„Ik ben altijd blij als ik de Lange Jan weer zie" SMOM heeft een tweeling gebaard Kontant Geld Nodig GROOT WALCHEREN Ambtsgeheim Sigaret Ontsmetting Foto Kringetje Groot Walcheren de zuidwester combinatie T weeling de scheldebode Meedenken Herkenning Fietsen Gemeente- jubilaris C. v. Oost RESTO - VROUWENPOLDER huis aan huis-blad 10e jaargang no. 42 bureau: boekhandel hildernisse-lange noordstraat 2- telefoon 2356 uitgave: n.v. rotadruk postbus 36 - axel A.J. PROVOOST Middelburg woensdag 30 augustus 1972 J. M. GROE^N S. M. OVERTOOM WEEKEND-MENU in het nieuw geopende MELOEN - COCKTAIL HELDERE KIPPESOEP VISFILET CALIFORNIE of ESCALOPE HONGROISE US KOFFIE 12,50 Wftlck Welzijnsraad Middelburg moet een levendige markt worden MIDDELBURG De Stich ting Maatschappelijke Opbouw Middelburg )SMOM(, die on geveer 5 jaar geleden werd opgericht, is, zoals al eerder vermeld werd, overgegaan in een nieuw lichaam: de Stich ting Welzijnsraad Middelburg. Hoewel officiële namen mees tal niet zo goed in het gehoor liggen, is het werk van de SMOM toch wel bij veel men sen bekend. Het bestaan van het Zuiderbaken in Middel burg-Zuid is mede te danken aan de SMOM, wijkcentrum St. Laurens wordt beheerd door de SMOM, het dorpshuis in Nieuw- en St. Joosland en het ontmoetingscentrum Dau- wendaele, al deze namen kun nen niet genoemd worden zon der ze te associëren met de SMOM. In de loop van de tijd kwam men tot de conclusie dat op bouwwerk, zoals de SMOM zich dat voorstelde, veel meer inhield dan het bouwen van wijkcentra, het activeren van mensen en het beheer van de gebouwen. Men werd gecon fronteerd met zoveel meer dingen.Meedenken over stads planning of liever het la ten meedenken over stad splanning door de mensen die de stad bewonen is ook een onderdeel van „samenlevings opbouw44. Ongeveer twee jaar geleden begon men daarom al te spreken over een nieuwe opzet en deze is nu gereali seerd. In de welzijnsraad Middel burg zijn zowel wijkvereni- gingen, als kruisverenigingen, als kerken, als vrouwenorgani saties, als vakbonden, als het college van b. en w. en de voor aanschaf woning, auto, bromfiets, caravans, plezierboten, tv, meubelen e.d. Ass.kantoor Voorborch 2, bij de Breeweg, Tel. 01180-4287 VERZEKERINGEN, FINANCIERINGEN, HYPOTHEKEN, PERS.LENINGEN. BEMIDDELING BIJ IN-*- EN VERKOOP VAN ONROEREND GOED. gemeenteraad, alsook andere groeperingen vertegenwoor digd. De opzet is breder dan die van de SMOM, hoewel de SMOM ook van de meeste van deze groeperingen en organi saties en besturen een verte genwoordiger had. De heer J. C. Strootman, opbouwwerker van de SMOM en nu automatisch in dienst van de welzijnsraad, wil nu liever niet meer uitwijden over de oude samenwerkings vorm. Hoewel de SMOM er veel en goed werk heeft ge daan, is het volgens hem nu de hoogste tijd gewórden om in de toekomst te kijken en voortaan bezig te zijn met de welzijnsraad. „De SMOM heeft eigenlijk een tweeling gebaard", zegt hij. Naast de welzijnsraad is er ook die commissie, die het beheer van gebouwen, zoals wijkcentra, zal verzorgen. Dat is het mate riele. Meer materieel,als je het zo kunt uitdrukken, is het werk van de welzijnsraad. Het is eigenlijk een soort welzijns- markt. Een plaats waar je me kaar tegenkomt,- waar onder handeld wordt. Ik denk dat die markten van vroeger een heel levendig iets waren, niet zozeer door het handelen aan de kraampjes, als ook door het praten, het uitwisselen van al lerlei nieuwtjes, het praten over de „leefbaarheid" van het dorp. Zo moet dat dan ook hier zijn. De een weet bijvoorbeeld wat voor mensen er in de wijk Dauwendaele wonen, om dat zij er werkt als wijkver pleegster, opbouwwerkster of iets dergelijks. De ander weet wat er in die wijk gepland is, omdat hij bij de gemeente werkt. Zo verzamel je kennis. Zo kun je, om maar een voor beeld te noemen, bijvoorbeeld nagaan wat de effecten zijn van het verplaatsen van men sen uit een saneringswijk naar een nieuwe w|jk. Mensen van de gemeente,diè" dè sanerings-* plannen laten uitvoeren,ho ren van wijkwerkers hoe het de gezinnen in kwestie verder gaat, er bestaat voortdurend contact op die manier. Maar met die kennis, die je verzamelt, moet je ook iets doen. Je kunt een probleem signaleren en een rapport ero ver schrijven, maar je moet er ook verantwoordelijk voor blijven, dat er iets gebeurt. Niet zo'n rapport aanbieden in OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter Oost-Souburg Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 01600-22341 ("toestel 229.) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk. Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 De installatie van de Welzijnsraad op dinsdag 22 augustus j.l. een mooie zaal en dan klaar af. Anders blijft het een vrij blijvende bussiness, en de rap porten stapelen zich op. Een ander ding dat de wel zijnsraad moet doen, is de mensen betrekken bij de plan nen die er voor hun woon plaats gemaakt worden. Ik ben niet tegen planning natuur lijk niét,wie wel, maar ik vind dat er meegedacht moet worden en niet door de wel zijnsraad zelf alleen, maar door de mensen, en de raad moet dat stimuleren. Natuurlijk willen we ons dan wel beperken tot de za ken, waarbij we ook zeker weten dat inspraak effect heeft. Dat is in de zogenaamde „zachte sector", het sociaal- cultureel werk. Daar mogen de mensen wettelijk bij mee denken over clubhuizen en wijkverenigingen. Ook bij verkeersproblemen en ruimte lijke ordening mogen de men sen meedenken. Als je het an ders wil nemen, hou je de mensen voor de geK. Dus geen dikke woorden, geen harde ac ties ook, via de welzijnsraad, want daarvoor is die raad te veel verbonden met de over heid. Harde acties horen niet tot de taak van de raad, dat is meer iets voor de politieke partijen, voor de actiegroe pen. Nog een andere functie van de raad is zelf meeplannen op het gebied van die zachte sec tor, de sociaal-culturele din gen. Daar is hier wel de mo gelijkheid voor. Gemeentelijke overheid en diverse deskundi gen zitten hier toch samen aan tafel. Bijvoorbeeld praten over de binnenstad. De kracht van de welzijns raad moet liggen in de her kenning. Daarom moeten we heel duidelijk ons storten op bepaalde projecten. De raad heeft geen bevoegdheid, zij hoeft ook geen verantwoorde lijkheid af te leggen.Haar kracht kan ze niet van ande ren krijgen en die kracht zal wel net zo zwak ztjn als de zwakste schakel. In dat ver band noem ik de stichting sportbelangen, die niet met ons meedoet, omdat zij auto noom wil blijven. Maar ik ge loof niet dat dat autonoom zijn in gevaar komt. Maar wel hoort ook sport tot het terrein van het welzijnswerk en de raad gaat zich waarschijnlijk ook wel met de sport bemoei en. Ik noem de houding van de stichting sportbelangen een „nesteldrift-behoeftebevredi- ging": lekker op jezelf blijven en niet samenwerken met an deren. En toch heeft het alle maal wat met elkaar te ma ken, het een kan niet zonder het ander. De welzjjnsraad is geen pa raplu die erboven staat, iedere sector houdt zijn eigen zelf standigheid. We moeten be scheiden beginnen; niet al te grote verwachtingen wekken. Maar wel wil ik zeggen, waar b. en w. door de wijk een fietstocht gaat maken, moeten wij altijd blijven fietsen door de wijk. Lopen zelfs. Zo moe ten wij met de mensen samen werken. MIDDELBURG Er zijn maar weinig mensen die na een welverdiend pensioen nog een groot aantal jaren enthou siast doorwerken, en een zes- tigjarig jubileum, zoals de Middelburgse heer C. van Oost dat onlangs mocht vieren, komt dan ook niet zo erg vaak voor. De heer Van Oost kwam in 1912 op 10 juli om pre cies te zijn in dienst van de gemeente Middelburg om mee te helpen bij het onderhoud van plantsoenen en dergelij ke. De heer Van Oost had daar voor al werk gehad als tuin man, en bovendien had hij een speciale avondcursus gevolgd om de theorie van 't vak on der de knie te krijgen. In de winter van 1923 op 1924 kwam hij in dienst bij de bedrijven voor duinverdedi ging en beplanting. Hij had daar het toezicht over een groot aantal werknemers, die in gevolge de werkverschaf fing zich daar bezig konden houden met het egaliseren en beplanten van het duin. Ook werd er op dit terrein „Oran jezon" een open draineerka- naal gegraven voor de water leiding. In 1930 werd de heer Van Oost opzichter van de rei- nigings- en ontsmettingsdienst, terwijl hij toch nog één k twee dagen per week naar Oranjezon ging. In 1962 werd hij beëdigd als controleur van de gemeentelijke belastingen en ging naast zijn gewone werk ook als deurwaarder werken, wat hij na zijn pensi onering in 1966 part-time bleef doen. De heer Van Oost heeft in een besmettelijke zieke ver pleegd was, werd naderhand het hele huis ontsmet. Boven dien had men veel last van wandluis en burgers die het niet zo nauw namen met de hygiène - en dat waren er heel wat - liepen maar al te vaak rond met kleerluis. De mannen van de ontsmettings dienst kwamen korte metten maken met het ongedierte door formaline te laten ver dampen op een lamp die ge vuld was met spiritus. In de deur- en raamspleten werden stopwatten aangebracht. Wan neer de ongediertevegetatie al te erg was, stookte men bri ketten met pijpzwavel en daar konden de „trossen wandlui zen", die vaak de bedstee on veilig maakten, niet tegenop. Tijdens de oorlog en tijdens de watersnood, toen veel men sen gedwongen waren in pri mitieve omstandigheden te le ven, was het de reinigings dienst weer die vaak corrige rend moest ingrijpen. De heer en mevrouw Van Oost bij hun huis aan de Veerse Weg. zijn 60-jarig ambtenaarschap heel wat beleefd en vooral het werk bij de reinigings- en ontsmettingsdienst was, in de jaren dat men in Nederland nog niet zo erg veel van hy giène afwist als nu, beslist enerverend. Naast veel trieste dingen waren er zeker zoveel grappige dingen die de heer Van Oost, die een groot gevoel voor humor heeft, aanspraken. Maar voor alles; is hij ambte naar en over al zijn belevenis sen wil de heer. Van Oost niet teveel in details treden, omdat het tenslotte zijn ambtsgeheim is. Dat het werken indertijd heel anders ging, wil hij na tuurlijk kwijt. Het vuil opha len, drie keer per week, ging nog met paard en wagen, de gemeente Middelburg had voor deze dienst dertien paar den. Het vuil werd gestort op lage stukken land, die daar door opgehoogd werden, zodat ze te gebruiken zouden zijn als bouwland. Iedere vuilnis wagen kon 2 m2 vuil bevatten, en het grof vuil ging op een imperiaal bovenop. Waar nog geen riolering was, werden de privaattonne tjes regelmatig opgehaald; ie der huis had er twee. De ont smettingsdienst had in die da gen veel meer te doen dan nu het geval is. Wanneer ergens Meneer Van Oost kent daar om Middelburg als geen ander. Hij kent vrijwel iedereen. Ook zijn werk als deurwaarder is daarom niet zo'n onplezierig werk. De mensen kennen hem ook. „Vaak word ik uitgeno digd om een kopje koffie of thee te drinken en ik krijg zelfs weieens een sigaret aan geboden en ik rook niet eens". De heer Van Oost houdt ook van Middelburg. Eens was er sprake van dat hij in Den Haag zou gaan werken, maar tenslotte bleef hij toch liever waar hij was en ook mevrouw Van Oost en de twee zoons was dat geen probleem. Meneer Van Oost doorkruist zijn stad hoewel hij al 25 jaar auto rijdt nog steeds per fiets. En na een autotoch tje naar Holland moet hem ie dere keer van het hart: „Ik ben blij dat ik de Lange Jan weer zie!44. Een nat en nalatig spelletje is er weer eens gespeeld door de Watermaatschappij Zee land. Ditmaal kwam deze maatschappij klaarblijkelijk eens geen water te kort, maar had men vloeistof over, beste lezers. Daarom brachten de „leiding-deskundigen" de druk van het waterleidingnet in en rond Vlissingen van twee op viereneen halve atmosfeer, waardoor vervelende watero verlast werd veroorzaakt en de maatschappij het waar schijnlijk overtollige water kwijtkon. Een vervelende ma nier van lozen overigens, die ongeveer veertienhonderd klachten veroorzaakte en dus heel wat boze telefoontjes naar het hoofdkantoor. Meer last dan gemak had één dezer dagen ook een kapi tein van één van onze varende verbindingen van wat geest rijk vocht, dat hij kort voor een bescheiden zeereis tot zich genomen had. Rot spul, zoge zegd, want de stoere zeebonk kon door die „vochtige zucht" de haven maar niet vinden, alhoewel die toch vlakbij was. Mist was er ook niet, althans niet op of rond het water. zodat de kapitein na zijn ui teindelijke aankomst met wa terige ogen enkele niet zulke waterige vragen kreeg voorge schoteld. Zo ziet u maar weer, ook voor een zeeman valt het niet altijd mee. Dat deed het overigens ook niet voor een Middelburgse autocoureur, die samen met een collega-weggebruiker rijksweg 58 bij Vlissingen zonder vergunning als race circuit had gebruikt. Berouw komt na de zonde want had den de twee adspirant-racers wél toestemming gevraagd, dan had de desbetreffende in stantie zeker voor een vol doende beveiligcircuit ge zorgd. Nu ontbraken de stro balen echter, waardoor Mid delburgse Jackie Ickx door een kleine onoplettendheid door zijn rivaal werd verrast en tegen de vangrail vloog. Het resultaat was dat de Mid delburger naast zijn auto ook de race verloor en op de meet werd geklopt door de tweede racer, die waarschijnlijk bang voor al te veel fanmail liever onbekend west te blijven. d'Oester. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Tevens voor al uw Partijen - Recepties en Diners Winnaar van het fotokringetje was de vorige week de heer C. Wisse, Burg. Dregmanstraat 16 in Koudekcrke. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieler, Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim, Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze, Slagerij Oos- terom, Walstraat 10. 300 gram vleeswaren. 4t Goudoppertje, Walstraat. waardebon van f 5,- Potterie Jaap, St.-Jacobs- straat 3. waardebon f 5,-. Bril- lenspecialist Tilroe, Walstraat 81. kamerthermometer. Bloem- sierkunst Dekker, Kanaal straat 50, Oost-Souburg, bloe men of planten naar keuze ter waarde van f 5,-. Eethuis De Snuijver, Walstraat 20, Vlis singen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nil- fisk, Coosje Buskenstraat, spaarpotje in de vorm van een stofzuiger. Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlis singen, fles shernj t.w.v. f 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes An nikes met koffie. Schoonmaak bedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaakbeurt ramen. Fa. Van de V|jver, radio en t.v., Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, I pak stofzuigerzakken. Filiaal Koopcentrum Groenendijk, 1 maal gratis batterijen voor transistorradio. Midgetgolfbaan Delta, Burg. Van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis speel ronde en 2 consumpties. Bloe- menhuis Mies, Scheldestraat 52, Vlissingen. 1 bos bloemen t.w.v. f 5,-.

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1