„HET IS LEUK OP JEUGDLAND, WANT IK HEB GESCHILDERD" „leder jaar een rel dat calculeren we gewoon in slagers leverworst bieflappen hamlappen 598 zalm ijslolly's 89 kwar gehakt badminton set washandjes kroketten sinaas appelen dealer winkelcentrum „dauwendaele'^ middelburg Er is nog materiaal nodig Hout Zeeslagen Boerderij gehele week'. ioo gram: van 1.75 voor: gehele week: 500 gram voor: bij besteding van fl '.15= voor de kinderen! 10 stuks van 1.98 voor: dessert diverse smaken gebraden 150 gram: gekleurd1 2 voor familie-baal: 20 voor Fanatiek 200 gram: do_vr_zcr. 500 gram'. vrijdag .zaterdag twee uur rijden kwart uur rust VERVOLG VAN VOORPAGINA FF Kritiek MET STALEN STEEL! MIDDELBURG „MJjn moeder vroeg wil je niet naar het zwembad. Maar daar kan je alleen maar zwemmen en hier is veel meer te doen", aldus de 12-jarige Danny Lob- bezoo in het Middelburgse Jeugdland. De eerste week van de vier weken durend kinderfestijn zit er al weer op. En de kinderen die komen, blaken het geweldig naar hun zin te hebben. Na drie dagen was er al een band doorgesleten van een van de twee gloednieuwe skelters. Het is om deze twee „karre tjes" bijna vechten geblazen. Geen ogenblik staan ze stil. Ook favoriet zijn de typema chines waar iedereen zijn er varingen uit Jeugdland op kwijt wil. Heeft iemand niet die inspiratie, dan is er altijd wel een brief te schrijven naar een vriendin. Het racen met de autootjes vinden Jos en Erik Mols 18 en 6 jaar) het leukst. Erik: „Ik ben hier al een keer eerder geweest en nou heb ik een tienrittenkaart. Ik zou wel hutten willen bouwen, maar er is niet genoeg hout meer". En dan zijn we tegelijk bij de problemen van Jeugdland. Er is weinig, te weinig materi aal. De hutten worden zo mooi in elkaar gezet, dat ze niet meer worden afgebroken. De bouwers beschermen ze fana tiek. Het hout was na drie dagen op. Daarom: iedereen die wat hout over heeft kan het kwijt bij de sporthal aan de Middelburgse Nassaulaan. Verder is er altijd plaats voor oude kleren voor ver kleedpartijen. En ook ander afvalmateriaal vor handenar beid zoals lege eierdozen, clo setrollen enz. zijn welkom. Oude naaimachines, typema chines en wat voor instrumen ten nog meer kunnen altijd worden gebruikt op Jeugd land. De vijfjarige Rinus vindt het ook leuk op Jeugdland. „Want ik heb geschilderd". Hij blijft bij de groten, hoe wel er voor de jongere kin deren een aparte hoek is, een eindje verder op het terrein en bij het clubhuis van 't Trefpunt. Daar is vooral op de warme dagen „water" in trek. Uren wordt gegild en gehold om een waterslang en de kin derbadjes. „Ik zou niet weten wat we moesten doen als er geen water was, met dit war me weer", verzucht een van de leidsters. Ook bij de groten gaat het water er goed in. Op het gras veldje bij de sporthal staat een geimproviseerd „zwem bad"; grote rubberbanden fun geren als schepen of reddings vlotten. En daarmee worden hele zeeslagen uitgevochten. Opvallend is dat er dit jaar meer oudere kinderen naar Jeugdland komen. Er zijn meer kinderen van twaalf, dertien jaar dan de vooraf gaande jaren. En zij blijven komen. Bij het zwembad en de hut ten is plaats voor een mini- boerderij. Maar het aantal die ren dat daar een plaatsje ge vonden heeft valt tegen. Het plam was dat de kinderen hun huisdieren mee zouden nemen en er zelf tijdens die vier weken voor te zorgen. Of an dere kinderen die geen huis dieren hebben dat te laten doen. Ze kunnen er zelf hok ken voor bouwen, ze voeren enzovoorts. Er is nog plaats Voor de kinderen die zich met de kinderboerderij bezighou den, is een excursie gepland naar een echte boerderij. Wat de kinderen er zelf van vinden is het best te lezen in hun eigen geschrijf. Jan Co- zijn (11) legt alles precies uit. „Het is er erg leuk. Je kan er van alles doen. Typen, dammen, op een skelter, tafel tennissen, pottenbakken, met een voetbalspel en nog veel meer. Het kost f 1,50 per dag. Een 5 dagen kaart kost f 5,- en een 10 dagen kaart f 9,00. Er is ook muziek. Zoals „Down bij de Lazij River en Crazij Horses. En nog meer liedjes. Van de Slade, The Os mond Brothers. Hardstikke mooi. Er is ook een klein zwembadje. Je kan er ook le zen. Handenarbeid. Er is ook een diskotheek en ook een winkeltje. Je kon ook naar een brandweer-oefening. Maar ik ben niet geweest. Er is een poppenkast. En er was ook een film. Die is al geweest. Ik ga naar een andere film. We eten om 12.00 u. Allemaal te gelijk. Er is ook een smul hoekje. Dat heet Lisbet-List. Je kan er van alles kopen. Limonade, boterhammen, en andere lekkere dingen. Het is daar warm. En er is ook een racebaan. En een kookhoekje. En je kan er ook huttenbou- wen. Ik denk dat we straks gaan eten. Op de skelterbaan kan je heel hard, zodat je met 2 wielen door de bocht gazt. Er is nu een speciaal parkoers gemaakt. Met krijt dan. Er zitten 'n heleboel (4) bochten in. Daar kan je op 2 wielen de bocht door.. Als je hard rijdt, want als je niet hard rijdt niet. Je kan er je eigen best vermaken. We worden met de bus opgehaald, maar vanmor gen was hij wat laat. Het duurt van 9.00-15.00 u. Er zijn oppassers bij, en dat is wel nodig ook, want soms vechten er wel eens. In het zwembadje zijn 2 grote banken, daar kan je fijn op drijven. En als er een grote groep jongens zijn dan verdelen wij die groep. En dan gaan die 2 groepen elkaar bestoken. Toch fijn spelen. De huttebouw is ook erg leuk. Je kan er grote hut ten bouwen. En dan maken we er vlaggen op. En dan gaan we net doen of we geweren hebben. Dan doen we pauw pauw. En het pottenbakken is ook leuk. Je kan er mooie potten maken. En ook kaars kandelaars. En je kan ook ver ven, b.v. de potten die je ge maakt hebt. En ook ronde houten schijven, daar kan je dan b.v. gezichten op schilde ren. En figuren, en nog meer dingen. Nu hebben ze van stangen een raar ding ge maakt, en dat zijn ze nu aan FOTO BACK het versieren, met verf en slingers en zilverpapier en ge kleurd papier. Het wordt vast heel mooi. Je kan ook met een voetbalspel, dat is ook erg leuk. Meer het is bijna altijd bezet. Je kan ook biljarten, dat is ook erg leuk,. Er wordt ook niet zoveel gedamd. Er is ook een win keltje, daar is het ook leuk. Daar is een kassa. Ik vind het erg leuk op het jeugd-land Je kunt er van alles doen Bv. tijpen, zwemmen, tafelten nissen, hutten, enz. Er is ook een discotheek. Daar moet je je tas afgeven. En daar draaien ze allerlei plaatjes. Bv de Osmond-Brothers, De Popijs en de Sweet enz. Je kunt er ook hutten bou wen. En zwemmen kun je er ook. Dat hebben ze bij de hutten- bouw gezet. Ze hebben er ook een kip. Die heeft een ei gelegd. Er is ook een smulhoekje, dat heet Liesbeth List. Ze zitten heel de zaal te ver sieren. den. Dan zie je, hoe ridicuul ze zich opstellen". Ad van 't Veer komt met cijfers op de proppen over een enquête, die tijdens de voor stelling van Trash onder het publiek is gehouden. Ruim t50% van de 400 bezoekers stuurde het formulier terug. Dat is op zichzelf al een be wijs van het engagement van de bezoekers. Maar onder die 200 bezoekers, bleken er slechts 3 te zijn, die de film afkeurden. Van 't Veer; ..Waarschijnlijk die drie frisse knapen". dat er protesten komen als je nieuwe dingen brengt in een stadje als Middelburg". Bergman valt haar bij: „Elk jaar een rel; dat calculeer je gewoon in". Wordt zoiets niet ontzettend vervelend? Krijg je niet de neiging om er maar mee ie stoppen? Niet alleen in de gemeente raad klinkt af en toe uit een bepaalde hoek kritiek op J- en M Ook middenstanders foete ren als kunstenaars tijdens het programma „muziek op straat" de aandacht afleiden van de etalages en de straat beschil deren met afbeeldingen van de Venus van Milo. Bergman ..Dat heet dan viezigheid. Maar als ze een prachtig ge restaureerde Potterimarkt vol schilderen met knalgele stre pen voor de parkeervakken voor de auto's, dan is dat geen viezigheid. Het vervelende is, dat ook de plaatselijke pers de neiging heeft om de protesten tegen onze activiteiten op te blazen tot rellen". Jeltje v. d. Willigen (beel-- dend kunstenares en bestuurs lid): „Het is onvermijdelijk, Nic. v. d. Boezem (kunste naar en bestuurslid) „Als er iemand dwars gaat liggen, worden we pas echt fanatiek. Wij zijn er van overtuigd, dat het belangrijk is, wat we hier doen. Daarom stoppen we er niet mee. We hebben het ge lijk aan onze kant en dat mer ken ze". Bergman 1 ..Dat gemauw, dat we af en toe horen, is niet voor niets hoor. Wij worden niet gefrustreerd. De frustratie slaat naar hun kant terug". Maar, als er zoveel onbegrip bestaat, is J en M dan geen elitair clubje, dat voor eigen plezier de subsidiecentjes van rijk, provincie en gemeente opsnoept? Ad van 't Veer. ..Ik noemde de cijfers al over die film voorstelling. We hebben deze winter 6 festivals georgani seerd in de schouwburg. Daar kwamen gemiddeld vier- tot vijfhonderd man. En bijna al lemaal waren ze enthousi ast". Willemien Bijleveld (leid ster bejaardenzorg en be stuurslid) „We hebben lang zamerhand een eigen kern van bezoekers. Het publiek komt niet alleen uit Middelburg en Walcheren, maar uit heel Zee land en zelfs van daarbuiten. Uit West-Brabant komen er bijvoorbeeld regelmatig hier heen". Bovendien zoekt J:„ en M. met enkele activiteiten het pu bliek ook zelf op. Niet alleen met „Muziek op straat", dat zich afspeelt in de voetgan gersgebieden van de Middel burgse binnenstad, maar ook met andere experimenten. Zo hebben deze zomer de jazz musici Han Bennink en Wil lem Breuker gespeeld op schoolpleinen in Middelburg, Souburg, Hulst en Vlissingen. Zo werden leerlingen van lagere scholen bereikt. Er werd mee gepraat over impro visatie in groepen van kin deren, die na afloop erg en thousiast waren. Op „Het zilveren schor" worden al enkele jaren work shops georganiseerd tijdens de week van kerst en nieuwjaar. Elk jaar komen daar zo'n tot -0—- leerlingen van middel bare scholen naar toe om er over muziek te praten en het ook zelf te maken. Het ko mende najaar start een nieuw experiment.; J en M wil dan in verscheidene wijken van Middelburg muziek-workshops op poten zetten. Bergman ..Ons grootste" pro bleem op dit moment is de accommodatie. Er zijn proble men met de beheerder van de schouwburg. Die heeft bezwa ren omdat onze voorstellingen soms erg lang uitlopen. Dat gebeurt nu eenmaal als er veel improvisatie op het program ma staat en als het publiek plus de artiesten enthousiast zijn. Bovendien staat het type bezoeker hem tegen. We kun nen daar nu alleen nog terecht als we ons onderwerpen aan zeer strenge reglementen. Ver der is de concertzaal in res tauratie. Dan hoopten we nog op het gerestaureerde Kuipers poort-complex. Daar wilden we deze winter een filmhuis beginnen. Maar het is zo geho rig, dat andere activiteiten in het complex er te veel last van zouden hebben. Nou ja, wat blijft er dan nog over De straat, tóch". Die straat heeft Jeugd en Muziek Middelburg de laatste jaren consequent en dus niet alleen uit gebrek aan ac commodatie gekozen als haar werkterrein. Want op straat ligt de kans om de kunst te socialiseren. Nic v. d. Boezem ..Ze hebben de men sen de laatste tijd zoveel oren aangenaaid op het gebied van het k(jken en luisteren, dat het een proces van jaren zal worden om ze daar weer van af te krijgen. Maar we gaan wel door. Onze groep zakt niet in elkaar, zoals je dat in zo veel steden na een poosje ziet gebeuren. Daar zyn we veel te fanatiek voor". uper

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 5