GROOT WALCHEREN Op 19 en 20 april: Kontant Geld Nodig Het Zeeuwse Wijnhuis open Vishandel „Het Wapen van Souburg" Handweverij in de Spanjaardstraat 7 7» „de Vijzel" /.iMMnvsi» klaubanl de zuidwester combinatie TAPIJTREINIGING Wasserij Edelweis B.V. Vrijheid RESTO - VROUWENPOLDER huis aan huis-blad 11e jaargang no. 19 bureau: boekhandel hildernisse-lange noordstraat 2- telefoon 2356 uitgave: b.v. rotadruk - postbus 36 - axel woensdag 21 maart 1973 SNEL GELD NODIG? De Pree DE SCHELDEBODE zie vervolg pagina 5 Aanbiedingen Paul Krugerstraat 310, Vlissingen, Tel. 2589 en 6283 Vööt Wftlcll Alles draait om het kind in Schouwburg en de Beuk Bedr. 24m. 36m. Op 48m. 8.000-227m. 1000 51 10.000-283m. 2000 103 12.000-339m.. 3000 148 102 15.000-424m. 4000 192 136 Ook tussenl. 5000 240 171 bedr. tot 6000. 288 204 f 25.000 ook op 60m. Voor een lening naar Financ.kant. W. DE GRAAF M'burg Sportlaan 6. tel. Ot 180-8035 (2 lijnen) Binnen ü4 uur geregeld. Geen borg ot inform.werkgever. Nog diverse belasting- gidsen leverbaar Ü3 RUITER •WUR KPUOtRSTRAAT Tf IjnjVUKWOEH TAXI IN SOUBURG Oranjeplein 18 Tel. 01183-1248 Assurantiekantoor A.J. PROVOOST Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening, Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. MIDDELBURG Op 19 en 20 april moet Middelburg in het teken van het kind staan. Dat wil de werkgroep Mani festatie Kind", die al maanden bezig is met de voorbereidin-gen yoor een grootse manifes tatie op die dagen in de Mid delburgse schouwburg en het jongerencentrum De Beuk. De bedoeling plooiingskansen en alle ont- mogelijk- heden van het kind op school, in zijn leefmilieu en zijn re creatie onder de loep te ne men. Alle kinderen zijn wel kom en zullen zo veel mogen en kunnen spelen als ze wil len. Maar het gebeuren is niet alleen voor de kinderen. Het moet zeker zo belangrijk zijn voor hun ouders vindt de werkgroep. Voor hen zijn al lerlei lezingen en films in het programma opgenomen, die al lemaal direct of zijdelings over kinderen gaan. Volgens de werkgroep krij gen kinderen veel te weinig kansen om zich zelfstandig te ontwikkelen. Ze zijn te veel gebonden aan allerlei regels die volwassenen voor hen heb ben opgesteld. Kinderen wil len zich uitleven, maar daar is nauwelijks ruimte voor. Niet alleen door allerlei ordemaat regelen „pas op dat niet te veel lawaai maakt, pis op dat je niet te veel romnie 'maakt", maar ook praktisch zijn er geen mogelijkheden om kinde ren hun gang te ^aten gaan. In de steden is er geert ruimte; de straat is van de auto. De werkgroep vindt dat kin deren zich in alfe vrijheid moeten kunnen ontplooien, zelf moeten ontdekken wat ze wel en niet fijn vinden om te doen. Binnen het clubhuis 't Trefpunt was een aanloop voor deze manier van werken met kinderen gemaakt. De kinderen die daar elke middag kwamen mochten doen wat ze zelf wilden. In het begin ging het er allemaal wat baldadig MIDDELBURG - Het eer ste leven in het nieuwe win kelcentrum „Dauwendaele" in Middelburg-Zuid begint te ko men. Afgelopen woensdag be ten de heer W.H. Kruyt met zijn wijn- en delicatessenzaak en een bloemenboetiek de spits af. Tot 18 april, de dag van de officiële opening, zul len er nog twee supermarkten, een drogist, een stomer^, eni ge bankfilialen en de apotheek L. van de Boogert, die ver huist van het Damplein, open gaan. In het totaal is er plaats voor 26 gewone winkels, twee supermarkten en twee kios ken. De heer Kruijt van het „Zeeuwse Wijnhuis" hoopt dat vooral de supermarkt en snel zullen komen. „Mijn zaak moet het hebben van de grote loop naar die bedrijven. Wat ze daar niet kunnen krijgen, is dan bij mij te vinden". En dat laatste is niet te veel gezegd, want zijn nieuwe winkel staat volgetast met de meest smakelijke uitziende blikjes en potjes. De fijnproever zal hier zeker zijn of haar hart kunnen opha len. Er is volop keuze in alles wat maar bij een kaas of vleesfondue hoortpotten met sausjes, borden en vorken voor vleesfondue, pepermolens enz. Wie daarbij nog een alco holisch drankje wil kopen, staat met een paar passen in de andere afdeling van de zaak. Ook in de slijterij is de keuze zeer groot, want behal ve wijnen verkoopt de heer Kruijt ook sterkere dranken. OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 34.000 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk St. Kruisiaan 8 Vlissingen Telefoon 01184 - 6869 b g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 toe omdat de bezoekertjes niet wisten wat ze met zoveel vrij heid aan moesten. Maar lang zamerhand werden er groepjes gevormd, die tot allerlei plan nen kwamen. Er werd een ei- Vlissingsestraat 94 - tel. 01183 - 2516 Vrijdag verse vis op uw dis 1 pond verse kabeljouw filet voor2,75 1 pond verse kabeljouw moten voor-.2, Als zaterdag reclame 1 pond gebakken lekkerbekjes voor2,75 Verder de gehele week 3 Hollandsche Nieuwe voor2,50 's Maandags gesloten en *s zaterdags geopend tot 18.00 uur. Berendien van den Bosch houdt oud ambacht in ere MIDDELBURG Een niet door voorbijschietende auto's of bromfietsen gehinderde wandeling in de Middelburgse Spanjaardstraat geeft een goe de indruk van hoe het hier vroeger geweest moet zijn. Veel huizen zijn bovendien na grondige restauratie alweer bewoond, zodat menselijke ge luiden het nog echter maken. Dat er op nummer 44 een handweverij gevestigd is, lijkt zo op het oog dan ook een heel gewone zaak. Het ver sterkt het idee van terug van even weggeweest". Maar al pratend met eigena resse Berendien van den Bosch blijkt het allemaal niet zo gewoon te zijn. Echte hand weverijen zijn nog maar dun gezaaid en de meeste moeten er ook andere artikelen bij verkopen om de zaak draaien de te houden. ,,Maar voor mij is het een pure hobby, ik ben bezeten van dat weven en dit bedrijfje is altijd mijn wens geweest". Waar andere men sen in de straat hun keuken hebben, heej't zij hier aan de voorkant haar atelier met en kele weefgetouwen ingericht. Een muur is helemaal bedekt met veelkleurige stapels knot ten wol. Hier en daar ver spreid liggen de resultaten van haar arbeid uitgestald: kussens, tafelkleden, sjaals, baretten en jasjes. Op een groot weefgetouw nadert een schapenwollen vloerkleed zijn voltooing. Zij vertelt dat zij vroeger altijd onderwijzeres had wil kom kijken en vragen bij foto harry verschuren oosterhout middelburg van de week 500 gram Engelse drop van nu ƒ1,79 Kemt haarlak van fJ/ffé nu 5,95 2 tuben Prodent van f&& NU 9 1,98 DROGISTERIJ Badhuisstraat 1 VLISSINGEN BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING J. M. GROEN S. M. OVERTOOM VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 len worden, maar uiteindelijk het diploma van apothekers assistente behaalde. „Mijn moeder zei je kunt niet zin gen, dus je wordt toch geen goede onderwijzeres. Het was trouwens net in de crisistijd, zodat je haast geen baan kon krijgen. Ik heb maar een jaar in een apotheek gewerkt en na mijn trouwen ben ik er snel mee gestopt". Toen zij in Tilburg ging wonen, kreeg zij eindelijk de kans om te doen, wat zij altijd al gewild had. In het Textielmuseum volgde ze ^le lessen in weven en ging na enige tijd daar ook demonstra ties geven aan bezoekers. „Er kwamen daar groepen mensen binnen met zo'n gezicht van bah, een textielmuseum, daar kun je zeker allemaal van die lapjes gaan bekijken, maar na een tijdje gingen zij dan en thousiast naar buiten. Het is ook een ontzettend leuk mu- f seum, er valt erg veel te zien". Na de kneepjes van het vak in een gewone handweve rij geleerd te hebben, besloot zij ruim een jaar geleden haar geluk in Middelburg te be proeven. Het restauratiepandje in de Spanjaardstraat leek haar heerlijk om te wonen en bood genoeg ruimte om nu eindelijk een eigen bedrijfje te begin nen. „Ik mag niet klagen over de inkomsten in het afgelopen jaar, ik heb er niet op toe hoeven leggen. Maar het is fijn een grote opdracht, bijv. voor zo'n vloerkleed te krij gen. De klanten hebben veel inspraak bij mij en kunnen orecies zeggen wat ze willen hebben. De ruwe schapewol koop ik in bij de Wolfederatie in Alkmaar, daar brengen de schapeboeren al hun wol. Het Noord hollandse schaap heeft de mooiste wol, want het ene schaap is nog niet het andere. Er zitten erg veel nuances in de kleuren van de wol, het gaat van wit via grijs naar diep donkerbruin." Als zij de ruwe wol in huis krijgt, wordt deze eerst een paar maal in zout water ge weekt en dan gewassen in een sopje. Na het drogen en uit plukken van takjes en neten is het gebruiksklaar voor b.v. een vloerkleed. Voor een jasje of tafelkleed moet ze echter eerst achter haar spinnewiel gaan zitten om er draden van te spinnen. „Gelukkig kan ik spinnen en televisiekijken te gelijkertijd, zodat ik mijn avonden ook nuttig maak. Want de wol voor een jasje kost me wel vijf avonden ste vig doorspinnen. Het naaiwerk doe ik niet zelf, een heel goe- Enige jaren geleden werd door de provinciale overheid het organiseren van puzzel- ritten, u weet wel trouwe lezer het met de auto oplos sen van kruiswoordraadsels, wat aan banden gelegd. Mijns- inziens terecht, want er zit ten wat spulteraars onder al deze deelnemers. En als deze mensen dan onder het rijden ook nog gaan puzzelen, wordt het helemaal homme les. Toch bereikten de orga nisatoren van al die evenemen ten in ons landje in 't verle den steeds goede resultaten en vormden de strengere voorschriften nogal eens moeilijke hindernissen. Be paald raar stond ik verleden week dan ook te kijken naar een controle post van de jaarlijks terugkerende B.M.W.-rit, die nota bene ge moedelijk was geinstalleerd langs een van de drukte Be- velandse provinciale wegen. Bovendien midden in een bocht zodat automobilisten, die niet aan het spel meede den in vele gevallen boven op hun rem moesten staan, omdat het gesputter een stempeltje op één of ander controle kaartje wildeheb ben. Gewoonweg levensge vaarlijk, en zeer zeker on verantwoordelijk. Ik snap dan ook niet, dat de overheid hier goedkeuring aan heeft verleend en nog minder hoe de ritten-uitzetter juist daar een controle post kon plan nen. Maar ja", evenals enige maanden geleden een op roem belust puzzelend echt paar door de drukke puzzel praktijken hun zoontje ver gat" mee te nemen, kwam ook deze rit weer zonder kleerscheuren aan zijn eind. Ook oesters spelen in hun jonge jaren wel eens indi aantje. Uiteraard heel anders dan dat mensenkinderen dit doen. maar ze spelen het wel. Een voordeel van de waterkinderen bovendien is, dat er bij hun spel nooit vuur aan te pas komt. Dat doet het bij hun land- genot en" wel en zo kon het verleden week in Veere ge beuren, dat zelfs de zoon van de plaatselijke brandweer commandant, wellicht ge kleed als opperhoofd der Si oux of der Apachen (Winne- lou kan hierbij als treffend voorbeeld genoemd worden bij een heus kampvuur be trokken was. Een echte ken ner zal het beamen beste luitjes, iemand die eenmaal de reuk van een echt hout vuurtje heeft geroken, komt lot grote daden. De Veerse indianen raakten dan ook een gegeven ogenblik naar alle waarschijnlijkheid zo in de ban van hel vuur, dat ze niet direct zagen hoe de vlammen snel om zich heen grepen. Toen de „vuur-ban" plotseling werd verbroken, begrepen ze de ernst van de situatie en riepen ze de hulp van hun brandblus-broeders in. Dal ging vlot en gemak kelijk want de pseudo Win- netou wist als goede zoon van een brandweeropper hoofd. hoe te handelen. Dankzij de koelbloedigheid, kon erger worden voorkomen eii bluste Veeres brandweer het vuur binnen de tien mi nuten. Naast een goede oefe ning voor de blussers bete kende het gebeurde voor de knapen in het ven'olg voor zichtiger met vuur te zijn. Howgh. d 'Oester WEEKEND-MENU Tel. 01189 - 1900 - 1965 HUZARENSCHELPJE COTELETTE ITALIENNE Geb. cotelette met peper, paprika en tomatensaus of VISFILETS ORLY Gefr. Visfilets met tomatensaus IJS KOFFIE 12 50 Tevens voor al uw partijen, recepties en diners Ons restaurant is het gehele jaar geopend. de naaister zet de jasjes in elkaar. Zij heeft bovendien een dochter die veel gevoel voor mode heeft en originele ideeën erin aanbrengt". Behal ve de ruwe zelfgesponnen schapewol gebruikt Berendien van den Bosch ook kant en klare gekleurde wol, vooral mohair, voor het maken van sjaals. Voor de stevigheid ver werkt zij hierin nog een dun ne katoenen draad. Natuurlijk hebben niet al leen de produkten, maar ook het weven en spinnen zelf de belangstelling van bezoekers. Mel engelengeduld weet zij dan iedere keer opnieuw uit- leg te geven en te demonstre ren. Vooral voor scholen is het erg interessant om zo'n oud ambacht in bedrijf te zien. In het Textielmuseum kwamen veel klassen, waar zij demon straties voor gaf en hier in Middelburg begint dat ook al wat. Haar eerste school was de Vlissingse School Vereni ging. waar zij kortgeleden met weefgetouw en al naartoe ver voerd werd. Ook de vormings klas van de Goese Huishoud school is al een kijkje komen nemen .,Ik vind het helemaal niet erg om het zes keer op nieuw allemaal te vertellen. Zo'n eerste klas is een beetje moeilijk, omdat ze het nog niet zoveel zegt. En dan zijn er overal altijd mannen en jongetjes bij die zeggen: „Kan het nou niet wat vlugger dat weven" Ik denk, dat zulke mannen ook de textielindus- irie hebben uitgevonden". Mevrouw is u al bekend met onze unieke Vraagt nadere inlichtingen en prijs bij

Groot Walcheren | 1973 | | pagina 1