Op 10 en 17 augustus liaatste concerten van dit seizoen Zeeland de grote liefde van de onderwatersport Ophanging Klokkestoel GROOT WALCHEREN Bespeling fTV mossel «versteege y.cM»ti\vsc» I; Foto Kringetje Groot Walcheren de zuidwester combinatie de scheldebode VOOR DE VROUW MET SMAAK huis aan huis-blad 10e jaargang no. 39 bureau: boekhandel hildernisse-lange noordstraat 2- telefoon 2356 uitgave: n.v. rotadruk - postbus 36 - axel KONTANT GELD NODIG A.J. PROVOOST Middelburg zoekt U een voortreffelijk muziekinstrument woensdag 9 augustus 1972 HARRY DE BRUIJN PANTALONS en MOHAIR TRUITJES VÖ&t WaICIJ Middelburgse beiaardconcerten scheppen eigen sfeer in oude stad MIDDELBURG Ook deze zomer hebben weer veel toe risten kunnen genieten van de wekelijkse bespeling van het carillon vsn de abdijtoren te Middelburg. De woorden bei aard, carillon en klokkenspel zyn synoniem en voor een en hetzelfde instrument. „Klok kenspel" is Nederlands, „Bei aard" is van Vlaamse her komst en „carillon" is Frans. Beiaard wordt evenwel In Ne derland ook erg veel gebruikt hoewel het woord carillon erg in opkomst is. De bespeler van een derge lijk instrument wordt beiaar dier genoemd. Een beiaard be staat uit een reeks klokken in chromatische -"met halve tonen opklimmende f volgorde over drie of zoals in Middelburg, vier octaven. De klokken zijn zodanig aangebracht dat de verbinding met het klavier zo kort en zo direct mogelijk is. De toetsen van het klokken- klavier hebben dezelfde inde ling als by een piano, maar de onderlinge afstanden en diep gangen zijn groter. De beiaardier kan hierop zijn muzikale fantasie volledig uitleven. In vele gevallen is een beiaard naast het met de hand te bespelen instrument tevens voorzien van een auto matische speelinrichting -zoals te Middelburg- die op de kwartieren, het halve en het hele uur eenvoudige melodie ën ten gehore brengt.De bei aard te Middelburg bevat 49 klokken en heeft een omvang van vier octaven. De stem ming is A met bes en es in het pedaal. Er bestaan twee methodes voor het ophangen van klok ken. De oudste methode gaat er van uit dat de klokken een kroon bezitten, zodat om de kroonarmen ijzeren beugels -stroppen, aangebracht kun nen worden, die een bevesti ging aan de ophangbalk moge lijk maken. De luidklokken zijn over het algemeen voor zien van een kroon, zodat dit sijsteem toegepast kan worden, zij t met dien verstande dat terwille van de eenvoud en de veiligheid bovendien een zoge naamde middenbout wordt ge bruikt. Dit wil zeggen dat door een gat in het midden vsn de kop van de klok en vervolgens door de ophang balk een lange bout is gesto ken. Deze middenbout biedt het voordeel, dat daaraan te vens de klepel bevestigd kan worden. Bij carillonklokken worden geen kronen gebruikt maar alleen een middenbout en bij grotere klokken hulp bouten. De klepels bezitten aan het andere eind een staal draad die via enkele hefbomen -.tuimelaèrs- naar de stokken -toetsen van het klavier ge leid worden. Wordt de toets ingedrukt, dan zal de klepel tegen de klokkewand getrok ken worden en de klok zal zich doen horen. Hoewel het zeer belangrijk is hoe de klokken worden opgehangen,!» deze ophanging waarschijnlijk van nog meer importantie. Soms wordt een klokkestoel uit metaal ver vaardigd, maar voor de artis tieke kwaliteit is hout aanbe velenswaardig. In Middelburg is de stoel geheel uit eikenhout vervaardigd en rust op 4 krui selings aangebrachte tropische houten balken die in de oorlog met vergunning van de bezet ter aangekocht werden voor de havenwerken doch „per OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk. Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter Oost-Souburg Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 01600-22341 f toestel 229.) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk. Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 vergissing" in de toren ver werkt werden. Ten behoeve van de grootste klok is nog een aparte stalen luistoel aangebracht. Deze klok is in het carillon opgeno men en is een der grootste van Nederland. Zij weegt incl. de kroon 5335 kg. Zij wordt alleen geluid bj zeer speciale gelegenheden. De klokkenstoel staat volkomen vrij in de to renschacht en de totale hoogte bedraagt 11 meter. Ter halver hoogte - dus tussen de klok ken - is de beiaardierscabine geplaatst waardoor het geluid van de klokken gelijktijdig het oor van de beiaardier be reikt hetgeen zeer belangrijk is. De klokken van de Lange Jan zijn gegoten door de firma van Bergen uit Heiligerlee terwijl de speelapparatuur is gemaakt door de firma Eys- bouts uit Asten. De voornaamste activiteiten op de beiaard bestaat uit de voor aanschaf woning, auto, bromfiets, caravans, plezierboten, tv, meubelen e.d. Bemiddeling bij in- en verkoop van onroerend goed. Ass.kantoor Voorborch 2, v.h. bij de Breeweg, Tel. 01180-4287 VERZEKERINGEN, FINANCIERINGEN, HYPOTHEKEN, PERS.LENINGEN. handbespeling door middel van het klavier; daarnaast komt het automatische speel werk ieder kwartier.Het au tomatische spel is alleen mo gelijk voor korte duur, want een heel concert zou een te lange band noodzakelijk maken tengevolge waarvan het zgn. „steken van de band",de kos ten van normale handbespe ling ver zou overschrijden. Voor het handspel maakt Mid delburg gebruik van de dien sten van een stadsbeiaardier, de heer P.H. Broer se. De we kelijkse bespelingen vinden plaats elke donderdag van 12- 13 uur, voorts ieder jaar in de maanden juli en augustus ge durende een uur voorafgaande aan het Klank- en lichtspel in de abdijgebouwen,in de pe riode van 1 mei tot en met 15 september op zaterdag van 15- 16 uur en tenslotte gedurende de maand mei elke vrijdag van 19-20 uur. Tevens vindt in de maanden juli en augustus een aantal zomerconcerten plaats op donderdag van 19.30- 20.30 uur. Voor drie van deze concer ten worden gastbeiaardiers uitgenodigd. Overigens wordt ook nog gespeeld op verjaar dagen van leden van het ko ninklijk huis en nationale en piaatseiyie feest en herden kingsdagen, alsmede op andere door het college van burge meester en wethouders aan te wijzen dagen. Wie nog concer ten wil bijwonen kan dit doen op donderdag 10 augustus en donderdag 17 augustus van 19.30 uur tot 20.30 uur. Stap dan eens binnen bij Mossel Versteege... het gerenommeerde adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van de unieke voordelen van onze muziekscholen. Lange Delft 103-105 Filialen te Den Haag, Middelburg, tel.:01180-7684 Heerlen' Groningen en Leidschendam VLISSINGEN Voor vele sportduikers in Zeeland het mooiste en meest geliefde duikwater van Nederland.D{jk- recreanten en sportvissers in dit gebied zijn dan ook niet meer verbaasd wanneer er plotseling een groep sportdui kers verschijmt om op ontdek kingstocht onder water te gaan. Vooral de Oosterschelde is een uniek gebied om deze fascinerende hobby uit te oe fenen. Het water is hier zeer helder en de biologische rijk dom onvoorstelbaar groot. Sportduuikers spreken van exotische landschappen, gede coreerd met kleurige vissen, koralen, wieren en sponzen, van velden veelkleurige ane monen en zee-anjelieren. De Oosterschelde is het eni ge gebied in Nederland waar men dieper dan 60 meter kan duiken. Uiteraard is dit alleen weggelegd voor de zeer geoe- fenden. Want vanzelfsprekend zijn hieraan ook gevaren ver bonden. Niet voor niets advi seert de Nederlandse Onder watersportbond iedere geïnte resseerde eerst een goede theoretische en praktische scholing te ondergaan. In Zee land zijn diverse duikclubs gevestigd die cursussen orga niseren vor hun leden. OUDHEIDKUNDIGEN KUNNEN IN DE OOSTER SCHELDE VOLOP GENIE TEN. Er zijn diverse verdronken dorpen, veelal gelegen in ta melijk ondiep water, waar nog regelmatig archeologische vondsten worden gedaan. Ook voor fotografen en cineasten zijn er volop voorwerpen aan wezig die de belangstelling wekken. Zo zijn er de reeds genoemde zee-anjelieren, die ondanks hun - overigens toe passelijke naam - geen bloe men maar dieren blijken te zijn. Ze zijn te herkennen aan hun fraaie pasteltinten en de fijne tentakels aan de boven kant, waarmee ze hun voedsel vangen. Onder de anemoon soorten, die voorkomen in de Oosterschelde, zijn bijzonder zeldzame exemplaren te vin den. Ook de fauna is in dit water erg belangwekkend. Als voorbeeld noemen we de here mietkreeft een ongevaarlijk, klein kreeftje, dat vaak be schutting zoekt in het lege huis van een slak, de zeekrab en de grote kreeft, die duikers steeds uit de buurt blijven en de vele soorten gevaarlijke )zoals de pijlstaartrog( en on gevaarlijke vissen. Kortom een reeks, te lang om op te noemen. Het is dan ook niet te verwonderen dat het aantal sportduikers dat naar Zee land komt, steeds groter wordt.. Zowel in de zomer maanden alsook in het voor- en najaar kan men ze overal aantreffen langs de oevers van de Oosterschelde, het Greve- lngenmeer, het Veerse Meer en zelfs langs de Westerschel- de. Sportduikers zelfs spreken over Zeeland als een gebied waar elke minuut onder water je sneller, bewuster doet le ven,waar je Je voelt als een roofdier in de jungle, steeds bedacht op gevaar, bewust van eigen kunnen en genietend van een wereld die ontoegan kelijk is voor velen. Winkelcentrum 9-10 ETTEN - LEUR Tel. 01608-3187 De correspondente van dit blad, mevrouw D. Mulder, Plataanstraat 27, tel. 01183- 1997 te Oost-Souburg, Is van 5 augustus tot en met woensdag 30 augustus afwezig. Men ge lieve hiermee rekening te hou den bij inzending van kopty. Inzending gedurende de afwe zige weken, Reigerstraat 16, Breda, tel. 01600-22341 tst. 229. de sruntE DEZE WEEK ALLE KLEUREN EN MATEN GOES Lange Vorststraat 81 VLISSINGEN Aagje Dekenstraat 7 U weet. m'n beste kriti sche lezers, ongetwijfeld dat de stichting Zeeland in opdracht van de gemeente Borsele een structuurschets voor deze gemeente heeft opgesteld die nu weer al enige tijd geleden is gepu bliceerd. Om dit geschrift zo nauwkeurig mogelijk te doen zijn, heeft men maar liefst tweehonderd tweeen twintig verenigingen in Bor sele ondervraagd. Dit wa ren ze nog niet eens alle maal. want bijvoorbeeld de kiesverenigingen en de kerken deden niet mee, an ders zou dit aantal mis schien wel achthonderd zijn geweest! Toch is het juist wel goed geweest dat men wat dat betreft niet tot het uiterste is gegaan, want dan zouden ook de onvol komenheden groter in aan tal zijn dan thans het geval is. De structuurschets doet namelijk onder meer voor komen. alsof de op het ogenbik op z'n laatste be nen lopende Stichting 's- Gravenpolderse Gemeen schap een regelmatig kon- takt onderhoudt met de Stichting Opbouw West Zuid-Beveland. Ik besprak dit tijdens een gezellig on deronsje met m'n vrienden de kreeft en de aal hoewel de eerste zeer goed op de hoogte is met de gang van zaken bij de Stichting Op bouw en de tweede drom mels goed weet waarover hij praat als het over de 's- Gravenpolderse Gemeen schap gaat, wisten geen van beiden van dit kontakt af.Wél bleek dat de „Op bouwers" al drie maal een schrijven gericht hadden tot de Gemeentebelangers maar hier nog nimmer een antwoord op mochten ont vangen. Duidelijk geraaskal dus in de structuurschets, die ook weer duidelijk van de met veel bombarie opge richte dorpsbelangen aj schijnt te komen, daar door de opbouwers nimmer zul ke inlichtingen werden ver strekt. Een fweer all dui delijk bewijs dat de behan gers, ik bedoel belangers niet zonder reden in hun laatste stichtigstfdagen ver toeven, want het zich wer kelijk voor de gemeenschap inspannen is geheel iets an ders dan deze notabelen- doen. Overigens zou het be sluit tot liquideren de eer ste positieve daad zijn die de stichting stelt, en u weet, vuile-lucht-inade- mertjes": zelfkennis siert de mens. Laten we hen daarom prijzen in hun laatste stichtingsdagen ver lucht, ik bedoel daden.Om je zot te lachen! Een automobilist uit Kruiningen lachte enkele weken geleden bepaald niet, toen hij er met zijn auto vandoor wilde erfer weer zo'n verleidende Belg in de weg stond. Het is zelfs op de bodem van de Oosterschelde bekend, dat Belgen echte weg-stumpers zijn, die nimmer te voor spellen handelingen uitha len. Om de Belg van zijn pad te verwijderen ver richtte de Kruiningenaar echter ook een handeling, die slechts weinigen had den kunnen voorzien. Hij sloeg namelijk de voorruit van de zuiderbuur aan dig gelen. waarmee hij scheen te willen zeggen: ga je weg of ik sla je weg. Aangezien de auto geen krimp gaf, sloeg hij hem weg. Ten minste dat probeerde hij. d'Oester. Vlak voordat de redactie Platanenstraat 27 met vakantie ging kwam nog binnen dat mevrouw Poppe-de Nooyer, Nijverheidsstraat 10 te Vlis singen het kringetje van vori ge week sierde. Wie zal het deze keer zyn?U weet het, eerst even een gangetje naar ons kantoor op het Spuiplein om het bewijsje en dan maar gauw alles binnen halen. Voor degene die het deze keer weer niet zijn: een troost, misschien wel de volgende keer. Het kan iedere week helaas maar een persoon zijn. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagery De Vries, Walstraat 46. een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieier, Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim. Smith kaas, «marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagery Oos- terom, Walstraaat 10, 300 gram vleeswaren. 't Goudoppertje, Walstraat. waardebon van f5. FOTO BACK Potterie Jaap, St.-Jacobstraat 3, waardebon f 5. Brülenspecl- alist Tilroe, Walstraat 81, ka merthermometer. Bloemsier- kunst Dekker, Kanaalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde van f 5. Eethuis De Snuyver, Walstraat 20, Vlissingen 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nilfisk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. Drankenimport Jan Dul- mel, Hermesweg 23, Vlissin gen, fles sherrij t.w.v. f 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolf- plein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedryf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. Van de Vy- ver, radio en t.v., Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, 1 pak stof- zuigerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk, 1 maal gra tis batterijen voor transistorra dio. Midgetgolfbaan Delta, Burg. Van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemen- huis Mies, Scheldestraat 52, Vlissingen, 1 bos bloemen t.w.v. f 5.

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1