Rabobank Na opheffing zeeuwse raad voor buitenlandse werknemers Gastarbeiders staan „in de kou" LIMBURG ANTIEK groot Walcheren Vogels, vissen en cactussen in Middelburgse Vleeshal Foto Kringetje alle bankdiensten Weinig kans /ppuwsc» l.lanhanl; Kontant Geld Nodig Drie verenigingen houden samen show DE Bescheiden Attractie voor iedereen betrouwbaar DE SCHELDEB0DE RUITER lllilffii Niv?' -8 Afsluittijd Scheldebode/Groot-Walcheren d.d. 27-12-1973 450.000 EX. 12e jaargang no. 5 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel 01155 - 2320 telex 55230 woensdag 12 december 1973 mr en ml eldlenen 9.de vliegerlaan 6 vliMMtjen 01181 01183 6H3 7 foto harry verschuren I Haven Zuidzijde 14, Tel. 01119 - 405 Brouwershaven 'A.J. PROVOOST Middelburg Gaan wandelen of fietsen? Geneesmiddel ontdekt tegen kaalheid Grote kollektie SPECIALE KOOKBOEKEN VLISSINGEN 'iSiif; li! Jill»"»" 'hm si Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de de bank voor iedereen nou Zuid West Nederland (Zeeland Westeli|k N Brabant Nooid West Belgie (Oost en West Vlaanderen) groot Walcheren MIDDELBURG - Zaterdag 15 december is er in het ontmoetingscentrum voor de buitenlandse werknemers in Vlissingen een afscheidsfeest» Een afscheidsfeest van de Zeeuwse Raad voor Buiten landse Werknemers. Een af scheidsfeest ook voor het be heerdersechtpaar van het ont moetingscentrum dat dan ver trekt. Want de heer en me vrouw Jun waren in dienst van de Zeeuwse Raad. En zij gaan niet over naar de initiatief groep Buitenlandse Werkne mers van de Stedelijke Raad voor Maatschappelijk Welzijn die het ontmoetingscentrum van de Zeeuwse Raad over neemt. Vick ftmkel kom kijken en vragen bij oosterhout middelburg Want per 1 januari 1974 be staat de Zeeuwse Raad voor Buitenlandse Werknemers niet meer. Zij heeft zichzelf opge heven. Niet vrijwillig maar onder druk. Onder druk van het ministerie van CRM dat een ander subsidiebeleid is gaan huldigen, waarby vooral plaatselijke initiatieven ge steund zullen worden. En daar van profiteert de initiatief groep Buitenlandse Werkne mers in Vlissingen die al eni ge tijd van plan was zelfstan dig, los van de Zeeuwse Raad te gaan werken. Voor dat zelf standig werken zal CRM waarschijnlijk het geld be schikbaarsteilen. Tot nu toe lag de verant woordelijkheid voor het werk in Zeeland bij de Stichting Bijstand Buitenlandse Werk nemers West-Brabant. Die stichting ontving daarvoor geld van CRM, en had in Zee land een eigen opbouwwerker S. Biersma. In de Zeeuwse raad van die stichting wer den nu juist de specifiek Zeeuwse problemen bespro ken. En vanuit de Zeeuwse Raad zijn de afgelopen twee jaar heel wat dingen voor de buitenlandse werknemers van de grond gekomen. Nu de Vlis- singse initiatiefgroep het werk gaat overnemen, betekent dat, dat de buitenlandse werkne mers buiten Vlissingen eigen lijk in de kou komen te staan. Want in de andere plaatsen zijn geen initiatief groepen of welzijnsraden die het werk een, twee, drie kun nen overnemen. dat die rest geen oeroep meer kan doen op een instelling die hen behelpd bij allerlei proble men waarmee de buitenlan ders te maken hebben. Maar ook dat er voor hen geen acti viteiten meer ontplooid wor den. Tenzij er ook in andere plaatsen initiatiefgroepen zoals in Vlissingen ontstaan. Maar daar is weinig kans op. Want in Vlissingen is de groep onderdeel van de Wel- zijnsraad. In Zeeuwsch-Vlaan deren, in Terneuzen, in Axel en Sas van Gent is geen wel- zijnsraad. En daar zijn tot nu toe ook geen plaatselijke initi atieven van de grond geko men. In Zeeuwsch-Vlaanderen is onder auspiciën van de Zeeuwse Raad gestart met een onderwijsproject voor Turkse kindertjes, met het geven van Nederlandse taallessen aan Turkse vrouwen. Er zijn re gelmatig filmavonden. De tal lessen worden gegeven door vrijwilligers. Ze zullen er nog wel even mee doorgaan, maar op een gegeven moment ko men ze toch zonder deskundi ge begeleiding, zonder lesma teriaal te zitten dat ze nu via opbouwwerkers S. Biersma krijgen. Hij werd ook benaderd door de politie als er problemen waren, door de gemeenten in verband bijvoorbeeld met de huisvesting van de buitenlan ders. Ook is nog niet helemaal duidelijk wat er in Vlissingen gaat gebeuren. Een ding is ze ker dat de initiatiefgroep het ontmoetingscentrum gaat ex ploiteren. Op 15 december gaat het dicht. Tot 21 decem ber biyft het dan gesloten. En de initiatiefgroep uit Vlissin gen wil er rond de feestdagen wel het een en ander organi seren. Over de andere activi teiten laat de plaatseiyke groep nog niets los. Het provinciaal opbouwor- gaan stichting Zeeland gaat bekyken hoe in de rest van Zeeland het werk georgani seerd moet worden. Maar het is zeker dat een deel van de gastarbeiders in Zeeland in ie der geval voorlopig in de kou staat. Van de naar schatting 600 buitenlandse werknemers in Zeeland wonen er 170 in Vlis- i singen. De rest is verspreid over de provincie. En nu de j raad is opgeheven betekent dat O.A. ZEEUWSE PRENTEN INKOOP TAXATIES VERKOOP BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING J. M. GROEN S. M. OVERTOOM VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184)3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening. Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. Heerlijk zo'n loden jas tegen kou en regen. In kort of lang, ook in jekker met rits en borgvoering v .a 129,50 Corduroy Monty-coats in licht en donkerbruin met capachon en borgvoering f 147,50. Coosje Buskenstraat 162 OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 34.000 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends. Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon Ö1184-3527 REDACTIE: Mej. Th. Adriaansens, tel. 01194425, of Mevr. t. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk St. Kruislaan 8, Vlissingen. Telefoon 01184 - 6869 b.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) OPGAVE ADVERTENTIES Boekhandel Hildernisse L. Noordstraat 2 Middelburg. BEZORGKLACHTEN Tel. 01155 -2320 HELSINKI (DPA) - Een groep Finse artsen heeft na een on derzoek van tien jaar een mid del ontdekt dat haarwortels ais het ware tot nieuw leven wekt. De onderzoekers hebben het preparaat met succes bij men sen en dieren beproefd. Onder de proefpersonen be vindt zich een hoogleraar in de medicijnen die zijn volle haardos terugkreeg. Het middel is thans onder de naam ANTISCAL bij apothe ken, drogisterijen en kappers verkrijgbaar. In de meeste gevallen werkt het preparaat reeds na 5 tot 10 weken. Het moet worden gebruikt tot het haai- zijn volle lengte heeft bereikt. Inl.: Postbus 1140 - Den Haag. op elk gebied voor elk gerecht bij Paul Krugerstraat 55 Vlissingen 01184 - 2733 iNDinaorriaK Walst raat SI T«L01184-4778 De laatste tijd wordt het steeds duidelijker, dat er nog al wat middenstanders in de Oosterschelde Aktiegroep zit ten. Want die jongens voeren niet alleen aktie, ze bieden ook steeds meer te koop aan. Als je alles op een rijtje zet, heb je volgens mij zoveel, dat je er een aardig winkeltje mee kunt vullen. Ga maar na: alleen de af gelopen week al kwamen ze uit met twee boekwerken )de ..Motivatie" in een dure en een populaire uitvoering! en het ..Memorandum", dat ook nogal duur is. Daarnaast pro beren ze nu dus een grammo foonplaat met protest-liederen te slijten, twee soorten stic kers, twee soorten affiches en de bekende shirts met recla me-opdruk. Die hebben ze nu in alle maten, zelfs voor de kleuters. Ik wil maar zeggen: die jon gens zijn zo handig, dat ze de Zeeuwse kopers op die manier toch de acties laten betalen. En zeg eens. dat ze ongelijk hebben. Uit één van hun laatste ..aanbiedingen" wil ik een treffende vergelijking aanha len. Hij staat in de Motivatie: „Men hoort wel eens vragen, of alles, wat in de mond van de Oosterschelde is gestort, er weer uitgebaggerd moet wor den. Wij zeggen dan: ja na tuurlijk, als blijkt dat je fout zit. Wanneer je van Den Haag naar Haarlem moet en je komt per vergissing in Delft terecht, dan rij je toch ook niet door omdat je het zonde vindt van de al afgelegde kilometers Dan keer je toch terug". Goed, dat waren de Ooster- schelde-actievoerders. Wie weet zullen onze kindskinde ren hen nog als helden vere ren. Voorlopig zie ik het er niet van komen. Zeker niet, na het lezen van de antwoorden van Gedeputeerde Staten op begrotingsvragen. Er was daar gevraagd, om een penning van verdienste in te stellen voor Zeeuwen, die zich verdienste lijk hebben 'gemaakt voor de provincie of haar inwoners. Maar G.S. laten de vragenstel ler in de kou staan met het botte antwoord: „Wij zien de noodzaak daar voorshands niet van in". Over in de kou staan ge sproken: daar hebben de be zoekers van de tentoonstelling van de kunstenaarsgroep WEB in de Grote Kerk te Goes over mee kunnen praten. Die kerk was zo koud, dat de bezoekers slempend. handenwrijvend, klappertandend en wolkjes uitblazend van het gebodene konden genieten. Het schijnt, dat het allemaal met de ener gie-besparing te maken had. Maar zoiets kan ook te ver gaan... MIDDELBURG Vandaag, woensdag, wordt in de Mid delburgse Vleeshal een ten toonstelling geopend van de aquariumvereninging „Barbus Conchonius", de vogelvereni ging „Onze Zangers" en de Zeeuwse cactusvereniging. De Walcherse kanarievereniging is de organisator van de show^ de twee andere clubs zyn te gast en maken de expositie tot een aantrekkelijk geheel. De Walcherse kanarievereni ging „Onze Zangers"' is een Middelburgse vereniging van vogelliefhebbers. De vereni ging werd 60 jaar geleden op gericht en telt 80 leden. Het jongste lid is dertien jaar en het oudste in de zestig. „Onze Zangers" organiseert ieder jaar tentoonstellingen in fe- «91 iii t» m deratief verband, maar de show in de Middelburgse Vleeshal rekent men wei tot de grootste manifestaties die de club tot op heden georgani seerd heeft. Er zijn maar liefst vier keurmeesters aangetrok ken, die de ingezonden vogels zullen beoordelen. Iedere keurmeester komt voor een speciale kweekrlchting. Er zijn ongeveer 100 klasse- en ereprijzen beschikbaar voor de oO inzenders van vogels voor deze show. De waarde van de vogels die momenteel in de Vleeshal zijn ondergebracht schat de heer Van 't Veer, de organisator van de show op ongeveer f 20.000,-. Voor de kenners op vogelgebied volgen hier nog een paar soortnamen -an de geëxposeerde vogels, Zo zijn er o.a. Waterslagers, Harzer Zangkanaries, Kleur- kanaries ^roodachtigen, pig ment, wit, ivoor, pastel, opaali Exoten, Brilvogels, Ti- malies, Tangara's, Glans spreeuwen, Gouldamandines, Spitsstaarten, Postuurkanaries, Grasparkieten, Grote Parkie ten en DwergparkietenDe vogelvereniging heeft een spe ciale stand ingericht waar men voorlichting kan krijgen over de vogels en de vogelvereni ging- eenvoudige, maar daarom niet onaantrekkelijke goudviskom. De aquariumvereniging werd op 6 november 1946 opgericht en telt nu ongeveer 250 leden afkomstig uit. Middelburg en omstreken. Sinds 1950 heeft de aquariumvereniging niet meer meegedaan aan een zo grote manifestatie en voorzit ter A. Simpelaar ziet het dan ook als een goede gelegenheid voor de vereniging om weer eens van zich te doen spreken. lil Twee jaar geleden was er voor het eerst samenwerking tussen de vogelliefhebbers en iff \i;: ?e aquariumhouders. In het Trefpunt organiseerde men "TiiL ''lï-lfl-fe.en gezamenlijke tentoonstel illlllVji' Ui'... 'ing, die zeer bescheiden var. >pzet was maar wel goed aan- 'loeg bij publiek en deelne mers. De aquariumvereniging Barbus Conchonius Ode Latijn se naam voor de Pracht Bar beel! is bij de show in de Vleeshal vertegenwoordigd met ca. 25 aquaria, waaronder eenvoudige beginnersaquaria en de inzendingen van de ge vorderden. Er staat zelfs een kg "-nu f. Er is een speciale ïntormatie- stand ingericht waar men fol ders over het houden van aquaria en het werk van de NBAT - de Nederlandse Bond van Aquaria en Terraria - aantreft. Ook zullen tijdens de expositiedagen leden van de aquariumvereniging aanwezig zijn om de belangstellenden alle gewenste informatie te geven. Een jurij, bestaande uit de heren Meulenberg, Klaas- sen en Simpelaar zullen de ingezonden aquaria beoorde len. Voor de beste inzendingen zijn een eerste, tweede en derde prijs beschikbaar. Voor de bezoekers aan de tentoonstelling is er nog een speciale attractie: in de ten toonstellingsruimte is een groot aquarium opgesteld waarvan men het aantal zwemmende inwoners moet raden. Wie het preciese aantal vissen raadt, krijgt van de aquariumvereniging een prachtig compleet ingericht aquarium cadeau. Ook hier voor de kenners onder onze lezers wat namen van deelne mende vissen: er zijn o.a. Le vendbarenden, Cichliden, Maanvissen, Kardinaalterra's, Barbelen, Congozolinen, maar ook Guppy's e.d. De totale waarde van de geëxposeerde vissen bedraagt ongeveer f 3500.-. De inzending van de Cactus vereniging tenslotte is in zijn soort een zeer aantrekkelijke. Er zijn zeer fraaie, veelal bloeiende, cactussen te zien waarvan sommige de respecta bele Ieeftyd van 60 tot 70 jaar bereikt hebben. De Cactusver eniging telt ongeveer 30 leden, uit alle delen van Zeeland af komstig. De tentoonstelling in de Middelburgse Vleeshal duurt tot en met zaterdag. De ope ningstijden zijn: woensdag van 20 tot 22 uur,( de officiële opening!, donderdag van 14 tot 17 en 19 tot 22 uur, vrijdag van 19 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. Voor het nummer van 27 december a.s. moeten de advertenties voor Groot Walcheren en/ofde Scheldebode uiterlijk donderdag 20 december om 10.00 uur in ons bezit zijn. Wij verzoeken u hiermede bij het verstrekken van uw advertentie opdrachten rekening te houden. Advertentie-exploitatie Groot Walcheren en. Scheldebode. Het kringetje van vorige week werd gewonnen door mevr. Buyck, Wydolenstraat 10 te Middelburg. Wellicht bent u deze week de gelukkige, loop dan even binnen aan ons kantoor. Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhu' .- straat 28, de bekende kwa.i- teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat, '/j pond biefstuk. Vishandel F. de Muijnck jr. Oude Markt 11, een kilo ge bakken vis uit de zaterdagre- clamc. Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 80, een luxe fla con badschuim. Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oosterom, Walstraat 100. 300 gram vleeswaren, 't Gouddoppertje, Walstraat, waardebon van 5, Brillenspecialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermometer. Nilfisk. Coosje Buskenstraat, spaarpotje in de vorm van een stofzuiger. Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie. Fa. Van de Vijver, radio en t.v., Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, 1 maal gratis batterijen voor transistorradio. Midget-golfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemenhuis Mies, Scheldestraat 42, Vlissingen 1 bos bloemen t.w.v. 5,Moeke's lunchroom, Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor 2 pannekoeken plus koffie voor twee personen. Chemische Wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen, gratis reinigen van een japon. De Noter.kraam vrijdagmarkt 1 pond pinda's. De dropspecialist vrijdagmarkt. Vi p. drop naar keuze. Beens-kaas, vrijdagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle.

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 1