Donderdag 10 augustus centrum Middelburg een dag autovrij IN VLISSINGEN GING EEN ZEER EXCLUSIEF TINWINKELTJE OPEN Barbecue met bingo en muziek op Damplein Groot Walcheren- kringetje VERKEERSMAATREGELEN ALS EXPERIMENT de zuidwester combinatie huis aan huis-blad 10e jaargang no. 38 bureau: boekhandel hildernisse - lange noordstraat 2 - telefoon 2356 - uitgave: n.v. rotadruk postbus 36 axel woensdag 2 augustus 1972 /.("I'IIWSC li Geere Kraan Blank tin J. M. GROEN -S. M. OVERTOOM GROOT WALCHEREN DE SCHELDEBODE Wandborden Relatiegeschenken LEZERS SCHRIJVEN W«lcll MIDDELBURG Don derdag 10 augustus wordt voor de politie in Middel burg een belangrijke dag want dan zal blijken of het verkeer zo geregeld is dat verkeersopstoppingen min der voorkomen. Op 10 au gustus wordt er een belang rijke folkloristische dag gehouden en tevens is het kermis wat tot gevolg heeft dat de markt bezet is, en de wekelijkse donderdag- markt met uitwijken naar ie Lange Delft. Dit is een straat waar door het een richtingsverkeer nog veeï doorstroming plaats vindt want de meeste bezoekers komen vanuit Vlissingen, Domburg en de andere "Wa'cherse badplaatsen naar Middelburg en verlaten de ze weer vla de Lange Delft over de Koningsbrug. Om het geen chaos te la ten worden heeft b. en w. uit twee oplossingen de volgens hun adviseurs de directeur van gemeente werken ir- Van Unen en de politiecommissaris Van Ooyen, beste gekozen. Lo- coourgemeester W. Baars vertelde dat men twee din gen ter beschikking ihaa: niets doen en proberen om de chaos zo klein mogelijk te laten zijn of maatregelen nemen, en deze maatrege len zullen niet voor ieder een even prettig zijn. Voor de automoblisten hoeft het evenwel geen punt te zijn want voor hen wordt het braakliggende terrein Geere omgetoverd tot een parkeerplaars waar zon 160 auto's een plaats kunnen vinden. Ten tweede zullen er, net als bij een rally, overal aanwijzingen worden gegeven zodat als tiet ene parkeerterrein vol is de automobilist via deze aanwijzingen automatisch een volgende bereikt,. Verder wordt er in het centrum in een bepaald aantal straten eenrichtings verkeer ingevoerd zodat de files elkaar nergens krui sen. De grote Markt wordt ingericht als kermisterrein waardoor de marktkooplie den uit moeten wijken naar de Lange Delft, een stuk van de Nieuwstraat en een gedeelte van het Dam plein. Bij de invalswegen zal de politie paraat zijn en als het te veel wordt, wordt de kraan dicht gedraaid. Uiter aard volgt uit het boven staande dat bevoorrading en transport voor de bin nenstadwinkeliers vrijwel onmogelijk wordt zodat men wordt verzcocht deze bevoorrading en transport een dag eerder of later dan 10 augustus te laten plaats vinden. Omwonenden en bewo ners van Walcheren die 9peciaal 10 augustus naar Middelburg-Centrum willen snappen het zeker al. Men kan zich vlugger trimmend, of wel met de fiets, benen wagen of het openbaar ver voer verplaatsen. De heer Baars wijst erop dat een en ander slechts een experi ment is en dat het als zoda nig moet bijdragen tot het plan om Middelburg-cen trum in de toekomst hele maal autovrij te maken, iets waarmee de gemeente reeds bezig is en wat voor al tot doel heeft dat de toerist zich in Middelburg thuis kan voelen. Men hoopt de 10e augus tus een hoop ervaring op te doen In verband met deze plannen. De middenstand evenals de n. v. Streekver voer Walcheren staan posi tief tegenover de plan nen. VLISSINGEN In de voor malige pruiken boetiek van Han van de Sande is sinds een maand of drie een tinwinkel tje gevestigd dat zonder veel poespas geopend is. 's Morgens om 11 uur draaide men de sleutel om waarna nog een receptie volgde en Vlissingen was een tinwinkel rijker, al weer een zoveelste injectie voor de binnenstad. Tin is een erts dat net als steenkool gewonnen wordt in tinmijnen en het wordt im gro te blokken naar een tingieterij vervoerd waiar ze na veel be werkingen het tin kunnen gie ten. Aan zo'n gietproces zitten overigens nog vele problemen vast want als het erts niet op de gewenste temperatuur is of er komen luchtbellen in dan moet heel de procedure op nieuw. Bij de temperatuur kan men natuurlijk hoger verwar men of afkoelen. Dit zijn niet de enige problemen waar men mee te maken krijgt. Al deze problemen maakt men ook mee in het bedrijf van de fa. Bonncke. een tingieterij in Konigswinter (Duitsland) die een afdeling heeft in West- Souburg aan de Vri.iburgstraat. Hier werken drie personeels leden in de gieterij en drie in de kleurderij. Deze afdeling van Bohncke verzorgt het grootste gedeelte van de tin- voorraad in het Vlissingse winkelpand- Verder worden de produkten uit deze afdeling- verspreid over heel Neder land. De gewone kleur van tin is blank. Zo althans wordt het in Duitsland en ook in België het meest verkocht. Tin wat niet geregeld gebruikt wordt zal na verkoop van ongeveer tien jaar donkerder worden en er „oud" uit gaan zien. Wij Nederlan ders wensen daar meestal niet op te wachten want blank tin vindt in Nederland haast geen aftrek. Wij willen direct „oud" tin. Vandaar de kleurderij die aan het Souburgse bedrijf is verbonden. Hier versnelt men het donker maken van het tin, wat aan de kwaliteit uiteraard niets afdoet. Overigens wordt tin nogal eens miskend. De meeste mensen denken dat het niet zo'm duur metaal is,maar een kilo tin kost nu toch altijd nog f 18,- en hiervan kan men nog niet zoveel maken, en het bestaat ook nog uit een blokje waar nog niets aan gedaan is, het moet nog helemaal ver werkt worden. Zo mag men BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: Rochussenstraat 3 Tel. (01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX. Huis aan buis verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155 - 2320 REDACTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Oost-Souburg Platanenstraat 27 Telefoon 01183 - 1997 01600 - 22341 (toestel 2290 ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Ba rends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184 -3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155 - 2320 tin dus gerust rekenen tot de edelmetalen. Wist u overigens dat de produkten zoals men, die snu koopt en die men meestal als sier in kamer of waar dan ook neerzet, vroeger gewone gebruiksvoorwerpen waren? Men nam vroeger bij voorbeeld een tinnen pokentje mee naar de kerk waarin het kooltje vervoerd werd dat de stoof moest verwarmen. Vroe ger werden ook veel tinnen kannen, gebruikt om wijn uit te schenken. En natuurlijk la ten we de kruidenier en de bakker niet vergeten die tin nen maatkannen gebruikten. Ook werd tin In vroeger ja ren wel voor siervoorwerpen gebruikt, denkt u maar eens aan die prachtige wandborden met dikwijls jachttaferelen daarop. Ook deze worden nog steeds gemaakt- Soms speciaal op verzoek hoewel dit een vrij kostbare geschiedenis is want een bord moet net als alle andere voorwerpen eerst wor den ontworpen, daarna wordt er een gipsen of houten af- dru-k van gemaakt waarna een model uit zand wordt vervaar digd dat moet worden gegoten in tin. Overigens zijn tin bor den (wandborden) over het algemeen vrij prijzig omdat iedere keer na het gieten van een zo'n bord het model bijge werkt moet worden. Niet alles ls evenwel zo duur. Ook voor mensen met een smalle beurs is tin te koop. Denkt tt maar eens aan de maatkannen van groot tot klein. Hierin heeft het tin winkeltje reclameaan biedingen, zoals met vaderdag een tinnen asbak. Niet alleen aan particulieren wordt geleverd. Dit was ook met het begin. Bij de fa. Bohncke worden ook veel re latiegeschenken besteld. Bij voorbeeld asbakken met ins criptie of tinnen bekers met wapen of wat men er ook maar in wil hebben. Als men dan zo'n 1000 of 2000 tegelijk bestelt valt de prijs nog wel mee en heeft men toch iets exclusiefs dat in geen winkel te koop is. Dit kan voordelig zijn omdat de procedure van tekening tot model maar een keer gevolgd hoeft te worden en men dan die duizend(en) afdrukken zo kan maken. Tin wordt nog met de hand gego ten. Iets wat natuurlijk een zekere vakmanschap vereist. U hoeft niet een bord laten bewerken u kunt het ook la tent graveren- Wiült de speci aliteit van Bohncke dan zult u een maatkan of een serie maatkannen moeten kopen. Deze kannen worden geëx porteerd naar verschillende landen, zelfs naar Amerika. Verder krijgt men aanvragen voor tin uit Zwitserland, Bel gië en vele andere landen. In de winkel aan de Walstraat wordt niet alleen tin verkocht van eigen makelij maar ook wel werk van andere tingiete rijen uit België bijvoorbeeld. Meestal heeft iedere fingieterij zo zijn eigen specialiteit. Wilt u zeker zijn dat u zuiver tin koopt, wat ln Duitsland bijna altijd gegarandeerd is want daar valt het onder de waren wet, moet u letten op de on derkant van het tinnen pro- dukt wat u koopt want op alle echt tinnen produkten staat hoeveel tin er in verwerkt Voor minlatuurverzamelaars die het verzamelen van kope ren miniatuurtjes nu eens beu zijn kunnen we berichten dat de tinwinkel van Bohncke ook tuinartikelen heeft in minia tuur. Uiteraard zuiver tin. Overigens ls die winkel ont staan uit noodzaak. Het ge beurde zo vaak dat men ge woon aan de huisdeur kwam van iemand die betrokken was bij de tingieterij of bij het kantoor op Paauwenburg aan belde dat het geheel uit de hand liep en men op een gege ven moment voor de keus stond: of deze particuliere verkoop helemaal stoppen of een winkeltje openen. Wel dit laatste is gebeurd en hoewel men het zag als een service aan het publiek waar helemaal geen winst op gemaakt hoeft te worden draait de zaak bo ven verwachting. MIDDELBURG Het comi- té Hartenavond Middelburg organiseert ook op woensdag 2 augustus op het Damplein weer een avond tijdens welke toerist en inwoner enkele ge noeglijke uren kunnen bele ven. De ingrediënten voor de ze hartenavond zijn muziek, bingo en barbecue. Vanaf half acht concerteert in de Graan- beurs de muziekvereniging ON.D.A. uit Nw. en St. Joos- land. Op het terras dat weer rond het graanbeurspodium wordt ingericht zal het goed toeven zijn, want keurslager De Visser zal er een grootse barbecue-party geven. In de aanwezige kraampjes zal men een of meer stukjes vlees kunnen kopen. Onder deskun dige leiding zullen de liefheb bers van een hartige hap het vlees kunnen roosteren en ui teraard verorberen. Op het terras zullen vijftien barbecue- stellen worden geïnstalleerd, zoctat een kleine honderd „klanten" gelijktijdig hun roosteraetiviteiten kunnen ont plooien. Er worat voor gezorgd dat de hap eventueel met een slok vergezeld kan gaan. Liefhebbers van het bin- gospel, ook wel kienen ge heten, kunnen op deze avond op het Damplein terecht. Fraaie prijzen zijn de inzet van het spel, waarvan de op brengst bestemd is voor hoe kan het anders bij een hartenavond de hartstich ting De jrlngaalafdeling van M.T.V. '69 zal voor zover dat nog nodig is de belangstellen den naar het Damplein lokken door voordien een mars door de stad te maken* In uw veel gelezen blad Groot Walcheren schreef u in de rubriek Damplein winke liers niet blij met parkeerme- ters voor hun deurschreef en beschreef u onze zaak als een slagerij, maar dat is niet juist, wij hebben n.l. een zaak, in cosmetica, kaas en fijne vlees waren. De parkeermeters zijn niet voor onze deuren, maar op het parkeerterrein van het Dam plein, en hebben wij voor onze zaken een vrijparkeerstrook, welke na het inwerking stel len van de parkeermeter, dan ook constant zijn bezet, maar met een geregelde verschui ving van plaatsen, zodat wat dat betreft dit o.i. kan worden gehandhaafd. Wat het parkeergedeelte op het plein zelf betreft, meen ik te mogen stellen dat dit een volledige flop is, want wij wa ren wel benieuwd hoe het zou gaan in de vakantietijd. en het hoogste aantal wagens wat op het plein heeft geparkeerd en wij hebben geteld, was 24 stuks, waarvan wij willen aannemen dat ze allemaal heb. ben betaald, gezien het feit dat wij natuurlijk niet de hele dag hebben kunnen tellen, zov de mogelijkheid bestaan dat er wei eens wat meer auto's heb ben gestaan dan het aanta1 'wat wij hebben geteld, maar 24 wagens op een plaats waar er 115 kunnen staan noem ik in iecter geval een fiasco, wat bij mij tevens de vraag naar voren brengt waar en wie, heeft men het nu moeilijk ge maakt met die auto's welke anders wel op het plein gepar keerd stonden en nu elders een plaats hebben gezocht. Ik heb nu vernomen dat het in het voornemen van de ge meente Middelburg ligt om op de Kousteevse Dijk een par keerplaars aan te leggen voor Het spijt me werkelijk ge trouwe lezers, om deze week te moeten beginnen met het afkeuren van iets doodge woons als een zak friat. Een bepaalde baail van deze etens waar wel te verstaan, want niet alle zakjes patates frites zijn verwerpelijk. Toen ik vo rige week, om het u even uit de doeken te doen, langs de Noordzeekust zwom, terug van een oester-collega die met va kantie op de Doggersbank zit, wilde ik bij wijze van uitzon dering eens over de Veerse- gatdaïn en zo vervolgens door het Veeree Meer terug naar huis reizen. Daarom kroop ik aan de Walcherse kant van de eerdergenoemde dam naar boven, om vervolgens via het parkeerterrein en de tunnel in het Veerse Meer te plonzen. Voor het echter zover was, rook ik de lucht van heerlijke vers gebakken frietjes, die men op de parkeerplaats al daar voor hongerige toeristen pleegt te bakken. Een voorzie ning, die in ruime mate afge stemd is op de toeristen, want bij mijn weten is de kraam alleen in het seizoen geopend en in de winter gesloten. Een gelegenheid ook die. zij het hier in zeer geringe mate, me de bepalend is voor de indruk die de toerist van ons Zeeland krijgt. En aangezien veel va kanties beginnen met het nut tigen van een maaltijd c.q. een zak friet, kam de eerste indruk de beste zijn, als we er ten minste voor zorgen dat die bewuste zak friet dan wei van een acceptabele, liefst verhe ven kwaliteit is. Door de heer lijke reuk aangemoedigd, stond ik even later voorde balie en bestelde een ferme baal met een bijbehorende klont mayonaise. Het water liep me zowat uit de schelp, want ik had een verre tocht achter de rug en was daarom zeer hongerig. Met een lo- pend-baind-gebaar' werd me plotseling een zak gloeiend hete friet voor de schelp ge houden en ik dankte er de ge ver vriendelijk voor. Maar ach, hoe vol teleurstellingen zit het leven. Toen m'n lekkernij wat was afgekoeld en voor 'nutt.l- ging' in aanmerking kwam bleken ër geen frietjes in m'n zakje te zitten, maar reepjes leer. Ik begreep nu ook waar om sommige toeristen met eenzelfde zak veters in de hand, me woest aanstaarden, toen ik hen vriendelijk goe dendag' klepte. Nee die eerste indruk kon bij hen nooit de beste zijn en Ls zeker voor verbetering vatbaar. Voor verbetering vatbaar is ook de methode van het op voeden van kinderen, wat kortgeleden door een Brabants echtpaar in Goes werd gede monstreerd. Tijdens één van deze gloeiend hete dagen par keerden de onnozele echtelie den hun auto op het 'hittespits- uur' in de Goese binnenstad- Op zich een heel normale zaak. ware het niet, dat zich in de wagen nog een achttien maanden oude baby bevond. Als men bedenkt dat het in andere auto's op hetzelfde tijdstip lussen de veertig en de vijftig graden Celsius was, betekende het verblijf van de jonge wereldburger in pa's outo een zware straf die hij zeker niet verdiende. In plaats van de warme liefde vam zijn ou ders, genoot de baby van het warme zonnetje iets, wat hem zeker in z*n koude luier ging zitten. Gelukkig bevrijdden een paar omstanders Ronnie van A, uit z^n warme oei en konden zodoende blijkbaar meer liefde voor hem opbren gen dan z'n vader en moeder. D'OESTER. Na de mooie zomerse dagen die we gehad hebben, was het mevrouw A. Hilüebrand-Ver- schuure uit de Nieuwstraat 1 te Vlissingen die zich in het natte weer kon begeven om alle fijne geschenken van onze kringetjeswinkeliers binnen te halen- Wie zal deze week al die fijne lekkere dingen mogen halen? Wie zichzelf in ons kringejte herkent kan naar ons redactiekantoor aan het Spuiplein komen om het be wijsmateriaal in ontvangst te nemen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis- teitstaart. Slagerij De Vries straat 28. de bekende kwaii- Walstraat 46. een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zatcr- iagreclame. Drogisterij Luit- vvieler. Lange Zelke 50. een uxe flacon badschuim. Smith vaas. Marktkraam een pond saas naar keuze. Slagerij Oos- terom. Walstraat 10, 300 gram vleeswaren, 't Goudoppertje, Walstraat. waardebon van f 5,- ruim 100 wagens, mogelijk zou de parkeermeter van het Dam plein daar zijn. diensten kun nen doen, zoals het nu is, is het niet veel, wat zal het bui ten het vakantieseizoen dan worden? J. REINDERS SR. Totterie Jaap. St.-Jacobstraat 3, waardebon f 5.-. Brillenspe- dallst Til roe, Walstraat 81, ka- merthermometer. Bloemsier- kunsi Dekker. Kanaalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of pianten naar keuze ter waarde van f 5,-. Eethuis De Snuijver, Walstraat 20, Vlissingen 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. NUfisk, Coosje Buskenstraai. snaarpot je in de vorm van een stofzui ger Drankenimport Jan Dul- mel, Hermesweg 23, Vlissin gen. fles sherrij, t.w.v- f 3,95. Annikes Cafetaria. Betje Wolf- plein. twee broodjes Annikes met koffie Schoonmaakbedrijf VUKO. Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. Van de Vij ver. radio en t.v.. Kanaalstraat 12. Oost-Soburg. 1 pak stofzud- gerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk, 1 maal gra tis batterijen voor transistorra dio. Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen. gratis speelronde len 2 consumpties. Bloemen- buis Mies, Scheldestraat 52. Vlissingen, 1 bos bloemen t.w.v. f 5,-. De correspondente van dit blad mevr. D. Mulder, Pla taanstraat 27, tel 01183-1997 te Oost-Souburg, is van 5 au gustus tot en met woensdag 30 augustus afwezig. Men gelieve hiermee rekening te houden bij Inzending van copy. Inzen ding gedurende de afwezige weken, Reigerstraat 16, Breda. Tel. 01600-22341 tst. 229.

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1