SCHIETSPORT NIET MILITARISTISCH GROOT WALCHEREN Weer tentoonstelling volièrevogels Souburg mossel «versteege 7.(»cuiwse klapbanl Kontant Geld Nodig Bazar in doopsgezinde kerk te Vlissingen Foto Kringetje Groot Walcheren de zuidwester combinatie GROOT WALCHEREN SCHELDEBODE doelen zuiver sport DE SCHELDEB0DE RESTO - VROUWENPOLDER Een echte grote hu is-aan-huis krant Scheldebode - Gr.W alcheren bereikt 32.000 gezinnen. Meer dan 100.000 lezers. Verkoop adressen Unicef kaarten Vlissingen SNEL GELD NODIG? T entoonstelling Ter Reede het adverteren zeker waard huis aan huis-blad woensdag 8 november 1972 J. M. GROEN S. M. OVERTOOM WEEKEND-MENU in het nieuw geopende A.J. PROVOOST zoekt U een voortreffelijk muziekinstrument roöt WaIcII 10^a^FJ^^i|i|iiBB||BB|^^Mbureau^oekhandeljiHde^^ Schuttersvereniging De Kloveniers in Middelburg bestaat 60 jaar MIDDELBURG - Op maandagavond 25 november 1912 zijn ze by elkaar gekomen, die Middelburgse schutters, om een vereniging te stichting en ook nu zestig jaar later wordt er nog steeds geoefend op maandagavond. En zo kunnen „De Kloveniers" te Middelburg, 18 tot en met 25 november 60-jarig jubileum gaan vieren. De .ereniging heette ten tij de van haar oprichting „Tot Oefening en Ontspanning" en was eigeniyk geen Middel burgse vereniging, want het was op 't Zand te Koudekerkc dat een en ander zijn oor sprong vond. De heren J. en A. Groenenberg, Dorleyn, Bor stelaar, Bosch, Dekker en Va der vormden het eerste be stuur. Geoefend werd in een café)de huidige leden kunnen zich de naam niet meer herin- neren( achter een kegelbaan op 't Zand. Later kreeg men het verenigingslokaal van de NH-kerk in de Kerksteeg tot zijn beschikking. Deze ruimte was slecht on derhouden. en aangezien het gebouwtje deel uit maakte van een saneringsplan en opknap pen derhalve weinig zin had. verhuisde men na enige tijd weer. en wel naar een buurt huis in de Nassaulaan, waarin men in 1966 ging oefenen. In 1970 kregen de schutters toestemming om in de Klove niersdoelen te gaan schieten, een zeer geeigende plaats. De Kloveniersdoelen waren eer tijds oefenterrein geweest van de Haaksbusschutters. een vereniging die ongeveer gelijk met het uitsterven van de ou de haaksbussen. verdween. Daarna werden de Kloveniers doelen lange tijd gebruikt als militair hospitaal, tot ca. 1955. De zolder vdie de vereniging die zich toen met ingang van 17 juli 1971 ook maar De Klo veniers ging noemen nu gebruikt, meet 35 bij 10 meter en is alleen te bereiken via een smalle torentrap. Dat was wel lastig voor de schutters, want zij moesten over deze trap zo'n twee en een halve ton staalplaat naar boven sjou wen Ivoor beveiliging van de banen( en een heleboel hout. Alle materiaal samen ter waarde van ca. 3500 gulden werd door de leden zelf be taald en de acht banen en de kantine werden door de leden zelf ook aangelegd en ge bouwd. Secretaris Wigard: „In de hinderwetvergunning staat dat we mogen schieten met een kaliber tot 22 inch maar dat moet een vergissing zijn, want wij schieten daar met een kaliber van 122 inch, dus honderd maal zo klein. 22 inch is groter dan het grootste scheepsgeschut daar zouden we wel mee door het stalen wandje gaan dat we ook vol gens de vergunning aan moes ten brengen". ..Schietverenigingen worden vaak in een adem genoemd met weerbaarheid", merkt de heer Wigard enigszins teleur gesteld op. ..Dan kom je gelijk onder 't militaire.hé en dat is helemaal ten onrechte. Ik weet wel. de oude schutters hadden nog in hun statuten de clausu le dat zij er waren ter verho ging van 's lands weerbaar heid. maar bij het koninklijk besluit van 1938 is dat ge schrapt. Het werd toen verbo den om op enigerlei manier de weerbaarheid of de politie in haar taak te steunen. Nee, je moet schieten zuiver als een sport zien. En het is precies hetzelfde als handboog of kruisboogschieten, speerwer pen, kogelstoten ook dat zijn eens allemaal gevechts technieken geweest.Maar daar denkt toch nu ook nie mand meer aan Het zijn nu zuiver sporten. Deze sport vereist zelfbeheersing. goede lichamelijke zelfbeheersing en een goede conditie. Als je bij voorbeeld een zware maaltijd achter de rug hebt. dan is je stofwisseling verhoogd en je pols is sneller. Zelfs dat heeft invloed op het schieten. Zo precies zijn onze wapens. Ze zijn ook daarom niet te verge lijken met militaire wapens, die veel giover zijn. Wij schieten op een roos- )schijf( van 2,5cm op 100 me ter, dat is op 10 meter dan bijvoorbeeld 2,5mm. Zo nauw luistert het. Verantwoordelijkheidsge voel krijg je mijns insziens ook bij deze sport. Iedere keer als er een nieuw lid bijkomt dan hameren we het er bij hem in, zo van: joh, het kan gevaarlijk zijn, weet wat je doet, zorg dat de andere schutters je altijd kunnen ver trouwen. Schieten is ook niet populair denk ik omdat er niks aan te zien is. Bewe- gingssporten zijn veel interes santer. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg. Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 34.000 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk St. Kruislaan 8 Vlissingen Telefoon 01184 - 6869 b.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 FOTO BACK De vereniging telt 83 leden. Men schiet maar dan niet waarvan 3 dames. Landelijk is in de Kloveniersdoelen ook het gemiddelde aantal gro- met gr°ot kaliber. Tot 1 janu- ter ari kunnen de kloveniers daarvoor terecht bij de marine in Vlissingen. maar door dienstwisselingen is dit na die datum waarschijnlijk niet meer mogelijk. De kelder op het politiebureau, waar de po litie zelf oefent, mag men ge- buiken. maar die is eigenlijk te klein voor een hele vereni ging. Er kunnen maar twee man tegelijk in de kelder en voor wedstrijdschieten is hij te kort. Ook schiet men zwaar kaliber pistool op de 25 meter en met zwaar kaliber geweer op de 100 meter, eens per twee weken in Bergen op Zoom. op een militaire baan. maar dit kan alleen in de Daarom zou de heer Wigard graag zien dat er een schiet baan in Zeeland kwam. die zowel door verenigingen, als door de politie en door militai ren gebruikt kan worden. De veiligheidseisen zijn hetzelfde. In Zeeland zijn ongeveer 500 sportschutters en hun aantal groeit nog steeds. Ik hoop echt dat er een keer een behoorlij ke accomodatie komt." Op 25 november wordt het jubileum van de Kloveniers gevierd en burgemeester P. A. Wolters reikt dan de prijzen uit die gedurende de jubileum wedstrijden, vanaf 18 novem ber zijn gewonnen. Tel. 01189 - 1900 - 1965 Grape-Fruitcoctail Heldere Tomatensoep Cötelet la Normande of Visfilets k la Marinière pudding Koffie 12.50 Tevens voor al uw partijen, recepties en diners. Ons restaurant is het gehele jaar geopend. SOUBURG -De streek Walcheren van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers houdt op 9, 10 en 11 november haar jaar lijkse tentoonstelling in ge bouw „de Zwaan" te Souburg. De organisatie, die beurtelings verzorgd wordt door de vere nigingen in Arnemuiden, Domburg, Vlissingen en Sou burg is ditmaal in handen van laatstgenoemde. Donderdag 9 november om half acht 's avonds zal loco burgemeester Gillissen-Ver- schage de openingsplechtig heid verrichten en daarna kunnen de bezoekers ruim vierhonderd voliérevogels in allerlei kleuren gaan bezichti gen. Het zal niet alleen een show van de beste voliérevo gels worden, maar er is ook een wedstrijd aan de tentoon stelling verbonden,waarbij vooral op de kleuren van de vogels zal worden gelet. Vijf keurmeesters zullen zich de dag voor de opening over de kleurkanaries. tropische vo gels. bastaarden en parkieten buigen om over elke vogel een keurbrief uit te schrijven. De kleurkanaries vormen in een wijdvertakte groep van muta ties de helft van het totaal aantal inschrijvingen. Daarnaast nog vele tropische vogels. zebravinken. graspar kieten. te veel soorten om hier op te sommen. Het tuincen trum Wagenaar te Meliskerke heeft voor een natuurlijk dé cor van bloemen en planten gezorgd. Tevens hebben zij in één van de hoeken van de tentoonstellingsruimte een stand ingericht met verschil lende tuinartikelen. Ook de dierenspeciaalzaak Leynsdijk te Souburg heeft een stand met een selectie van vogelbe- nodigd heden. Een aantal van de tentoon gestelde vogels zal ter verkoop worden aangeboden en de prijs staat dan op de kooi aangegeven. Een gekochte vo gel kan pas na het sluiten van de expositie worden afge haald. De tentoonstelling is geo pend op donderdag 9 van 20- 22 uur,vrijdag 10 van 10-22 uur en zaterdag 11 november van 10-20 uur, waarna de slui ting en prijsuitreiking volgt door de heer F. A. J. Minne- boo, voorzitter van de Sou- burgse vereniging. Met het oog op de aankoop van aardige cadeautjes voor de komende feestdagen volgen hieronder de adressen in Vlis singen, waar men de UNICEF wenskaarten en agenda's kan kopen. Mevrouw J. M. Klooster- man-Dumans. Badhuisstraat 48, tel. 24^2. Mevrouw F. Smit - van der Wees. Boulevard Bankert 18. tel. 3888. Me vrouw J. J. Joustra - Salo mons. Pres. Rooseveltlaan 14. tel 3866. Mevrouw A. K. de Priester - Gubbels, Troelstra- weg 387, tel 4434. Mejuffrouw A. van Nieuwenhuijze. Stad huis Kamer 103. Mevrouw W. de Weerd - van der Est. Julia- nalaan 3. tel. 2711. Modehuis ..Bobbe". Oprit 149, tel. 2260. voor leica en leicaf lex kom kijken en vragen bij foto harry verschuren bv oosterhout-middelburg LAHOf DELFT 4T Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, -woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening, Hypotheken. Bemiddeling bij aan- en ver koop van onroerend goed. VLISSINGEN:Donderdag 16 november van 19.00-22.00 uur zal de Doopsgezinde Zus- terkring een bazar organiseren in de Doopsgezinde Kerk aan de Vrijdomweg te Vlissingen. Alle belangstellenden zijn welkom! Bedr. 24m. 36m. Op 48m. 8.000-227m. 1000 51 10.000-283m. 2000 103 12.000-339m 3000 148 102 15.000-424m. 4000 192 136 Ook tussenl. 5000 240 171 bedr tot 6000 288 204 f 25.000 ook op 60m Voor een lening naar Financ.kant. W. DE GRAAF M'burg Sport la an 6. tel. 01180 -/449. Binnen 24 uur geregeld. Geen borg of inform.werkgever Dinsdag 14 november zal van 14.00—16.30 uur een tentoonstel ling en verkoopmiddag worden ge houden van handwerken en handenarbeid gemaakt door be jaarden uit ..Ter Reede". De ten toonstelling wordt gehouden in de bovenhal van het bejaardentehuis. ffV Stap dan eens binnen bij Mossel Versteege... het gerenommeerde adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van de unieke voordelen van onze muziekscholen. r> Vestigingen te Delft. Lange Delft 03-105 Qen Haag, Leidschendam Middelburg, tel.01180-7684 Groningen en Heerlen. Ook in Zeeland herdachten we de eenendertigste oktober het feit.beste mensen.dat Luther op dezelfde dag in 9 jaar 1517 maar liefst vijfenne gentig stellingen aan de deur van de slotkerk te Württemburg sloeg en daarmee een splitsing in de kerk teweeg bracht, die naar later zou blijken grote gevolgen zou hebben. Hen'or- mingsdug wordt deze ..stel ling-spijkering" genoemd, al hoewel het zeer de vraag is of de vredelievende Duitse mon nik zijn spijkering doorgezet had als hij alles van te voren had k mien overzien. Hoeveel leed hebben de verschillende scheuringen en afscheidingen na die lijd tenslotte niet te weeg gebracht, en zelfs van daag de dag merken we ook in Zeeland nog steeds dat de ene groep gelovigen de andere groep niet kan luchten of zien, terwijl de derde groep de vierde zorgvuldig in de gaten houdt, om samen uiteindelijk vol afgunst te zien hoe groot vijf en zes weer geestelijke toenadering zoeken. Op die manier maar dan in 'l klein, joeg men de kogel door 't gemeentehuis in Arne muiden.ter gelegenheid van Hen'ormingsdag. In deze plaats wilde één der raadsleden niets anders dan hervormen alhoewel met min der vreedzame bedoelingen dan de Duitse monnik zo'n vierhonderd en vijfenvijftig jaar geleden. Dat er in vier en een halve eeuw veel kan ge beuren. beste mensen, om schreef ik reeds. Maar dat er in slechts één week tijds zo veel trammelant in zoJt kleine gemeenschap kan plaatsvin - den. konden wij zeebewoners nooit vermoeden. Het lijkt no ta bene het Zeeuwse Peyton Place wel. alhoewel ik orimid- delijk moet vaststellen dat in Arnemuiden minder hoofdrol- spelers ten tonele verschijnen dan het geval is in de Ameri kaanse intrige stad. Wel dacht ik zo langzamerhand te kun nen stellen, dat men beter tien vogels in de lucht kan zien. dan één in de hand. Een andere hen'ormer deed verleden week ook onze pro vincie aan.Ik bedoel dr. Anne Vondeling die in onze provin cie van start ging met zijn voet- en fietstocht langs de Nederlandse kust. Ondanks het J'eit dat wij zeebewoners geen stemrecht hebben hve worden doorgaans geen acht tien ja ari en dus ook volko men los zijn van elke politie ke kleur, heb ik toch respect voor het sportieve optreden van deze rooie rakker.Doe het hem maar eens na! 's Morgens lopen, 's middags fietsen en dan 's avonds in de regel nog discussieren of een vergadering bijwonen, 't Is makVoor 't zelfde geld had hij een veel eenvoudiger pro gramma kunnen kiezen. Hij had bijvoorbeeld ook elke morgen heel demonstratief naar de Kamer kunnen wiege len... dQttter. Winnares van 't Kringetje was vorige week mevrouw Suurmand uit Souburg, Ka naalstraat 74, die met haar man was gaan winkelen. Wie zich deze heer op de foto her kent en het kringetje om zijn hoofd heeft, wordt verwacht op ons redactiekantoor. Spui straat 74 in Vlissingen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28. de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46, Vi pond biefstuk, stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieler. Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim. Smith Kaas. marktkraam een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 100. 300 gram vleeswaren. 't Goudoppertje, Walstraat. waardebon van f 5.- Brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81. kamerthermometer. Bloctnsierkunst Dekker, Ka naalstraat .-O, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze van f cv Eethuis De Snuljver, Walstraat 20. Vlissingen. 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nilflsk, Coosje Buskenstraat. spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. Dranken-import Jan Dul- mel, Hermesweg 23, Vlissin gen. fles sherry t.w.v. f 3.95. Annikes Cafétaria.Betje Wolf- plein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen. gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. van de Vij ver, radio en t.v.. Kanaalstraat 12, Oost-Souburg. 1 pak stof- zuigerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk, 1 maal gra tis batterijen voor transistorra dio. Midgetgolfbaan Delta, Burg.van Woelderenlaan, Vlis singen. gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemenhuis Mies, Scheldestraat 42. Vlis singen. i bos bloemen t.w.v. f cv Moeke's Lunchroom, Nieu- wendijk 51. Vlissingen. bon voor 2 pannekoeken plus kof fie voor twee personen. Bouti que De Spinne, Aagje Deken straat 7. Vlissingen. waarde bon van f 10,-. Chemische Wasserij Populair. Groene- woud .>5. Vlissingen, gratis reinigen van een japon.

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1