Die lustige Witwe Dood in Venetie Hongaars folkloristisch ensemble Duna BACH 4NDJA-MUZIEK- Bezoek Wuppertaler Kurrende aan Aardenburg NEDERLANDS KAMERKOOR Stichting Filmliga Terneuzen De meeuw van Anton Tsjechov JEUGD EN MUZIEK De ^cirkel Woensdag 17 oktober 20.00 uur. Ledel Theater, Oostburg van W. Somerset Maugham Cursus Latijn in Goes en Middelburg evenementen winterseizoen Dat is de beroemde operette op muziek van Franz Léhar die dit seizoen door de Hoofdstad Operette wordt gespeeld. Als gast de vooral in Duitsland grote triomfen vierende Nederlandse tenor Jan Handerson. Herinnert u zich nog het bekende verhaal van de geliefden Hanna en Danilo en het denkbeeldige vorstendom Pontevedrino, dat financieel zó aan lager wal is geraakt, dat alleen de miljoenen van de weduwe Hanna Glawari het nog van de ondergang kunnen redden. Het enige middel om haar miljoenen in het land te houden, is haar te laten trouwen met een inwoner van Pontevredino. De man, die baron Zeta voor haar op het oog geeft, is zijn gezantschaps- sekretaris, graaf Danilo Danilowitsch. Na vele, vele misverstanden krijgt Danilo zijn Hanna en tot zijn stomme verbazing óók haar geld, hoewel toch in het testament van haar overleden man stond, dat zij haar geld zou verliezen, als zij zou hertrouwen, maar, zo onthult Hanna, in het testament staat, dat ik mijn geld verlies.... omdat ik het aan mijn nieuwe man moet geven Zó worden Hanna en Danilo een 73-74 „De Meeuw" is een van de bekendste stukken van de beroemde Russische toneelschrijver Tsjechov, van wie de laatste jaren verschillende stukken in ons land grote successen behaalden: „Oom Wanja", „De drie zusters" en „De kersentuin". In „De Meeuw" gaat het om mensen die leven in dromen en illusies die na korte of lange tijd stuk lopen op de werkelijkheid. De vooraanstaande toneelspeelster Irina brengt samen met haar zoon, de schrijver Konstantin en haar minnaar, de schrijver Trigorin, de vakantie door op het landgoed van haar broer. Konstantin wordt daar verliefd op de jonge actrice Nina, maar Nina is verliefd op Trigorin. Konstantin schiet een meeuw neer en dreigt zichzelf evenzo neer te schieten als Nina zijn liefde niet wil beantwoorden. Nina gaat er niet op in en hij vereenzaamt. Terug in Moskou wordt Nina zonder medeweten van Irina de minnares van Trigorin. Zij krijgt een kind van hem, waarop hij echter Nina en het kind laat schieten en bij de beroemde Irina blijft. Na twee jaar zien allen elkaar weer op het landgoed van Irina's broer terug. Konstantin heeft als schrijver succes behaald en hoopt nu alsnog Nina voor zich te winnen. Maar als zij toch ondanks Trigorins houding bij deze blijven wil en zo als een meeuw in de volgende uitzichtloze verhouding vliegt, pleegt Konstantin inderdaad zelfmoord. De regie van dit typische Tsjechov- stuk is van Lo van Hensbergen, dit in tegenstelling tot vermelding van Theo Kling in de UIT-krant. De leidende rollen worden gespeeld door Henny Orri, Pauline van Rhenen, Arthur Boni, Edmond Classen en Bernhard Droog. Zaterdag 13 oktober; 20.00 uur. Zuidlandtheater, Temeuzen. gelukkig paar en is Pontevedrino gered van een bankroet. De regie heeft de Oostenrijker Alexander Pichler als opvolger van de onlangs overleden Walter Kochner, die vele jaren de regie bij de Hoofdstad Operette verzorgde. De als „Sangerknabe" begonnen Wener Alexander Pichler heeft vele jaren zijn carrière als tenor bij de Weense Staatsopera voortgezet, waarna hij nog een aantal jaren als solodanser bij het Staatsoperaballet is geweest. Voordat hij zich aan de Hoofdstad Operette verbond, heeft hij in het buitenland vele operettes geregisseerd, een activiteit, die hij zelf met „operette-export" aanduidde. Hij is zeer te spreken over de acteerprestaties van de leden van de Hoofdstad Operette, maar ook de stemmen slaat hij hoog aan, zijn regie is dan ook niet alleen afgestemd op de eisen van de operette, maar ook op de zangers, hij is er voortdurend op uit, de persoonlijkheid van de kunstenaar in de rol tot zijn recht te laten komen, vandaar dat hij liever niet spreekt van regie, maar van „Menschenführung". Vrijdag 19 oktober; 20.00 uur. De Prins van Oraqje, Goes. Op de vrije woensdagmiddag Kindertheater in het Zuiderbaken Middelburg woensdag 17 oktober Tom de Graaf met Tombola woensdag 24 oktober Trio Wisselspel woensdag 31 oktober Poppentheater Hinderik woensdag 7 november Trio Wisselspel woensdag 14 november Trio Wisselspel Toegang 2,00 per persoon Aanvang 14.00 uur Leeftijd 8 jaar en ouder (14 jaar) film van regisseur Luchino Visconti. In de hoofdrollen: Dirk Bogarde en Silvana Mangano. Dit klassieke meesterwerk van Visconti werd op het filmfestival te Cannes 1971 bekroond met de „Grand Prix". Visconti heeft bij de verfilming van Thomas Mann's novelle „Der Tod in Venedig" uit 1911 van de hoofdfiguur Von Aschenbach een man gemaakt met een controversieel muzikaal en een kort, smartelijk familieleven. Hij is, als hij Venetië per stoomboot bereikt, een eenzame vijftigjarige, qnhandig, in zichzelf gekeerd, wereldvreemd. Hij loopt er rond als een getekende, een buitenstaander, een man, die al is afgeschreven. Hij voelt zich ziek, ongelukkig en uitgesloten en is ogenschijnlijk de enige die de naderende ramp van een cholera-epidemie, waarmee de stad wordt bedreigd, doorziet. Het laatste, wat zijn uitgebluste fantasie nog even weet te prikkelen is een Poolse familie, waarvan vooral de klassiek-mooie zoon Tadzio zijn aandacht trekt. Tadzio symboliseert de verleidelijke engel des doods, maar tegelijk vertolkt de jongen het door Von Aschenbach nooit bereikte schoonheidsideaal, waarnaar hij zijn hele leven gestreefd heeft. Onvergetelijk tragisch is het proces van verval en langzame dood in een mens getekend, parallel lopend met dat van een wereldbeeld, het stervend Europa van kort voor de eerste wereldoorlog. Woensdag 10 oktober; 20.00 uur. CltQ Theater, Middelburg. Openbare voorstelling. Geen pauze. Het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) is een uitgave van de SCZ. Het CJP is geldig voor één seizoen (1 september t/m 31 augustus) en is beschikbaar voor jongeren van 15 tot en met 25 jaar. Het kost 3,50 plus een pasfoto, de foto IS I' hoeft niet bij de aanvrage overhandigd of meegestuurd te worden, je kunt hem zelf later in het daartoe bestemde vakje aanbrengen, wel doen want het CJP is niet geldig zonder foto. Het Nederlands Kamerkoor, opgericht en ruim 30 jaar geleid door Felix de Nobel, heeft internationale bekendheid verworven door zijn uitvoeringen van k cappella werken, de zang zonder instrumentale begeleiding die in de 15e en 16e eeuw tot grote bloei is gekomen. Tot het repertoire van het koor behoren geestelijke en wereldlijke composoties, waarvan sommige door hedendaagse componisten aan dirigent en koor werden opgedragen. Sinds het vorig jaar staat het koor onder leiding van Hans van den Hombergh die de grote traditie met succes voortzet. Vrijdag 26 oktober; 20.00 uur. Ned. Herv. Kerk, Kortgene. Het eerste koffieconcert van dit seizoen is gewijd aan muziek van Bach. U zult tijdens dit concert muziek van Bach beurtelings op clavecimbel en op piano te horen krijgen, resp. gespeeld door Bob van Asperen en Geoffrey Madge. Bobvan Asperen komt uit de school van Gustav Leonhardt en trad in Middelburg reeds eerder op met het Quadro Hotteterre in een Inclusief concert en een Kerstconcert van de ZVU. Geoffrey Madge, evenals van Asperen reeds op jeugdige leeftijd hoofdleraar aan het Conservatorium van Den Haag, heeft eveneens in Middelburg reeds veel van zich doen spreken. Het moet boeiend zijn de confrontatie van Bachs muziek op deze twee instrumenten mee te maken: het clavecimbel, welks klank en mogelijkheden Bach in zijn oren had, toen hij de muziek componeerde tegenover de moderne vleugel, waarop zijn muziek vanaf de vorige eeuw tot voor een tiental jaren vrijwel bij uitsluiting pleegde te worden gespeeld. Zondag 7 oktober; 1130 uur. Foyer schouwburg, Middelburg. Het nieuwe Amsterdamse gezelschap Podium onder leiding «van Bob de Lange brengt dit vrolijke stuk van Somerset Maugham met o.a. Ank van der Moer, Kika Mol, Hetty Verhoogt, Lex van Delden en Bob de Lange. Arnold is een politicus, getrouwd met een mooie jonge vrouw. Het stuk speelt zich af op het landgoed van zijn vader. In zijn jeugd heeft zijn moeder hem en zijn vader in de steek gelaten om een andere verhouding te beginnen. Op het moment dat het stuk begint, wordt het bezoek van zijn moeder, Lady Kitty verwacht. Dit zorgelijk tëgemoet geziene bezoek blijkt uiterst amusant te verlopen. Toneelgroep Podium uit Amsterdam is in 1973 opgericht om een zeer groot en wellicht verwaarloosd publiek het sóórt toneel te geven waar het naar verlangt en waar het recht op heeft: het toneel van het amusement. Amusement is een beladen begrip geworden in onze cultuur. Zonder het woord amusement een nieuwe betekenis te willen geven, geloven zij toch dat het toneel van het amusement zich niet afzijdig kan houden van wat zich afspeelt in de maatschappij. Maar ook geloven zij dat de toeschouwer zijn kinderen en grootouders mee naar de schouwburg moet kunnen nemen in het veilige besef dat voor al die generaties in het theater dat hij bezoekt, iets te genieten valt. Vrtydag 5 oktober; 20.00 uur. Concertzaal, Zierikzee. Zaterdag 6 oktober; 20.00 uur. De Halle, Axel. Onder auspiciën van de ZVU en het Nederlands Klassiek Verbond zal in het komende winterseizoen voor geïnteresseerden een cursus Latijn worden georganiseerd. Hierbij zal tevens een inleiding worden gegeven over de geschiedenis, kunst en het dagelijks leven van de Romeinen. Tenslotte zal men enkele bladzijden origineel Latijn (Caesarl kunnen lezen. Deze cursus is bedoeld voor ouders van gymnasiumleerlingen, maar ook voor andere cultureel- en historisch -geïnteresseerd en Als docent voor Goes heeft zich beschikbaar gesteld drs. F. K. P. Lub. De cursus zal bestaan uit 20 lesavonden van een uur, te geven in het Goese Lyceum, van Dusseldorpstraat 78 te Goes. Als avond wordt voorgesteld dinsdag van 19.30 - 20.30 uur. Bij voldoende belangstelling zal deze cursus ook in Middelburg worden gegeven op nader te bepalen plaats en tijd. Het cursusgeld zal 60,bedragen, CJP-houders 30, Cursusgeld niet overmaken, voordat u bericht heeft ontvangen, dat de cursus kan doorgaan, hetgeen van de mate van belangstelling afhangt. U kunt zich opgeven bij het ZVU- secretariaat, Nieuwe Haven 43 (Postbus 124), Middelburg, telefoon (01180) 2715. Programma voor het komende seizoen 1973-1974: Viva la Muerte Strawdogs Teorema Family life Het gezicht Rachel-Rachel Joe Adalen 31 Punishment Park Een wagen naar Wenen 27 september 25 oktober 22 november 20 december 17 januari 7 februari 28 februari 21 maart 18 april 2 mei De prijs bedraagt: 10 films voor 25, 8 films voor 22, 6 films voor 18, 4 films voor 13, Een losse kaart (alleen voor abonnementhouders) 3,50. De voorstellingen vinden telkens plaats op een donderdagavond in het Luxortheater te Terneuzen. Aanvang van de voorstelling stipt om acht uur. Leden wordt vooraf de inhoud van de gekozen films toegezonden. Jamaluddin Bhartiya - leerling van de beroemde Ravi Shankar - is een van de meest bekende en begaafde sitarspelers in Indië. Hij wordt begeleid op tabla's door Zamir Ahmed en op tanpura Darshan Kumari. Terwijl het Westen vooral polyfonie en harmonie ontwikkelde, heeft de Indiër zich veel meer toegelegd op het ritmische en het modaal- melodische. De improvisatie speelt een erg wezenlijke rol en kan tot 90% van het oeuvre uitmaken. Zo is die muziek een echte tijdskunst geworden en helemaal niet, zoals in het Westen, een gestruktureerde ruimte. Zij eist dus van ons een totaal andere instelling. In een langzaam en sereen tempo, zonder vast ritme, wordt de Raga - een melodische basis - eerst voorgedragen door de sitar (die wonderlijke „reuzengitaar" met haar 6 7 voornaamste en een twintigtal meetrillende snaren, bespeeld met een metalen plectrum). Daarna wordt de sitarbespeler ondersteund door de tabla's en de tanpura in de sfeer van de gekozen Raga. Zowel sitar als tabla's improviseren ritmisch. De tabla's bestaan uit twee kleine trommen met de hand bewerkt. Door de speciale bespelingswijie bieden ze ook een hele verscheidèhheid aan timbres en toonhoogten^ Heel de improvisatie door weerklinkt de dreun van de tanpura, een instrument met vier snaren dat haast uitsluitend de tonica van de gekozen Raga aangpëê. Zondag 7 oktober; 12.00 uur Koffieserle Zeeuws-Vlaanderen. Zuidlandtheater Temeuzen. Vrtydag 12 oktober; 20.00 uur. Stadhuis, Vlissingen. De Wuppertaler Kurrende is een van de meest bekende kerkkoren in Duitsland. Het koor, dat bestaat uit 60 knapen en 30 mannen waar onder een aantal blazers, treedt regelmatig voor radio en TV op en er werden verscheidene grammo foonplaten van gemaakt. De Ned. Herv. Kerk te Aardenburg heeft regelmatig kontakt met de Evangelische Kirche te Wuppertal. Zo is deze zomer een groep Aardenburgse jongeren te gast ge weest in Wuppertal. De dominee, Pfarrer E. Röhrig, heeft toen voor gesteld de mogelijkheid te onder zoeken om eens" met de Wupper taler Kurrende naar Aardenburg te komen voor een koncert en deel name aan een kerkdienst in de fraaie St. Baafskerk, waar ook ieder jaar de Mattheus Passion wordt gebracht Dit koncert onder auspiciën van de vier Aarden burgse kerken en het Bachkomité vindt plaats op zaterdagavond 13 oktober om 20.00 h. Het pro gramma staat nog niet geheel vast, maar er wordt gedacht aan een ge zongen mis uit de katholieke kerk muziek, een Bachmottet, een aan tal romantische stukken (o.a. van Mendelssohn) en een avondlied. De bouw van de St. Baafskerk leent zich uitstekend voor echo zang en hiervan zal ook gebruik worden gemaakt. Op zondag 14 oktober om 10.15 h is er een oecumenische kerkdienst waaraan het koor eveneens hoopt mee te werken. De toegangsprijzen voor het koncert bedragen Hfl 7,of BF 100,voor zitplaatsen, Hfl 3,50 of BF 50 voor staanplaatsen en Hfl 2,50 of BF 40 voor de jeugd tot 18 jaar. Kaartverkoop in Aardenburg bij de heer E. E. Culenaere, hotel de Rode Leeuw, Kaai 31, telefoon 01177-1400 en in Brugge bij het kantoor van de Vlaamse Toeristenbond, Wollestraat 28, telefoon 050-364.43. Uit...! 2 weken in oktober Zeeuws Museum, Abdijplein 4, Middelburg. Presentatie van een mentaliteit Reizende tentoonstelling, georganiseerd door de Neder landse Kunststichting. Openingstijden: werkdagen 10.00-12.30 en 13.30-17.00 uur. Entreeprijs 1,kinderen 0,60. 16 oktober - 13 november Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, Goes. „Egypte, doden kunst als levenskunst'1. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 10.00-12.00 en 13.30- 17.00 uur. Entreeprijs 0,75, kinderen 0,25. Vrijdag 5 oktober, 20.00 uur Concertzaal - Zierikzee Toneelgroep Podium De Cirkel van W. Somerset Maugham; o.l.v. Bob de Lange Ab.01 Vrijdag 6 oktober, 20.00 uur. De Halle - Axel. Toneelgroep Podium De Cirkel. Van W. Somerset Maugham; o.l.v. Bob de Lange. Ab. 01. ^Zondag 7 oktober, 11.30 uur, Foyer Schouwburg Middelburg. Koffieconcert, Bob van Asperen; Geoffrey Madge. Bach op clavecimbel en piano. Kaarten 3,(incl. consumptie). Zondag 7 oktober, 12.00 uur. Zuidlandtheater - Terneuzen. In de koffieserie. Sitarspeler Jamaluddin Bhartiya. Kaarten 3,(incl. consumptie). Woensdag 10 oktober, 20.00 uur. City Theater - Middelburg. Film. Dood in Venetië. Luchino Visconti. Normale toegangsprijzen. Kaarten bij het City Theater op de ge bruikelijke tijden. Vrijdag 12 oktober, 20.00 uur Stadhuis - Vlissingen. Sitarspeler Jamaluddin Bhartiya. Kaarten 5,50 CJP 3,75 Zaterdag 13 oktober, 20.00 uur Zuidlandtheater - Terneuzen. Toneelgroep Theater De Meouw, van Anton Tsjechov. Regie: Lo van Hensbergen. Ab. 03. Dinsdag 16 oktober, 20.00 uur. Schouwburg - Middelburg. De Haagse Comedie Tartuffe. Molière Ab. 04. Woensdag 17 oktober, 20.00 uur. Ledel Theater - Oostburg. HongaarsFolkloristisch Ensemble Duna. Ab. 04. Donderdag» 18 oktober, 20.00 uur. Hal v.m. Stadhuis - Tholen. Lezing door A. Tireliren. Waar is de grens tussen geloof en bijgeloof? Toegang gratis. Vrijdag 19 oktober, 20.00 uur. De Prins van Oranje - Goes. Hoofdstad Operette Die Lustige Wltwe. Ab. 05. Vrijdag 19 oktober, 20.00 uur. Kapel van Sint Maarten - Hoogelande. Films van het wereldnatuur- fonds. Kaarten 2,—. Vrijdag 19 oktober, 20.00 uur. St. Jacobskerk - Vlissingen. Concert Koninklijke Zangvereniging Tot Oefening en Uitspanning. m.m.v. Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Dirigent: Jo Ivens. Solisten: Ank Reinders, Ans van Gelder, Willy van Hese, John Bröcheler. Programma: Requiem van Mozart, Lux Jecunda van H. Andriessen, Te Deum van Charpentier. Kaarten 7,50 en 6,bij boekhandel Geysen, Walstraat 101, Vlissingen. Muziekhandels van Damme en Wagenvoort, Middelburg. Zondag 21 oktober, 12.00 uur. Foyer Concertzaal - Zierikzee. Koffieconcert Danzi Kwintet. Kaarten 3,(incl. consumptie). Maandag 22 oktober, 20.00 uur. De Speye - Sas van Gent. De grote versierder. Komedie van Philip King; met John Lanting; Joop Doderer. Regie: Alexander Doré. Ab. 05. Donderdag)25 oktober, 20.00 uur. Luxortheater - Terneuzen. Film Strawdogs. Sam Peckinpah. Leden 3,50. Vrijdag 26 oktober, 20.00 uur. Scheldekwartier - Vlissingen. De grote versierder. Komedie van Philip King; met John Lanting; Joop Doderer. Regie: Alexander Doré. Ab 06. Vrijdag 26 oktober, 20.00 uur. Ned. Herv. Kerk - Kortgene. Het Nederlands Kamerkoor. O.l.v. Hans van den Hombergh. 'v

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 5