Mevrouw de Jager uit Domburg ziet het met lede ogen aan: 11 Wat doen bekende Nederlanders tijdens hun vakantie? GROOT WALCHEREN Foto Kringetje Groot Walcheren de zuidwester combinatie VOOR DE VROUW MET SMAAK de scheldebode ATJE: lopen en fietsen, HERMAN: eten en slapen, HENK: rust houden! huis aan huis-blad 10e jaargang No. 37 hireauMjoekhandeniilderniss^^ 'woensdag 26 juli 1972 trouwschort zelf naaien kleedkamer J. M. GROEN S. M. OVERTOOM r Wftlcll „Ik geef het Zeeuws costuum hooguit vijfentwintig jaar DOMBURG Iedereen in Domburg kent mevrouw M. de Jager. En dat is maar makke lijk, want er zijn veel toeris ten die naar haar vragen, om dat zij het is die de mensen geheel in stijl weet aan te kleden voor een kiekje in Zeeuws-Walchers-kostuum. Behalve dat, verzorgt me vrouw De Jager ook shows in antieke Walcherse kleder dracht, zij laat de 19de eeuw op Walcheren in vol ornaat herleven. Zo verleende zij op 14 juli j.l. haar medewerking aan de lampionoptocht in Domburg. Een groep van on geveer veertig mensen, man nen, vrouwen en kinderen door haar aangekleed in antie ke kostuums, compleet met as- seccoires en sieraden, verleen de cachet aan deze optocht. Het is een vaste groep mensen die steeds deze kostuums toont. Zelf loopt mevrouw De Ja ger haar hele leven al in kle derdracht, en haar man ziet haar het liefste zo, hoewel hij zelf, zoals de meeste Zeeuwse huisvaders, zijn kostuum al enkele dècinnia in de kast heeft hangen. En de dochters hebben de Zeeuwse klederdracht nooit aangehad. „Dat kan niet meer", zegt mevrouw De Jager niet zonder spijt. Na de oorlog acht jaar lang hadden we niets kunnen kopen,» begon het kos tuum er uit te gaan. Mijn dochters op school moesten wel gewone kleren dragen, met al die sport die ze deden. Je kon op school niet meer in klederdracht komen. Nee, van hogerhand is die klederdracht kapot gemaakt.Ik krijg wel eens mensen in de kleedka mer, die zeggen wat zonde toch en je lijkt wel gek, je had je kinderen ook zo moeten aankleden. Maar dan zeg ik: „Ik geef het je te doen, het kan gewoon niet meer". Ik geef het kostuum nog 25 jaar en dan is het uitgestorven". Hoewel de aanschaf van een Zeeuws costuum met alle bij behorende sieraden )als het maar even kon moesten die van goud zijn( ook vroeger een prijzige zaak was, was men op den duur toch goedkoper uit. „Ik ben nou 38 jaar ge trouwd", zegt mevrouw De Ja ger „en ik draag nog steeds mijn trouwschort. Het is hier niet als in Volendam, waar ze alleen de klederdracht voor de toeristen aantrekken, je draagt het altijd of je draagt het nooit". Een neef van mevrouw De Jager was bezitter van enkele fraaie oude costuums, en dat was voor haar de aanleiding zich ermee bezig te houden. „In 1954- of 56, dat weet ik niet meer precies, toen kwam hier de koningin. We hebben toen met die costuums meege daan aan een folkloristische optocht. Dat was eigenlijk het begin. Ik heb ontzettend veel moeten bijmaken, want een dames maat uit 1850 kun je nu een kind aantrekken. De vrouwen zijn veel groter ge worden, hév het past niet meer". Ook voor de moderne Walcherse costuums, die ze de toeristen aantrekt, naait me vrouw De Jager zelf het een en ander. Voor sommige on derdelen, zoals voor het bonte schort bijvoorbeeld, zijn speci ale stoffen vereist, maar voor andere dingen, zoals het „beukje", het gekleurde borst- stukje, kan ze gewoon naar een warenhuis. Een lapje stof, dat over is van een modern zomerjaponnetje van een van de dochters, leent zich ook wel voor een beukje. Om een jak te vervaardigen is heel wat vakmanschap nodig. Een jak is een vierkante lap die op een speciale manier geplooid wordt en de plooien wordenvastgenaaid. Het jak moet strak aansluiten en een perfecte pasvorm hebben. Dit houdtin dat het naaien van een Zeeuws costuum speciale vaar- diheid eist. In haar gezellige oude huis in Domburg waar naast mo dern comfort de sfeervolle, ou de meubels en spulletjes niet ontbreken, heeft mevrouw De Jager een aparte kleedruimte waar in grote muurkasten, bonte en zondagse, een stapel beukjes, een stapel herenbroe ken 4 enorm veel rokken en al lerlei andere onderdelen die de costuums completeren. Aan de wand een hele rij helder witte en strak gesteven Mid delburgse lange mutsen van kant. De klassieke costuums bewaart mevrouw De Jager apart. Van de rieten mandjes, zoals de boerinnen die vroeger plachten te dragen, heeft ze er ook een heel stel, alsmede flu welen tasjes met zilveren beu gel, zilveren schoengespen en andere sieraden. Alles wordt vaak gebruikt.De groep van mevrouw De Jager laat zich bewonderen op con gressen en bij VVV evene menten. Iets van haar spullet jes verkopen hetzij oud, hetzij modern doet ze niet. Alleen wanneer iemand, voor een folkloristische groep bij voorbeeld, een volledig cos tuum bestelt, strijkt ze nog weieens de hand over het beukje. Maar zomaar een rok of een schort verkopen, nee. „Alles of niets" is het devies van mevrouw De Jager. Mevrouw De Jager is ge wend te poseren en voor ons wil ze wel weer even dat mooie kostuum van 1850 aan trekken. Het bestaat uit een „moiré" (onderrok) (men droeg vroeger trouwens meer dere onderrokken) een bo venrok van bruine stof, een prachtige paarse schort met ingeweven bloemmotief, een wit beukje met handgebor- duurd veelkleurig kruis steekmotief, een paars ge bloemd lang jak (dit in tegen stelling met het korte jak van tegenwoordig), een nauwslui tend bloedkoralen halssnoer, een ondermuts met gouden naald (dit is een soort gouden plaat op het voorhoofd, naar gelang de burgerlijke staat links of rechts gedragen, en naar gelang de mate van wel stand versierd met een, twee of drie ingegraveerde zwaant jes), dan een kanten boven- muts en daarop weer een schelphoed. Deze platte hoed is van stro, van binnen ge voerd met damast. Damasten linten hangen af.Bjj dit cos tuum hoort een fluwelen tas met aan de zilveren beugel verschillende kettingen waar respectievelijk een schaar, een naaldenkoker en een mes in etui aan bungelen. Dit laatste om de boter te snijden op de markt. Alles van zilver. Ver der horen er nog witte knie kousen bij en schoenen met zilveren gespen. Het hedendaags costuum be staat uit een onderrok (een ondeijurk kan ook) een zwar-, te bovenrok, een gebloemd beukje (voor dit beukje kan alle gekleurde stof dienen), een kort nauw zwartfluwelen jak (ook andere zwarte stof wordt wel gebruikt), een zwart-wit bont schort )'s zon dags is dit zwart en door de week draagt mevrouw De Ja ger zelf vaak een blauw), dan een ondermuts met gouden krullen en strikken, en een bovenmuts met kralen. Kousen en schoenen zijn zwart. Het bloedkoralen snoer dat me vrouw De Jager dagelijks draagt, heeft kleinere bloedko ralen en is wijder dan uit 1850. DE srims met o.a. HOLTHAUS FALKE ETEC CLARISSA. GOES Lange Vorststraa» 81 Sport verbroedert, is een door sportliefhebbers of beoe fenaars graag gehoorde kreet, die in de praktijk echter nog wel eens anders uitpakt. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan de vele ons voorgeschotelde voetbalveldslagen, maar ook bij de wielersport, beste luit jes. kunnen ze er wat van. Aan het eind van de ver schillende grote wielerevene- menten komt het maar al te vaak voor, dat waarschijnlijk door de hitte .ran de strijd- overmande coureurs elkaar met woorden en ook met da den in de haren vliegen. Ze willen hun zin hebben en zijn niet voor rede vatbaar. Het is dan ook niet aan te raden een ..wielrenner" tijdens z'n rit aan te houden, om welke re den dan ook. Zo iemand bezit een wedstrijdkarakter" wat alleen gunstig gestemd is, als hij als eerste over de meet is gegaan. Als u hem daarom on derweg hierheen laat stoppen, valt er met deze man niet te praten. Omdat ook hier: ,,goed voorbeeld doet goed volgen" van kracht is, komt dit zowel bij de allerhoogste prof, als bij de allerlaagste „trimmer" voor. Dat ondervond bijvoor beeld één dezer dagen een Goese politieagent, die aan het einde van een werkdag de rij dende stoplichten bij hotel Oc- kenburg in de Ganzestad be diende. Het is daar rond vijf uur een drukke toestand, zodat een als coureur rijdende fietser die het kruispunt naderde, geen rekening met het rode stoplicht wenste te houden. Hij was waarschijn lijk in gedachten aan het ja gen op een vermeende kop groep en had daarom geen oog voor de verkeersregelaar. Om dat rood nu eenmaal rood is, en je daar niet doorheen mag rijden, riep de politieagent de wielrenner ter verantwoor ding. Deze toonde zich zeer verbaasd over dit oponthoud en werd dan ook in zeer korte tijd erg boos. Hij wilde zelfs op een gegeven ogenblik, on der toenemende vrolijke be langstelling van de andere weggebruikers vandoor gaan. Zeer dom van de wetsovertre der, want hij had natuurlijk een vermoeide en barre tocht achter de rug, zodat hij verre van fris was. De agent was echter wel behoorlijk bij zijn positieven en greep de woeste ling bij z'n race-monster. Een wielrenner te voet is een nog zotter gezicht dan op de fiets en daarom bleef de trimmer toen maar staan. Een goede organisatie is maar alles en dat dit bij de Goese Gemeente politie zeker het geval is, bleek uit de aankomst van een patrouille wagen, waardoor de renner wel zou kalmeren. Dat verwachtten alle toeschouwers tenminste. Maar alle, voor het aan vierkanten rood aangeven de stoplicht staande wegge bruikers zagen nu het tegeno vergestelde. Dom-manswil de er wéér vandoor/Alleen het bijzonder tactvolle optre den van de - nu twee bij dit voorx-al betrokken agenten, maakte dat het geheel alleen een komisch-domme en geen kinderachtig voorval werd.' d'OESTER VLISSINGEN Aagje Dekenstraat 7 BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter Oost-Souburg Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 01600-22341 toestel 229.) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 We zitten midden in het seizoen, waar we met z'n allen een jaar lang naar toeleven. De maanden van: koffers pakken en op het laatste moment ontdekken, dat een paspoort zoek is; van hopen dat het weer tóch nog opknapt: van rijen caravans; van zuchtende vaders en kreunende auto's. Vakantie is voor de één dat tentje op de Veluwe of in Drenthe, voor de ander een rustig hotelletje in de Ardennen of de felle zonne stralen van de Costa del Sol. Wat vakantie betekent voor een aantal bekende Nederlanders, dat leest u hieronder. Joop Smits (omroeper Vara-radio en televisie) heeft zijn vakantie van vier weken in drieën gehakt. Met vrouw en twee zoons (9 en 13) trekt hij eerst een week naar het Zeeuwse Haamstede, daarna houdt de hele familie nog een weekje vakantie op Terschel ling en omdat Joop ook nog wel wat anders wil zien dan zand en water, gaat hij alleen met zijn vrouw een aantal dagen naar Parijs. „We zijn al eerder naar Haamstede geweest, een ideaal oord.... lekker rustig hotelletje en in de buurt toch mogelijkheden om gezellig uit te gaan. 'Mijn ideale vakantie? Nóu.... wat zwemmen, wandelen, spelletjes doen met de kinderen, kletsen en een borreltje drinken. En dan maar hopen dat we het droog houden." Voor Herman Emmink (veelzijdig AVRO-radio- en t.v.-man) is het ook dit jaar weer Vlieland gewor den. „Ik zit hier in een heerlijk rustig hotel. Kamperen is niks voor mij, ik heb drie linkerhanden. Wat me in Vlieland zo aantrekt is die geweldige -rust; er rijden vrijwel geen auto's, bromfietsen zijn in de dorpskern zelfs verboden en daar door kom je weer eens lekker op Hardrijdster op de schaats Atje Keulen-Deelstra: „Wij zitten hier op de boerderij in Irnsum met zo'n 36 koeien, met kalveren, schapen en noem maar op en dan is het heus niet zo makkelijk om er zo maar tussenuit te trekken. In april zijn mijn man en ik op uitnodi ging naar Mallorca geweest. Voor deze zomer hebben we nog geen vaste plannen. Misschien huren we ergens een huisje voor een week, of anders gaan we daagjes weg. Ik vind het voor de kinderen echt nodig dat ze er eens uitkomen, maar we zitten altijd met de moeilijkheid, dat we een vervan ger op de boerderij moeten heb ben. Wat vakantie voor mij is? Nou.... een beetje lui zijn, maar natuurlijk wel doorgaan met trainen: veel lopen, fietsen en met gewichten werken." Guus Brox, de veel geplaagde manager van de Rotterdamse voet balvereniging Feyenoord, zoekt het van het jaar eens wat dichter bij huis. „Ik ben enkele jaren naar Oostenrijk geweest. Ik dacht, dat is lekker ver weg, dan kunnen ze me niet zo gemakkelijk bereiken. Maar ze wisten me toch wel weer te vinden en daarom heb ik dit jaar maar gezegd: we gaan naar Oud dorp en als er wat is, ben ik vlak bij. Ik ben ontzettend blij, dat die hele transferperiode voorbij is en ik hoop het er nu even van te kunnen nemen." Voor Frits Thora geen zomer 'vakantie. De nieuwslezer van het NOS-joumaal en zijn vrouw gaan liever in de winter, omdat ze het haten in grote kudden weg te moeten. „Wij gaan er iedere winter drie weken tussenuit naar Zwitser land.... al jarenlang. We hebben een vast adres in een heel klein dorpje (waarvan ik de naam zeker niet zal noemen) en daar huren we een chalet. De lucht is er fris, je kunt er fijn wandelen, er is geen t.v. en niemand herkent me en dan kom je weer eens op verhaal. In de herfst gaan we altijd nog een week je naar Londen, vooral om goeie theaters te bezoeken, want ik vind dat we in Nederland op dat punt karig bedeeld zijn." Het acteursechtpaar Ina van Faas- sen/Ton van Duinhoven gaat stee vast ieder jaar naar Zuid-Frank rijk. Ina en Ton zijn net terug van een vakantie van 2Vi week in een dorpje vijf kilometer van zee. Omdat het verblijf daar dit keer niet zo lang was, hebben ze in een hotel gelogeerd, gaan ze langer dan huren ze vaak een huisje. Ina: „Wij voelen ons daar erg thuis, je hebt er alles bij de hand: bossen, zee, je kunt er rust v«i»den en als je behoefte hebt aan vertier, dan zijn Cannes en Nice vlakbij. Ja, en wat we daar dan doen? Wandelen, zwemmen, lezen.... eigenlijk allemaal dingen, waar je anders niet toekomt. Henk Vonhoff, staatssecretaris van C.R.M. zegt: „Nee, ik ga niet met vakantie op de boerderij, hoewel het me niet zo gek lijkt voor 't na-, seizoen. Voorwaarde is wel, dat er voldaan wordt aan de redelijke eisen, die ik gesteld heb De heer Vonhoff vertrekt zo moge lijk half juli - na de technische voorbereiding van de begroting - met vrouw en drie kinderen (twee dochters van 15 en 13 en een zoon van 10) voor een zwerftocht per kampeervouwwagen naar het Zuidwesten van Frankrijk. „We zijn er al vaker geweest. Het is een heerlijk gebied. En wat we er dan doen? Zwemmen, wandelen (vooral ook langs het strand), wat roeien en vooral rust houden, rust....." Wederom hebben we een winnares deze week. Het is mevrouw Theune-Meulmees- ter, Breewaterstraat 37, Vlis singen, die deze keer in de prijzen viel. Wie zal er deze week een kringetje om zijn hoofd zien staan Mocht u de gelukkige zijn, komt U dan even langs op het kantoor Spuiplein in Vlissingen. U krijgt dan het bewijsmateriaal mee, waarmee U bij onze kringetjeswinkeüera alle prij zen in ontvangst kunt ne men. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieier, Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim. Smith kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 10, 300 gram vleeswaren. 't Goudoppertje, Walstraat, waardebon van f 5,- Potterie Jaap, St. Jacobstraat 3, waardebon f 5,-. Brillenspe- cialist Tilroe, Walstraat 81, ka merthermometer. Bloemsier- kunst Dekker, Kanaalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde FOTO BACK van f 5,-. Eethuis De Snuiver, Walstraat 20, Vlissingen 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nilflsk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. Drankenimport Jan Dul- mel, Hermesweg 23, Vlissin gen, fles sherry t.w.v. f 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolf- plein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. Van de Vij ver, radio en t.v.. Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, 1 pak stof- zuigerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk, 1 maal gra tis batterijen voor transistorra dio. Midgefgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen. gratis speelronde en 2 comsumpties. Bloemen- huis Mies, Scheldestraat 52, Vlissingen, 1 bos bloemen t.w.v. f 5.-. De correspondente van dit blad mevr. D. Mulder, Pla taanstraat 27, tel. 01183-1997 te Oost-Souburg, is van 5 au gustus tot en met woensdag 30 augustus afwezig. Men gelieve hiermee rekening te houden bij inzending van copie. Inzen ding gedurende de afwezige weken. Reigerstraat 16, Breda. Tel. OlóOO^Il tst. 229.

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1