Begin volgende maand zuiveldagen in Vlissingen et weten waard Raad voor buitenlandse werknemers wil lagere scholen helpen met lessen geopend Foto Kringetje r tP Kosten f 30.000,— Oud gemeentehuis wordt voorlopig wijkcentrum Culturele Agenda Hoogwater Informatie centrale Kerkdiensten Doktersdiensten Rechtswinkel Nadelen Razendsnel Y ervreemding Bevoegd Begrip m i AJAX de Europacup WU de Zilveren vork U het beste toeristenmenu van 1973 in het Strandhotel te Vlissingen MARKT FRITESWAGEN MIDDELBURG TEL 6522 Kinderen van gastarbeiders krijgen les in eigen taal MIDDELBURG Met in gang van I april kragen Turk se kinderen van gastarbeiders in Zeeland les in de eigen taal. Binnen een maand is de Zeeuwse raad voor buiten landse werknemers uit Mid delburg erin geslaagd geld los te krijgen voor dit unieke ex periment van het ministerie voor CRM. Met het experi ment wordt begonnen in Axel. Daar zijn de meeste Turkse werknemers met hun gezinnen en dus de meeste kinderen, Vanaf april krijgen de Turkse: kindertjes daar drie uur in de week les van het Turkse on derwijzersechtpaar Tëzcan. In alle plaatsen in Neder land waar veel buitenlanders werken speelt het probleen van het onderwijs aan de bui tenlandse kinderen. fn de meeste plaatsen is er geen geld voor, om de kinderen hun eigen taal te leren schrijven en wat wegwijs te maken in de eigen cultuur. Ze zitten verspreid over de Nederlandse scholen. S. Biersma die sinds een jaar bij de Zeeuwse raad werkt. „Dat heeft twee nade-. len. Het Nederlandse onder wijs neemt onherroepelijk af als er vier of vijf buitenlandse kinderen in de toch al over volle klassen bijkomen. De on derwijzer moet zijn aandacht nog meer verdelen. Maar bo vendien leren de kinderen van de buitenlanders alleen Neder lands. Laten we het bij de Turken houden. Ze leren thuis wel Turks praten maar ze le ren het niet schrijven, ze leren niets over hun c^ultuur. Ze kunnen straks niet terug naar Turkije, omdat ze er niets kunnen doen. Dan moeten ze hier blijven, terwijl dat veelal niet de be doeling is". vandaan komen hadden er geen geld voor over. Biersma: „Op een gegeven ogenblik kreeg ik kontakt met een collega uit Belgi-. Er bleek een Turks onderwijzer>- echtpaar 's middags in Gent les te geven, dat ook wel part time naar Zeeuwsch-Vlaande- ren wilde komen. Binnen .een maand was toen alles rond". Razendsnel, zoals Biersma zegt, want over het algemeen zijn ministeries er niet zo op gebrand om geld te geven, wat eigenlijk van ander ministerie moet komen, in dit geval van onderwijs. Biersma: „Het komt ook omdat we hier in Zeeland vrij veel medewer king van de officiële instanties krijgen. De inspectrice van het onderwijs in Zeeland me vrouw B. P. Bouwman was ook erg enthousiast over het plan. Dat is een van de reden waarom het zo snel lukte". De Turkse kinderen krijgen nu binnenkort taal, rekenen, schrijven en geschiedenis. In hun eigen taal. Voorlopig gaat het om 29 kinderen. Behalve dat die kinderen straks in Turkije niet met lege handen staan, kan het ook In Zeeuwsch - Vlaanderen zijn de onderwijzers die bui tenlandse kindertjes in de klas hebben op een gegeven ogen blik bij elkaar gekomen. Biersma: „We hebben aan el kaar gevraagd: hoe pak jij het aan Het bleek in sommige gevallen heel leuk te gaan. Maar er was ook een onder wijzer die na maanden nog de naam van het kind niet wist. Het kontakt met de ouders is soms heel slecht". Toen is het idee geboren om alle kinderen op één school te concentreren en een Turkse onderwijzer aan te stellen. Maar het ministerie van on derwijs wil dat niet betalen. Zij erkent alleen bevoegde on derwijzers die een Nederlands diploma hebben. Biersma: „En er is niet één Turkse onder wijzer die dat heeft". Ook de gemeenten waar de kinderen OOST-SOUBURG De op- bouwcommissie Souburg zal alles in 't werk stellen om het voormalige gemeentehuis in de Kanaalstraat te Oost- Souburg in de week van Pink steren te openen als voorlopig wijkcentrum voor de Souburg- se bevolking. Dit bleek op de laatst gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Souburgse opbouwcommis- sie. Voor het echter zover is zal er aan het voormalig gemeen tehuis nog heel wat verbouwd en opgeknapt moeten worden, zoals onder meer het aanbren gen van wastafels en toiletten, aanleg van verwarming en het aanbrengen van een deur met MIDDELBURG „Is het normaal dat vaders jarenlang in een voor hen vreemd land wonen en één keer per jaar i'n poosje thuiskomen?" Buitenlandse werknemers doen vaak het werk dat Ne derlanders niet meer willen doen. Waarom wordt dit werk niet door Nederlanders gedaan? Omdat 't te zwaar Ie vies of te saai is en omdat het vaak werk is waarvoor niets hoeft te worden geleerd en waarmee niet zoveel wordt verdiend". Dit zijn enkele zinnen uit het boekje „Zij verlieten hun vaderland". Een boekje over de problematiek van de gast arbeiders, dat deze week naar alle lagere scholen in Zeeland is gestuurd. Het is een initiatief van de Zeeuw se raad voor buitenlandse werknemers, die de onder wijzers op de lagere scholen wil gaan helpen met het ma ken van lessen over „gastar beid". Het boekje is een eer ste aanzet hiervoor. S. Biersma van de raad vindt het erg belangrijk dat ook aan kinderen de gastar- beidersproblematiek een beetje duidelijk wordt ge maakt. „Ze horen er thuis over praten. Hun vaders werken misschienmet buiten landers samen. Het is nodig dat ook zij een beetje inzicht krijgen in de verschillende aspecten". „Zij verlieten hun vader land" is een begrijpelijk boekje voor de vijfde en zes de klussers. Maar het is ze ker niet alleen te gebruiken voor onderwijzers. Ouders die hun kinderen zelf wat meer begrip voor de gastar beiders willen bijbrengen kunnen het ook heel goed gebruiken misschien dat het ook voor hun verhelderend werkt. Een groot voordeel is dat het niet alleen ingaat op de problemen zoals de buiten landers die hier vaak onder vinden zoals de taalmoeilijk heden. huisvestingsproble men en heimwee. Ook de situatie in eigen land wordt goed doorgelicht en welke gevolgen deze „arme landen" daarvan ondervinden. „Man nen met duif en initiatief trekken weg. Dat zijn voor de ontwikkeling van hel land eigenlijk de beste mensen. In sommige landen zijn er provincies waar alleen nog maar oude mensen, vrouwen en kinderen wonen. In zo'n gebied zal niemand een ge- biick gaan bouwen. Er zijn zo veel streken op een dood spoor gekomen. Er wordt niets meer gebouwd. niets meer ondernomen omdat er toch geen arbeidskrachten zijn". Op deze manier wordt de welvaart van het arme land tegengehouden zegt het boekje. Zoals gezegd dit boekje is niet meer dan een aanzet om op scholen lot het kweken van meer begrip voor de buitenlandse werknemer te komen. „Misschien bieden buitenlandse kinderen in de klas, krantenartikelen of te levisieuitzendingen wel beter materiaal om een gesprek hierover op gang te brengen in de klas", aldus de begelei dende brief aan de school hoofden. In ieder geval de Zeeuwse raad is altijd bereid te helpen en wil graag meer informatie geven aan de on derwijzers als dat nodig mocht zijn. VLISSINGEN Gedurende vier dagen zal in de eerste week van april zal Hotel Brit- tannia het hoofdkwartier vor men van het Nederlands Zui- velbureau. Deze stichting die het Nederlands volk voorlicht in het gebruik van zuivelpro ducten, zal dan proberen in die dagen verschillende groe peringen hier op Walcheren te wijzen op het nut van zuivel producten voor onze gezond heid. Deze manifestatie heeft de toepasselijke naam gekre gen „Op uw gezondheid". Want over'die gezondheid van ons en onze kinderen maken de medewerkers van het zui- velbureau zich vooral zorgen. Mevrouw N.M. Eekhof-Stork, die als voedingsvoorlichtster het hele land afreist, had daar op een persconferentie in Brit- tannia heel wat over te zeg gen. „De vetconsumptie in Ne derland ligt veel te hoog. 70 gram per dag is voldoende. maar al het gebruik van frites met mayonaise, nassiballen enz. maakt dat we daar ver boven komen". Een grote hoeveelheid bro chures, die het zuivelbureau uitgeeft, laten zien hoe zuivel producten in zeer smakelijke recepten zijn te verwerken. Met een nieuwe recepten folder toonde mevrouw Eekhof aan, dat met de prijzige room boter heel wat gerechten extra aantrekkelijk worden. „Aan die boterprijs kunnen we niets veranderen. Maar als de men sen eens wat andere vetten lieten staan, dan kun je met veel minder boter een veel smakelijker resultaat bereiken. De heer J.W. Stoppelenburg vertelde als coördinator van deze manifestatie, dat men hier in Vlissingen behalve leerkrachten van verschillende onderwijsinstellingen, zoals pedagogische academies, huis houd- en banketbakkersscho- len, huisvrouwen, detaillisten, voor het eerst ook werkende jongeren en leerlingen van het voortgezet onderwijs had uit genodigd. Een aangepast pro gramma is ook voorbereid voor medewerkers aan de ge zondheidszorg. Iedere groepe ring zal namelijk van 2 t.m. 5 april een eigen programma krijgen met een lezing, dia show en expositie over zuivel producten. De laatste dag, 5 april wordt vrijgehouden voor groepjes, die niet uitgenodigd zijn, maar toch graag willen komen. Zij kunnen contact op nemen in die week met de heer Stoppelenburg in Brittan- nia. Van 15.15-17.00 uur zal er voor hen dan een recepten demonstratie, diashow en rond leiding op de tentoonstelling worden gehouden. De keuze van Vlissingen voor deze manifestatie is niet helemaal toevallig. Tot nu toe waren de contacten van het Bureau met Walcheren gering en bovendien bestaan hier al ver uitgewerkte plannen om met ingang van het nieuwe schooljaar schoolmelk te gaan verstrekken. Tijdens de mani festatie wil men de mening hierover nog verder toetsen. De installatie om kwart liters af te vullen, is al by de Vere nigde Coöperatieve Zuivelbe drijven Brabant-Zeeland aan wezig en directeur J. Lampert kon het goede stapelbare door zichtige doosje, waar de melk in uitgedeeld zal worden, laten zien. Ook protesten over even tuele luchtvervuiling bij ver branding van dit verpakkings materiaal kon hij aan de hand van een TNO-rapport deskun dig weerleggen. Het doosje schoolmelk zal de prijs van 25 cent krijgen. De melkdetaillis- ten zullen hiervoor knipkaar- ten gaan verkopen, zodat de leerkrachten er geen financiële rompslomp bij zullen hebben. trap op de eerste zolder in verband met de brandveilig heid. Gezien de kosten van deze verbouwing f 30.250,- en de hoge huur stelde men vanuit de opbouwcommissie voor dat men in Souburg zelf de handen uit de mouwen steekt om op deze manier de kosten van verbouwing en huur te drukken. Het voorstel is enige tijd geleden voorge legd aan wethouder Ch. J. Gil lissen Verschage, die er wel willend tegenover stond. De opbouwcommissie zou dan ook graag reacties ontvangen van Souburgse doe-het-zelvers, die bereid zijn hun steentje bij te dragen aan de tot standko- ming van het voorlopige wijk centrum. Het wijkcentrum zal I jn beheer komen bij de stich ting Culturele Gemeenschap. Het politiebureau en de con ciërgewoning zullen in ge bruik blijven. Ook de andere activiteiten van de opbouwcommissie in Souburg kwamen tijdens deze bestuursvergadering aan de orde: Een werkgroep houdt zich bezig met het realiseren van een kinderboerderij. De gemeente Vlissingen wil de door haar aangekochte boerde rij van de heer Simons aan de Middelburgsestraat daartoe be stemmen. Ondanks het feit dat de boerderij dicht bij de woonwijk ligt meende de opbouwcommissie een gunstig advies te moeten geven daar zich in de toekomst waar schijnlijk geen andere gele genheid voordoet. De opbouw commissie adviseeerde verder de gemeente Vlissingen zo spoedig mogelijk te komen tot realisatie van de reeds op te kening geplande speelweide en beplanting aan de Molen weg te Souburg. De speelweide is rechts van de daar aanwezige zuiverings installatie geprojekteerd en de beplanting aan de linkerzijde hiervan. Men hoopt dat één en ander nog voor de vakantie kan worden gerealiseerd, zo dat in de grote vakantie de jeugd er al kan spelen en voetballen. Met de plaatsing van speelwerktuigen zal ge wacht moeten worden, omdat de ruimte hiervoor in beslag genomen wordt voor het op slaan van bouwmaterialen van de flatbouw. Tot het wijkcentrum gereed is zal het informatiecentrum iedere vrijdag van 18.30-20.00 uur geopend zijn in het dien stencentrum Bachtenpoorte. De personen die zich vrijwil lig opgaven om mee te werken aan de verschillende activitei ten en nog niet door de op bouwcommissie zijn benaderd, krijgen binnenkort bericht over verdere plannen. Tenslotte bleek tijdens deze vergadering, dat de opbouw commissie ook „bemoeienis" heeft met: wachtlijsten kleu terscholen, bezwaarschriften sporthal, begeleidingscommis sie jeugdnota „Westerzicht", studiegroep centraal ontmoe- tings- en ontspanningscen trum, kontakt met de politie over verkeerszaken en verbe tering busverbindingen. meehelpen om de vervreem ding die vaak tussen ouders en kinderen optreedt 'n beet je op te vangen. Biersma: „De kinderen vervreemden van hun ouders vooral van de moeder. De vader komt op zijn werk ook in aanraking met Nederlanders. Maar de moeders zitten vaak thuis. Het kind leert veel sneller Neder lands spreken dan zij. Ze heb ben minder contact met el kaar. De kinderen zien alleen maar de Nederlandse cultuur. Met het onderwijzersechtpaar is afgesproken dat er ook wat aan folklore en dergelijke ge daan wordt, zoals aan Turkse muziek. Dat is een raakvlak met de ouders". Met de oplossing zoals die in Axel gevonden is, is Biers ma erg blij. Toen het pro bleem van het onderwijs be gon te spelen en er gepraat werd over buitenlandse onder wijzers hier halen was er nog al veel verzet. Het comité-gast arbeiders uit Rotterdam vindt het onjuist om uit ontwikke lingslanden onderwijzend per soneel te halen omdat onder wijzers in die landen juist zo broodnodig zijn. Ik ben het daar helemaal mee eens. Maar pas geleden bleek dat er in Nederland 40 Turkse onder wijzers aan de lopende band werken. Ik vind dat je daar wel gebruik van moet kunnen maken. Het probleem is echter dat je ze vaak geen volledige baan kunt geven. Daarom was het zo goed dat deze mensen uit Gent nog tijd over had den". Vlissingen. 30 maart 19.30 Johanneskerk: Zangavond door Gemengd Koor „Zanglust", kinderkoor „De Jonge Zangers" en Mannenkoor „Ethan" uit Yerseke, m.m.v. organiste mevr. Peene en Bernard Davidse en een blokfluitclub. 31 maart. Jeugdsoos „Onder de Pannen" brengt het cabaret „Impuls" uit Rotterdam. Entree 1,50. 20.00 in de kelder van het Open Hof. Antwerpen. Kon. Vlaamse Opera. 30 maart 18.30 „Godenschemering"; 31 maart 20.00 „La Traviata"; 1 april 15.00 „Godenschemering". Gent. Kon. Opera. 30 maart 20.00 „Les Pêcheurs de Perles". donderdag 29 maart 9.57 en 22.33 vrijdag 30 maart 11.08 en 23.39 zaterdag 31 maart 12.06 en zondag 1 april 0.28 en 12.51 maandag 2 april 1.07 en 13.29 dinsdag 3 april 1.39 en 14.03 woensdag 4 april 2.13 en 14.37 Iedere vrijdagavond van 18.30 20.00. Vlissingen: Welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 64, tel. 01184—6420. Souburg en Ritthem: Bachten Poorte, Oost-Souburg, tel. 01183 1582. VLISSINGEN Afgelopen vrijdag werd in het pand Bad huisstraat 8 „The Blue Note" geopend, waardoor Vlissingen er weer een aantrekkelijke bar bij heeft gekregen. Eige naar Van Belzen bezit ook al de snackbar ,,'t Hapke" en Annike's Cafetaria. Door de prijzen van de con sumpties en muziekkeuze hoopt de heer Van Belzen ech ter zijn publiek wat te kunnen selecteren en er een wat „be tere bar" van te kunnen ma ken. De inrichting zal hier ook zeker aan meehelpen, want H Evang. Lutherse Gemeente. 1 april Middelburg: 9.30 ds. A. Nierop, Vlissingen 11.00 ds. A. Nierop. Geref. Kerk Vlissingen. 1 april Petruskerk: 9.30 ds. Groeneveld en 17.00 ds. Genuit; Open Hof: 9.30 ds. Genlii't en 17.00 ds. Groeneveld Chr. Geref. Kerk Vlissingen. 1 april 9.30 en 17.00 ds. M. Drayer Geref. Gemeente. 1 april. Vlissingen: 9.30 en 16.30 ds. Snoep; Meliskerke: 9.30 en 14.30 ds. Weststrate; Aagtekerke: 9.30 en 19.00 ds. v. Vliet; Middelburg C: 9.30 ds. Zyderveld, 14.00 en 18.30 leesdienst; Middelburg Z: 10.30 leesdienst en 19.00 ds. Zijderveld. Geref. Kerk Souburg. 1 april. 9.30 ds. Kloppenburg en 19.00 ds. Kloppenburg (jeugddienst) Herv. Gemeente Souburg, geen opgave. Doopsgezinde Kerk Vlissingen. 1 april. 9.30 ds. Vooistra. Kristen Zuid Molukse Kerk. 1 april. Oost-Souburg: 11.30 ds. Fader; Koudekerke: 14.00 ds. Fader. R.K. Kerk. 31 maart en 1 april. Vlissingen: Parochiekerk Singel, zat. avond 19.00 en zondag 8.30, 10.00 (dameskoor), 12.00 (11.00 voor de Fransen); Souburg: Martinuskerk, zat. avond 19.00 en zondag 10.30; Open Hof: zondag 11.00 en 19.00. R.K. Kerk Middelburg; Iedere week parochiekerk H. Petrus en Paulus, zat.avond 19.00 en zondags 10.30 en 19.00 uur, de Hoeksteen zondags 11.30 uur. Pinksterkapel Emmastraat 10 Vlissingen, iedere zondag 14.30 uur. Leger des Heils, Vlissingen 10.00 uur: Heilsbijeenkomst, 11.30 uur zondagsschool, 19.30 uur getuigenissamenkomst, woensdag 13.30 uur filmvoorstelling voor kinderen. The Bethel Pentecostal Tempel, Middelburg-Zuid elke zondag om 14.30 en elke woensdag 19.30 uur in het Zuiderbaken. Volle Evangelie Gemeente te Vlissingen elke zondag 9.45 uur in de Filadelfiakapel, Vrouwestraat 5. Anglican Church, Service every Sunday morning, prayer 10.30 a.m., evening prayer 7.30 p.m. in the Mission to Seamen Chapel Scheldepoort Vlissingen-Oost. Reader A. Driver. Vlissingen. zaterdag 31 maart van 0.0024.00 dokter Cramer, Singel 210, tel. 3619; zondag 1 april van 0.00—24.00 dokter v. d. Griek, Badhuisstraat 30, tel. 2950. Apotheek. Van vrijdag 30 maart n.m. 18.00 tot en met vrijdag 6 april v.m. 8.30 Apotheek C. P. Lastdrager, C. v. Perestraat 1, O.- Souburg, tel. 011831593. Tandarts, zaterdag 31 maart van 910 en zondag 1 april van 11 12 A. de Koning, Kanaalstraat 91, O.-Souburg, tel. 01183—1347. Verloskundige. Voor 31 maart en 1 april, mej. v. Ginkel, Pres. Rooseveltlaan 232, tel. 2775. Huisartsen Souburg, Arnemuiden en Nieuwland. Voor 31 maart en 1 april dokter v. Bockel, Kanaalstraat 89, 0.-Souburg, tel. 01183—1500. Dierenarts. Voor 31 maart en 1 april R. M. Barkema, tel. 01180 3118. Consult alleen na telefonische afspraak. Groene Kruis Vlissingen. geen opgave. Oranje-Groene en Wit-Gele Kruis Vlissingen. Voor 31 maart en 1 april Zr. Geldof, Groen van Prinstererlaan 116, tel. 3120. Groene, Orai\je-Groene en Wit- Gele Kruis te Souburg en Ritthem. Voor 31 maart en 1 april W. Minet-Hubers, Zuiderzeestraat 8, tel. 01183—1843 Doktersdienst Middelburg. Zaterdag 31 maart van 0.00 24.00 dokter de la Hayze, Seisdam 22, tel. 4305; zondag 1 april van 0.0024.00 dokter Schram, Oosterscheldestraat 2, tel. 4664. Middelburg Z. Alleen patiënten van dokter Jansen en dokter Jansen-Schrama zie inder Souburg, Arnemuiden en Nieuwland. Apotheek: Vrijdag 30 maart n.m. 18.00 tot en met vrijdag 6 april v.m. 8.30 Apotheek W. K. Hummelen, Markt 69. Gratis rechtshulp elke donderdag van 19.0021.00 uur, Kromme Weele 18, telefonisch bereikbaar gedurende openingstijd onder (01180) 8001. i r*\ Wellicht bent u deze week de gelukkige, loop dan even binnen aan ons kantoor. Spui straat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries. Walstraat Vi pond biefstuk, Vishandel F. de Muijnck jr, Oude Markt 11, een kilo ge bakken vis uit de zaterdagre clame. Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 80, een luxe fla con badschuim. Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vlees waren. 't Gouddoppertje, Wal straat, waardebon van f 5,-. Brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermometer. Bloemsierkunst Dekker, Ka naalstraat 80, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze van f 5,-. Eethuis De Snuiver, Walstraat 20, Vlissingen 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nilfisk, behalve de ronde bar is er nog een echt brandend open haardvuur. Boven de bar be vindt zich nog een zaal, die men kan huren voor recepties, vergaderingen enz. Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. Drankenimport Jan Dui- mel, Hermesweg 23 Vlissin gen, fles sherry t.w.v. 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolf- plein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. Van de Vij ver, radio en t.v. Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, 1 pak stof- zuigerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk, 1 maal gra tis batterijen voor transistorra- dio. Midget-golfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemen- huis Mies, Scheldestraat 42, Vlissingen 1 bos bloemen t.w.v. 5,- Moeke's lunch room, Nieuwendijk 51 Vlis singen bon voor 2 pannekoe ken plus koffie voor twee per sonen. Chemische Wasserij Po pulair, Groene Woud 55, Vlis singen, gratis reinigen van een japon. De Notenkraam vrijdag markt 1 pond pinda's. De dropspecialist )vrijdagmarkt( Vi p. drop naar keuze. Beens kaas )vrijdagmarkt( 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle. ..ENC0BUS-SNACK V00RUW„G0UDENFRIETJES"

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 9