Dames hier is Appie Lap Appie Lap de sim (TV Een toekomst van het verleden /(HHIW-SP li GROOT WALCHEREN RIJ ZORGENVRIJ Kontant Geld Nodig GROSSIERS-PRIJZEN Foto Kringetje Groot Walcheren mossel ^versteege de zuidwester combinatie de scheldebode M. DE DREU CO'S N.V. 25,- RESTO - VROUWENPOLDER huis aan huis-blad 10e jaargang no 48 ^ureaujxjekhandeniilciernisse^^ woensdag 11 oktober 1972 55 SNEL GELD NODIG? A.J. PROVOOST Bent u al wezen kijken Wij zitten op de vlasmarkt 37 in Middelburg Wij verkopen stoffen tegen TOT ZIENS bij Damesrokken van 39,75 Speciale aanbieding voor VOOR DE VROUW MET SMAAK WEEKEND-MENU in het nieuw geopende 12.50 Wftfck 95 Fotoserie in de Vleeshal toont blunders in Europese stedebouw MIDDELBURG Tot 15 oktober blijven in de Vleeshal in het Middel burgse stadhuis de foto's nog hangen van de foto tentoonstelling „Een toe komst voor het verleden". De heer J. A. Zwaan, di recteur van de bond Heem schut en secretaris-generaal van Europa Nostra, heeft het materiaal van deze ten toonstelling verzameld. Het zijn „sights", opnames uit steden van West-Europa die duidelijk laten zien hoe mooi een stad kan zijn en hoe lelijk door ondoordach te bebouwing, afbraak, ver keerd opgeloste parkeer problemen of gewoon, door te weinig eerbied voor mooie, unieke bouw. Het zijn ongeveer 500 fo to's in overzichtelijke ru brieken bij elkaar gehan gen. Onlangs werden ze ook getoond op een congres van burgemeesters in Nice en wanneer de tentoonstel ling in Middelburg sluit reist de verzameling in totaal ongeveer 800 foto's naar o.a. Genua. Londen, Manchester en naar enkele Duitse steden. Ze hangen in verschillende categorie; n bij elkaar. Natuurlijk is daar de ca tegorie milieuvervuiling, die het vuil laat zien dat door heel Europa heen hoog ligt opgetast. Onder het hoofdstuk „restauratie" is het bemoe digender. Een groot aantal foto's toont in ere herstelde monumenten, zowel voor als na de behandeling. Men kan daar zien hoe totaal in elkaar gezakte Franse straatjes nog voor het nage slacht werden gered. Een frappant voorbeeld van res tauratie toont ook de foto van kasteel Dussen, voor heen een spookruine, nu een aardig kasteeltje. Foto's van de categorie „behouden omgeving" to nen uiteraard ook hoopvolle dingen, maar onder het hoofdstuk „In Memoriam" wordt men geconfronteerd met allerlei monumenten onder andere veel 16e eeuwse gevels die de stad Antwerpen nu nog hadden kunnen verfraaien die voorgoed verdwenen. De rubriek „schoonheid in verval" geeft een aantal zeer pakkende voorbeelden van wat je allemaal met een monument kunt doen als het je toch niks kan schelen dat het in elkaar stort. Zo kun je dan van een kerk een auto-garage ma ken en je gereedschappen op het altaar leggen en de te repareren auto's onder de kruisgang parkeren. Mooi zijn natuurlijk de foto's van de rubriek „illu minatie" waar veel beken de monumenten, zoals de Londense parlementsgebou wen, een fraai gezicht van een stad bij avond laten zien. De categorie „ontsie rende buitenreclame" toont veel waar we anders ge woon aan voorbij zouden lopen. Een woud van recla meborden, verkeersborden en ongelijksoortige wegwij zers verduisteren bijvoor beeld pittoreske plekjes in Zwitserland en geven zo veel kleine dorpjes een verwaarloosd, uitgewoond aanzien. Nederland heeft in dat opzicht --gelukkig - geen record gebroken, zoals we van de foto's kunnen afle zen. De voorsteden van Londen. met hun totaal dichtgeplakte en met kof fie- en thee-reclame be timmerde gevels vormen ook een mooi(?) voorbeeld. Bij de rubriek „vooruit- gang" gaat de prijs voor de meest tragische foto wel naar het kerkgebouw te Mainz, waarvan de toren ingeklemd staat tussen twee kolossale gashou ders. Maar de meest tragisch- komische foto van de hele tentoonstelling is wel die van de kerk in Arhaus, Duitsland, waar de pastoor gemeend heeft het oude kerkgebouw te moeten mo derniseren door hem in te muren en aan de bovenkant een gat open te laten waar de toren uit kan steken. T.v.-antennes en bedra ding, hoe het er vaak uit ziet, en hoe het er uit kan zien wanneer er andere methodes Icentraal anten- ne-sijsteem en ondergrond se leidingen( worden toege past, wordt getoond en bij het hoofdstuk „verkeer" kan men met stijgende ver bazing zien hoe zware vracht wagens zich door straatjes willen wringen die drie cen timeter breder zijn dan zijzelf, of hoe zij zich onder antieke viaducten doorpersen. De foto-verzameling zet een heleboel dingen eens netjes naast elkaar en is, juist omdat we onze ogen vaak niet zo goed gebrui ken als nu de camera, een boeiend verslag van onze grote blunders in de stede- bouw en van onze nopingen om die goed te maken. Dagelijks van twee tot vijf uur kan men er te recht, en op marktdag, donderdag van 10 tot 7 uur. Op zaterdag ook van 10 tot 7 en op zondag van 2 tot 7 uur. Kopersmid Frans de Kop voelt zich thuis in zijn nieuwe winkel een ne, bijna gedoofde vlammetje van kunstenaarschap bij hem ontdekte en hem papier en verf gegeven had, dan zou Frans de Kop niet geweten hebben hoe het er nu met hem voorstond. Op 16-jarige leeftijd begon Frans de Kop als plaatwerker, en later werkte hij ook nog als fitter. Maar naarmate de jaren verstreken, begon zijn gezondheid steeds slechter te worden, hetgeen, na een mis- natuurlijk lukte periode van 6 jaar, ma- kopersmid gazijnwerk, tenslotte resul teerde in een WAO-uitkering 1965. MIDDELBURG Al paar maanden om precies te zijn sinds 16 april jl. zit kopersmid Frans de Kop nu al in zijn winkeltje aan de Lon dense kaai. In een paar jaar tijds heeft Frans de Kop, nu 52 jaar oud, zich een plaats verworven in het Middelburg se kunstnijverheidswereldje. Lokale pers, dat is te zien in het plakboek van Frans de Kop heeft zijn stijgend suc ces op de voet gevolgd en behalve dat dat leuk is voor de zelf, bergt het toch ook wel een boodschap in zich aan de genen die het lezen want Frans de Kop is het voorbeeld van een man, bij wie een op latere leeftijd ontdekte creati- de man voorstellen, viteit hem er helemaal boven- onderuitgezakt op geholpen heeft. Een vakman kun je wel een opdracht geven, zoals ik die vroeger kreeg toen ik werkte. En daarom ben ik nou veel gelukkiger. in Frans de Kop heeft het niet voor niks gehad, allemaal,hij heeft, zoals hij het zelf uit drukt, „met zijn rug tegen de muur gestaan" en als er niet op een gegeven ogenblik een arts was geweest die dat klei- Sommigen mogen daar licht over denken en zich genietend in een luie stoel met een gezicht van na gedane arbeid is het goed rus ten, in de praktijk is het voor iemand die zijn hele leven ge werkt heeft, net of hij opeens nutteloos geworden is. En dat is heel moeilijk. Maar achteraf is Frans de Kop er ontzettend dankbaar voor. OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. L. H. Wolterbeek- v.d. Vlerk St. Kruislaan 8 Vlissingen Telefoon 01184 - 6869 b.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) ADVERTENTIE. EXPLOITATIE: H. Barends. Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: "N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 Bedr. 24m. 36m. Op 48m. 8.000-227m. 1000 51 10.000-283m. 2000 103 - .12.000-339m. 3000 148 102 15.000-424m. 4000 192 136 Ook tussenl. 5000 240 171 bedr. tot 6000 288 204 f 25.000 ook op 60m. Voor een lening naar Financ.kant. W. DE GRAAF M'burg Sportlaan6, tel. 01180 - 7449. Binnen 24 uur geregeld. Geen borg of inform.werkgever. De official FORD-dealer heeft ook voor uw beurs een betrouwbare, veilige occason MIDDELBURG. Zusterstraat 34, Tel. 01180 - 2972 VLISSINGEN, Industrieweg 1, Tel. 01184 - 4632 Assurantiekantoor Voorborch 2 - Tel. 4287 Middelburg Dagelijks geopend van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. Maandag, woensdag en vrijdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Verzekering, Financieringen en Persoonlijke lening. Bemiddeling bij aan- en verkoop van onroerend goed. ||WftWWWWWWWVWWWWWWj BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING J. M. GROEN S. M. OVERTOOM VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 vervelende zaak is het wanneer je vanwege de steeds toenemende ver- keersd nikte voor stoplich ten. spoorbomen of open bruggen langer dan nor maal moet wachten. Vooral als je voorganger pas be gint te rijden als de daar voor rijdende auto zo'n der tig meter is doorgereden vanwege het beroemde af stand houdenduurt het soms uren, m'n trouwe klanten, eer zo'n verkeers obstakel genomen kan worden. Dat ondervond verleden week ook het ge meentebestuur van de ge meente Vlissingen die op de terugreis vanuit Oost- Souburg weer veilig naar de oude Michielsstad wilde terugkeren. Wilde, want het werd de vroede vade ren wel erg moeilijk ge maakt. Het was namelijk in principe de bedoeling dat de thuisreis via het pitto reske bruggetje over het Kanaal door Walcheren tus sen Oost- en West-Souburg zou gaan. Het duurde ech ter uren eer daartoe de mo gelijkheid aanwezig was en toen men eenmaal wilde gaan rijden, sloot een fana tieke spoorwegbeambte de spoorbomen omdat er zo hoog nodig een trein langs moest komen. Droevig. Ten einde raad besloot men toen maar om via de eigen oude vertrouwde Keersluis brug Vlissingen te begroe ten om 's avonds tenminste weer op tijd bij moe te zijn. Maar o wee! De heren hadden met een beetje denk werk kunnen weten, dat de schepen waarop ze al die tijd in Souburg hadden moeten wachten inmiddels bij de Keersluis waren gearriveerd zodat ook deze trots en fier de lucht in priemde. Het was dus wederom wachten geblazen, iets wat de heren zeer verdroot. Wel konden ze, en dat veran derde heel de situatie ten slotte toch ten goede, genie ten van de tegenwoordig zo bijzonder frisse lucht bij wachtende auto's voor de keersluis. Op voorstel van de Vereniging Milieu Hij- gi£ne Zeeland besloot de zelfde raad namelijk kort daarvoor, dat er een bord bij de brug geplaatst moest worden, waarop de automo bilisten vriendelijk wordt verzocht bij een open brug de motor af te zetten. Zo kwamen de raadsleden wel wat later, maar veel gezon der dan normaal terug van hun excursie.' Jammer is het dat men voor vernielers in Goes moet zijn. Tenmin ste zo lijkt het want vanda len vonden het verleden week hoog nodig om de met veel zorg naar de gan- zestad gehaalde antieke stoomtrein ernstig te be schadigen. Wel moet me van het hart. eigenlijk meer van m'n parel, dat ik het wel een beetje dom vind van het bestuur van de stichting Stoomtrein Goes om de toch zeer waar devolle antieke trein zo maar onbeheerd ergens bij de veiling neer te poten. Dat geeft een ander na tuurlijk nog niet het recht om hem zoveel mogelijk te vernielen, maar toch vind ik het bepaald onverant woord. Misschien zal men nu bepaalde maatregelen nemen om het antieke ver voermiddel te beschermen, maar ook hier geldt dan duidelijk: als het kalf ver dronken is. dan dempt men de put....! Jammer d'Oester GOES Lange Vorststraat 81 VLISSINGEN Aagje Dekenstraat 7 Grape Fruit Cocktail Heldere Groentesoep Escalope Zingara of Visfilets Picasso Chipolata Pudding Koffie Tevens voor al uw partijen, recepties en diners. Ons restaurant is het gehele jaar geopend. zoekt U een voortreffelijk muziekinstrument Stap dan eens binnen bij Mossel Versteege... het gerenommeerde adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van de unieke voordelen van onze muziekscholen. Lange Delft 103-105 Middelburg, tel.:01180-7684 Filialen le Den Haag, Heerlen. Groningen en Leidscliendam Vorige week stond het Scheldebodekringetje rond het hoofd van mevr. H.C.Marchand -Elft, Hobeinstr. 3, Vlissin- gen. Wie zal deze week die ver rassing te beurt vallen. Even langs ons kantoor op het Spuiplein te Vlissingen en de spelregels worden u uitge- legd. Een nieuwe prijjzenschenker is Boutique De Spinne, Lange Vorst- str. 81 in Goes en Aagje Dekenstr. 7 te Vlissingen, die een waardebon van 10,beschikbaar stelt. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, "badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46," een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdag reclame. Drogisterij Luitwle- ler, Lange Zelke 50. een luxe flacon badschuim. Smith Kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren. 't Goudoppertje Walstraat, waardebon van f 5,- Brillen specialist Tilroe, Wal straat 81. kamerthermometer. Bloemsiecknn&L Dekker, Ka-. FOTO BACK naalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde van f 5,-. Eethuis De Snuijver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met ge bak. Nilfisk, Coosje Busken- straat. spaarpotje in de vorm van een stofzuiger. Dranken import Jan Duimel, Hermes- weg 23, Vlissingen. fles shernj t.w.v. f 3,95. Annikes Cafeta ria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie, Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissin gen. gratis schoonmaakbeurt ramen. Fa. van de Vijver, Ra dio en tv Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, 1 pak stofzui- gerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk 1 maal gra tis batterijen voor transistorra dio. Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemen- huis Mies, Scheldestraat 52, Vlissingen 1 bos bloemen t.w.v. 5.- Moeke's Lunch room, Nieuwendijk 51, Vlis singen, bon voor 2 pannekoe ken plus koffie voor 2 perso nen. Boutique De Spinne, Aagje Dekenstraat 7, Vlissingen, waardebon van 10,

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1