Winkeliers in actie tegen afsluiting Walstra at Speelstad 1973: „Neem je vriendjes maar mee" Uitgebreid feestprogramma Brass en Drumband „Caecilia" bestaat tachtig jaar Brief naar Gedeputeerde Staten Veel vrijwilligers nodig Bewoners willen jachthaven in plaats van vuilnisbelt Vhssingers Park VMZ VLISSINGEN - De toch al sombere stemming by een groot deel van de Walstraat- winkeliers is er de laatste we ken niet beter op geworden, in de laatste raadsvergadering, op 24 mei j.l., werd nameiyk het besluit genomen f 697.000,- uit te trekken voor sfeer verbe tering van de binnenstad. En het is voornameiyk de aanleg van een voetgangers-promena de in de hele Walstraat, die de sfeer zal moeten verbeteren. Over dit plan werd eind april, dus vóór de gemeente raad haar goedkeuring had ge geven, een hoorzitting gehou den, waarbij nadere informatie werd gegeven en gelegenheid tot discussie was. Al in no vember '72 had de vereniging van Walstraat-winkeliers het promenade-plan in kleine dis cussiegreepjes besproken. De ze byeenkomsten werden ech ter slecht bezocht en alterna tieve plannen werden niet ver der uitgewerkt. Pas toen het te nemen besluit van de raad voor de deur stond begon het te gisten onder de winke liers. Een werkgroep van vier Walstraat-winkeliers startte een handtekeningenactie en vroeg praktisch alle zaken in de Walstraat, St.-Jacobsstraat, Bellamypark en Groenewoud naar hun mening. Meer dan 50% van de neringdoenden bleken toen tegen een prome nade te zijn, terwijl de winke liersverenigingen, naar aanlei ding van de discussiegroepjes, hadden gerapporteerd dat bij na 90% met een promenade instemde. Het adres met de handtekeningen aan de ge meenteraad baatte niet, want zij heeft inmiddels dus voor afsluiting van de Walstraat beslist. De werkgroep legde zich echter niet bij deze be slissing neer, want kortgele den werd een verzoek aan Ge deputeerde Staten verzonden dit plan tot afsluiting van de Walstraat aan een onafhanke lijke beroepsinstantie voor te leggen. In deze brief aan GS somt de werkgroep verschil lende bezwaren op o.a. de ge meente past de wegenver keerswet onjuist toe door 'de winkeliers een onvoldoende mate van beroep te geven te gen de voorgenomen afslui ting, in de saneringsplannen van de jaren '60 zou juist de Walstraat onmisbaar genoemd worden in het verkeerscircuit van de binnenstad. Het afslui ten van de Walstraat op zater dagmiddag heeft aangetoond, dat het verkeer dan haast niet meer verwerkt kan worden. Bovendien ondervonden enke le winkeliers op deze zater dagmiddag al een duidelijk te ruggang in hun omzet, zoals de Amerikanen zeggen: „No parking, no business". £>e werkgroep, die zich gesteund voelt door vele gunstige reac- is zij vastbesloten de zaak met ties, wacht nu op antwoord hulp van een advocaat in Den van Gedeputeerde Staten. Haag voor te leggen. Mocht dit afwijzend zijn, dan De „Schelde- muur" zal een storend element blijven in een promenade. Mo gelijkheden tot verfraaiing worden nog onderzocht. VLISSINGEN „Iedereen doet waar hy zin in heeft", woorden, die op school niet vaak gezegd worden. Maar als het vakanties, dan mag alles wel eens een beetje anders zyn. Drie weken lang zal Speelstad proberen de Vlis- singse jeugd tussen de zes en dertien jaar vakantiedagen te geven waar „alles mag en niets hoeft". AI jaren organiseert de ge meente Vlissingen jeugdva- kantieaktiviteiten, die van één jeugdvakantieweek inmiddels tot drie weken gegroeid zijn. Het „bezighouden" veranderde geleidelijk in zinvol „bezig- zijn". De gemeente, sociaal- kultureel werkers en vele vrijwilligers werkten er aan mee en ook dit jaar zal het jeugdvakantiecomité bestaan uit stafleden van het SKW, het bureau Jeugdzaken van de gemeente en tientallen, vrij willigers. Drie werkgroepen: programavoorbereiding, alge mene hulpdienst en publiciteit zijn onder supervisie van de centrale werkgroep al aan het werk getogen om Speelstad 1973) tot een succes te maken. De speelstad wordt van 23 juli tot en met 10 augustus gehou den in en rond de oude boer derij Rottier aan de Bosweg {verlengde Simon de Vlieger laan.) Als aktiviteiten staan o.a. op het programma: poppen maken, timmeren, dorp bou wen, toneel, krant uitgeven, film, gezelschapsspelen en nog veel meer. De toegangsprijs zal 1,50 per dag zijn. Voor al deze plannen zijn vrijwilligers onmisbaar. Ér zullen er ongeveer 60 per dag nodig zijn. Een dringend be roep wordt gedaan op 60 va ders, moeders of jongelui van boven de zestien om één of meer dagen van 9 tot 17 uur te willen helpen of zelf standig aktiviteiten te willen leiden. Pedagogische ge schooldheid of handigheid is niet belangrijk. Maar wel en thousiasme, improvisatiever mogen en het kunnen omgaan met kinderen. Men zal het een en ander moeten incasseren en goed tegen herrie en soms ge zeur kunnen. Moeders met kleuters, die graag zouden willen hepen, zijn ook wel kom, want er komt een kleu- terhoek, waar de kleintjes de hele dag worden beziggehou den. Iedereen, die voor dit werk yoelt, kan het bureau Jeugdzaken bellen 011846420, toestel 2 of langskomen bij het Welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 64 en vragen naar Geert Overdam of Peter Gillissen. Grote behoefte bestaat ook aan waardeloos materiaal, zoals kopjes en schotels, vloerbedekking, tuinslangen, lakens, oude uni formen, hout en spijkers, oude kinderwagens, schuimplastic, potten en pannen enz. Kortom alles waar kinderen mee kun nen spelen is welkom. Een telefoontje naar bureau Jfpgfji zaken 01184—6420, tóes'tel2 en de materialen worden aan "huis opgehaald. Na vier jaar vechten nu wachten op beslissing van de Kroon INDUSTRIE - TERRE.I" MIDDEL BURü NIEUW- en ST.JOOST- LAND De stryd is gestre den. De laatste mogelijkheid om te voorkomen dat het Ar- nezijkanaal by Nieuw- en St.- Joostland een vuilstortplaats van de gemeente Middelburg wordt is dinsdag uitvoerig uit geput. Toen werd voor de raad van state het beroep behandeld dat ruim 300 bewoners hadden aangetekend tegen het verle nen van en hinderwetsvergun ning die de stortplaats moge lijk moet maken. De heer K. Warns van Nieuwland verdedigde het be roep namens de Inwoners. En nu is het afwachten geblazen. Aan vier jaar vechten van met name de heer Warns is een einde gekomen. Want al vier jaar is het Arnezijkanaal, een zijarm van het kanaal door Walchefen, een twistpunt tussen de bewo ners van Nieuwland en de ge meente Middelburg. De bewoners willen er niet alleen geen stortplaats, maar hebben inmiddels een alterna tief plan op tafel gelegd, dat is ontwikkeld door de heer Warns en W. van Gessel, om van het kanaal en het haventje een jachthaven te maken. Een plan dat niet alleen in Nieuwland goed is gevallen, maar ook bij botenbezitters uit VLISSINGEN Het jubile rende „Caecilia" begon tachtig jaar geleden als een zangvere niging en heette toen nog „Sint Caecilia". Al lang voor dat het „Sint" verdween, was men al met zingen opgehou den. De zangvereniging was in een Harmonie veranderd en tien jaar geleden werd het de huidige Brass- en Drumband „Caecilia". De populariteit van de brassband dus zuiver koper zonder rietinstrumenten, was uit Engeland overgewaaid, waar het Leger des Heils er het eerst mee begon. Caecili- a" is op 't ogenblik een bloei ende vereniging, waar ook heel wat jeugd in meeblaast en drumt. Het oudste lid, die 42 jaar al in Caecilia heeft' meegespeeld, is de altspeler f. Wijkhuis sr. Jarenlang is hij voorzitter geweest en nog steeds doet hij trouw mee aan de concerten en marsen. U.i.v. dirigent J. Meliefste zal .Caecilia verschillende concerten en muzikale .wandelingen .voor het publiek geven. Zij wordt daar in bijgestaan door enkele andere .bands .en .orkesten, waarvan .de .Kon. .Harmonie „L'Union" uit Bladel „Caecili- a" in ouderdom verre over treft met haar leeftijd van 130 jaar. De concerten zijn overal vrij toegankelijk. Za. 16 juni: Stermars van 14.00 tot 15.15 uur. A. deelne mende verenigingen: 1. Drum band Vlissingse Turn Vereni ging, 2. Jachthoorn en Tam- bourkorps Oranje Nassau, 3. Koninklijke .Harmonie .„Uns Genoegen" me Delta Band, 4. Groot Vlissings Majoretten Pe loton, 5. Vlijt en Volharding met drumband uit Oost- en West-Souburg. .B. Rondgang van de Kon. Harmonie „L'Uni on" uit Bladel, aanvang 15.35 uur. C. Receptie in het vereni gingsgebouw, .de .Ruijterplein van 16.00 tot 17.30 uur. D. Jubileumconcert in de Jacobs- kerk te Vlissingen door Kon. Harmonie „L'Union" uit Bla del en „Caecilia" Vlissingen, aanvang 20.00 uur. Ma. 18 juni: Muzikale wan deling door het Jachthoorn en Tambourkorps Oranje Nassau in Paauwenburg, aanvang 19.30 uur. Di. 19 juni: Rondwandeling door de oude stad en witte wijk door de Vlissingse Turn Vereniging, aanvang 19.30 uur. Wo. 20 juni: Show en con cert door Caecilia bij het be jaardentehuis Ter Reede, aan vang 19.30 uur. Do. 21 juni: Concert in hei Open Hof )Paauwenburg( door Vlijt en Volharding uit Souburg, aanvang 19.30 uur. Vr. 22 juni: Concert op de binnenplaats van het stadhuis door Oefening na den Arbeid uit .Nieuw- .en .St.-Joosland, aanvang 19.30 uur. Za. 23 juni: van 19.30-20.20 uur voorconcert op of voor het stadhuis van Vlissingen door Oefening Na den Arbeid uit Ritthem o.l.v. C. Cevaal. Show taptoe .op .het .stadhuisplein m.m.v.: Koninklijke Harmonie „Ons .Genoegen", .Vlissingen; Show en Trompetterkorps Ju liana, Middelburg, Groot Vlis sings Majorettenpeloton, Vlis-j singen, „Caecilia", Vlissingenjl en Vlijt en Volharding. Aan-1 vang 21.00 uur. Vlissingen die nogal eens op het Veerse Meer plegen te zei len. Warns: „We hebben nog helemaal geen propaganda ge maakt. Nu al zijn er 75 men sen die hier hun boot wel willen leggen. Vooral veel mensen uit Vlissingen. Voor hen is het veel gemakkelijker om van hieruit het Veerse Meer te bereiken. Vertrekken ze vanuit Vlissingen, via het kanaal door Walcheren, dan moeten ze vijf bruggen passe ren. Vanuit Nieuwland zijn het er maar twee. En nu wor den ondermeer die twee brug gen aangevoerd om aan te to nen dat ons plan niet haalbaar is. Dat vind ik onbegrijpelijk omdat het voor mensen zelf geen bezwaar is." Het plan van de twee Nieuwlanders houdt in eerste instantie het bouwen van stei gers met ligplaatsen in. De kosten hoeven niet hoog te zijn omdat het kanaal zo ge bruikt kan worden. Het is diep genoeg. „Alles wat er ge daan moet worden is het slaan van enkele palen, afhankelijk van het aantal gegadigden", aldus Warns. Per boot zou een ligplaats op dertig gulden per jaar komen. Van de bijkomen de kosten, zoals de pacht van het water, de bouw van een clubaccommodatie enzovoorts zal het afhangen wat de defi nitieve kosten per jaar zullen zijn. De plaats is ideaal volgens Warns. Er kan zo een boten- loods gebouwd worden met een helling om de boten te water te laten. Het clubhuis zou kunnen komen in een woonboot die gemakkelijk in het haventje kan liggen. Warns: „De kosten zijn ge makkelijk op te brengen. We willen geen luxe haven, maar een voor de gewone man met de kleine beurs". De realisering van de plan nen zal nu onder meer afhan gen van de beslissing van de kroon, waaraan de raad van state advies moet uitbrengen. En dit hoogste beroepsorgaan ■moet dat niet alleen doen over de hinderwetvergunning, maar ook over een eerder - begin juni - behandeld bezwaarschrift van de Nieuwlanders tegen het bestem mingsplan voor het gebied rond het Arnezijkanaal. roi.' tnr i HA ven Volgens dat bestemmings plan is het gebied weliswaar bestemd voor park en open baar groen, maar dat park zal pas aangelegd worden als de vuilnisstortplaats vol is. Want het park wordt over die stort plaats heen gelegd. Tijdens de zitting begin juni voerde de heer Mans aan dat de stortplaats voor Middelburg niet meer nodig is, omdat er een regionale stortplaats bij de gemeente Borsele komt. De veertien gemeenten die hier voor een gemeenschappelijke regeling hebben afgesloten zijn verplicht daar hun vuil te storten. Zij kunnen echter ont heffing krijgen om eerst hun eigen vuilnisbelten vol te stor ten. Warns: „Het volume van de stortplaats hier zou onge veer even groot zijn als die van Borssele. Bij Borssele is de verwachting dat hij voor zes jaar voldoende zou zijn voor veertien gemeenten. Het zou hier dertig of veertig jaar du ren voor hij vol is. Dus ook dat park zou zo lang op zich laten wachten." Van de kant van de ge meente Middelburg wordt aan gevoerd dat het onzeker is of de regionale stortplaats in Borssele op tijd klaar zal zijn, omdat daarvoor nog geen hin derwetvergunning afgegeven is. Op de bestaande stortplaats kan Middelburg nog anderhalf jaar vooruit. En men is bang in een noodsituatie terecht te komen. Daarnaast wordt aan gevoerd dat het Arnezijkanaal ook in de toekomst een regio nale funktie kan krijgen voor de opslag van slakken als op het industrieterrein bij Mid delburg een regionale vuilver brandingsinstallatie wordt ge bouwd. Tijdens de zitting voor de raad van staten, gisteren, zei de heer Warns dat de Nieuw landers zich verzetten omdat er geen garanties kunnen wor den gegeven dat er „calamitei ten" zullen worden voorko men. Warns: „Het wordt een stortplaats voor grof vuil, dus ook voor industrieel vuil. Nu bestaat er wel een bepaling, dat de industrieën een zoge naamde gifvrijverklaring moe ten hebben voor de containers die zij afleveren. Maar mij is nog niet duidelijk gemaakt hoe gecontroleerd wordt of het inderdaad gifvrij is wat er af geleverd wordt. Toen ik mijn huis verbouwde had ik hier ook een container staan, maar niemand heeft mij om een gif vrijverklaring gevraagd. „Er kan brand ontstaan, waar is de controle? In die buurt spelen veel kinderen. Die plek bij het water is erg aantrekkelijk. Wie heeft als kind geen vuurtje gestookt." Vier jaar lang is er gevoch ten. Toen Warns in 1969 aan de Veeredam in Nieuw- en St.-Joostland kwam wonen hoorde hij van de plannen voor de stortplaats. Zijn actie daartegen heeft indirect ge resulteerd in het oprichten van een wijkvereniging, waar hij aanvankelijk actief was in het bestuur. Nu is hij alleen nog gewoon lid met als „speci ale taak" de vuilnisstortplaats en daarnaast het realiseren van een dorpshuis, dat er tus sen haakjes, inmiddels ook ge komen is. Warns: „Het vreet je hele maal op zo'n kwestie. Voor een leek is het eigenlijk niet te doen. Al die bezwaarschrif ten, het aanspannen van pro cedures het kost zoveel tijd en het is vaak zo onbegrijpelijk, dat ik me kan voorstellen dat mensen er maar van afzien. Ons is het gelukt zo ver door te gaan omdat we veel steun hebben gekregen van de Vere niging Milieuhygiëne Zeeland. Zonder die juridische adviezen was het nooit gelukt. En dan nog blijven er zoveel zaken onduidelijk. Want hoe is het bijvoorbeeld mogelijk dat er een bestem mingsplan park en openbaar groen komt. Maar dat het gebied wel eerst volgegooid mag worden met vuil". Een klein succesje is in de loop van de jaren wel geboekt. Aanvankelijk was het Arne zijkanaal bestemd voor het storten van huis- en jjrof vuil, GS hebben de hinderwetver gunning voor het storten van huisvuil - dat vooral stinkt - niet afgegeven, na een be zwaarschrift van de bewoners van Nieuw- en St.-Joostland. Maar ook voor het storten van grof en industrieel vuil is er geen plaats in Nieuwland, vindt Warns. Ook al omdat de: stortplaats maar driehonderd meter van de kern van het dorp zou komen. Vlak in de buurt staan ook een behoorlijk aantal huizen. Warns: „My is wel eens ver weten dat ik alleen maar voor mijn boot zou vechten die al in het Arnezijkanaal ligt. Aan die boot heb ik overigens door al die toestanden vier jaar lang niets gedaan, gewoon om dat ik er geen tijd voor had. Het gaat niet om die boot. Het belangrijkste is dat er geen stortplaats komt. Als het een park wordt is het mij ook goed."

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 3