes kunnen door de Bijstandswet worden voldaan. Na een opname is er zoveel geld via een of andere uitkering, dat de verleiding om dit om te zetten in alcohol of drugs extra groot moet zijn. Dit is zomaar een kleine oogst uit een kleine periode van dokter Boom's praktijk. De schuld voor deze misstanden zoekt hij grotendeels bij de politici, die wel wetten vaststellen, maar niet voldoende overzien kunnen of deze wel eerlijk worden uitgevoerd, in over eenstemming met de sociale doel stelling. Wat geïndoctrineerde politici in hun najagen van een heilstaat niet is gelukt, zal de pragmatische en individualis tische arts niet kmnen verbeteren. „Toch kunnen wij een bijdrage leveren. In de eerste plaats natuurlijk door onze invloed bij de patiënt ten goede aan te wenden. Daarnaast denk ik aan bij voorbeeld het volgende: laat het verant woordelijke ministerie een paar honderd artsen vragen om dagelijks alle patiënten te noteren die schade hebben ondervonden van de overmatige toe- passing van sociale voorzieningen. In dezelfde periode moet dan aantekening worden gehouden van de mensen die niet voldoende werden geholpen. Na een half jaar beschikken de ambtenaren over een schat van gegevens, zij het alleen uit de sector van de gezondheids zorg", aldus dokter Boone. Toch zal bijschaven van de wetgeving niet veel kunnen veranderen. Er is iets wezenlijks fout met de gedachtengang van de politici, die gezien hun produk ten steeds uitgaan van een „levens vreemd idealisme en optimisme inzake de mens Zelfs een ingrijpend religieus en sociaal reveil is hier niet tegen opgewassen. In Van gezond werk wordt je niet ziek, als je het maar met plezier doet! VLISSINGEN - Het is nog niet zo lang geleden, dat arbeid werd gezien als een voor- treffeiyk middel om gezond te biyven. Tegenwoordig is arbeid gedevalueerd tot iets ongezonds. Te vaak wordt de schuld van het „ziek zyn" op het dageiyks werk gestoken. Dit is een ziekeiyk verwrongen situatie, die ontstaan is door een levensvreemd idealisme van de Nederlandse politici. Zo ongeveer is de strekking van een in gezonden brief, die de Vlissingse ze- nuwéfrts dokter A. J. Boom aan het Me disch Contact zond. De brief werd geplaatst in het nummer van 22 maart van Medisch Contact, het weekblad van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Genees kunst. Het zijn belangwekkende opmerkingen, die in 't artikeltje worden gemaakt. Ze sluiten aan op situaties, die ieder in zijn eigen buurt of omgeving wel kent en waarover hij of zij al maanden of jaren geërgerd 't hoofd schudt. Dat hoofd schudden heeft dokter Boom voor het forurn van zijn collega's in felle frases onder wooorden .gebracht. De emotionele betrokkenheid by dit misbruik van sociale voorzieningen maakt het medici moeilijk om er nuchter en constructief op te reageren. „Tientallen keren per dag worden wy geconfronteerd met de ellende, die het gevolg is van een gebrekkige wetgeving, een verkeerde toepassing van op zichzelf goede wetten, misbruik van deze wetten en - vooral - de verwrongen emoties die door de sociale wetgeving worden opge wekt". 1. Mopperende, achterdochtige mensen, die zich min of meer mishan deld voelen als ze volgens de arts kunnen gaan werken. Velen hebben (daar gewoonweg geen zin, ze willen alle specialisten, die nog op hun verlang lijstje staan, geconsulteerd hebben. Alle rapporten moeten binnen zijn, het laatste pijntje moet zijn verdwenen Hieruit biykt volgens de Vlissingse medicus het duideiykst hoezeer de Ziektewet wordt misbruikt en hy con cludeert dan ook: „De verdubbeling van het ziekteverzuim naast de verbetering van de behandeling, betekent, dat de Nederlander viermaal teveel van de Ziektewet profiteert: zeg maar tweemaal te lang en tweemaal te vaak." Velen lopen maar al te gemakkeiyk naar de dokter en eisen genezing per pil (of anderszins), zonder dat ze in feite écht ziek zyn. 2. Er komen tegenwoordig veel ziekte beelden voor, die slechts voortkomen uit kortgesloten emoties. De „zieke" (die eigenlijk helemaal niet ziek is) wordt in Een paar stoornissen die volgens dokter Boom binnen één week vele malen voor kwamen in zijn praktijk (en die voort komen uit het misbruik van de sociale voorzieningen) zijn bijvoorbeeld:

Groot Walcheren | 1974 | | pagina 1