Simon Wondergem: „Marktbaas" VVV evenementen op Walcheren Expositie in Vleeshal gaat ook al over oude binnenstad Foto-kringetje Groot Walcheren GROOT WALCHEREN Oud Middelburg druk in discussie de zuidwester combinatie Li vin' Blues en Kjoe'65 in concertzaal Middelburg huis aan huis-blad 10e jaargang No. 32 bureau: boekhandel hildernisse-lange noordstraat 2- telefoon 2356 uitgave: n.v. rotadruk postbus 36 - axel woensdag 21 juni 1972 de scheldebode Antiek Commissie Traditie J. M. GROEN S. M. OVERTOOM foto harry verschuren Vööt WaICI „Het zal moeilijk zijn om de kunstmarkt nog beter te maken" MIDDELBURG De kunst markt op de Vismarkt in Mid delburg is donderdag j.l. weer van start gegaan. Dit jaar is de markt echter wat grootser opgezet dan voorgaande jaren. Er zijn minder kraampjes dan vorig jaar, dat wel, maar waar vorig jaar acht beeldende kun stenaars hun werk tentoon kwamen stellen, is dit aantal nu opgelopen tot dertien. Dat er dit Jaar maar veertien kwa men staan, tegen vorig jaar zestien, is met opzet gedaan, om de markt overzichtelijker en ruimer te maken. Kunstmarkt-„opzichter" Si mon Wondergem is het enigste bestuurslid van de Stichting Kunstmarkt-Vismarkt Middel burg die alle negen jaren dat de markt nu al draait, de stichting trouw is gebleven. Samen met mevrouw Arrie Jansen uit Vlissingen, die de bezoekers desgewenst van consumpties voorziet, staat hij nu iedere donderdag op de markt. De meeste exposerende kunstenaars en kraamhouders kennen hem allang ómdat hij, mede door correspondent schappen voor Zeeuwse kran ten- in Middelburg een beken de figuur is. Van zijn kant heeft hij er ook geen enkele moeite mee uit het hoofd de lijst medewerkende kunste naars op te noemen. Dit zijn: Anton Beijssens uit Goes met schilderijen. Kees Roest,even eens uit Goes, met grafiek. Joop Kroon uit Rotterdam met keramiek Maurits Portier uit Middelburg met pentekenin gen en zijn vrouw Marlies met wandkleden. Louis Heimans uit Middelburg met schilderij en,-» Wondergem: „Die man is bijna 80 jaar, maar die maakt nog ontzettend moderne din gen. Hij is wel de nestor van de kunst hier in Middelburg, maar hij is helemaal met zijn tijd meegegaanr Jos Malde- gem uit Goes, student van St. Domburg: 30 juni: Kermis en gaaischieten gedurende de gehele dag. De hele maand: Rondleiding door het bos West- hove, bij kasteel behorend landgoed met belangwekkende plantengroei, duingebied. Iede re dinsdag aanvang 14.30 uur. Samenkomst op het recreatie terrein voor kasteel Westhove tussen Domburg en Oostkapel- le. Nadere inl. de heer C. H. J. van Erp, tel. 01640-5506. Kou- dekerke: 27 juni: Lampionop tocht m.m.v. muziekvereniging Voorwaarts. Start 20.30 uur bij camping Dishoek. 29 Juni: Strandfeest o.a. fortenbouw en zaklopen. Strand bij Kontiki, aanvang 14.30 uur. Middel burg: Donderdags weekmarkt. Gehele maand: Tentoonstelling van oude gravures en aquarel len. Benthem en Jutting, Lan ge Delft 64. Geopend ma. t.m. za. 8.30-17.30 uur. Toegang gratis. Gehele maand rond vaart over het Veerse Meer vanuit Middelburg met m.s. Noordzee van Rederij De Schelde. Vertrek vanaf de Loskadedag. om 14 uur. Prijs volw. f 5,-. Kind. 4 t.m. 11 jaar f 2,50. Kaartverkoop o.a. VVV. Gehele maand Miniatuur Walcheren, Molenwater. Reu- zenmaquette van het eiland Walcheren op een-twintigste van de ware grootte. Geopend dag. 9-17 uur. Entree volw. f 1,75. Kind. f 0,70. Gezelschap pen reductie. 27 Juni: Zomera vond-bridge in wedstrijdver band. Schouwburg, Molenwa ter, aanvang 19.30 uur. In schrijfgeld f 2,50 p.p. t.m. 30 juni: Klank- en lichtspel in de Abdijgebouwen: ied. wo.-, do- OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter Oost-Souburg Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 01600-22341 f toestel 229.) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 ven met naieve kunst.Huckrie- de Hems, ook uit Eindhoven, met schilderijen, Ben Bonte uit Terneuzen met schilderij en. Jo Jopse uit Oost-Kapelle met grafiek en mevrouw A. Bielen („Daar weet ik de voornaam niet van"( uit Goes met schilderijen. „Meer kunnen we er echt niet kwijt. Het hangt helemaal vol". Wondergem wijst op de kleine vishal die herschapen is in een kunstgalerij. „Het moet verder ook niet aan alle kan ten volstaan met kramen, vind ik, dan voelen de mensen die komen kijken zich zo be klemd, net alsof ze wat moe ten kopen. En het moet hele maal vrij zijn, hier". Behalve kunst is er erg veel antiek en kunstnijverheid op de markt. Verder demonstra ties spinnen en weven, waar van de resultaten ook weer op de markt verkocht worden. Handgeweven kleding is niet zo goedkoop natuurlijk hoe wel op de markt beslist niet te hoge prijzen worden ge vraagd maar de koper is wel verzekerd van origineel spul. „Volgend jaar het tweede lustrum, he" zegt Simon Won dergem welgemoed. „Het is alleen wei moeilijk om de kwaliteit van de markt nog meer te verhogen. Het is nou al zo goed". Joost in Breda, met grafieken en pastels. Josje van der Veer uit Wemeldinge )„pas afgestu deerd'^ met grafiek en pop pen. Nettij Michels uit Eind ho en vrijdagavond. Aanvang 21 uur. Entree volw. f 2,-. Kind. f 1,50. Gezelschappen reductie. 27 Juni: Orgelconcert door Jan van den Berg, Nieuwe Kerk, aanvang 20 uur. Iedere don- derd. Kunst- en Antiekmarkt gedurende de gehele dag op de Vischmarkt. 30 Juni: Voor stelling door de openluchtspe lers, Shakespeare's Driekonin genavond, Openluchttheater Toorenvliedt, aanvang 20 uur. Gedurende gehele maand Zo- mertentoonstelling 1001 jaar Walcheren, Rijksarchief, St.- Pieterstraat 38. Geopend ma. t.m. vrijd. 9.30-12.30, 13.30- 17.30 uur en za. 9.30-12.30 uur, zon- en feestdagen gesloten. Oostkapelle: 28 Juni: Concert in de Gereformeerde kerk m.m.v. de muziekvereniging Crescendo en de zangers Sur- sum Corda. Aanvang 20 uur. 29 Juni: Folkloristische op tocht m.m.v. de muziekvereni ging Crescendo. Start 19.30 uur achter de Nederlands herv. kerk. Ritthem: Rondlei ding door natuurreservaat Rammekenshoek. Iedere do. aanvang 14.30 uur. Start Nood- boerderij Staatsbosbeheer Rammekensweg. Bewegwij- zerd. Inl. VVV Vlissingen. Veere: Geh. maand expositie van olieverfschilderijen van Piet Bulthuis in rest. d'Oude Werf, Bastion 2. Geopend dag. 10-22 uur. Iedere maandag- en vrijdagmiddag boets-in voor boetseerders, ied. ma.- en don derdagavond draai-in voor pottebakkers in Potterij De Spreeuwenpot, Oomstraat 1 deeln. gratis. Inl. tel. 01181- 485. Gehele maand demonstra ties spinnen en weven in ate lier De Schapekop, Markt 23, inl. tel. 01181-416. Vaarttocht tussen Veere en Zierikzee over Oosterschelde en Veerse Meer. Afvaart steiger achter Campveerse Toren met m.s. Stad Zierikzee van rederij N.V.R.T.M. ma. t.m. za. 15.15 MIDDELBURG Het is niet helemaal toevallig dat zegt men ook bij de gemeente - dat de jaarlijkse zomerten- toonstelling in de Vleeshal te Middelburg ditmaal de oude binnenstad *als onderwerp heeft. Het behoud van oude stadskernen is iets waar steeds meer mensen zich de laatste tijd voor beginnen te beijveren en waarover steeds meer discussie op gang komt. Een bijkomende factor is ook dat het gemeentebestuur van Middelburg vurig hoopt dat het internationaal symposion in 1975 over oude binnenste den in Middelburg gehouden gaat worden. Dit zou namelijk een heleboel kunnen bijdragen tot de restauratie van verschil lende monumenten, op het ogenblik een financieel nogal moeilijke zaak. uur, terugtocht per bus, ml. VVV en RTM, tel. 01110-3751. Gedurende gehele maand. Ook gedurende gehele maand: Rondvaart over Veerse Meer mt m.s. Stad Zierikzee van rederij N.V. RTM afvaart stei ger achter Campveerse Toren ma. t.m. za. 13.30 uur. Duur anderhalf uur. Prijs volw. f 4,- Kind. 4 t.m. 9 jaar f 2,-. Inl. N.V. RTM. tel. 01110-3751. Vlissingen. Iedere vrijdag weekmarkt. Gedurende gehele maand tentoonstelling De Zee haven van Vlissingen sinds 1572. In het Stedelijk Mu seum, Bellamijpark. Geopend ma. t.m. za. 10-12 en 14-17 uur, zo. 14-17 uur. Iedere vrij dag toeristenmarkt Lange Zel- ke-Zeemanserve. 30 Juni: Ju bileum Showbootvaart in de monding van de Westerschel- de, Rederij Flandria. Afvaart bij de Piet Heinkade om 13.30 uur met twee voorstellingen van poppentheater De Krie- kenputte aan boord. De twee de vaart om 19.30 uur m.m.v. een disc-jockeij. Prijs volw. f 7,-. Kind. t.m. 12 jaar f 3,50. Kaartverkoop VVV. Zoutelan- de. Iedere di. Toeristenmarkt Langstraat van 14-21 uur. 22 Juni: Muzikale rondwandeling m.m.v. drumband MTV met lampionoptocht, aanvang 20 uur. 28 Juni: Optreden kinder koor De Duinzangertjes in zaal Middendorp, aanv. 19.30 uur. 29 Juni: Concert- en rondwan deling muziekvereniging Luc- tor et Emergo, aanv. 19.30 uur. De gegevens in deze lijst zijn met de meeste zorg verza meld. De provinciale VVV kan echter geen verantwoordelijk heid aanvaarden voor de juist heid van data en overige bij zonderheden. Voor inlichtingen wende men zich tot de plaat selijke VVV's. „Waard om te behouden" heet de tentoonstelling die van 30 juni t.m. 31 augustus geo pend zal zijn, en als ondertitel is gekozen: „De Middelburgse binnenstad bewoond en be leefd door mensen van vroeger en nu". Het geheel wordt op gebouwd rond een fotoreeks van de binnenstad zoals die nu is, van de hand van de foto graaf D. den Hollander. Via maquettes van diverse plan nen, oude prenten - een groot deel van de prenten behoort tot de collectie Zeelandia II- lustrata, een verzameling prenten vanaf de 16de eeuw, eigendom van het Zeeuwsch Genootschap, in bruikleen bij het Zeeuws Museum 7 dia's en dergelijke wordt elk onder werp uitgewerkt. De leefom geving van de mens in dit geval dan ook speciaal van de Middelburger staat centraal, en bij deze themakeuze hoort natuurlijk ook het interieur. Daaraan is ook, door foto's en prenten, aandacht besteed, als mede aan restauratieactivitei ten ook degene die al hebben plaatsgehad; -abdij Kloveniers doelen Het documentatiecentrum Deltagebied en het Zeeuwsch Genootschap werken mee aan de totstandkoming van de ten toonstelling. En natuurlijk zorgt de dienst van gemeente werken ook voor het nodige materiaal. Er is een commissie gevormd, waarin o.m. zitting hebben de heren J. J. van der Weel )weth. culturele zaken(, J. Snoeij )adjunct-dir. openba- ie werken( en M. P. de Bruin Idirecteur documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied! en de ontwerper Nico v. d. Boe zem. Het gaat hen niet alleen om de binnenstad als cultuur gebied, maar ook als identifi catie-object. Het centrum van vrijwel iedere stad is uniek, en in het verleden bepaald door diverse economische en eventueel kerkelijke factoren. Dat het eigen gezicht van een stad voor de bewoners vrijwel onontbeerlijk is, willen ze zich er „thuis" kunnen voelen, is intussen al een uitgemaakte zaak. De jaarhjKse tentoonstellin gen in de Vleeshal vormen een nog niet zo oude traditie, die dateert van 1967. Men be gon in dat jaar met een expo sitie, die gewijd was aan het toen te herdenken 750-jarige bestaan van de stad. De ten toonstelling trok ruim 15.000 bezoekers. Ook tijdens de Vleeshalevenementen van de volgende jaren in 1968: 17de eeuwse schilderkunst, in 1969: grafiek en ander werk van Picasso en in 1970: „De letter" daalde het bezoekér- saantal nooit onder de 10.000. De Nehalennia-tentoonstelling van vorig jaar kreeg zelfs de belangstelling van ruim 40.000 bezoekers. Maar voor dit kijk- gebeuren was dan ook interna tionaal reclame gemaakt, en het droeg een tamelijk uniek karakter. Zoveel mensen ver wacht men dit jaar niet, maar men rekent toch wel op een flink bezoekersaantal, omdat het onderwerp niet alleen toe risten )oude binnensteden zijn overal in het geding!, maar waarschijnlijk meer Middel burgers dan anders naar zich toe zal lokken. MIDDELBURG Vrtfdag 23 juni a.s. vindt in de con cert- en gehoorzaal aan de Singelstraat te Middelburg een optreden plaats van de groe pen Li vin' Blues en Q65. Dit concert begint om 19.30 uur. Q65, tegenwoordig Kjoe gehe ten staat op het ogenblik in de belangstelling met de single Hoonane terwijl Livin' Blues op het ogenblik in de belang stelling staat met hun l.p. Bamblooze die in de l.p. hitpa rade voorkomt. Dat Livin' Blues zou optre den was tot nog toe onzeker maar aangezien een optreden in Duitsland door diverse re denen niet doorging konden ze de uitnodiging naar Middel burg te komen aannemen. De prijs evenwel zal ongewijzigd blijven. omdat bij vorige avonden wat winst is gemaakt. Degenen die nog niet in het bezit van kaarten zijn en dit willen meemaken moeten wel snel zijn want van de 500 kaarten zijn er tenminste al 250 verkocht. De kaarten kos ten aan de zaal f 5,-, maar je kunt f 1.- verdienen door er een aan te schaffen in de voorverkoop bij platenhandel Wagenvoort te Middelburg, platenhandel van Damme ook te Middelburg en platenhandel Meulmeester in Vlissingen. Verder bij de Coffeclub in Middelburg. Een zeer positieve zaak, beste lieden, vind ik de brief die de vereniging landschapsreservaat Zuid-Beveland verleden week heeft geschreven aan de minis ter van Landbouw en visserij. Zij vroegen de minister in dit schrijven om de aanbesteding van de herverkaveling van het tweede bestek van de Poel van Heinkenszand op te schorten. Het gaat hier voornamelijk om het beroemde gebied tussen 's- Gravenpolder en Nisse en de vereniging verzoekt de be windsman om het gebied eerst op zijn landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarde te toetsen alvorens ver dere stappen te ondernemen. Het gebied is uniek in Neder land en veel inwoners van onze streek, maar ook mensen van andere plaatsen brengen regel matig een bezoek aan de Poel om er eens heerlijk rustig in rond te dolen en te genieten van een serie doorlopende fraaie aanblikken en panorama's. Bepaald jammer is het dan ook dat verschillende kernen en grotere bedrijven de zak van Zuid-Beveland en dus ook de Poel nog steeds met hun afval water ontsieren. Zo trekt er onder andere vanuit 's-Heer Arendskerke een zwarte water stroom kilometers ons mooie landje in, die bovendien een doordringende stank ver spreidt. Doch ook op andere plaatsen treft men verschillende milieu-verontreinigers aan, die door de vereniging landschaps reservaat best wel eens met een protesterend schryven ..ver eerd" mogen worden. Dat is in feite wel de taak van de vereni ging milieu-hygiëne Zeeland, maar die hebben het te druk met veel grotere zaken, zodat ze zich over enkele dood-ordinaire slootjes niet druk kunnen maken. Iemand moet dus die taak overnemen en de voorge stelde landschapsreservators komen dan mijns inziens het eerst in aanmerking. Een trieste zaak was het ver leden week ook op de Ooster schelde. waar de archeologen een duidelijk onduidelijk spel letje speelden. Ik noem ze voor het gemak maar bottenvissers, die in twee groepen verdeeld waren. Een Zeeuwse groep en een Hollands team. De Hollan ders vissen, zo vertelden zij. al tweeëntwintig jaar naar over blijfselen uit de oude tyd. Nu schijnen de Zeeuwen te denken dat de Hollanders de botten mee naar huis nemen. Dat vinden ze niet goed. omdat de botten hier moeten blijven. De Hollanders zelf zeggen dót ze hier blijven, maar de Zeeuwen zeggen weer van niet. En toen vertelden de Zeeuwen boven - dien nog. dat de Hollanders nu ook maar eens moesten weten dat de Oosterschelde vrij was. voor iedereenOok voor hen.' Daarom vonden zij dat niet eer lijk. o nee. Want zij zijn ten slotte zo groot en wy zo klein, o zo klein.' d'oester BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Met alle zonnige en zonda gen in het verschiet kon me vrouw Meulmeester, Irislaan 20 te Vlissingen vast wel alle cadeaus gebruiken die in ons kringetje beschikbaar worden gesteld. Wie o wie zal deze week weer de reis maken om het bewijsmateriaal aan ons kantoor aan de Spuiplein af te halen? De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart. Slagerij de Vries. Walstraat 46. een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterty Luit- wieler, Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim. Smith kaas, Marktkraam, en pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 10. 300 gram vleeswaren. 't Goudoppertje, Walstraat. waardebon van f 5.- Potterie Jaap, St. Jacobstraat 3. waardebon f 5.-. Brillenspe- cialist Tiiroe, Walstraat 81, ka merthermometer, Bloemsier- kunst Dekker, Kanaalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde van f 5,-. Eethuis de Snujjver, Walstraat 20. Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak, Nllflsk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. drankenimport Jan Dul mei, Hermesweg 23, Vlissin gen fles sherry t.w.v. f 3,95 Annikes cafetaria, Betje Wolf- splein. twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaa k bedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaak beurt ramen. kom kijken en vragen bij II i oosterhout middelburg

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1