Groot tekort aan kinderkleren Tafeltennisclub Middelburg Zuid houdt plantenactie Gemeenteraad fietst door Middelburg Vanavond dammen op het damplein DE SPINNE 4 MODE GROOT WALCHEREN Foto Kringetje Groot Walcheren de zuidwester combinatie afdeling huwelijken kinderen safekluis streng de scheldebode DEZE WEEK DE VROUW PULL'S van Mabelle WH'UWSP k huis aan huis-blad 10e jaargang No. 36 bureau: boekhandel hildernisse-lange noordstraat 2- telefoon 2356 uitgave: q,v. rotadruk - postbus 36 - axel woensdag 19 juli 1972 J. M. GROEN S. M. OVERTOOM VOOR SPECIALE AANBIEDING MET SMAAK GOES VLISSINGEN WAICI MIDDELBURG BU de folkloristische dansgroep Me dio Burgum, die het afgelopen weekeinde schitterde op een festival te Brunssum, en veel optredens nog op het program ma heeft, is het werkelijk al lemaal goud wat er blinkt. De groep, voortgekomen uit een Middelburgse gymnastiekvere niging, die opgericht werd in 1891, is een reizend museump je met authentieke Zeeuwse sieraden die de eveneens au thentieke Zeeuwse costuums van de dansers versleren. „Na maak willen we niet", zegt de leidster en de secretaresse van de groep, mej. Vermeulen. „Natuurlijk krijgen we we ieens namaak van oudere Zeeuwse boerinnen die hun hele leven in klederdracht lo pen, als er iets volgens hen niet goed zit. Het haar bij voorbeeld; die rol van voren die onder de muts uitkomt, die kunnen we niet namaken. Bij de meeste van ons is het haar daarvoor te kort en je kunt toch moeilijk van de mensen verlangen dat ze hun haar terwille van de vereni ging laten groeien. Hoewel ze zelf een prachtig costuum met alles derop en deran in de kast heeft hangen, zal mej. Vermeulen er niet over piekeren om het als ze niet met de vereniging op stap is, aan te trekken. „Ik ben ook niet van boerenafkomst", zegt ze, „en dus heb ik ook vroeger nooit klederdracht gedragen. „Maar aan de andere kant, op de foto's die van de groep gemaakt zijn, en waarop ze in vol ornaat staat, is ze zo „echt" dat ze helemaal niets meer wegheeft van de vrouw die in een sportieve lange broek en een luchtig truitje over de dansgroep zit te ver tellen. De gymnastiekvereniging, zo vertelt mej. Vermeulen, fu seerde op een gegeven mo ment met twee andere Middel burgse verenigingen tot de Middelburgse Turn Club )MTC(, maar de dansafdeling bleef apart bestaan. In het -be gin was het zo geweest dat meisjes en jongens van de gymclub af en toe dansjes op voerden in klederdracht, maar gaandeweg was de dansgroep tot een afzonderlijke afdeling uitgegroeid. In 1939 was de groep al zo bekend dat zij een bloemencorso aan de Riviera, waarbij veel landen vertegen woordigd waren, opluisterde. In de oorlog werd er nauwe lijks gedanst, maar na de oor log gingen de voetjes weer van de vloer en men trad op voor verenigingen, studenten werkkampen en dergelijke. „Zo is het gebleven tot om streeks 1951 of 1952", zeg mej. Vermeulen, „toen we naar Folkstone mochten in het ka der van die stedenuitwisseling. In 1954 sloten we ons aan bij de Federatie van Folkloristi sche groepen en we maakten ons debuut bij die federatie in Arnhem, op een folkloristisch festival. En daar hadden we erg veel succes zo rolden we eigenlijk van het een in het ander. We gingen weer naar de Rviera, we zijn naar Fontainebleau geweest, en nog naar andere plaatsen in Frankrijk. Ook zijn we naar Duitsland geweest, Munchen, Wiesbaden onder andere en naar Italië en naar Grieken land. In België zijn we zowat kind aan huis. Ik geloof dat we die hele kust daar onder hand wel afgeweest zijn. Oja, en ook zijn we dus naar Enge land geweest, niet alleen naar Folkstone, maar ook een keer naar Londen". Vanwege al dat reizen kun nen er ook geen mensen bene den de achttien lid worden van de groep. Ik bedoel maar, dat is een veel te grote ver antwoordelijkheid. En ook nu spreken we van te voren af, jongens, we blijven bij elkaar hoor. Er gaat niemand op zijn eentje er tussenuit. En dat wordt helemaal niet erg ge vonden. We hebben een reuze fijne sfeer in de groep. Als er iemand jarig is, dan vieren we allemaal feest. Er zijn ook heel wat huwelijken voortge komen uit Medio Burgum. Sommigen zijn ook gebleven na hun huwelijk en er zijn er ook die met iemand trouwden vair buiten Middelburg, ook bij de groep kwam. Men sen verhuisden en bleven de vereniging trouw en zo komt het dat het eigenlijk he lemaal geen tipische Middel burgse vereniging meer is, want er zijn er heel wat lid van buiten de stad. Natuurlijk zijn er ook 'n hele hoop weg gegaan na hun huwelijk of omdat ze een drukke baan kregen, maar we hebben over het algemeen niet te klagen over een gebrek aan leden. Er zijn nu 26 leden en twee ac cordeonisten. Eigenlijk zouden we nog een paar heren kun nen gebruiken, want twee van onze mannelijke leden zijn re gelmatig verhinderd om te ko men, zo dat er dan af en toe twee dames over zijn. We vangen dat dan op door te wisselen, maar leuk is het na tuurlijk niet. En voor het optreden in Ne derland zou het ook wel aar dig zijn als er een paar kinde ren nog mee konden doen. Sommige leden brengen we ieens hun kind mee en dat is reusachtig leuk, probleem is echter dat we niet aan kleer tjes kunnen komen voor die kinderen. Als we ze zouden moeten laten maken van de originele stof, dan wordt dat veel te duur, en er is niemand die nog van die kinderkleren heeft liggen". De groep Medio Burgum is eigenaresse van heel wat kost baarheden. De sieraden wer den of door de leden zelf, of de groep aangekocht. De sfeer onderling is zo goed dat men zich niet het vuur uit de slof fen loopt om alles nu eens haarfijn juridisch te gaan op schrijven. Dat komt nog wel een keertje.De bezittingen zijn opgeborgen in een safekluis en ze worden er voor ieder optre den uitgehaald. Van het geld dat met optreden wordt ver diend, wordt een en ander aangevulgd. De hartenvrouw van Middelburg werd door mej. Vermeulen aangekleed. „We hebben een keer ge vraagd of we subsidie konden krijgen, maar dat bleek zo'n toestand, we moesten zoveel gaan administreren en ieder dubbeltje omschrijven, dat we er maar vanaf gezien hebben. We blijven liever baas in ei gen huis". Omdat er maar weinig Zeeuwse voksdansen zijn )men was hier nogal conserva tief en streng in de leer en er werd dus eigenlijk niet ge danst! heeft mej. Vermeulen zelf een paar composities ge maakt en er ook de choreogra fie voor bedacht. Die dansen zijn wel geinspireerd op het Zeeuwse dorpsleven; zoals;,,na 't ringrijden", „Domburg kermis", „Ontmoeting op het dorpspleintje", „Bruiloftsdans". De muziek is op papier gezet door een van de leden, de heer Minet. Verder leent de muziek van de Middelburgse componist Jan Morks )Provin- ciaai Zeeuwse Rei bij voor beeld! zich ook voor een dans. In totaal staan er nu 7 8 nummers op het repertoire. Mej. Vermeulen heeft studie gemaakt van veel Zeeuwse volksgebruiken en vertelt bij opvoeringen bij iedere dans de achtergronden. Er wordt niet strak en stijjf gedanst. Iedereen legt net zo- veel expressie en toneelspel in de dans als hij zelf wil; de „verhaaltjes" die door de dan sen worden uitgebeeld kan ie dere danser op zyn eigen ma nier illustreren. „Eigenlijk leeft het costuum in Zeeland nog", zegt mej. Vermeulen. „En we willen zorgen dat het zolang mogelijk biyft le ven". BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter Oost-Souburg Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 01600-22341 ("toestel 229.) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk. Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 MIDDELBURG Ook djl jaar zullen weer zo'n 30 leden van de tafeltennisvereniging Middelburg-Zuid zich in gaan zetten om van 19, 20,21 juli en 26, 27 en 28 juli te proberen weer planten aan de man te en de vrouw te brengen waar van de netto-opbrengst bestemd zal zijn voor een nieuw te bouwen tafeltennisaccom- modatie, en eventueel kleine zaalsporten. Deze plantenactie bestaat uit het aanbieden aan het publiek van potplanten en snijbloemen in de prijs van f 1,50 tot f 6,-. voor de potplanten en de snijbloemen tegen scherpe veilingprijzen. De leden van de tafeltennisvereniging Middelburg-Zuid hopen aan deze actie f 1000,- over te houden om bij de rest te doen dat is opgespaard uit voorgaande plantenacties en MIDDELBURG Het colle ge van burgemeester en wet houders van de gemeente Middelburg zal zich donderdag 3 augustus a.s. op de fiets begeven om een tocht te gaan maken door de Magistraatwijk en Dauwendaele om de aldaar plaatsvindende ontwikkelingen nader te bekijken. Om 10 uur vertrekt men vanaf het stadhuis op de markt om de rit voort te zet ten via Plein'40, Gortstraat, Vlissingsestraat, Groene Woud, Oude Vlissingseweg, J.H. Huijssenstraat, Statenlaan, Thibautstraat, Rentmeester laan, Rademacherstraat, Keur- hove, Baljuwlaan, M. de la Palmastraat, Magnusstraat, Spinhuisweg, Prinsenlaan, Soutstraat, Stadhouderslaan, Prinsenhove, Stadhouderslaan, Oude Schroeweg, Statenhove 1, Statenlaan, Schroewg, Se- geerssingel, Segeersweg, Dau- wendaelestraat naar de Rooz- enburglaan waarin de Hoek steen de koffie genuttigd zal worden. Na de koffiepauze, waarin men ook het gebouw de Hoeksteen zal bekijken. wordt de fietstocht door Dauwendaele's voortgezet. verder straten oud-papieracties. Vroeger kwam men het oude papier zelf halen maar dit kan niet meer want de papierprijs is op dit ogenblik zo laag dat er dan geld bij moet, maar een vrachtje oud papier is toch zeer welkom. De plantactie wordt dit jaar voor de derde keer georganiseerd en men brengt de bloemen aan de man door middel van een auto met aanhangwagentjes en met een bakfiets. Vorig jaar hebben veel bloemverkopers de naam van de vereniging misbruikt om onder het mom van de actie hun bloemen en planten aan de man te brengen, aldus mevr. de Roo van de tafeltennisvereniging, die het vorig jaar zelf dit staaltje van ventkunst heeft meegemaakt. Niet zo fair. Het is jammer dat men niet via borden of schilderwek kan aantonen dat men van de vereniging is want om de opbrengst zo hoog mogelijk te laten worden wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van eigen leden en geleende karretjes. Alleen op de bakfiets komt een groot spandoek zodat dit geen misverstanden op kan wekken. De nieuwe tafeltennisaccommodatie zal hoofdzakelijk bestemd zijn voor Middelburg-Zuid, waarvan de leden overigens uit de verre omgeving komen. De plannen voor het indienen zijn in zo'm vergevorderd stadium dat men alleen nog maar geld nodig heeft om ze te kunnen indienen en daarvoor kan men zorgen door de mensen van tafeltennisvereniging Zuid hun bloemen en planten af te helpen.. Copy voor Scheldebode en Groot Walcheren moet uiterlijk vrijdagssmiddags om vtyf yur in het bezit zijn van de redaktie, Platanenstraat 27, Oost-Souburg. MIDDELBURG De harten avonden in Middelburg vol gen elkaar nu snel op. Elke woensdagavond is er wat te beleven in de hoofdstedelijke binnenstad. Na de zeer ge slaagde folkloristische mossel avond op het Damplein, waar overigens ook het schaken veel belangstelling trok en de dierenavond op de Markt volgt vanavond een avond met opnieuw een zeer gevarieerde inhoud. Vanaf zeven uur 's avonds kan men aanschuiven fgratisf aan een van de veer tig damborden die op het Damplein klaar staan. De heer Jac Blaas uit Melis- kerke, enkele jaren geleden Zeeuws kampioen, zal in zijn eentje de strijd aanbinden met een ieder die dat wil tot een maximum van veertig spelers. In de Graanbeurs, ook op het Damplein, geeft de muziekver eniging O.N.D.A. uit Nieuw en St. Joosland vanaf acht uur een concert. Eveneens in de Graanbeurs zullen de muziek nummers worden afgewisseld door wedstrijden op hometrai ners, waaraan een ieder kan deelnemen. Rond de graan beurs zal weer een terras wor den ingericht, waar men al genietend van muziek of wiel rennen iets fris of warms kan drinken. Tussen 19 en 20 uur, ook vanavond, kan vanuit de hal van het stadhuis gestart wor den voor een puzzelwandel tocht door de Middelburgse binnenstad. Het is een oriënta- tietocht te voet tijdens welke ruim 25 vragen beantwoord moeten worden. Lange Vorststraat 81 \Aagje Dekenstraat 17 Folklorische dansgroep Medio Burgum houdt klederdracht levend flMB MA m I ■■■II II H I mm Het kan vreemd gaan in de ze contereien, beste mensen. Zoals vorige week bijvoor beeld, toen we werden opge schrikt door het bericht dat een vreemdsoortig wezen in het Veerse Meer aanwezig zou zijn. Telefoontoestellen wer den danig misbruikt en velen speurden op dit „algenmeer" naar het vermeende monster. Wilde geruchten deden de ronde en men sprak zelfs van een dier met een kop van ongeveer vijfenveertig centi meter. Ook de kleur wist „men" te vertellen én die was als van lichtbruine koffie. Dat het monster bovendien nog bloeddorstig was ook, bleek al spoedig toen er zo maar ineens zes jonge zwanen verdwenen, zonder dat dit door de één of andere reden verklaarbaar was. Gelukkig was de rijkspo litie te water paraat en zo gebeurde het dan ook dat deze water-detectives de hele zaak al spoedig hadden gelegali seerd. Of het monster ook door hen was gearresteerd bleek echter niet uit het be richt. Wel probeerden de natte wethandhavers de bevolking gerust te stellen door mee te delen dat men hier waar schijnlijk met het monster van Loch Ness te doen heeft. Dat beest wordt namelijk in Schotland al geruime tijd niet meer gezien. Enfin, nu weten we tenminste met wie we te doen hebben. Dat wist overigens één de zer dagen ook de niet meer zo jonge schipper van een vlet die op datzelfde Veerse Meer rondvoer. Temidden van zeil- jachtjes en speedboten trachtte deze ervaren zeerot zijn route te vervolgen. Overal waar hij keek zag hij stuivende en snelle watersporters hun hob by uitoefenen. Bepaald ver baasd keek hij dan ook, toen er plotseling aan bakboordzij de van zijn al niet meer zo jonge vletje een politieboot verscheen, die hem tot een kalme gang maande. Een vlet je nota bene, wat nauwelijks harder dan vijftien kilometer kan varen en niet eens op topsnelheid voer! Toch kalmer varen, zei de rijkspolitie. De schipper verkleurde enigszins wat aan zijn verweerde ge zicht nauwelijks te zien was en zag in gedachten de speed bootjes hartelijk om z'n vletje lachen. Maar toen hij nog eens goed diezelfde gedachten raad pleegde, zag hij duidelijk dat ze niet om hem lachten, maar om de overheiders, die weer eens een goede bak hadden uitgehaald. Zo is en blijft het een kromme wereld! Een ander vreemd bericht las ik eveneens verleden week over het in het gelijk stellen van een „gedwongen" staker door het kantongerecht. Niet vreemd was het dat de rechter de heer Meijer uit Souburg in het gelijk stelde. Deze had namelijk geprotesteerd tegen het feit dat hij toen er door collega-werknemers werd ge staakt en ook hij werd verhin derd zijn werkzaamheden uit te voeren geen salaris uit betaald kreeg. De stakers wa ren hier duidelijk de oorzaak van het niet werken van de wél werklustige Souburger en daarom gelastte de kanton rechter alsnog aan zijn werk gever om het bewuste salaris uit te betalen. Allemaal niets loos dus, totdat de schrijver van het bedoelde artikel aan het eind van z'n verslag op merkt dat het niet ondenkbaar is, dat nu ook* de vakbonden wel eens zouden kunnen pro beren om hun miljoenen aan stakingsgelden via de rechter terug te krijgen! Belachelijk! In één woord zot! Dan zou het dus zo zijn, dat als de vakbonden in de toekomst geldgebrek hebben, ze dood eenvoudig een staking dienen te bewerkstelligen om daarna via de rechter schadeloos ge steld te kunnen worden!! Zo ziet u, het is en het blijft een kromme wereld! d' Oester FOTO BACK Hoera deze week hebben we weer een winnares. Het is me vrouw Evegaars Jacob van Cam penstraat 21, Vlissingen die alle fijne prijzen won. Wie zal deze week weer de gelukkige zijn Herkent u zichzelf in ons kringetje komt u dan even langs op het kantoor aan het Spuiplein in Vlissingen en het recht zal zijn loop hebben oftewel u krijgt het bewijsmateriaal mee en kunt bij onze kringetjes winkeliers alle prijzen in ontvangst nemen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart, Slagerij De Vries Walstraat 46, een pond bief stuk. Vishandel Frans de Mttnck. Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieler. Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim. Smith kaas. marktkraam een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom. Walstraat 10. 300 gram vleeswaren. 7 Goudoppertje. Walstraat, waardebon van f 5. Potterie Jaap, St. Jacobstraat 3, waardebon f 5. Brillenspeci- alist Tilroe, Walstraat 81, ka merthermometer. Bloemsier- kunst Dekker, Kanaalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde van f 5. Eethuis De Snuijver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nilfisk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de .ferm van een stofzui ger. Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t. w. v. f 3,95. Annikes Cafetaria. Betje Wolf- splein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO. Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen. gratis schoonmaak beurt ramen. Fa. Van de Vij ver. radio en t. v., Kanaal straat 12, Oost-Souburg, 1 pak stofzuigerzakken. Filiaal Koopcentrum Groenendijk, 1 grammofoonplaat. Filiaal Pot- tenmarkt 22 Middelburg. 1 maal gratis batterijen voor transistorradio. Midgetgo/fbaan Delta, Burg. v. Woelderenlaan, Vlissingen gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemenhuis Mies. Scheldestraat 52, Vlis singen 1 bos bloemen t. w. v. f 5.-. De correspondente van dit blad. mevr. D. Mulder, Platanenstraat 27, tel. 01183-1997 te Oost-Sou burg is van 5 augustus tot en met woensdag 30 au gustus afwezig. Men ge lieve hiermee rekening te houden bij inzending van copie. Inzending geduren de de afwezige weken naar Reigerstraat 16 te Breda. tel. 01600-22341 hst. 229(.

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1