Rabobank Kinderbescherming Middelburg gaat sociaal zwakkere gezinnen onderzoeken en begeleiden Ford Escort 1974 groot walcheren LIMBURG ANTIEK I 'n veilige financierin Kontant Geld Nodig Experimenten in Zeeland MAAR f 7892.- M. DE DREU CO. B.V. Foto Kringetje Robinson Crusoë' 8,90 DE RUITER Dick Schinkel geen f 9000.- geen f 8000.- DE SCHELDEB0DE SNEL GELD NODIG? Aangesloten bij landelijke stichting RESTO - VROUWENPOLDER Brouwershaven 450.000 EX. daar zorgen wij wel voor 11e jaargang no. 45 uitgave: b.v. rotadruk nassaustraat 3 postbus 36 axel tel 01155 - 2320 telex 55230 woensdag 19 september 1973 Boek van de maand schetsboek van van 15,90 nu Voor uw BRAND-, AUTO- en andere SCHADEVERZEKE RINGEN naar A.J. PROVOOST KIJK EN VERGELIJK Spanningen Vernielingen Horloge zie volgende tekstpagina Haven Zuidzijde 14, Tel. 01119 - 405 Zuid West Nederland (Zeeland Westeliik N BrabantJ Nooid West Belgie 4® (Oost en West Vlaanderen) groot walcheren H Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de rte bank voor iedereen Paul Krugerttraat 55 Telefoon 2733 VLISSINGEN S. de Vliegerlaan 6 VLISSINGEN kom kijken en vragen bij foto harry verschuren oosterhout middelburg Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening, Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver .koop van onroerend goed. MIDDELBURG Het mi nisterie van jusitie gaat een subsidie verlenen aan een ex periment dat uniek ls in Ne derland. Kinderzorg te Mid delburg gaat met behulp van genoemd ministerie naar de achtergronden van sociale zwakkere gezinnen In Neder land een onderzoek instellen en deze begeleiden!! Dit expe riment dat In kringen van de kinderbescherming In Neder land grote aandacht heeft, gaat vooral om de vraag waarom bepaalde gezinnen in de maat schappij ml" of meer geïso leerd zijn komen te staan en welke krachten daarbij een overheersende rol hebben ge speeld. Het onderzoek dat door een team wordt uitgevoerd, is in zoverre uniek dat het voor het eerst is dat het ministerie van Justitie een stadiesubsidie geeft aan een nlet-weten- schappelijke instelling. Het onderzoek maakt deel uit van een experiment waarmede men vorig jaar in Middelburg bjj de stichting „Kinderzorg" is begonnen. Het gaat hlerby om de zg. „medische kinder- dagxsihiyven", kinderen die thuis in hun normale ontwik keling worden bedreigd; wor den ln deze medische verfoiy- ven opgevangen en ver zorgd. 's Avonds, tijdens de wee keinden en in de vakanties zijn deze kinderen echter thuis; met inschakelijk van maatschappelijk werkers en gezinsverzorgsters gaat men nu de kinderen ook thuis be geleiden en zodoende via een Ry klaar op de weg Bel nu of maak vrijbiyvend een afspraak voor een proefrit by Off. FORD-dealer Zusterstraat 34 - Tel. 2972 - Middelburg Industrieweg 1 - Tel. 4632 - Vllsslngen Verkoper voor Middelburg A. de Buck Verkoper voor Vllsslngen J. den Toonder. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING J. M. GROEN S. M. OVERTOOM VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 34.000 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADVERTENTIE EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon Ö1184-3527 REDACTIE: Mej. Th. Adriaansens, tel. 01194425. of Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk St. Kruislaan 8, Vlissingen. Telefoon 01184 - 6869 b.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) OPGAVE ADVERTENTIES Boekhandel Hildernisse L. Noordstraat 2 Middelburg. onderzoek de situaties in de ouderlijke woning te verbete ren en mogelijk normalise ren. Door jarenlange ervaring met de kinderen uit probleem gezinnen is men inmiddels tot dermate nieuwe inzichten ge komen, dat de tijd rijp is om ook stituatie in de gezinnen zelf te onderzoeken. Vele kinderen blijken door hun lange verblijf onder de hoede van Kinderzorg na ver breking van het kontakt met Kinderzorg binnen de kortste keren weer in conflictsituaties terecht te zijn gekomen. Dit heeft deskundigen tot de con clusie gebracht dat men in wezen jarenlang verkeerd heeft gewerkt; men haalde een kind dat ontspoord was uit de gezinssituatie, onder in vloed van het normale leefpa troon bij de instellingen van de kinderbescherming werd zo'n eerder probleemkind weer gelijk aan zijn leeftijds genoten, maar eenmaal terug in het gezin ging het weer fout. De gezinssituatie heeft men nu ontdekt is eerder schuldig aan de ontsporing van het kind,, dan het kind zelf. Dit wordt duidelijk als uit de be schikbare gegevens blijkt dat het meerdere malen voorkomt dat de probleemkinderen dik wijls uit dezelfde gezinnen komen. Men vindt tegenwoor dig ook dat het volledig ver wijderen van de kinderen uit hun ouderlijk milieu, hoe slecht dat dat dan ook maat schappelijk functioneert, onna tuurlijk is en zelfs schadelijk voor het kind. Deze kinderen voelen ondanks, de ondervon den narigheid en verzorging dat ze bij het gezin behoren en er hun thuis hebben. Het opgroeien van kinderen buiten het eigenlijk gezinsverband en volledig los van het ouderlijk huis, is niet bevorderlijk en zelfs schadelijk voor de uit groei van een evenwichtig ka rakter. Meerdere malen wordt in de kindertehuizen ervaren dat vele kinderen toch naar hun ouders verlangen, ondanks het feit dat er aanpassingsproble men zyn en er regelmatig gro te spanningen in zo'n gezin heersen. Het gaat dan steeds om vrywel geïsoleerde en in wezen onbereikbare gezinnen. Daarom is het komende expe riment tweeërlei, het kind proberen te helpen en de ver houdingen in zo'n gezin probe ren te normaliseren, ,43e ou ders in deze gezinnen", vertel den de deskundigen, „zyn in feite grote stumpers; ze staan totaal geïsoleerd in deze harde wereld, geïsoleerd door hun onvermogen om normale kon takten te leggen veroorzaakt door gebrek aan aanpassings vermogen". Angsten en vijandigheid die deze mensen beheersten worden dikwijls verborgen achter ruw en' a-sociaal gedrag dat ook de kinderen overne men. Deze gezinnen zijn uit de burgerlijke samenleving gestoten, van wie al snel ge zegd wordt dat ze niks kun- BEZORGKLACHTEN Tel. 01155 - 2320 Bedr. 24m. 36m. Op 48m. 8.000-227m. 1000 51 - 2000 103 3000 148 102 4000 192 136 5000 240 171 6000. 288 204 10.000-283m. 12.00 0-339m. 15.000-424m. Ook tusSenl. bedr. tot f 25.000 nen of willen. De kinderen uit deze milieus worden dan in de zg. „medische dagverblijven geplaatst na aanmelding van een huisarts of via een Me disch opvoedkundig Bureau. De plaatsing gebeurt in 2 groepen nl. in de leeftijd van 2 tot 6 jaar en 6 tot 12 jaar, hetgeen ook scheiding van broertjes en zusjes tot gevolg heeft en dat is natuurlijk ook weer niet prettig voor de be trokken kinderen. De plaatsen zijn echter vrij willig met volledige medewer king der ouders. Het gaat hierbij uitsluitend om kinde ren die op kleuterleeftijd li chamelijk en geestelijk de vernieling in dreigen te gaan, vooral omdat ze niet de ver zorging en aandacht krijgen die noodzakelijk is. De kinde ren spelen, eten en slapen in een soort nagebootst gezins verband. Het ministerie van Justitie heeft nu de begelei ding en het onderzoek in het betrokken gezin voor het Mid delburgse „kinderzorg" moge lijk gemaakt omdat alleen de ze instelling goede kontakten heeft met de ouders der be trokken kinderen. De ouders zien de plaatsing van hun kinderen in de „me dische dagverblijven" als een hulp en niet als een soort corrigerende straf voor hun falen. Hierdoor staan de ou ders niet bijvoorbaat vijandig tegenover het onderzoek dat nu gaat gebeuren, de drempel van vijandigheid, wantrouwen en agressiviteit die justitionele apparaten dikwijls oproepen is nu niet aanwezig. De sfeer van vertrouwelijkheid via de kinderen stelt de betrokkenen nu in staat om de gezinnen ongemerkt bij te sturen en te begeleiden, tenminste als dit taktisch gebeurt. Uit de gesprekken die de medewerkers met de ouders van verschillende z.g. pro bleemkinderen hebben gehad blijkt dikwijls een geheel an der beeld te voorschijn te ko men dan men verwacht had. Het meest sprekende voor beeld is wel van de vader van een jongen die door Kinder zorg wordt opgevoed. Bij een bezoek aan de vader der jon gen bleek dat deze bij de politie bekend stond als een agressief type waar nooit ie mand belangstelling voor ge toond had. Hoewel hij in twee jaar niets van zich had laten horen gaf hij spontaan zijn eigen horloge als geschenk aan zijn zoon. De man bleek op zesjarige leeftijd al op zichzelf te hebben gestaan, omdat zijn moeder geen tijd voor hem had, als negenjarige in een opvoedingsgesticht was opge nomen en nooit een greintje warme menselijkheid of liefde had ondervonden. „Hierdoor, zegt men bij Kinderzorg, kun nen deze mensen ook zelf geen liefde schenken en gaan de kinderen van dergelijke mensen hetzelfde pad op". Hoewel het experiment pas begonnen is boekt men als op merkelijke resultaten de kin deren zijn handelbaarder ge worden sinds ook aandacht wordt besteed aan de ouders, dat wijst op een betere en evenwichtiger gezinssituatie. De betrokkenen zeggen er zelf van: „We hebben teveel alles zelf willen regelen, we hebben te weinig de ouders proberen in te schakelen, we hebben altyd te weinig tyd uitgetrokken en te snel resul taat willen boeken". Maar zelfs als we de ouders met geduld, begrip, respect tege moet kunnen treden, is er al leen een basis gelegd, de el- geniyke hulpverlening aan de betrokken ouders moet nog al tyd op gang komen". Zo wil men stapje voor stapje de betreffende gezinnen naar een meer georganiseerde levenswyze brengen, ten bate van de ouders zelf, maar voor al ook ten bate van de kinde ren, die daartoe de mogelijk heden hebben geschapen. ook op 60m. Voor een lening naar Financ.kant. W. DE GRAAF M'burg Sportlaan 6. fel 0fl80r8035 (2 lijnen) Binnen 24 uur geregeld. Geen borg of inform.werkgever. Walcherse amateur geologen verenigen zich in werkgroep VLISSINGEN - Elgeniyk ls het vreemd, dat er in een provincie als Zeeland, waar nog zoveel vr(je natuur te onderzoeken valt, tot nu toe geen club van amateur geologen bestond. Natuurlijk zullen er hier wel van deze bodemspeurders rondlopen, maar verenigd hebben zy zich nooit. Temeuzen heeft wel een groepje van ongeveer dertig man, ,43e Windroos", die zich vnl. bezighoudt met fossielen zoeken. De meeste leden hiervan zyn zich voor de fossleleiyacht gaan interesseren toen er by het graven van het kanaal van Temeuzen veel fossiele resten tevoorschyn kwamen. Hun be langstelling heeft zich echter □og niet op andere gebieden van de geologie gericht, zoals b.v. de mineralogie. Ook de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en de Natunr Historische Vereniging ln Zee land hebben zich nooit inten sief met de geologie bezigge houden. Vaak wordt de geologie, de kennis van de aardkorst, in het vakje van de archeologie ge stopt. Maar de archeoloog houdt zich alleen maar bezig met de resten van menselijke beschavingen, die hij in de aardbodem vindt. Zijn vond sten zullen hoogstens enkele duizenden jaren oud zijn. De geoloog kijkt verder in Schedel van de of Maashagedis, gevonden in een vuursteen groeve ten zuiden van Maas tricht. Ouderdom ongeveer 70 miljoen jaar. het verleden, hij zoekt naar overblijfselen van planten of dieren, die al vóór de mens op aarde waren. In zijn tijdsreke- ning is een miljoen jaar meer of minder niet zo belangrijk. Binnenkort echter zal hier op Walcheren de geologie niet meer met de archeologie ver ward hoeven te worden. De 20-jarige Peter van der Horst uit Vlissingen, al sinds zijn veertiende jaar een verwoed amateur-geoloog, heeft beslo ten een werkgroep op te rich ten voor alle loslopende be langstellenden in de geologie. Deze werkgroep zal zich sa men met de werkgroep „De Windroos" uit Temeuzen gaan aansluiten bij de Stichting Ge ologische Aktiviteiten, die over het hele land afdelingen heeft. Deze stichting stimuleert de belangstelling in de geologie op allerlei manieren. Zij orga niseert lezingen en cursussen, geeft een eigen tijdschrift uit Gea- en houdt twee maal in het jaar een ruilbeurs. Op de ze beurs kunnen amateurs mi neralen, fossielen en andere geologische objecten onderling uitwisselen. De twee werkgroepen in Zeeland en misschien ko men er nu nog wel meer zullen voor hun „background" dus steeds op de stichting te rug kunnen vallen. Maar eerst willen zij bij de nieuwe leden gaan peilen, naar welke gebie- Hoeveel mensen, beste mensen, zouden er 's avonds voor het naar bed gaan niet eens vlug even een blik wer pen in de slaapkamer van hun zoon of dochter om te zien hoe lekker ze liggen te kokkelen Volgens mij heel wat en laten we eerlijk zijn, het is een ontroerend gezicht. Vredig liggen ze daar te dro men, zich van geen kwaad bewust. Ook in Heinkens- zand mogen we veronderstel len dat deze tafereeltjes zich afspelen en laten we daar dankbaar om zijn. In n woning echter vraagt men zich dikwijls af, zullen we de nacht nog wel overleven Want, m'n bestet, „ergens" in dit dorp staat een woning waar de afgelopen zesender tig jaar al negentien keer een auto is binnengereden Het lijkt er gewoon op dat ze het er om doen. Natuur lijk is dat niet zo, want naast het leven van een ander, brengen de verschillende au tomobilisten die de woning onvrijwillig bezochten, ook het leven van zichzelf in ge vaar. ,Je loopt de kans", vertelde de bewoner, „dat je op je bed dood gereden wordt". En geachte lezer, la ten we eerlijk zijn, daar gaat niemand toch voor naar bed. De enigste instantie die daar dan ook wat tegen kan gaan ondernemen, is de gemeente Borsele. Al vanaf 1937 schrijft de eigenaar naar de gemeente om hier een oplos sing voor te zoeken. Tot op heden ving hij echter bot, schol of paling of hoe je het ook mag noemen. Vandaar dat men in dat bewuste huis daar in Heinkenszand zich terecht iedere nacht afvraagt, of men elkaar de volgende morgen nog wel levend zal kunnen verwelkomen... Wel terusten... Konijnen, u weet het waarschijnlijk zelf ook wel, zijn lieve dieren. Jammer genoeg geen waterbewoners, anders zou ik op de bodem van de Schelde jwelke van de twee doet er nu niet toef best een leuk konijnenhok willen hebben. Uiteraard met konijnen erin, anders heb je er natuurlijk nog niets aan. Zo hoorde ik onlangs van een bevriende konijnen vriend dat zijn ram hoor de leken, dat is een mannetjes konijnf misbruikt was ge worden. Ik vermoedde het ergste, want er zijn nu een maal lieden die zulke dieren opeten, consumeren noemen ze dat in Den Haag. Met een somber gelaat informeerde ik dan ook wat er precies ge beurd was en de man ver haalde: „Dat za 'k je vertel len. We bin )m'n vrouwe en ikf voe veertien daegen ni m'n dochter uwwist en toen a'k terug kwam zag'k direct datter iets nie kloptn. De kooie was anders toe dan da 'k dat zelf doe en bie nadere infermaties bliekten dat een Mar z'n voedster bie gedaen ad. En je zut gloven of nie, m. z'adden m'n ram nog nie eens gewassen.'" DOESTER UNIEKE GELEGENHEID VOOR RECEPTIES DINERS, PARTUEN en ZAKENLUNCHES VELE SPECIALITEITEN IEDERE DAG GEOPEND Tel. 01189 - 1900 - 1965 INKOOP TAXATIES VERKOOP De winnares .van het Scheldebode- krlngetje van vorige week was mevrouw De Nooyer, Verkuyl Quakkelaarstraat 22 te Vllsslngen. Wellicht bent u deze week de gelukkige, loop dan even binnen aan ons kantoor. Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat, Vi pond biefstuk.' Vishandel F. de Muijnck jr. Oude Markt 11, een kilo ge bakken vis uit de zaterdagre clame. Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 80, een luxe fla con badschuim. Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Gouddoppertje, Walstraat, waardebon van 5, Brillenspecialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermometer. Nllfisk, Coosje Buskenstraat, spaarpotje in de vorm van een stofzuiger. Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaakbeurt ramen. Fa. Van de Vijver, radio en t.v., Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, 1 pak stofeuigerzakken. Filiaal Koopcentrum Groenendijk, 1 maal gratis batterijen voor transistorradio. Midget-golfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemenhuis Mies, Scheldestraat 42, Vlissingen 1 bos bloemen t.w.v. 5,Moeke's lunchroom, Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor 2 pannekoeken plus koffie voor twee personen. Chemische Wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen, gratis reinigen van een japon. De Notenkraam vrijdagmarkt 1 pond pinda's. De dropspecialist vrijdagmarkt, Vi p. drop naar keuze. Beens-kaas, vrijdagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle.

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 1