Rabobank M -y ~E Provinciale Bibliotheek Centrale: I snelle afwerking en goede service groot walcheren Folkzanger Marc Ellington binnenkort in Vestzaktheater Tekeningen van Oud in Zeeuws Museum Foto Kringetje alle bankdiensten LIMBURG ANTIEK witte plekken hoop verderfelijk oriëntatie Amnesty International nu ook in Middelburg Kontant Geld Nodig Brouwershaven DE SCHELDEB0DE RESTO - VROUWENPOLDER KAPSALON NICDE SMIT DE RUITER voor iedereen 450.000 EX. 12e jaargang no. 8 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel 01155 - 2320 telex 55230 woensdag 2 januari 1974 foto harry verschuren Haven Zuidzijde 14, Tel. 01119 - 405 J. M. GROEN S. M. OVERTOOM „DOE-HET-ZELF"-AFDELING HAARVERZORGING van VLISSINGEN Wessels ONS ZEEUWSCH VERLEDEN ƒ35 A.J. PROVOOST Middelburg Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de de bank voor iedereen es» Zuid West Nederland (Zeeland Westelijk N Brabant Nooid West Belgie (Oost en "^^^1 West Vlaanderen) groot Walcheren Er kan in Zeeland nog veel meer gelezen worden IHHf kom kijken en vragen i bij M oosterhout middelburg O.A. ZEEUWSE PRENTEN INKOOP TAXATIES VERKOOP MIDDELBURG Sinds 1968 is in Middelburg geves tigd de Stichting Federatieve Provinciale Bibliotheekcentra le Zeeland. Afgelopen zomer kreeg de centrale een eigen onderkomen, een prachtig en kennelijk op de groei bere kend nieuw gebouw aan de Roozenburglaan in Dauwen- daele. Nu de huisvesting tip-top in orde is kunnen de mensen van de bibliotheekcentrale zich nog beter dan vroeger het ge val was wijden aan hun taak die simpel gezegd neerkomt op het zoveel mogelijk mensen „aan het boek" brengen. De bibliotheekcentrale is zelf geen bibliotheek, de mensen van Dauwendaele kunnen er dus niet terecht voor hun re gelmatige portie leesvoer. Wat de bibliotheekcentrale wel is: een dienstverleningscentrum waar alle aangesloten biblio theken terecht kunnen voor adviezen, hulp enz. „Er zijn bij ons ongeveer 80 mensen in dienst", vertelt ad junct-directrice mevr. C. Gij- sen-Huijbregtse, „daarvan werken er 45 in de aangeslo- 'ten bibliotheken en 31 op de verschillende bibliobussen en in het gebouw. De dienstverle ning aan de bibliotheken be- taat o.a. uit een centrale sala- risadministratie, het opstellen van concept-begrotingen, een eigen binderij, een centrale bestel-administratie met een eigen bestelbusje dat iedere week de verschillende biblio theken aandoet, een catalogu safdeling waar de catalogus kaarten vervaardigd worden en de centrale opslag van boe ken". Eén van de interessante fa cetten van het werk van de bibliotheekcentrale is het feit dat men door zijn overkoepe lende functie het geheel aar dig kan overzien. En dan blijkt dat er in Zeeland nog een paar merkwaardig witte plekken op de kaart van het lezen zijn. Op heel Schouwen- Duiveland bijvoorbeeld, zelfs in een grote plaats als Zierik- zee, is geen enkele openbare bibliotheek te vinden. Wel zijn er wat kleine plaatselijke bibliotheekjes, die uiteraard wel een stuk belangrijk werk verzetten, maar die ondanks alle enthousiasme en de goede wil van de beheerders de le zers nooit die service kunnen bieden die de openbare biblio theken zonder moeite kunnen geven. „Die kleine biblio theekjes hebben uitsluitend ontspanningsboeken", zegt me vrouw Bijsen. „Studieboeken of buitenlandse romans of zeer kostbare werken kunnen ze onmogelijk in hun beperkte collectie Iiebben. Scholieren uit Schouwen-Duiveland, die een bepaald studieboek nodig hebben zullen naar Middel burg moeten reizen om het te lenen of het zelf aan moeten schaffen". Met hetzelfde probleem kampen de bewoners van Oost-Zuid-Beveland. Maar in de gemeente Reimerswaal rijdt nu een bibliobus op proef in de kernen Krabbendijke, VERTEL DAT MAAR AAN ALLË KLEURENFILMS!) st.jacobsstr. 27. vlissingentel2336 OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 34.000 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADVERTENTIE— EXPLOITATIE: H. Barends. Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 REDACTIE: Mej. Th. Adriaansens, tel. 01194425, of Mevr. L. H. WolieroeeK-v.d. VlerK St. Kruislaan 8, Vlissingen. 1'elefoon 01184 - t>869 b.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) OPGAVE ADVERTENTIES Boekhandel Hildemisse L. Noordstraat 2 Middelburg. Waarde, en Riland. Na afloop van de proefnem ing zal be slist worden of er in Reimers waal definitief een bibliobus komt of niet. In West Zuid- Beveland daarentegen was in de gemeente Borsele al enkele jaren geleden een bibliobus in actie en zeer tot tevredenheid van de bewoners van Driewe gen, Ovezande, Borssele enz. die met de rijdende biblio theek toegang kregen tot alles op leesgebied waar men maar behoefte aan kon hebben. BEZORGKLACHTEN Tel. 01155 - 2320 Op Walcheren en Noord-Be veland is ook nog een witte plek: Domburg, Mariekerke en de beide gemeenten op Noord- Beveland hebben nog geen openbare bibliotheek of bibloi- obus. Maar er is nog hoop: momenteel wordt er een enqu- 'te gehouden onder de bevol king van Mariekerke om dui delijkheid te krijgen over de wensen die er bij de bevol king leven. „Het vervelende is wel, dat men niet goed kan oordelen over het nut van een bibliobus omdat men niet weet wat zo'n bus kan bieden", zegt mevr. Gijsen. ,we hadden er wel graag één op proef willen plaatsen". Met de gemeente Domburg en de beide gemeenten op Noord-Beveland )Wissenkerke en Kortgene< is de biblio theekcentrale in onderhande ling om voor alle gemeenten samen een bus te laten rijden. De bibliotheekcentrale exploi teert momenteel 6 bussen in de provincie: 2 in Zeeuwsch- Vlaanderen, 2 in Zuid-Beve land en 2 op Walcheren. De bussen dragen namen die ont leend zijn aan boeken of schrijvers over Zeeland: „De dikke van Dale", „de Mouffe- schans", „Langs Dieken en Wegen", „de Uijtmuntende Durimena", „de Walcherse' Ar- cadi en de „Middelburgse Avanturier". In de plaatsen die door de bussen bezocht worden wordt een druk tot zeer druk ge bruik gemaakt van de rijden de bibliotheek. Een piek vormt in Oost-Souburg de stopplaats Oranjeplein. In een uur tijd worden daar 250 boe ken uitgeleend, bijna een on mogelijke zaak in zo'n kleine ruimte als de bibliobus toch in feite is. Ook in Vlissingen, waar naast de bibliotheekves tiging in het centrum een bus door de wijken rijdt wordt een zeer dankbaar gebruik ge-' maakt van de bibliobus. Met de plaatsen mee waar het niet zo storm loopt bedraagt de uitlening toch gemiddeld 125 boeken per uur. Wat is nu de reden voor de aarzelende houding van som mige gemeentebesturen Een financiële kan het byna niet zijn, want de bibliobus kost de gemeente per jaar slechts f 1.000,Volgens de stafmensen van de biblio theekcentrale zyn er andere redenen voor te terughoudend heid van sommige bestuurde- ren. Er zy» dlkw|)Li plnatse- lyke bibliotheekjes die men niet voor het hoofd wil stoten omdat ze altyd zo goed ge werkt hebben. Soms is er ook de angst voor de moderne „slechte" literatuur die door een openbare biliotheekbus onvermijdelijk zyn intrede zal doen in een gemeente, die daarvoor in hun kleine plaat- seiyke bibliotheekjes de verder felijke banden niet aantrof. „Maar men zal toch tege moet komen aan de behoefte van, vooral, de schoolkinde ren", zegt mevr. Gijsen. „Door de veranderde onderwijsmetho den moeten de kinderen wel meer dan vroeger zelf dingen uitzoeken en daar hebben ze studieboekjes of informatie voor nodig. Als er in een ge meente geen openbare biblio theek of bibliobus is „zullen de scholen zelf voor een goed documentatiecentrum moeten zorgen". Wat leest men in Zeeland Mevr. Gijen en mej. G. Vogel zang )raijon-directrice voor Zeeuws-Vlaanderen( hebben er een aardig inzicht in door hun werkzaamheden: „Eigenlijk hetzelfde als in de rest van Nederland, alleen leest men hier ook veel over de eigen streek. Verder zijn de series die op de televisie vertoond worden zeer in trek in de boek-uitgaven. Een absolute topper is verder Konzalik met zijn romantizche getinte avon turenromans. Streekromans leest men vooral in kleinere plaatsen. De belangstelling voor studieboeken is niet groot, maar neemt wel steeds meer toe. Stripboeken, die vroeger uit de bibliotheken geweerd werden, worden nu zeer veel gelezen. Moderne li teratuur is volledig geaccep teerd en wordt niet meer af wijzend behandeld. Middelba re scholieren worden niet meer op de vingers getikt wanneer een te modern werk op hun literatuurlijst zetten en ook bij de uitlening wordt geen cen suur toegepast. De rellen om boeken zijn uit de tijd. NU OOK WILDGERECHTEN Teven» voor al uw PARTUEN, RECEPTIES en DINERS. Ons Restaurant is het gehele jaar geopend. Tel. 01189 - 1900 - 1965 BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184)3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Naast de dienstverlening aan de openbare bibliotheken en de bibliobussen omvat het werk van de bibliotheekcen trale nog een uitgebreid aantal activiteiten. Zo is er bijvoor beeld een onderwijsbiblio- theekdienst die de scholen ad viezen geeft en helpt bij het opzetten van een documentatie centrum. Verder is er samen werking met het regionaal Pe dagogisch Centrum. In de cur sus wereldoriëntatie zijn twee lessen gewijd aan het biblio- MIDDELBURG Door de be- dagogische Academie te Mld- theekwerk. De openbare bibli otheken is gevraagd deze les sen te verzorgen. Op ouderavonden van scho len wordt ook regelmatig voorlichting gegeven over kin derboeken. Het is de speciale hobby van juffrouw Vogel zang, die zich in 't bijzonder voor kinderboeken interes- seerd, om deze voorlichting te verzorgen. langstelling en de activiteiten delburg een expositie over van een havo-klas komt er het werk van Amnesty Interna- waarschijnlijk ook in Middel- tional. burg een afdeling Amnesty Naast informatiemateriaal Interna ional. Amnesty Inter- ef k artike,en {e national, een internationale or- aangeboden ten bate van garusatie die zich inzet voor hetHwerk8van de organisatie. Tj til*" meninKSultlnR e.n Een aantal Zeeuwse kunste de politieke gevangenen over de naaR.t heeft voor deze verkoop gehele wereld, had totdusver werR beschikbaar gesteld. expositie is tot stand gekomen in Zeeland alleen nog maar in Goes een afdeling. Vorige week was er in de Ryks Pe- Nieuwendijk 19 - Tel. 3327 Vlissingen Voor diegene, die nog steeds geen gebruik van onze professionele-kappersprodukten hebben gemaakt, hebben wij n u verschillende proefflacons van onze specialiteiten samengesteld. U kunt nu voor... SLECHTS 50 CENT... kennis maken met onze kuur-bahum, verstevigingen voor droog en vet haar, of onze haarverdik kende setting's, zowel voor normaal, droog of vet haar. Deze produkten zyn uniek. De proefflacons slechts tydeiyk. Wij zijn er van overtuigd dat, wanneer U ze uittest, U een vaste klant in onze doe-het-zelf service wordt. Gebruik die kans... Deskundig advies is gratis... VLISSINGEN In het ka der van „Vlissings Specials", een serie kleinere evenemen ten georganiseerd door de VSC, zal op 4 januari om 20.00 uur de folkzanger Marc El lington in het Vestzaktheater, Bellamypark 3-5, optreden. Marc Ellington werd ,op 16 de cember 1945 in Eugene, Ore gon USA geboren als oudste van twee zoons van Frank Ibekend Amerikaans disc-joc- key) en Harriët Ellington. Tijdens de highschool-jaren was hij bevriend met Tim Hardin, die evenals Mare niet in het minst belangstelling voor muziek toonde. Dat kwam pas toen hun wegen werden gescheiden omdat Hardin bij de marine in dienst ging en Mare zijn studie wilde voortzetten aan het Monterij Peninsula College. Hier raakte Marc in de ban van de muziek en in plaats van studeren, be steedde hij zijn tijd met musi ceren. Buitengewoon snel be heerste hij het gitaarspel, schreef zelf liederen en was de entertainer van het college. Daar bleef het niet bij want de vele clubs rond San Franci sco zagen kennelijk brood in hem. De studie liep nu volle dig uit de hand en Mare be sloot als beroepsmusicus zijn leven te vervolgen. Via optre dens langs het Amerikaanse folk-circuit kwam hij terecht in de groep van Bob Dijlan. Vervolgens optredens met Jo an Baez en Peter, Paul en Marij alvorens enthousiaste medewerking binnen de „Civil Rights Movement" van dr. Martin Luther King in de Deep South. Op aanraden van Paul Si mon vertrok Marc in 1968 naar Engeland waar hij al spoedig een van de favoriete artiesten in het folk-circuit werd. Op gezette tyden trekt hij zich echter terug in zijn pittoreske kasteeltje in Schot land om te werken aan mate riaal voor een lp. Het eerste resultaat was „Rains Reins of changes" dat in de zomer van 1971 uitkwam. In juni 1973 volgde het album „Restorati on" dat op het Phiiips-iabel werd uitgebracht en waaraan o.a. naast Mac and Kathy Kis- soon ook de line-up van Ian Matthews-groep meewerkte. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar by de VW en 's avonds aan de zaal. En tree CJ.P. 3,75 en ƒ5,50; voor niet-leden ZVU ƒ0,50 toe slag. ^iNDiMorrnK Walst raat S"1 -Tot01184-4778 Paul Krugerstraat 55 Vlissingen 01184 - 2733 MIDDELBURG - Van 18 de cember tot en met 1 februari 1974 is in het Zeeuws Museum aan het Abdijpiein te Middel burg, een expositie te zien van tekeningen van de in 1963 overleden architect JJ.P. Oud. Deze expositie in het Zeeuws Museum vloeit regel recht voort uit het feit dat het Museum onlangs een belang rijke hoeveelheid documenta tie tekeningen, schetsboeken enz. van Walcheren van voor en na de ramp van 1953, van de hand van de architect ver wierf. Op de tentoonstelling in het Zeeuws Museum zijn teke ningen te zien van gebouwen, boerderijen en schuren. De expositie is aangevuld met ou de ansichtkaarten, die het beeld dat de bezoeker krijgt van het eiland zoals het er tien tot twintig jaar geleden uitzag, nog aanvult. Het mu seum is geopend op werkda gen van 10 tot half één en nalf twee tot 5 uur. door de activjteiten van de hoogste klas havo, onder lei ding van leraar C. van Duin. Bij de opening van de ten toonstelling deelde de heer Van Duin mee dat er plannen zijn om in Middelburg een af deling van Amnesty Internati onal op te richten. Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van -13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening, Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. Wellicht bent u deze week de gelukkige, loop dan even binnen aan ons kantoor. Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali- teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat, '/j pond biefstuk. Vishandel F. de Muijnck jr. Oude Markt 11, eep kilo ge bakken vis uit de zaterdagre clame. urogtstery Luitwieler, Lange Zelke 80, een luxe fla con badschuim. Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Gouddoppertje, Walstraat, waardebon van 5, Brillenspecialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermometer. Drankenimport Jan Duimel Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie. Fa. Van de Vijver, radio en t.v., Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, 1 maal gratis batterijen voor transistorradio. Midget-golfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis speelronde en 2 consumpties. Moeke's lunchroom, Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor 2 pannekoeken plus koffie voor twee personen. Chemische Wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen. gratis reinigen van een japon. De Notenkraam vrijdagmarkt 1 pond pinda's. De dropspecialist vrijdagmarkt, Vt p. drop naar keuze. Beens-kaas, vrijdagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle.

Groot Walcheren | 1974 | | pagina 1