4s Zomers winkeltjen in Lange Viele Zang en muziek te Middelburg Evenementen van de VVV Zeeland Foto-kringetje Groot Walcheren GROOT WALCHEREN de zuidwester combinatie de scheldebode huis aan huis-blad 10e jaargang no. 30 bureau: boekhandel hildernisse-lange noordstraat 2- telefoon 2356 uitgave: n.v. rotadruk postbus 36 - axel woensdag 7 juni 1972 J. M. GROEN S. M. OVERTOOM harry verschuren Yööt W«lcl Ex-bakker Bastiaanse maakt nu zijn kunststukjes van schelpen MIDDELBURG Op de Lange Vlele te Middelburg woont de 81-jarige heer R.A. Bastiaanse die zich helemaal uitleeft in zyn hobby-schelpen. De heer Bastiaanse is vroeger 40 Jaar lang bakker geweest en daarna nog 8 jaar kok. Het moet heerlp geweest ztfn om iets te eten wat hy had klaar gemaakt want naar z^n zeggen bakte hy nooit koekjes maar hield zich altyd bezig met taarten waarop hy zyn kunst uitprobeerde. In deze tyd hield hy zich ook volop bezig met tekenen. Iets hiervan is nog terug te vinden in zyn hub. In 1937 had hy het tekenen met het bakken gecombineerd in een tekening van marsepein voorstellende Zeeuwse boertjes, waarmee hy op een tentoonstelling in Parijs een zilveren medaille wegsleepte. De bewijzen hiervan toont hy stralend. Toen hy op zijn 65 ste gepensioneerd werd had hy nog helemaal geen zin om met zyn handen over elkaar te zitten en zo zocht hy naar een hobby waarin veel tijd ging zitten, en waar hy zjjn kunstzinnige aanleg in kwyt kon. Wat is voor een Zeeuw nou makkelijker dan naar het strand te gaan waar het werk materiaal gewoon voor het op rapen ligt. Maar ook voor dit laatste zijn bepaalde tij den nodig. In de zomer kan je niets vinden want dan spelen veel kinderen langs de vloed lijn en dan sneuvelt er veel. Maar zomers heeft de heer Bastiaanse ook wel andere be zigheden. In de maanden sep tember, oktober en mei april gaat hij op zoek naar schelpen waarna deze in de winter maanden verwerkt worden tot allerlei snuisterijen. Deze schelpen komen overigens niet alleen van dè Zeeuwse kust maar ook van het strand langs het IJselmeer.bij Katwijk en Scheveningen en soms uit het buitenland wanneer kennissen daar geweest zijn en iets voor hem meenemen. Voordat deze schelpen ge bruikt kunnen worden gaat er een hele procedure aan vooraf want ze moeten eerst gekookt worden,eventuele diertjes eruit gehaald, daarna gladge- schuurd. Alleen een gave schelp b bruikbaar. Maar als dat dan ook het geval is dan komen de mooiste en leukste dingen tevoorschyn. Van kok kels worden vrouwtjes ge maakt, mosselschelpen lenen zich uitstekend voor vogels en bloemen en mesjes, nog zeldzaam te vinden worden zo maar tot kippehokken ver werkt en dan loopt er nog een kip in ook van schelpen. Toe risten zijn enthousiast over al deze dingen. Men ziet dat het met de hand gemaakt is. Dat de heer Bastiaanse hier - zo mers een winkeltje heeft met zelf gemaakte en ontworpen verzameling is misschien iets dat niet zo vaak voor zal ko- Dan verdwijnen de gordy- nen voor de ramen en komt er een grote tafel waar alles uit gestald ligt en dan drukken de toeristen hun neus haast plat. Op het ogenblik moet men voor een schilderijtje op ve lours toch ai gauw f 15,- neer tellen wat misschien veel lijkt, maar velours kost, volgens de heer Bastiaanse toch al gauw f 16,- per meter en wil je het goed doen dan heb je veel nodig. En hij zal het wei goed doen want nog nooit is er een dingetje teruggekomen, maar wel komen de mensen terug omdat vrienden vroegen ook voor hen iets van die aard mee te nemen. Overal in huis vindt men scheipen by de heer Bastiaanse. Allemaal in dozen of kistjes, netjes gesor teerd op grootte en soort. Een voorraad voor een paar jaar. Men zou niet zeggen dat er zoveel tijd in zou zitten maar als het eerste rijtje schelpen geplakt is kan de volgende rij pas de volgende dag omdat de eerste rij eersF door en door droog moet zijn anders daat het zaakje schuiven. Verder heeft hij ai veel bloemen kant en klaar in dozen zitten zodat bij gebrek aan materiaal voor de verkoop van de zomer (waarvan hij veel nieuw ma teriaal koopt van de op brengst) hij in een avond heel wat schilderyyes in elkaar kan zetten. Op het ogenblik van onze komst stonden er een heleboel vogels die hij onder handen had. Vogels zijn het moeilijk ste volgens de heer Bastiaanse want bloemen hoeven niet al tijd op viooltjes of madeliefjes te lijken maar vogels moeten ook vogels zijn. Als deze vo gels klaar zijn komen ze op een ondergrond van een oes terschelp te staan of worden neergezet met een nestje. In dit werk moet men beschik ken over een grote fantasie en veel geduld, iets wat de heer Bastiaanse weL heeft. Overi gens komen er niet alleen schelpen in zijn werk, maar alles wat de zee biedt is van zijn gading. Zo, zijn in ver schillende stukjes zeesterren verwerkt, die eerst maanden nodig hebben om te drogen. Ander materiaal wat veel gebruikt werd b boomschors. Verder zijn verschillende schelpjes voorzien in prachtige kleuren wat wel veel levendi ger is maar het natuurlijke vervalt een bee^e. Op ieder stukje staat de naam van zyn bedryQe en zyn adres zodat toeristen hem altijd terug kunnen vinden. - Uitgaande van de" Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt", had zaterdag 3 juni in de concertzaal te Middel burg het jaariykse vocaalcon cours plaats voor solisten en koren. Een aantal verenigingen en solisten, w. o. enkele van bui ten Zeeland, hebben elkaar op eerlijke wyze bekampt. Het is frappant, dat op de dorpen St. Philipsland, Tholen, St. Maar tensdijk en de plaats Axel zo intensief is gestudeerd, want deze hebben op de wedstrijd een prachtig figuur geslagen en zijn met een behoorlijk cy- fer uit de bus gekomen. Vanzelf zullen de beoorde lingen op de puntenlijsten nog wel een en ander aangeven, wat betreft ademhalingstech niek en uitspraak, en tevens het akcent leggen op de klin kers en medeklinkers. De he ren juiy-leden hebben met hun beoordelingen in objektie- ve zin gewerkt, getuige de uitslagen. Er waren uitblin kers. Wat het uit 13 leden bestaande mannenkoor uit St* Maartensdijk presteerde was buitengewoon, prachtig van klankkleur,met een hoge ho mogeniteit. Een tiental solisten in diverse afdelingen hebben zich van hun beste zijde doen OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter Oost-Souburg Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 01600-22341 f toestel 229.) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 kennen. Bij hen was waar te nemen, welke vorderingen zijn gemaakt. We kunnen respekt hebben voor die dames en he ren, die de moed hebben opge bracht voor het voetlicht te komen. Maar er was baas bo ven baas. Uit Antwerpen kwam mej. Cammerman en de heren Brant en Krijnen, ver bonden aan de Kon. Vlaamse Opera. We spraken een ogen blik met de heer Krijnen, die ons mededeelde, dat zij in de opera „Parsival" in het koor meewerken. Het was dan ook logisch, dat het drietal op dit concours met hoge cijfers uit de bus kwamen. Hun zang was van prima kwaliteit. De accoustiek van de concertzaal heeft sommige zangers wel parten gespeeldl, maar een ge routineerde zangeres als onze stadgenote Clara Zietse had daar geen moeite mee. Haar bijdrage werd beloond met het hoogste aantal punten plus de wisselbeker. Tot slot sprak een der jury-leden een woord van waardering voor de goede prestatie op deze muziekwed- strijd. Hij voegde er aan toe, dat Zeeland een zangerige provincie is: „Laten we dit zo houden voor nu en in de toe komst", sprak hij. „Vooral het werk van de solisten is ver over de grens van het vak werk". Hierna werden de prijzen bekend gemaakt. VLISSINGEN GRUPS- KERKE; 10 juni a.s. ringrijden te paard om het kampioen schap ereklasse. Wordt gehou den in de dorpskern over de gehele dag. MIDDELBURG: De gehele maand tentoonstel ling van oude gravures en aquarellen bij Benthem en Jutting, Lange Delft 64. Deze tentoonstelling is geopend van maandag tot en met zaterdag van 8.30 •17.30 uur. De entree is gratis. Rondvaart over het Veerse Meer vanuit Middelburg, met het m.s. Noordzee van rederij De Schelde. Vertrek van de Loskade dagelijks om 14 uur. Prijs: volwassenen f 5,-, kin deren 4 t.m. 11 jaar f 2.50. Kaartverkoop o.a. VVV Mid delburg. Dit is gedurende de gehele maand mogelijk. Minia tuur Walcheren, Molenwater Reuzenmaquette van het ei land Walcheren op 1-20 van de ware grootte. Dagelijks ge opend van 9^-17 uur. Entree volwassenen 1,75, kinde ren 0,70 (gezelschappen re- duktie. Dit is mogelijk gedu rende de gehele maand. 13 ju ni: Zomeravondbridge in de Schouwburg op het Molenwa ter. Aanvang 19.30 uur, in schrijfgeld f 2,50 p.p. 7 t.m. 30 juni Klank en Lichtspelen in de Abdijgebouwen; iedere wo do en vrijdagavond. Aanvang 21 uur. Entree volwassenen f BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 2,-, kinderen f 1,50. Gezel schappen reduktie, kaartver koop o.a. VVV Middelburg. 13 juni: Orgelconcert door Ton de Vries in de Nieuwe Kerk; aanvang 20 uur. Vanaf 15 juni iedere donderdag Kunst en Antiekmarkt gedurende de ge hele dag op de Vischmarkt. Gedurende de gehele maand zomertentoonsteling „1001 jaar Walcheren", Rijksarchief, St. Pieterstraat 38. Geopend ma. t.m. vr. 9.30 "12.30, 13.30- 17.30 uur en za. 9.30-12.30 uur. Zon- en feestdagen geslo ten. Verder iedere donderdag weekmarkt. NIEUW EN ST. JOOSTLAND; 10 juni: Groot dorpsfeest o.a. kinderspelen, bazar, damesvoetbal, optreden van voksdansgroepen Medio- burgum, tevens het braden van een varken aan het spit, dat wordt geserveerd met brood en wijn. Taptoe m.m.v. 3 muziekverenigingen, rad van avontuur en tot slot openlucht bal. Dit feest is gedurende de gehele dag en wordt gehouden in de dorpskern. RITTHEM: Rondleiding door Natuurreservaat Rammekens- hoek. Vanaf 16 juni iedere donderdag. Aanvang 14.30 uur. Start vanaf de Noordboerderij Staatsbosbeheer Rammekens- hoek. Bewegwijzerd. SE- ROOSKERKE: 9., 10 en 11 juni: Sprookjesspel met mede werking van 30 paarden. Ma nege De Eendracht, Rijke buurtweg 8, aanvang 20 uur. Entree /5.-.VEERE: Gedurende de gehele maand expositie van olieverf schilderijen van Piet Bulthuis in restaurant d'Oude Werf, Bastion 2, geopend da gelijks van 10^-22 uur. Iedere maandag en vrijdagmiddag Boets-in voor boetseerders. ie dere maandag en donderdaga vond Draai in voor pottenbak kers in potterij De Spreeu- wenpot, Oomstraat 1. Deelna me gratis. Inl. tel. 01181 -485. 10 en 11 juni: Zeilwedstrijden op het Veerse Meer. Klasse Evenement 470. Gedurende de gehele maand demonstraties Spinnen en Weven in atelier De Schapekop. Markt 23 inl. tel. 01181-416. VLISSINGEN: De gehele maand tentoonstelling „De Zeehaven van Vlissingen sinds 1572" in het Stedelijk Mu seum, Bellamijpark. Geopend ma. t.m. za. 10--12 en 14-17 uur. ZO. 14-17 uur. Vanaf 16 juni iedere vrijdag toeristen- markt Lange Zelke-Zeemans erve 14^-21 uur. ZOUTE- LANDE: iedere dinsdag toeris- tenmarkt in de Langstraat van 14-21 uur. 15 juni: Muzikale rondwandeling door Luctor et Emcrgo aanvang 20 uur. Ver der nog de DELTA-WEEK van 9 tot en met 18%juni met o.a. 15. 16 en 17 juni een Zeeland- brugrace, 18 juni Onrustrace. Deze races worden gehouden op de Oosterschelde. De „hoofdschotel" en tevens de opening van de Deltaweek wordt gevormd door de Ver onica race, een 2-3 daagse wedstrijd op de Noordzee voor L.0.R.-gemeten jachten in de klassen 1 t.m. V. De start hiervan is op 9 juni. De gegevens in deze lijst zijn met de meeste zorg verza meld. De Provinciale VVV kan echter geen verantwoor delijkheid aanvaarden voor de juisheid van data en overige bijzonderheden. Het beste kunt u contact opnemen met de plaatselijke WV. Een moderne aap is ook al niet meer zoals vroeger, beste mensen. Kon je dit aardige dier in het verle den een pleziertje doen met een pinda of een banaan, waar ze je dan echt dank baar voor waren. tegen woordig ligt dat anders. Tenminste in Vlissingen. waar een aap woont die noch pinda's, noch bananen lust, maar wel verzot is op plukken haar van vierjari ge jongetjes. Ook het bijten in appels wil er bij dit dier nog wel in. maar een wer kelijke delicatesse blijft toch het haar. terwijl een beet in een politiehand- schoen de maaltijd als toet je afsluit. Een wat twijfe lachtige eer voor de hand van de wet, maar het zij zo. Trouwens, dat krijg je als er gezagsdragers zijn die zich in het openbaar l wijfelachtig gedragen. Zo gebeurde het onlangs op de rijksweg van Nieuw en St.-Joosland naar Mid delburg, waar. zoals u weet de maximum snelheid tach tig kilometer per uur be draagt. dat ik op een be scheiden file stootte. De snelheid van deze kleine auto-stroom bedroeg vijfen zestig kilometer per uur en werd aangevoerd door een mooie politiewagen. De twee inzittende agenten re den pronkend met ons dure geldje over 's-Heren wegen en hadden allerminst haast. Dat ze met deze snelheid in ruime mate het verkeer on veilig maakten. kwam blijkbaar niet in hen op, ook niet toen ze achter zich kijkend zagen, dat er enke le ..inhalers" waren die over minder tijd beschik ten. Zij hadden immers tijd te over en demonstreerden dat nog eens overduidelijk door in Middelburg aange komen in de Stationsstraat te midden van een druk verkeer te stoppen voor een praatje. Ze waren door al die rust waarschijnlijk vergeten waar het hoofdbu reau van politie precies lag! Een heel ander en min der rustgevend" bericht kwam uit 's-Heerenhoek, waar de vestiging van de door onze Zeeuwse promi nenten zo aangeprezen in dustrie geen vruchten maar stof af begint te werpen. En ook hier komt van het één het ander. Uiteraard meer bij de ander, want de kinderen en het vee van hoer Goense uit 's-Heeren hoek vormden hét onder werp van gesprek vanwege de knobbels die door indus- triestof zouden zijn veroor zaakt. De Zeeuwse boer protesteerde en haalde de deskundigen er bij om het raadsel op te lossen. Het stof zou namelijk afkomstig zijn van de treinwagons die regelmatig vlak langs het huis van de heer Goense rijden. Zoals het veelal in dergelijke gevallen gaat, is de oorzaak niet te vinden en trekt elkeen zich terug. Behalve de Nederlandse Spoorwegen, want die blij ven gewoon heen en weer lijden, zoals de juridische dienst van dit lichaam mee deelde. ..Het interesseert ons eigenlijk officieel niets wat wij vervoeren", aldus deze instantie. ..als wij on ze vrachtprijs maar krif gen!" DOESTER Ook deze week hebben we weer een winnares van het kringetje. Het is mevrouw Helmich, van Hogendorpweg 56 te Vlissingen. Wie gaat de ze week om het bewijsmateri aal op ons kantoor op het Spuiplein te Vlissingen Deze nieuwe winnaar)es( heeft nog meer geluk dan de vorige want inmiddels zijn er weer twee nieuwe gevers bij geko men. De Midget golfbaan Del ta aan de Burg. van Woelde- renlaan te Vlissingen stelt een gratis speelronde en twee con sumpties ter beschikking ter wijl het schoomaakbedrijf VU- KO, Bilderdijklaan 10-12 te Vlissingen de ramen van de winaar(res) 1 keer gratis komt schoonmaken. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali teitstaart, Slagerij de Vries, Walstraat 46, een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogistery Luit- wieler, Lange Zelke 50. een luxe flacon badschuim, Smith kaas. Marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 10. 300 gram vleeswaren, "t Goudoppertje, Walstraat, waardebon van f 5,- Potterie Jaap, St. Jacobstraat 3, waardebon f 5,-, Briiienspe- cialist Tilroe, Walstraat 81, ka merthermometer, Bloemsier- kunst Dekker, Kanaalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde van f 5,-, Eethuis de Snuyver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak, Nilflsk, Coosje Buskenstraat, spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. drankenimport Jan Dul- mel, Hermesweg 23, Vlissin gen fles sherry t. w. v. f 3,95, Annikes cafetaria, Betje Wolf- plein. twee broodjes Annikes met koffie, Schoonmaakbedryf VUKO, Bilderdijklaan 10-42, Vlissingen gratis schoonmaak beurt ramen. kom kijken en vragen bij F foto oosterhout middelburg

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1