trma Wandeling door het oude Gent Koninklijke Nederlandse Schouwburg Antwerpen n Het Zeeuws orkest met Vera Beths GENT EN KEIZER KAREL Globe speelt: De ingebeelde zieke Een avond pret met de Instant Composers Pool Negenentwintig jaar Les Frères Jacques. En nog steeds is er geen spoor van gemakkelijk routinewerk of van vermoeidheid in hun optreden te bespeuren Nog steeds is er elke avond die spanning die nodig is om van een voorstelling iets bijzonders te maken; een feestelijk gebeuren vol lichtheid, charme en vol spektakulaire verrassingen. Koninklijke Opera Gent Buitengewone voorstellingen in december Hé, hé, hé, waar is de m arech a ussee Oltre Tomba r. A evenementen winterseizoen Les Frères Jacques In Parijs zijn zij begonnen, in 1944. André Bellec, een advokaat, Georges Bellec, kunstschilder en trompettist, Paul Tourenne, beambte bij de Posterijen en ama teur-dirigent van orkesten en ten slotte Francois Soubeyran, een pottenbakker, die met een studie beurs in Parijs aankwam en alras vierde man van het nu wereldbe roemde kwartet werd. Les Frères Jacques zijn bezeten van hun vak en beoefenen dat met grote discipline en met perfektio- nisme. Het zijn mensen, die be langstelling hebben voor alles wat interessant is en wat van goede smaak getuigt. In elke stad waar zij komen bezoeken deze artiesten de musea en de monumenten. Zij leven als echte Fransen, waar deren een goed glas wijn en als men in hun gastvrij huis aan de dis zit, dan leert men pas wat de Franse keuken kan zijn. Geen dure auto's en geen glanzende pakken. In kleine auto's rijden ze elk voor zich van stad tot stad, want hen ontbreekt elke aanleg van vedette- allures en een degelijk leven zal wel, naast 't talent en de liefde voor het vak, de oorzaak zijn, dat zij 29 jaar hebben kunnen samen werken om een steeds grotere een heid aan te kweken. De onderlinge verhouding is in die jaren nooit vertroebeld, al zijn er natuurlijk discussies over het werk en over de opvatting van een nummer, vrijdag 23 november, 20.00 uur De Halle, Axel Vera Beths werd geboren Haarlem. Studeerde in Amsterdam bij Herman Krebbers en in New York bij Ivan Galamian. In 1970 be haalde zij de Prix d'Excellence. Zij speelde met alle vooraanstaande Nederlandse orkesten, ook met het Concertgebouw-Orkest. Op het programma staan de volgende werken: Holberg Suite Edw. Gneg Vioolconcert Tsjaikowski 5e Symphonie Fr. Schubert Capricioso Hendrik Andriessen donderdag 22 november, 20.00 uur Scheldekwartier, Vlissingen vrijdag 23 november, 20.00 uur De Hoogte, Goes 17 nov. Daags na de Kermis (The Day after the Fair) - Frank Harvey. 8 dec. Het jaar van de Cap (That Championship Season) - Jason Miller. Produktie N.T. Gent. 22 dec. Moord en Antiek (Touch of Purple) - Elleston Trevor. Abonnementen en abonnements voor waar den. Er worden abonnementen ter beschikking gesteld geldig voor tien produkties verdeeld over tien speeldagen (d.i. het minimum aantal voorstellingen van elk stuk), met name twee zaterdagen, twee zondagmatinees, twee zondag avonden, twee maandagen, één donderdag en één vrijdag. Dit abonnement, betaalbaar in één- of tweemaal, verleent belangrijke reducties, gemiddeld 25%. Het abonnement waarborgt een vaste zetel en verleent verder een aantal voordelen o.m. rangverhoging op gast- en andere voorstellingen. Extra voordelen De houders van een abonnement wordt rangverhoging verleend op de gastvoorstellingen der Neder landse gezelschappen en op sommige K.N.S.-voorstellingen die buiten abonnement zijn gepro grammeerd. Het is de vraag of Irma La Douce wel ooit uit het theater zal ver dwijnen. De geschiedenis van dit kassucces heeft de afgelopen vijf tien jaar betekend dat het publiek nog niet thuis was of het kon alweer naar de volgende voorstel ling. Dat geldt dan vooral voor de film versie met Shirley McLaine en Jack Lemon, die iedereen sinds 1963 minstens driemaal gezien zal hebben. Maar ook in de musicalwereld heeft men regelmatig de durf gehad om opnieuw met Irma te komen! Dit keer brengt Sleeswijk deze produktie uit en notabene onder dezelfde leiding als in 1960 bij het Rotterdams toneel. Georges Vitaly en Steye van Brandenberg (regie), Henk van Dijk (muziek) en Nico- laas Wijnberg (decors) hebben een tamelijk gaaf ouderwets geheel op de planken gezet. Irma is immers evenmin van deze tijd als de Lustige Witwe of het Dreimaderln- haus. Was het in 1960 Lia Dorana die de rol van Irma speelde, dit keer is het de enige echte Irma in de persoon van Jenny Arean. Met als onverbiddelijke tegenspeler haar klant en minnaar Henk van Ulsen. woensdag 28 november, 20.00 uur donderdag 29 november, 20.00 uur vrijdag 30 november, 20.00 uur zaterdag 1 december, 20.00 uur Zuidlandtheater - Temeuzen In het paleis van de Aartshertog (Prinsenhof) te Gent werd op 24 februari 1500, heel vroeg in de morgen, Karei geboren, de meest glorierijke telg van Gent, zoon van Filips de Schone, hertog van Bourgondië en van Johanna van Castilië. Karei, die koning en keizer zou worden. Keizer Karei, meester over een rijk waar de zon nooit onderging. Veertig jaar later, op 14 februari 1540, kwam uit de richting van Dendermonde, een dreigende optocht de stad binnen. Een défilé van zes lange uren langs zwijgende, angstige straten. De keizer, zijn hofhouding, edelen, prelaten, ambassadeurs en dan troepen huurlingen, klaar voor repressie, belust op plunderen. Gent was een bezette stad. „Gentenaars, gij zijt schuldig aan ongehoorzaamheid, ontrouw, verdragsbreuk, opstand, muiterij en majesteitsschennis". GENT LAKENHALLE/BELFORT EEN MERKWAARDIG AUDIO VISUEEL SPEL In de Lakenhalle/Belfort, kunt U - naar wens in één taal uit zes (Nederlands, Frans, Engels, Duits, Spaans en Italiaans) - die roemrijke strijd om de macht meemaken, dankzij een enig mooi audio-visueel spel dat er voorgesteld wordt (duur ±20 minuten) aan de hand van een maquette, die Gent weergeeft zoals de stad was vierhonderd jaar geleden. Doorlopende voorstellingen het ganse jaar door» Entreeprijs: 15 f. Vermindering voor groepen en scholen. Inlichtingen: Stedelijke Dienst voor Toerisme, Borluutstraat 9 - 9000 Gent, tel. 09/25.36.41. M. 3 20 u. 15 Galas Karsenty „Duos sur Canapé" van M. Camoletti Di 4 20 u. Ballet van Vlaanderen. W. 5 20 u. 15 Winterconcert De Philharmonie „Antwerpen" o.l.v. Efrem Kurtz. Za. 8 20 u. Fiesta Gitana M. 10 20 u. Theatre National „Mistero Buffo" van Dario Fo. M. 17 20 u. 15 Galas Karsenty „La Claque" van André Roussin. W. 19 20 u. Ontdek de Wereld. 73-74 Ton Lutz Dit stuk, waarmee Zuidelijk Toneel Globe het seizoen opent, is het laatste en minst tijdgebonden blijspel van de Franse comedie- schrijver Molière. De hoofdpersoon Argan terrori seert met zijn ingebeelde kwaaltjes zijn omgeving. Hij is meelijwek kend, omdat zijn „ziekten" voort komen uit een werkelijke angst voor het eigen wel en wee. Door toedoen van zijn verstandige dienstbode Fionette wordt hij tot de werkelijkheid teruggebracht en leert hij een juiste kijk te krijgen op zijn omgeving. Maar zijn gezond heid is hem toch te lief. De eenvou digste oplossing is, dat hij zelf arts wordt en het stuk eindigt met de uitreiking van het artsdiploma aan Argan. Een apotheose waarin Molière's bijtende satire op de medische stand met haar potjes latijn en andersoortig gewichtig doenerij zich oplost in pure kolder. Regie: Hans Boswinkel Vertaling: Loek Schaareman Muziek: Misha Mengelberg Met: Ton Lutz, Annet Nieuwen- huyzen, Pieter Lutz e.a. zaterdag" 10 november, 20.00 uur (zaal open 19.30 uur) Concertzaal, Zierikzee Vertrekpunt: Sint-Baafspleln 1St.-Baafskathedraal, levend museum van beeldhouwwerk, houtsnijwerk, smeedwerk en schil derkunst. in de krocht (Xlle eeuw) muurschilderingen en kerkschat. 2. Kapel van Joost Vydt: veelluik der gebroeders Van Eyck „De aan bidding van het Lam Gods". Terug op het Sint-Baafsplein met het ge zicht naar de Lakenhalle, rechts: 3. Koninklijke Nederlandse schouwburg. In het midden van het plein: Monument van J. F. Willems, de promotor van de Vlaamse beweging. 4. Belfort. Ingang Lakenhalle (audio-visueel spel) bij tram halte; bezoek van de toren met lift; museum met klokkenver- zameling en iconografische voor werpen van de wachttoren, beiaard en panoramisch zicht van de stad (tijdelijk gesloten). Burgemeester Braunplein: „Bron der ge- knielden" van George Minne, een weinig verder op hetzelfde plein: 5. Klok „Triomfante", Roetend's erfgenaam, gegoten in 1660 en ge barsten in 1914. Het plein oversteken naar Gouden Leeuwplein, op de hoek: 6. Het huis „De Fonteyne", oud lokaal van de Rederijkerskamer van dezelfde naam. Links het Klein Turkije even inslaan; aan de rechterkant in de straat, het oud hotel „De Rode Hoed". Terug naar het Burgemeester Braunplein en de weg vervolgen. 7. St.-Nlklaaskerk (XlIIe eeuw). Koornmarkt. 8. Postgebouw, verschillende oude huizen (XVIe en XVIIe eeuw) en het borluuthuis (ca. 1200). Na rondgang, naar de St.-Michiels- brug, midden op de brug stilstaan. Onvergetelijk zicht: ten o.: de torenrty (St. Niklaaskerk, Belfort en St.-Baafshoofdkerk); ten n.: gildehuizen op graslei en koornlei met, in de achtergrond het 's- Gravensteen; over de brug: 9. St.-Michielskerk; ten z.: oud predikherenklooster langs Leie. Terugkeren en afdalen naar de graslei: 10. Oude gildehuizen: a. Gildehuis der vrfje schippers (1531); b. Huis der graanmeters (1698); c. Tolhuisje (1682); d. stapelhuis of spfjker (ca. 1200); e. Ie korenmetershuis (XVe eeuw) en f. Huis der vrije metsers (1526). De Grasbrug over en dan rechts de Jan Breydelstraat in. 11. Museum voor sierkunst en industriële vormgeving: oud hotel De Coninck met rijke verzameling stijlmeubelen (tijdelijk gesloten), kruispunt Burgstraat: i te volgen weg 12. Enkele mooie krol- en trap gevels: op de hoek van het gewad, het Huis der gekroonde hoofden (XVIe eeuw), met portretten der Graven van Vlaanderen tot aan Filips II, daarnevens twee gevels uit de XVIIe eeuw, re chts af draaien en brug overgaan tot St.- Veerleplein, huizen XVIe en XVIIe eeuw. 13. ^-Gravensteen (1180) ten z.: gewezen vismarkt met stand beeld van Neptunus en de figuren die Leie en Schelde symboliseren. Leierivier volgen langs kraanlei. 14. Museum voor volkskunde: Beeldt het Vlaamse volksleven in het algemeen en het Gentse volks leven omstreeks 1900 uit (gebruiken, ambachten en nerin gen, verenigingsleven, volksgeloof, enz...). 15. Oude gevels: a. De zeven werken van barmhar tigheid; b. De fluitspeler. Rechts inslaan over de Zuivelbrug. Groot Kanonplein. 16. „Dulle Griet" (1430) gesmeed 30J bezienswaardigheden ijzeren kanon uit Bourgondisch tijdperk. 17. Vrijdagmarkt, centrum van het politieke leven in de middel eeuwen en toneel van menigvuldige schermutselingen tussen de am bachten. In het midden op het plein: Standbeeld van Jacob van Artevelde, hoofdman van Gent in 1338. Voorbij de vrijdagmarkt, links: 18. „Toreken" (1480) Huis van het leerlooiersgild. Eerste straat links inslaan. 19. St.-Jacobskerk. Wat verder Borluutstraat. Links: 20. Koninklijke Academie voor Nederlandse taal en letterkunde. 21. Stedelfjke dienst voor Toerisme, alle inlichtingen nopens de bezienswaardigheden, gratis documentatie. Weg vervolgen tot Hoogpoort. Rechts: 22. Stadhuis, Gotisch gedeelte (XVIe eeuw) en renaissance ge deelte op Botermarkt (XVIIe eeuw). Links: 23. St.-Jorishof, oud lokaal van het kruisbooggild (1476), thans hotel. Straat inslaan; rechts: 24. Oude gevels: a. Huis „Grote" of „Witte Moor"; b. Huis „Zwarte Moor"; c. Huis „De Grote Sikkel" (XlIIe eeuw) links: 25. Hotel Vander Meersch, rechts inslaan en de Biezekapelle- straat opgaan. Links, op de hoek: 26. Huis „De Kleine Sikkei", >echts, ongeveer halfweg de straat: 27. Huis „De Achtersikkel". Men bereikt opnieuw het Sint-Baafs plein. Einde Limburgstraat (rechts van de kathedraal) op het pleintje links, het Monument der Gebroeders Van Eyck en wat verder: 28. Het Geraard de Duivelsteen. Komende van de Koornmarkt in de Veldstraat, heeft men links, ongeveer halfweg de straat: 29. Het Hotel dUane-Steen- huyse, verblijfplaats van Louis XVIII tijdens de „honderd dagen", rechts: 30. Museum van het Verdrag van Gent 1814 en zfjn tfld (tijdelijk ge sloten). Geliefkoosd oord voor foto-op- namen. Jeugd en Muziek Middelburg organiseert op de vrije woensdag middag: Kijken, luisteren, mee doen! Zuiderbaken Middelburg- Zuid wo 7 nov. en wo 14 nov. Breuker, Bennink, de Graaf - Wisselspel. Toegang 1,50 per persoon. UIT, MIDDEN ZEELAND Zuiderbaken - Middelburg: Kindertheater Groep Wissel spel (leeftijd 8 jaar en ouder) Kaarten 1,50. vrijdag 9 november 20.00 uur: Kuiperspoorttheater Middel burg: Concert Ferenc Hutyra, fluit en Ellengard Jense, piano. Kaarten 3,50, CJP 2,50. vrijdag 9 november 20.00 uur Vestzaktheater - Vlissingen: Wilde aardbeien. Film van Ingmar Bergman. Kaarten Nuts- en Filmkringleden 2, CJP 1,50. zaterdag 10 november 20.30 uur: Wandelkerk - Middelburg: Muziek uit India. Trio Khan. Kaarten 4,-. zaterdag 10 november 20.00 uur Kuiperspoorttheater - Middel burg MDT: Sister George van Frank Marcus. Kaarten bij Sporthuis Roovers, Middel burg. woensdag 14 november 15.30 uur Zuiderbaken - Middelburg: Kindertheater Groep Wissel spel (leeftijd 8 jaar en ouder). Kaarten 1,50. woensdag 14 november 20.00 uur Schouwburg - Middelburg. Komedie van André Roussin Vrouw zoekt moordvent. Kaarten 10,-, SAK-leden 9,- - CJP 4,-. Na 10 november verkrijgbaar bij J. Breel, Lelie straat 48, Middelburg (01180) 3584. donderdag 15 november 20.00 uur De Prins van Oranje - Goes. Komedie van André Roussin Vrouw zoekt moordvent. Ab. 08. vrijdag 16 november 20.00 uur Sporthal - Vlissingen Marinierskapel der Koninklijke Marine. Inlichtingen: (01184) 7814. zaterdag 17 november 16.30 uur Oostkerk - Middelburg. Concert op de vrije zaterdag Frans Brüggen/Gustav Leon- hardt/Anner Bjjlsma. Kaarten ƒ3,-. woensdag 21 november 20.00 uur City Theater - Middelburg: Juste avant la nuit. Film van Claude Chabrol. Normale toegangsprijzen. Kaarten op de gebruikelijke tijden bij het theater. donderdag 22 november 20.00 uur Scheldekwartier - Vlissingen: Het Zeeuws Orkest met Vera Beths, viool. Kaarten 6,50, CJP 4,50. Verkrijgbaar bij Boekhandel Bikker, Badhuis straat 15, Vlissingen. Tel. kaartreservering 21 en 22 november van 16.0017.00 uur (01180) 7148. donderdag 22 november 20.00 uur De Prins van Oranje - Goes: Nepal, schatkamer der 21e eeuw. Lezing met vertoning dia's door ir. F. B. Carbasius Weber. Kaarten 1,Leden gratis. Medewerkenden aan dit pro gramma: Lida Lobo, Willem Breuker, Misha Mengelberg, Han Bennink, Peter Bennink, Willem van Manen, Maarten van Regteren Altena, Herman de Wit, Leo Cuypers en Jan Wolff. Dekor: Simon Cramer. Lichtregie: Theo Wessels, Henk Brendel. Jeugd en Muziek Zeeland. Zaterdag 22 december, 20.30 uur, Den Dullaert Hulst. Willem Breuker heeft al meer malen bewezen dat het mogelijk is jazz en theater op een zinvolle wijze te combineren. Soms speelden daarbij politieke en maatschappelijke motieven een belangrijke rol, soms ook werden satirische grappen als peper door de muziek gestrooid. Met zijn dolle schelmenstuk „Oltre Tomba", toont hij nu aan dat de melange van jazz en toneel ook puur plezier kan opleveren. De handeling van „Oltre Tomba", dat 26 oktober j.l. in De Brakke Grond in première ging, is in de verte ge baseerd op Johan Kievits bekende jongensboek „Fulco de Minstreel". Maar Breuker gebruikte dit ver haal vol ontvoeringen en andere lage listen vooral als een raamwerk van handelingen, waarin de per soonlijkheden van hemzelf en zijn medemusici luchtig tegen elkaar worden uitgespeeld. Voor de pauze werd een nieuwe versie van Misha Mengelberg „Hé, hé, hé, waar is de marechaussee?" opgevoerd, waarin de pianist nu zelf de rol van gefrusteerd kunste naar op zich heeft genomen. Daar door heeft dit „Melodrama" sterk aan duidelijkheid gewonnen, ter wijl het publiek bovendien zelf een paar monologen mag lezen. -J H1 ,l' ïl '- J •>_- m J I r- vrijdag 23 november 20.00 uur De Hoogte - Goes: Het Zeeuws Oifeest met Vera Beths, viool. Kaarten ƒ6,50, CJP ƒ4,50 c ft verkrijgbaar bij Muziekhandel Goldschmeding, Lange Kerk straat 41, Goes en tel. (01100) 8610. vrijdag 23 november 20.00 uur St. Jacobskerk - Vlissingen: Concert door Soli Deo Gloria. Een in geest en streven, Sursum Corda, Hosanna, Vlijt en Volharding. Organist: Bram Beekman. Kaarten 2,50. vrijdag 23 november 20.00 uur De Korenbeurs - Kortgene: Nepal, schatkamer der 21e eeuw. Lezing met vertoning dia's door ir. F. B. Carbasius Weber. Kaarten 1,Leden gratis. zaterdag 24 november 20.30 uur Wandelkerk - Middelburg: Schönberg projekt o.l.v. Reinbert de Leeuw. Kaarten ƒ4,-. zaterdag 1 december 20.00 uur Walk-Inn, Vlissingen: Dimitri van Toren. Kaarten 4,50. zaterdag 1 december 20.00 uur Vestzaktheater - Vlissingen: Edenburgh Volksdanstheater Vraiye. Servische en Mace donische dansen, donderdag 6 december 20.00 uur Schouwburg - Middelburg. Eerste evenement in de aktueel serie Toneelgroep Theater. Kleine Alice van Edward Albee. Kaarten f 5,50, toeslag niet- leden 0,50, CJP 3,75. Zie vaste kassaregel. zaterdag 8 december 20.00 uur De Prins van Oranje - Goes: Toneelgroep Podium De Cirkel van W. Somerset Maugham. Ab. 09. Voor de evenementen in abonnement losse kaarten 9,toeslag niet-leden ƒ1, CJP, COP 4,—. Vaste kassaregel Uitsluitend telefonisch bestellen één dag voor en op de dag zelf van het evenement van 14.0016.00 uur; wanneer het evenement op zaterdag valt: donderdag en vrijdag. Voor evenementen in Goes (01100) 8610; in Middelburg en Vlissingen (01180) 2715. ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 16 november 20.00 uur Ledeltheater - Oostburg: Komedie van André Roussin Vrouw zoekt moordvent. Ab. 09. zaterdag 17 november 20.00 uur Zuidlandtheater - Temeuzen: Komedie van André Roussin Vrouw zoekt moordvent. Ab. 10. donderdag 22 november 20.00 uur Luxortheater - Terneuzen: Film Teorema. Kaarten 3,50 (alleen abonnementhouders) vrijdag 23 november 20.00 uur De Halle - Axel: Franse klein kunstenaars Les Frères Jacques. Ab. 11. woensdag 28 november t/m zaterdag 1 december 20.00 uur Zuidlandtheater - Terneuzen: Musical Irma la Douce. Ab. 12; 13; 14; 15. zaterdag 1 december 20.15 uur Basiliek - Hulst: Concert door het Hulster Gemengd Koor m.m.v. Ank Reijnders, sopraan; Tijn van Eijk, orgel en Kamerorkest „Waeslandia". Voor de evenementen in abonnement losse kaarten 9,—, CJP 4,50. Vaste kassaregel Uitsluitend telefonisch be stellen vanaf 2 werkdagen voor het evenement van 14.00 16.00 uur op tel. (01150) 5555. SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 10 november 20.00 uur Concertzaal - Zierikzee: Globe De ingebeelde zieke van Molière. Ab. 02. vrijdag 16 november 20.00 uur Aula RSG Prof Zeeman, Zierikzee. Film Le souffle au coeurvan Louis Malle. Kaarten 3,(alleen abonnementhou ders). donderdag 29 november 20.00 uur Concertzaal - Zierikzee: Kabaret Don Quishocking Zand in je badpak. Ab. 03. Voor de evenementen -in abonnement losse kaarten ƒ9,—, CJP/ 4,—. Vaste kassaregel Uitsluitend telefonisch be stellen één dag voor het evene ment van 19.0020.00 uur op tel. (01110) 2192. THOLEN/ST. PHILIPSLAND donderdag 22 november 20.00 uur Hal v.m. Stadhuis -Tholen: Cabaretier Hans Otjes. Kaarten ƒ3,50. zaterdag 24 november 20.00 uur Grote Kerk - Middelharnis: Orgelconcert, Piet van Egmond. Kaarten 2,50, scho lieren 1,50.

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 13