Als de Zeeuwen nu niet ho zeggen, dan\... Yara-televisie laat Zeeuwen reageren op documentaire over Zeeland „Geef Max de Zak" nu ook in Vlissingen „de Vijzel" Foto Kringetje Kontant Geld Nodig de zuidwester combinatie nu 3,95 RUITER RESTO - VROUWENPOLDER De Pree Aanbieding V* naar oude fotos huis aan huis-blad 11e jaargang no 29 bureau: boekhandel hildernisse-lange noordstraat 2- telefoon 2356 uitgave: b.v. rotadruk postbus 36 - axel woensdag 30 mei 1973 Speciale aanbieding „Leer ze mij kennen de Zeeuwen" harry verschuren A.J. PROVOOST TAXI J. M. GROEN S. M. OVERTOOM SNEL GELD NODIG? Folkloristisch Woedend VLISSINGEN Het kon niet uitblijven. Na het.sukses van Middelburg en Reimerswaal wordt ook in Vlissingen een inzamelingsaktie gehouden van oude kleren onder het motto „Geef Max de Zak'Na aanvankelijk wat organisatorische moeilijkbeden, gaat de Vlissingse sportvereniging Marathon zijn schouders zetten-Dnder het karwei. Vrachtwagen 3,95 Iyi 2,95 I SUN MAKE-UP B ivan 5,voor foto harry verschuren middelburg ^\ACWLE groot Walcheren van 8,90 Paul Krugerstraat 55 Telefoon 2733 VLISSINGEN foto oosterhout middelburg Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Wellicht bent u deze week de gelukkige, loop dan even binnen aan ons kantoor. Spui straat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali- teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat, {/i pond biefstuk. Vishandel F. de Muijnck jr., Oude Markt 11, een kilo ge bakken vis uit de zaterdagre clame. Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 80, een luxe fla con badschuim. Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vlees waren. 't Gouddoppertje, Wal straat, waardebon van f 5. Brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermometer. Bloemsierkunst Dekker, Ka naalstraat 80, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze van f 5. Nilfisk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. Drankenimport Jan Dui- mel, Hermesweg 23 Vlissin gen, fles sherry t.w.v. f 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolf- plein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. Van de Vij ver, radio en t.v„ Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, 1 pak stof- zuigerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk, 1 maal gra tis batterijen voor transistorra dio. Midget-golfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemen- huis Mies, Scheldestraat 42, Vlissingen 1 bos bloemen t.w.v. f 5. Moeke's lunchroom, Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor 2 pannekoeken plus koffie voor twee personen. Chemische Wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen, gratis reinigen van een. japon. De Notenkraam vrijdagmarkt 1 pond pinda's. De dropspecia list vrijdagmarkt, Vi p. drop naar keuze. Beens-kaas, vrij dagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nel- Ie. UNIEKE GELEGENHEID VOOR RECEPTIES DINERS, PARTIJEN en ZAKENLUNCHES IN SOUBURG Oranjeplein 18 Tel. 01183-1248 BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Bedr. 24m. 36m. Op 48m. 8.000-227 m. 1000 51 10.000-283m. 2000 103 12.00 0-339m.. 3000 148 102 15.000-424m. 4000 192 136 Ook tussenl. 5000 240 171 bedr tot 6000. 288 204 25.000 ook op 60m. Voor een lening naar Financ.kant. W. DE GRAAF M'burg Sport laan 6 tel 01180-8035 lijnen) Binnen 24 uur geregeld. Geen borg of inform.werkgever. VLISSINGEN - „Het gaat erom te laten zien hoe de mensen leven, hoe ze werken, wat ze doen. Ik wil met ze praten, zoals ze met een colle ga zouden doen. Wat ze alle maal bedreigt, de industrie, de grote fabrieken dan kun je gemakkelijk laten zien. Dat hoeft niet extra aangezet te worden". Jan Wolkers over zijn aandeel in de eerste van drie speciale regio-program ma's die via de VARA-televisie het komende seizoen gaat uitzenden. „Van daar" is de noemer waaronder de drie documen taires uit Zeeland, Wieringen en Twente worden uitgezon den. Zeeland komt het eerst aan de beurt. De documentaire krijgt de titel mee: „Als de Zeeuwen nu eens niet htf zeg gen', dan". Het zal niet het zoveelste programma over Zeeland zfjn, waarin de mensen van de Randstad weer eens precies zuüen zeggen waarheen het gaat met Zeeland en de Zeeu wen. Het wordt een documen taire die moet tonen, hoe de Zeeuwen, Zeeland zien. Jan Kees de Rooij, regisseur vertelt over het uitgangspunt: „Televisie is een bij uitstek autoritair medium; het is een soort eenrichtingsverkeer. Aan bepaalde groepen in Neder land wordt gewoon geen aan dacht besteed. De tv is gericht op de randstad. En de regio, het platteland komt meestal pas aan de beurt als er iets gebeurt dat in relatie tot de randstad staat. Over het leven, zoals dat dagelijks geleefd wordt komt bijna niets naar buiten. De stadsmens is er van vervreemd, terwijl er heel we zenlijke dingen inzitten". Jan Wolkers: „Schoffelen en wieden is een heel wat eer biedwaardiger werk dan ach ter de computer staan of in een fabriek vuil de lucht in spuiten". De VARA wil nu met de „Van daar..". programma's proberen het eenrichtingsver keer te doorbreken en de mensen uit de streek naar vo ren te laten treden". De voor bereidingen voor de documen taire die de afgelopen weken is opgenomen in voornamelijk het Sloe-gebied en het door herverkaveling bedreigde ge bied van De Poel, zijn al maanden aan de gang". Jan-Kees de Rooij: „We hebben steeds overleg ge pleegd met de mensen hier, de basis". En de basis was dan vooral de Vlissingse gespreks groep van de VARA, die de omroepvereniging overal in het land heeft. „Vlissingen was een van de actiefste groe pen waaruit men zeker met de vraag kwam „We mogen zelf het beleid mee bepalen. Laat ons dan iets doen. Jullie ko men hier alleen als er een ramp is, of iets folkloris tisch". Het basisconcept voor het programma, dat aanvankelijk over de oevers van de Wester- schelde zou gaan, maar later beperkt is tot twee kleinere stukjes Zeeland, is samen met de gespreksgroep opgesteld. Het is uitgeprobeerd en voor correcties weer terug gegaan naar de werkgroep. En als het uiteindelijke beeld van de zwerftocht van Jan Wolkers door het land „waar het leven goed was", volgens de direkt betrokkenen nog niet goed is, zal de rest van Nederland dat ook we ten. De documentaire wordt op zaterdag 9 juni 's middags om ^half drie alleen uitgezonden via de steunzender Goes. Tij dens het programma worden telefoonnummers bekend ge maakt, waarop door de kijkers een aanvullend programma wordt samengesteld. Dan kunnen alle Neder- landese kijkers de documen taire zien, gevolgd door een life-programma vanuit Zee land, waarin mensen die ook eerder telefonisch of schrifte lijk reageerden opnieuw hun zegje mogen doen. Dit onderdeel zal niet alleen bestaan uit praten, maar er is een ruime plaats ingeruimd voor wat genoemd wordt: „het verstrooiend element". Jan- Kees de Rooij „Net zoals bij „Van Onderen" kunnen cul tuur-uitingen naar voren ko men, zoals het voordragen van eigen gedichten enzovoorts". Deze life-uitzending wordt gepresenteerd door Joop van Tijn. Jan Wolkers presenteert, zoals gezegd de Zeeuwen in de documentaire waarbij hij geprobeerd heeft de mensen niet te overschreeuwen. „Het is moeilijk om een bescheiden rol te spelen. Vanaf het mo ment dat ik een pen op papier gezet heb zijn ze steeds met die microfoon naar mij toege komen. De eerste dagen had ik leukoplast nodig. In drie dagen heb ik het geleerd". Waarom Jan Wolkers? Jan- Kees de Rooij: „Wy hebben geprobeerd iemand te vinden die ook het vertrouwen heeft van mensen uit de Randstad". Jan Wolkers: „En ik heb be langstelling voor het land. Als je met de mensen praat is het belangrijk dat je weet dat de sprieten die uit de grond ste ken, niet van suikerbieten zijn, maar van gladiolen. Ik interesseer me voor het land. Het gebeurt vaak dat de ca mera al lang weg is en ik nog sta te praten met een boer" Maar niet alleen de boeren komen aan bod, ook een in dustrieel, de middenstanders. En gewoon maar mensen. Zo als de dertienjarige Irene Dijkstra waarmee Jan Wolkers door De Poel fietst, waarmee hij een huis gaat bekijken dat ontruimd is moeten worden en waar ze dan samen over pra ten. Jan Wolkers kan woedend worden over het Zeeland van nu. „In het Sloe-gebied waar Zoals bekend is de kleding- inzameling van Max Tailleur, in Middelburg en Reimerswaal een groot sukses geworden. Op 30 mei vertrekken twaalf Middelburgers en vier mensen uit Reimerswaal voor veertien dagen naar Majorca. Mensen die anders nooit aan een derge lijke vakantie zouden toeko men. Want de opbrengst van „Geef Max de Zak" is be stemd voor het bekostigen van vakantiereizen voor langdurig zieken, invaliden of mensen die zelf zo'n reis nooit zouden kunnen betalen. In Vlissingen wordt de aktie de eerste twee weken van juni gehouden. In de week van 4 tot en met 9 juni worden huis aan huis plastic zakken verspreid waarop de tronie van Max Tailleur prijkt en met het opschrift „Geef Max de Zak". De grote inzamelingsaktie is op 16 juni. Dan trekken opnieuw de leden van „Marathon" langs de Vlissingse deuren om de hopenlijk volle zakken weer op te halen. De verwachting is dat van uit Vlissingen ongeveer zes tien mensen met vakantie ge stuurd kunnen worden. In Middelburg werd per inwoner bijna 1 kilo oude vodden ge geven. Vlissingen heeft onge veer tienduizend inwoners meer. Dus dat moet lukken. Niet alleen in de Zeeuwse plaatsen is de voddenactie een succes geweest. Ook in andere plaatsen werden de oude kle ren grif van de hand gedaan. In totaal heeft Max Tailleur al 248 Nederlanders naar Major ca kunnen laten gaan en 180 rheumapatienten naar Bad Gastein waar door middel van thermaalbaden rheuma wordt bestreden. Zoals gezegd is de aktie een initiatief van Max Tailleur en de door hem opgerichte stich ting „Beter met Max", die al allerlei akties heeft gevoerd om zieke mensen en beetje geluk te geven. Max Tailleur is enthousiast over de mede werking die hij in de verschil lende plaatsen waar deze aktie is gehouden van de gemeente besturen heeft gekregen, ook in Vlissingen zal de gemeente meewerken De mensen die de reis mogen meemaken worden uitgezocht in samenwerking met de Gemeentelijke Sociale Dienst. die weer overleg pleegt met het maatschappe lijk werk. Aanvankelijk was het plan van Max Tailleur om op 30 mei een vliegtuig vol Zeeuwen weg te sturen. Dat is niet gelukt. De Vlissingers vertrek ken nu waarschijnlijk in sep tember, na de zomervakantie, omdat de allergrootste drukte dan een beetje voorbij zal zijn. De aktie in Vlissingen wordt in navolging van Middelburg - waar de Stichting Euro Sport en de tafeltennisvereni ging St. Laurens ervoor ge zorgd hebben dat alles vlot verliep- ook met een sportver eniging gevoerd. In andere plaatsen worden schoolkinde ren ingeschakeld. Maar in Middelburg is het zo goed ge gaan, dat Max Tailleur erg blij is, dat Marathon, een ver eniging met 1300 leden, zich gaat inspannen. Penningmeester G. ter Meu- len van Marathon. „Het moet lukken. We hebben 1300 le den en daarvan zijn er een heleboel die daadwerkelijk willen helpen". Aanvankelijk waren er in Vlissingen nog wat problemen met het ophalen van de zak ken. De gemeentelijke reini gingsdienst kon hier niet hel pen, omdat zij geen open vrachtwagens heeft. Inmiddels; heeft de heer Ter Méulen het expeditiebedrijf Van de Rafe laar uit Vlissingen bereid ge vonden mee te helpen. Dit bedrijf stelt zes open vracht wagens ter beschikking. Wie meer wil weten over de kledingaktie en de mensen die al een reisje hebben gemaakt, kan dat allemaal vinden in het maandblad „Beter met Max", een gratis blad voor bedtijd zoals de ondertitel luidt. In de laatste nummers staan uitge breide reportages over enkele voddeninzamelingen" in ander steden. Om enkele mensen wat ge lukkiger te maken, hoeft ei genlijk weinig te worden ge daan. In de eerste week van juni de zakken aanpakken diet langs de deuren worden afge geven. Ze vullen en ze een week later weer afgeven. Maar het resultaat kan wel zichtbaar zijn! De vliegtuigen voor nog meer mensen naar Majorca staan klaar. Speciale vliegtuigen die regelrecht naar Majorca vlie gen. Er zyn al veel mensen geweest. Er moeten er nog meer gaan. Vlissingse mensen die anders nooit met vakantie zullen gaan. „Geef Max de Zak, daar vraagt hij zelf van de week v HAARLAK van 6 voor BODY-LOVE j zonneolie van 4,95 voor Vloeibare DROGISTERIJ Badhuisstraat 1 VLISSINGEN ik vroeger achter de kluten aanzat, krijg ik nu een halve astma-aanval. In 1953 fietste ik door De Poel. Als je ziet wat ze nu aan het doen zijn, dat is verschrikkelijk. Zo'n gebied moet in stand worden gehouden. En als de boer dat financieel niet redt, dan moet ie gehonoreerd worden. Men sen die plantsoenen in stand houden worden toch ook be- Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening, Hypotheken. Befniddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. VELE SPECIALITEITEN IEDERE DAG GEOPEND Tel. 01189 - 1900 - 1965 taald. Van het geld dat de herverkaveling kost, hadden ze vele landbouwers jaren van kunnen onderhouden". Grote woorden die in de do cumentaire overigens niet met zoveel aplomb naar voren zul len komen. Jan Wolkers: „De tragiek is dat ze veelal met weten wat ze overkomt, al is er dan een enkele boer die voor de hoge heren in Den Haag de zeis wel wil pak ken". „Voorlopig is het genoeg als de Zeeuwen op 9 juni of in de week daarna de telefoon maar pakken en reageren op „Als de Zeeuwen nu niet hd' zeg gen dan", dat via Nederland 2 in kleur wordt uitgezonden LANGE DELFT «7 TEL. 011B0-2603

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 1