Rabobank groot walcheren Over electriciteit en Zeeuwse babbelaars H laat ons de zorg over uw verzekeringen Rabobank Q alle bankdiensten LIMBURG ANTIEK ANTON PIECK Kontant Geld Nodig voor iedereen Onderzoek onder buitenlandse werknemers in Nederland: DE SCHELDEBODE Vick öcfiwkel veer betrouwbaar es find geldlenen DElrlllhdJrJ Afsluittijd Scheldebode/Groot-Walcheren d.d. 3-1-74 35 KANTOREN OP WALCHEREN 450.000 EX. 12e jaargang no. 6 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel 01155 - 2320 telex 55230 woensdag 19 december 1973 Haven Zuidzijde 14, Tel. 01119 - 405 Brouwershaven foto harry verschuren 1 Gedeelte van de omslag tekening van Rob van Hoek: de commisaris der koningin van Aartsen als lid van het „PZEM des Heils" VLISSINGEN Geneesmiddel ontdekt tegen kaalheid *.de vliegerlaan 6 vliWingen Het boek van is verkrijgbaar bg A.J. PROVOOST Middelburg J. M. GROEN S. M. OVERTOOM Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de de bank voor iedereen -O ana Zuid West Nederland (Zeeland Westelijk N Brabant Noord West Belgie (Oost en West Vlaanderen) groot walcheren Werkgever stelt extra voorwaarden voor overkomst van het gezin GOES-VLISSINGEN Hoewel de helft van alle bui tenlandse werknemers in Zee land in Vlissingen woont kun nen de buitenlandse werkne mers daar nauwelijks gebruik maken van woningen van wo ningbouwverenigingen. In Middelburg waar in vergely- king met Vlissingen een zeer gering aantal buitenlanders woont, wordt naar verhouding zeer ruim gebruik gemaakt van huizen van de woning bouwvereniging. Dit is een van de conclusies uit het on derzoek dat de stichting Zee land heeft gedaan op verzoek van de Zeeuwse Raad voor buitenlandse werknemers. Gis teren zijn de resultaten van dit onderzoek, dat de laatste activiteit is van de Zeeuwse Raad, bekend gemaakt De bedoeling van het onder zoek was dat er resultaten op tafel kwamen die tot verbete ring zou kunnen leiden van de voorlichting aan buitenlandse werknemers. En hoewel het initiatief voor het onderzoek van de Zeeuwse Raad kwam, zal deze instelling geen ge bruik kunnen maken van de aanbevelingen, omdat de Raad inmiddels is opgeheven {zie krant van vorige weekj. Het onderzoek is verricht via drie zogenaamde posten- quetes onder de gemeenten, bedrijven en woningbouwcor poraties. Uit het onderzoek bleek dat de woningbouwvereniging in Vlissingen bij de toewijzing van huisvesting aan buiten landse werknemers rekening houdt met het oordeel van het bedrijf. Dat doet men in Middelburg niet. De stich ting Zeeland vindt dat de ver deling van de woningen zeker een punt is dat aandacht nodig heeft. Een ander punt dat evenzeer nader onderzocht moet worden is de medewerking van bedrij ven voor de overkomst van het gezin van de buitenlandse werknemer. En met name de argumenten die de bedrijven gebruiken om de overkomst al of niet door te laten gaan. Want hoewel formeel iedere OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg. Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 34.000 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 1184-3527 REDACTIE: Mej. Th. Adriaansens, tel. 01194/—425, of Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk St. Kruislaan 8, Vlissingen. Telefoon 01184 - 6869 b.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) OPGAVE ADVERTENTIES Boekhandel Hildernisse L. Noordstraat 2 Middelburg. BEZORGKLACHTEN Tel. 01155 - 2320 buitenlandse werk nemer zijn gezin mag laten overkomen als hij één jaar inNederland is en uitzicht heeft op werk voor tenminste nog één jaar blijkt dat er bedrijven in Zeeland zijn die daar nog een aantal andere voorwaarden aan toe voegen alvorens men „toe stemming" of medewerking verleent voor gezinsovereen komst. De voorwaarden die de werkgever meer zijn „aanpassing" van de Nederlandse stelt zijn onder oordeel over de de man in samenleving, en stich- moet de werkprestatie van de man en het ontwikkelingsniveau van de echtgenote die moet overkomen. Enkele andere punten die uit het onderzoek dat de naam „Sociale Kaart 1973 van de, buitenlandse werknemers in Zeeland" heeft meegekregen O.A. ZEEUWSE PRENTEN INKOOP TAXATIES VERKOOP MIDDELBURG Onder de kop: „Uw portemonnaie voor Péchineij" doet de redactie van het Bulletin van de Vere niging Milieuhygiëne Zeeland uitvoerig uit de doeken wat er gebeurt met het geld dat de Zeeuwen moeten betalen aan de PZEM. Voorgerekend wordt dat een kilowatt-uur de PZEM 4,7 cent kost )de PZEM maakt dan nog een winst van ruim 3 miljoen gulden(. De kleinverbruikers )burgers( van electriciteit moeten echter per kilowatt-uur 8,4 cent op tafel leggen, „Nutsbedrijven gaan normaal gesproken en lo gischerwijze bij hun tariefstel ling uit van de kostprijs", schrijft het Bulletin. Daarnaast is het nog te ver dedigen dat er verschillen zijn tussen de tarieven voor groot- en kleinverbruikers. Maar of die nu zo hemelsbreed moeten zijn...In Zeeland is het zo ge steld dat, de grootverbruikers 90% van de electriciteit consu meren, de kleinverbruikers 10%. Volgens de begrotingscij fers betalen de grootverbrui kers per kilowatt-uur 3,4 cent". Volgens het bulletin hoeft vooral Péchineij niet huiverig te zijn voor de meteropnemer, want dit bedrijf betaalt in ie der geval minder dan 2,5 cent per kilowatt-uur. „En daarvoor kun je het zelf niet maken". Dat houdt in dat de PZEM bij een kostprijs van 4,7 cent op iedere kilowatt-uur 2,2 tot 2,7 cent toelegt. In geld per jaar dus een bedrag dat op zo'n 2 tot 2,5 miljoen gulden te be groten is. „Guldens die toch ergens vandaan moeten ko men, zodat het geen wonder is, dat de Zeeuwse kleinver bruikers tarieven betaalt, die binnen de nationale verhou dingen gepeperd zijn". Het Bulletin concludeert dat „Hoe enthousiaster de krantenkop pen zijn over de te verwach ten omzetstijgingen van de PZEM, hoe meer geld het ons gaat kosten". Voor de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland is dit Bulletin het laatste num mer dat in tijdschriftvorm uit gebracht wordt. In januari zal de VMZ haar periodiek maan delijks en in de vorm van een krantje laten verschijnen. In het Bulletin, dat op de omslag een fraaie tekening draagt van Rob van Hoek, en dat bestemd is voor „de kille feestdagen" lezen we verder hoe de com missaris der koningin in Bergen op Zoom zijn ideeën ontvouw de over een eventueel vlieg veld in West-Brabant. De heer Van Aartsen wordt getijpeerd als een propagandist voor „ons provinciale product: de Zeeuwse Babbelaar". kom kijken en vragen bij oosterhout middelburg waaraan volgens de ting Zeeland gewerkt worden, zijn: - Door de Zeeuwse gemeenten wordt nagenoeg geen voorlich- ting gegeven, met uitzondering van Vlissingen en Axel, waar het accent meer ligt op de individuele hulpverlening. - Volgens de gegevens van de sociale diensten hebben de Marokkanen de grootste wer keloosheidsproblemen. De Turken benaderen de sociale diensten vooral vanwege huis vestingsproblemen, Turken maken ook het meest gebruik van de sociale diensten, ge volgd door de Marokkanen. - De meeste bedrijven, die buitenlandse werknemers on gevraagd ontslag geven treffen geen extra maatregelen om de buitenlanders te helpen bij het zoeken naar ander werk of terugkeer naar het land van afkomst. Slechts vier bdrijven in Zeeland geven medewer king, en vier kleinere bedrij- hebben de mensen gehol pen om terug te gaan naar het eigen land. Gezien het relatief groot aantal kinderen van gastarbei ders ii} de lagere schoolleeftijd moet daar meer aandacht aan besteed worden, volgens oe gegevens waren er tijdens het onderzoek ongeveer 450 bui tenlandse werknemers, 118 vrouwen, waarvan er 39 werk ten en 280 kinderen. - De integratie van vrouwen van buitenlandse werknemers en de toegankelijkheid van de gemeentelijke sociale diensten voor deze buitenlanders. Walst raat srl T«L01184-4778 HELSINKI (DPA) - Een groep Finse artsen heeft na een on derzoek van tien jaar een mid del ontdekt dat haarwortels als heft. ware tot nieuw leven wekt. De onderzoekers hebben het preparaat met succes bij men sen en dieren beproefd. Ondier de proefpersonen be vindt zich een hoogleraar in de medicijnen die zijn volle haardos terugkreeg. Het middel is thans onder de naam AN TI SC AL bij apothe ken, drogiisterijen en kappers verkrijgbaar. In de meeste gevallen werkt het preparaat reeds na 5 tot 10 weken. Het moet worden gebruikt tot het haai- zijn volle lengtn heeft bereikt. In!.: Posibus 1140 - Den Haag 01I8H 01183 6H31 Zo tegen het eind van het jaar beginnen ze los te komen. De cijfertjes. De cijfertjes over de omzet, over de winst, over de prijsverhogingen. En natuurlijk die uit gemeentelijke en provin ciale begrotingen. Dat zijn de zaken waarop je je een heel jaar kunt instellen dat ze eraan komen. Het is meestal een hele kluif om ze in het hoofd te houden. En als er dan tussen door dan nog allerlei getallen komen die je niet had verwacht, dan ben je verkocht. Het was weer raak de afgelopen week in Zeeland. Het provinciaal bestuur dat de laatste jaren nogal wat kritiek heeft gehad op haar industrie beleid, dat verwijten naar het hoofd krijgt geslingerd dat ze het milieu verwaarloost, heeft wraak genomen. Voor de nieuwste industriële aanwinst, de Total raffinaderij bij Borssele, heeft GS hinderwet vergunningen afgegeven en daar maar liefst 448 voorwaar, den aan verbonden. Jawel 448. En dat heeft eigenlijk hetzelfde effekt als helemaal geen. Want wie kan ooit controleren of aan al die voorwaarden voldaan wordt of is. Er is volgens mij maar één oplossing. Elke in woner van Borssele moet min stens één voorwaarde uit zijn hoofd leren en regelmatig gaan inspecteren of Total zich er wel aan houdt. Nog meer cijfertjes kwamen los. CRM gaf verleden week een rapport uit waarin precies staat wat Zeeland allemaal heeft en niet heeft. Hoeveel huisartsen, hoeveel bedden voor bejaarden, hoeveel echtscheidingen, hoe veel huizen enzovoorts enzo voorts. Te veel om op te noemen. Maar enkele gegevens wil ik u niet onthouden. En dat zijn die van de buitenechtelijke kinderen zoals dat heet. Waren er in 1961 in Zeeland nog maar 42, in 1972 waren er 80. Nu blijkt Zeeland met dat getal ver onder het landelijk gemiddelde te liggen. Maar.... terwijl in andere provincies het aantal de laatste jaren daalt, blijft het in Zeeland stijgen. En daar willen GS kennelijk een stokje voor steken. Want op dezelfde dag dat die cijfers bekend werden, kwam er het voorstel aan de staten om de pas opgerichte stichting voor niet-gehuwde moeders die gaat adviseren en voorlichten, subsidie te geven. Over tien jaar als CRM weer met zo'n rapport komt, weten we wat het uitgehaald heeft. En nu we het toch over kinder tjes hebben. Er wordt nog steeds gezegd dat Zeeuwen te gezagsgetrouw zijn. Maar dat gaat veranderen. Dinsdag deden in heel Zeeland peuters en kleuters waarschijnlijk voor het eerst in hun leventje mee aan een protestactie. Overal in Zeeland gingen, net als in de rest van Nederland, ballonne tjes de lucht in uit protest tegen het nog steeds ontbreken van een wettelijke subsidieregeling voor peuterspeelzalen. Jong ge leerd is oudgedaan. Arjoan. Paul Krugerstraat 55 Vlissingen 01184 - 2733 Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. i Verzekering, Financieringen en, Persoonlijke lening. Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. J Voor het nummer van 3 januari a.s. moeten de advertenties voor Groot Walcheren en/of de Scheldebode uiterlijk vrijdag 28 december om 18.00 uur in ons bezit zijn. Wij verzoeken u hiermede bij het verstrekken van uw advertentie- opdrachten rekening te houden. Advertentie-exploitatie Groot W alcheren en. Scheldebode. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 de Link voor iedereen

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 1