Vrijwilliger zou zeer welkom zijn In koffiebar St. John is permanent een expositie Kontant Geld Nodig boeken vrijwilliger de 4 Heems kinderen Bazar in Middelburg Verkoop dag „Zuiderwijk" Middelburg GROOT WALCHEREN Foto Kringetje Groot Walcheren de zuidwester combinatie SNEL GELD NODIG? RESTO - VROUWENPOLDER de scheldebode huis aan huis-blad 10e jaargang no. 49 ^ureau^oekhandeniildernissejang^noordstra^ woensdag 18 oktober 1972 A.J. PROVOOST WEEKEND-MENU in het nieuw geopende 12.50 J. M. GROEN S. M. OVERTOOM Oud-wethouder J. Hoek gaat archief nu inventariseren Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening. Bemiddeling bij aan- en verkoop van onroerend goed. MIDDELBURG In 1966 het jaar van zijn pensionering, begon de heer J.S. Hoek, tot dan wethouder van Middel burg met het aanleggen van een archief voor het groot ste gedeelte een beeldarchief van de stad Middelburg. Zoals bekend is het archief van de gemeente Middelburg in de oorlog verwoest, en het werk van de heer Hoek is om die reden dan ook tameltyk uniek. De heer Hoek begon de kantoren van andere gemeen telijke diensten te onderzoe ken, en vond daar veel mate riaal wat wel de oorlog door staan had. Verder verzamelde de heer Hoek ansichtkaarten van de stad en heeft ook daarvan In middels een indrukwekkende collectie netjes uitgeselecteerd op onderwerp. Alle luchtfoto's die de KLM in de periode van 1921- tot 1963 van Middelburg gemaakt heeft, berusten ook in het archief. Ook het stede lijk museum voor oudheden kon materiaal leveren tot we deropbouw van het Middel burgse archief. Wanneer er iemand gestor ven is van wie vermoed kan worden dat hij oude geschrif ten of prenten van Middelburg in zijn bezit had, gaat dè heer Hoek kijken of er in de nala tenschap iets is dat een waar devolle aanvulling voor het ar chief zou zijn. En vaak bleek dat niet zonder succes. Zo konden telgen van een Mid delburgse drukkersfamilie hem helpen aan zeer oude boeken, en de nazaat van een Middelburgse edelman zond een handgeschreven en zeer lijvige copie van een gemeen, telijk wetboek. Het origineel was uiteraard ook in vlammen opgegaan; Giften van dergelij ke aard zijn nog altijd wel kom. Een richtlijn voor het opnieuw aanleggen van het ar chief, vormt de catalogus van het vorig gemeentearchief, die bewaard werd in het stedelijk museum. Foto's en ansichtkaarten zijn, op onderwerp, bijeenge bracht. in grote boeken. Zo zijn er alle straten van Mid delburg tot 1940, er is een aparte verzameling „oorlogs verwoestingen", er zijn foto's van de inundatie van Wal cheren, de klederdrachten van Walcheren, het koninklijk be zoek aan Middelburg, de kapi- tulatie en de bevrijding, de noodwinkels, de wederopbouw van de stad, het stadhuis, en de meubelen en de tapijten van het stadhuis. Alles wat nu nog wordt afgebroken, wordt gefotografeerd en verdwijnt mettertijd in het archief van de heer Hoek. Er liggen oude wetboeken van de provincie, er liggen vlugschriften over de oorlog en er zijn 400 zwart wit dia's van de oorlogsver woestingen op Walcheren en van het eiland voor de oor log. Het wordt nu tijd om al het materiaal eens te inventarise ren, vindt de heer Hoek. „Zelf weet ik natuurlijk wel alles te vinden, maar het moet ook voor anderen toegankelijk worden. Je moet zoiets na tuurlijk verwachten tot er een voldoende hoeveelheid materi aal is, maar dat tijdstip is langzamerhand nu wel aange broken. Eigenlijk hoop ik dat er een vrijwilliger gevonden kan worden, iemand die erg geinteresseerd is in het onder werp, en die me kan helpen. Wanneer alles geïnventari seerd is, hoopt de heer Hoek zo zachtjes aan op te houden met het archiefwerk. Momen teel is hij trouwens ook met iets anders bezig: hij schrijft de historie van het Middel burgse monument: De Vier y FOTO BACK Heemskinderen, een huis dat dateert uit de 16e eeuw. Af en toe komt er weieens een klas schoolkinderen voor een les aanschouwelijke geschiedenis. De heer Hoek ontvangt ze dan in de trouwzaal omdat de ar chief ruimte zelf te klein is. Al draagt hij het beheer van het archief misschien straks aan een ander over, de heer Hoek zal zich altijd wel bezig blijven houden met de histo rie, en speciaal met de historie van de stad Middelburg. Het is nu eenmaal zijn hobby.. Bedr. 24m. 36m. Op 48m. 8.000-227m. 1000 51 - 10.000-283m. 2000 103 - 12.000-339m. 3000 148 102 15.000-424m. 4000 192 136 Ook tussenl. 5000 240 171 bedr. tot 6000 288 204 f 25.000 ook op 60m. Voor een lening naar Financ.kant. W. DE GRAAF M'burg Sportlaan6, tel. 01180 - 7449. Binnen 24 uur geregeld. Geen borg of inform.werkgever. Op dinsdag 24 oktober des morgens van 10-12 uur zal er een bazar gehouden worden op „Steenhove", Koudekerkseweg 173, Middelburg, ten bate van het bouwfonds van de „Missi ons to Seamen". Ook het afge lopen jaar werd er een bazar gehouden, die financieel een groot succes was. De opbrengst was echter niet genoeg om direct met het bouwen van een kleedlokaal en vergroting van het clubhuis te kunnen beginnen. Dankzij een grote lening van particu liere zijde kan men nu met het bouwen van het kleedlo kaal beginnen. Deze lening moet echter terugbetaald wor den. De bazar zal u daarom graag welkom heten, zodat u een keus kunt maken uit de vele zaken, die te koop zullen zijn. De Hervormde Vrouwen-, groep „Zuiderwijk" te Middel burg organiseert op woensdag 25 oktober a.s. een verkoop middag en avond van zelfge maakte handwerken, babij- en kinderkleertjes in de aula van de Prot. Christelijke school aan de Rentmeesterlaan van 15-17 uur en van 19-21 uur. Voor de kinderen is er 's middags een grabbelton. De opbrengst zal ten goede komen aan de Her vormde Wijkgemeente (Wijk 2). Komt U ook eens kijken of er iets voor U bij is? U bent van harte welkom. Paté h la Maison Heldere Kippesoep Ossetong met Madeirasaus Visfilets Bombay IJs Koffie Tevens voor al uw partijen, recepties en diners. Ons restaurant is het gehele jaar geopend. OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk. Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. l. H. Wolterbeek- v.d. Vlerk St. Kruislaan 8 Vlissingen Telefoon 01184 - 6869 b.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends. Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: "N.V. Rotadruk. Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 FOTO BACK MIDDELBURG In de St. Jansstraat in Middelburg, te genover de kunstmarkt, werd in juli een koffiebar geopend, onder de toepasselijke naam St. John. Het leuke van deze koffiebar is dat eigenaar Hans van de Ende graag de wanden van zijn koffieruimte bekleed ziet met kunstzinnige maak sels, met andere woorden, hij doet zijn best een permanente expositie in te richten in zijn bar. Op het ogenblik hangt er werk van een vriend van hem Joop. van Zeitveld. een Utrechtse kunstenaar. Er hangt o.a. emailleerkunst en aquarelleerwerk van hem. En dat hangt er nog wel een week of wat. waarna het de bedoeling is dat een ander met werk komt. Hans van de Ende heeft wel diverse kontacten, maar wie het zal worden weet hij nog niet. Relaties met de kunstmarkt heeft hij nauwelijks. „Ik vind het peil van die kunstmarkt erg achteruit gaan. Schilderij en. snuisterijen, sieraden, dat is leuk, maar nou gaan ze er meer een rommelmarkt van maken. En dat is erg jammer. Hans van de Ende heeft de koffiebar opgezet als een ex periment omdat hij „graag iets voor zichzelf wilde begin nen". Eigenlijk is hij een man van de techniek: hij studeerde in Utrecht aan de UTS en toen hij eenmaal in de werktuig bouw werkzaam was. werd hij overgeplaatst naar Vlissingen Zo leerde hij Zeeland kennen en hij ontdekte dat het feno meen koffiebar in Middelburg niet zo bekend is als in Utrecht. Vandaar dat hij er een begon. Hel is weer al even gele den dat we samen de sport, Nederlands eerste vorm van amusement, ietwat na der bekeken, goede lieden. En zoals dat meest altijd gebeurt, begeven ook wij, zee-bewoners. ons direct zodra we het over sport hebben, met kritische blik naar het voetbalgebeuren. Het is echter dit keer niet alleen de voetballerij zelf die ons ietwat verontrust, maar wel de verslagen die ook wij, zee-bewoners we kelijks van de diverse wedstrijd i krijgen voorge schoteld. Al direct in de grote bladen kunt u regel matig zien hoe Ajax, zelfs als het verliest, op dat mo ment beter speelt dan een overtuigend winnend Feije- noord. De Amsterdammers vormen nu eenmaal een wat commerci Ier naar bui ten tredend geheel, dan de huidige meer stugge Rot terdamse Happel-forma- lie. De lijn van de voorkeur zet zich ook provinciaal -ge zien gestadig voort. Het Zoutelandse De Meeuwen bijvoorbeeld zou ik in dit geval met Ajax willen ver gelijken. terwijl de Ame- muidse strijders meer met Feijenoord overeenkomen. Hoe de aloude visserforma tie namelijk ook draait, de vogels uit Zoutelande wor den altijd als wat beter, als wat sneller of als wat tech nischer betiteld. Als we op het ogenblik dat ik me hierover zo druk zit te ma ken op de verschillende ranglijsten kijken, dan zien we dat zowel Arnemuiden als Feijnoord voorstaan op tegenstrevers, die nota- bene toch volgens de pers zoveel heter zijn. Onbe staanbaar. Bovendien heb ben de voetballers uit Ar nemuiden een positief doel- gemiddelde bij elkaar ge vist. iets wat ik echt niet van De Meeuwen kan zeg- gen. Wat minder positieve be richten komen de laatste tijd ook van Zeelands grootste zaterdagvereni ging: Kloet inge! Jammer om te moeten zeggen, maar liet schijnt in het oude Be- velandse dorp op voetbal- gebied wat te rommelen. De prestaties hebben hier duidelijk onder te lijden en ook de gemoederen worden te vlug verhit. Zo moest enkele weken geleden bij voorbeeld de grensrechter van een bezoekende vereni ging onder geleide het veld verlaten, omdat vooral de Kloetingse supporters de vlagger dreigden te moles teren. Belachelijk! Boven dien is het gewoon jammer om te moeten constateren dat de eertijds zo, geweldi ge clubgeest, die zorgvuldig door een knap beleid werd bereikt, zo maar lukraak door enkele vandalen kapot wordt geholpen. Maar mis schien, je weet het nooit, misschien wordt het mor gen beter, ,,al zal het", zei de kritische paling, toch wel nooit meer zo goed worden!" dOESTER BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Vorige week stond het Scheldebodekringetje rond het hoofd van mevrouw Geervliet, Veerse Singel 130 in Middel burg. Wie zal deze week die ver rassing te beurt vallen. Even langs ons kantoor op het Spui- pleln te Vlissingen en de spel regels worden u uitgelegd. Een nieuwe prijzenschenker is: Chemische Wasserij Popu lair, Groene Woud 55, Vlissin gen, die het gratis reinigen van een japon aanbiedt. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28. de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46. een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieler, Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuint. Smith Kaas, marktkraan een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren. *t Goudoppertje, Walstraat. waardebon van f 5,- Brillenspecialist Tiiroe, Wal straat 81. kamerthermometer. Bloemsierkunst Dekker, Ka naalstraat 50. Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze FOTO BACK van f 5.-. Eethuis De Snutyver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nilflsk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. Dranken-import Jan Dui- mel, Hermesweg23, Vlissingen, ties sherry t.w.v. f 3,95. Anni- kes Cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. van de Vij ver, Radio en tv. Kanaalstraat 12, Oost-Souburg. 1 pak stof- zuigerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk 1 maal gratis batterijen voor transis torradio. Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen. gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemen- huis Mies, Scheldestraat 52, Vlissingen. t bos bloemen t.w.v. 5,-. Moeken Lunchroom, Nieuwendijk ol. Vlissingen, bon voor 2 panriekoeken plus koffie voor twee personen. Boutique De Spinne, Aagje Dekenstraat 7, Vlissingen,. waardebon van 10.-. Chemi sche Wasserij Populair, Groe- newoud 55, Vlissingen, gratis reinigen van een japon.

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1