Oud gebouw ook gesaneerd Bethesda - StJosephziekenhuis hield opendag voor bezoekers 'n bril is ook maar 'n bril... hardy optiek Welgeteld méér rente van uw geld. het weten waard Tapijt kopen is vertrouwen schenken Nieuwe camping artikelen. Kerkdiensten culturele agenda WELKE DOKTER IS THUIS TAXI De Pree polijkliniek draaien Uw aankoop verdere saneringen Onderhoud natuurlijk, we hebben 'n fantastiese kollektie eigentijdse monturen; maar er zijn nu eenmaal mensen die 'n bril niet plezierig of onhandig vinden.. als u toch aan 'n oogkorrektie toe bent, kunt u beter 'ns langs komen; waarschijnlijk hebben wij dè oplossing. de kontaktlens-specialist bellamypark 38 vlissingen tel. (01184) 26 48 Spaarrekening Termijnrekening Beleggingsrekening Spaardeposito-rekeningen ER HANGT U HEEL WAT BOVEN 'T HOOFD met een een niCUW gerecht „Brochette van de meester hoefsmid" in „De Put" F.van lanschot Eigenschappen Acryl IN SOUBURG Oranjeplein 18 Tel. 01183-1248 VLISSINGEN Een dezer dagen vond in het Bethesda ziekenhuis een open verpleeg- dag plaats waarbij bekend werd gemaakt wat er in dc toekomst al zo gaat verande ren en wat er reeds veranderd is. In de loop der ttyd gaaf men proberen alle afdelingen in het pand van de Stichting Bethesda-StJosephzleken- huis aan de Koudekerkseweg onder te brengen. Hiertoe is een groot nieuw gedeelte bty- gebouwd en wordt het oude gedeelte drastisch gemoderni seerd en aangepast. Op hef ogenblik bevindt zich in hef pand aan de Van Dishoek straat nog de kinderafdeling, de verloskundige afdeling en de afdeling neurologie. De plaats waar de kinderen in Bethesda zullen worden on dergebracht is wel ai klaar maar men houdt om medische redenen liever de verloskunde en kinderafdeling bij elkaar. Zodra de gynaecologische af deling echter klaar is veran dert dit. Ook de hulpafdelin gen in St.Jozeph functioneren nog maar indien mogelijk en verantwoord worden deze ge centreerd in de nieuwe afde lingen. Het enige dat in de van Dishoekstraat blijft als het nieuwe gebouw en de sa nering helemaal klaar is, zijn het internaat voor leerling- verplegenden, magazijnruim ten en de opleidingsschool voor verplegenden, de laatste is voor Middelburg en Vlissin- gen. In 1969 is de reuma-afdeling in gebruikgenomen aan de Koude Kerkweg en ook in 1969 de afdeling fysiotherapie en de uitbreiding hiervan in verband met de concentratie is vrijwel gereed. Binnenkort zullen alle poli klinische patiënten hiet be handeld worden en zal de af deling fysiotherapie aan de van Dishoekstraat alleen nog functioneren voor de daar ver- Ook dit jaar zjjn er on der de campingartikelen weer enkele nieuwtjes, al lereerst een ludiek ding: een waxineset om de tuin of het stukje bos mee te versieren. De set bestaat uit enige Ijzeren pennen die in de grond kunnen worden gestoken en een lus aan de bovenkant heb ben waar een gekleurde plastic beker in past. In deze beker komt dan het lichtje. Nieuw is ook *t drie- pits gasstel op poten, op vouwbaar en meeneem- baar. Het brandt zowel op camping als op butaangas en heeft een handige hoogte. De vorige jaren was het assortiment campingarti kelen natuurlijk ook al enorm uitgebreid zodat t moeilijk is om iets geheel nieuws te ontdekken. Wel worden de bestaande arti kelen steeds geperfectio neerd, zoals ook de bun galowtenten ieder jaar nog luxueuser worden. Geperfectioneerd is ook de barbecue. Dit jaar is er een barbecue met een dubbele bodem. Waarvan de bovenste, waar de brandstof op ligt, verstel baar is. Bovendien is die bodem ook voorzien van gaten, waardoor de as naar beneden valt. VVV-voorzitter mr. H. Bruin ver wacht een druk maar kort toeristen seizoen van een week of zeven, acht.Dit is aldus dhr. de Bruin in zijn toespraak tijdens de algemene vergadering in Vlissingen, te kort om een rendabele exploitatie van toe ristische bedrijven teverwachten. Bij deze bedrijven moet het voor en het naseizoen de zomer doen slagen. Er werd tijdens de vergadering een besluit aangenomen dat het contri- butiegeld over 1973 laat verhogen. Het zal de provinciale VW 7000 gulden per jaar meer in het laatje brengen. Voor dit geld zal waar schijnlijk een dringend noodzakelij ke administratieve kracht aange trokken worden. Voorzitter Bruin zei te verwachten dat naast de reeds bestaande streek-VVV in Noord- en Zuidbeveland ook Walcheren en de twee Zeeuws-Vlaamse VVV dit jaar nog als streek VVV's van de grond zullen komen. In Westkapelle komen heel wat veranderingen bij de VVV. Het be stuur heeft besloten geen reddings- vletten meer te stationeren hoewel die in de afgelopen jaren heel wat keertjes moesten uitvaren. Ook de toeristen die dit jaar voor de tiende keer hun vakantie in Westkapele doorbrengen en op de hoogte waren van het herinneringsgeschenk dat de VVVdanuitreiktezullenook bedro gen uitkomen want de VVV heeft ook besloten dit af te sdhafFett. Dit pleegde petiënten.In 1970 werd het laboratorium in ge bruik genomen, afgestemd op Bethesda alleen met 188 bed den.Nu blijkt dat het voor de concentratie van 350 bed den veel te klein is. Een oplossing werd gevonden in een sub laboratorium bij de nieuwe polikliniek en functio nele oplossing werd gevonden in automatisering waarmee men al een aanvang heeft ge maakt.Het nieuwbouwd bed denhuis is in de loop van 1971 geleidelijk aan in ge bruik genomen; voornamelijk voor chirurgie en interne ge neeskunde. De administratie is ondergebracht in het injektie- gebouw dat als zodanig toch niet meer functioneert. Door eenvoudige ingrepen is een doelmatige administratie- Veel mensen denken dat het grote moeite kost om hun vloerbedekking nieuw en net jes te houden. Soms vinden ze dat het bij wijze van spreken onder hun ogen verslijt. Nu moeten we meteen vaststellen dat dit niet aan die arme vloerbedekking ligt, maar aan de koper! Een bepaald soort vloerbedekking kan in het ge bruik dan pas ideaal worden genoemd, als ze op de juiste wijze wordt toegepast en daar hapert nog weieens iets aan. Een voorbeeld: een goedkope bouclé van nauwelijks vijftien gulden per vierkante meter gaat in een slaapkamer ge makkelijk vijftien tot twintig jaar mee, maar als U deze vloerbedekking in de woonka mer legt, is de kans heel groot dat er na een paar jaar geen draaad meer van heel is. Zo*n teleurstelling kunt u zich besparen door als u nieuwe vloerbedekking wilt aanschaf fen, uw woninginrichter open hartig in te lichten over uw wijze van wonen. Vertel hem hoe groot uw gezin is, of het gaat om een hooggelegen flat of een huis met een grote tuin en of u rustig leeft of nog ravottende kinderen hebt. Vertel ook iets over het schoeisel waarop uw gezinsle den lopen. Naaldhakken en zachte rubberzolen zijn name lijk bijzonder slecht voor ta pijt. Tot slot moet u openhar tig vertellen wat u maximaal wilt of kunt besteden en wat u verwacht van de levensduur, pas aan de hand van al deze inlichtingen zal uw woningin richter u een goed advies kun nen geven en u de vloerbe dekking kunnen adviseren, waarvan u plezier zult heb ben. De afschrijving op onze vloerbedekking is een punt dat maar al te vaak over het hoofd wordt gezien. Laten we eens aannemen dat het gaat alles in verband met de droevige financieel tekort over 1971 bedroeg ruim ƒ21.000,-. Daarnaast liep er nog een schuld bij de Raiffeisenbank Domburg van ƒ14.000,-en bij ae leden nog een scnuia van 17.000,-. Ook het pas aangekochteen tot VVV kantoor omgebouwde wo ning heeft nog al in de pan gehakt. Men hoopt zo weer enigszins op financieel peil te komen. Vrijdag 19 mei j.l. vond in de r.k. basisschool te Breskens een ouderavond plaats. Op deze avond was gelegenheid het werk van de leerlingen te bekijken en het volgen van een algemene bespreking waarna gelegenheid was hiet de leraren te spreken. afdeling gemaakt dat in au gustus 1971 kon gaan draaien. Ook de keukens moesten wor den aangepast. De oude keu ken werd gesaneerd en boven dien uitgebreid in verband met de nodige capaciteit. Ook het voedsel-distributie systeem werd gemodeniseerd en ei kwam een vaatwasmachine Daar binnen het oude gebouw geen efficiente ruimte voor handen was moest men over gaan tot het geheel nieuw bouwen van een polikliniek. Hierin zijn zes spreekkamer tjes met een aantal onderzoek- kamertjes ondergebracht. Ver der zijn er ruimten voor poli klinische verrichtingen. Dt wachthal van deze polikliniek is zo gebouwd dat zij verschil lende functies kan verwerken Zo zullen er kerkdienster kunnen worden gehouden er er is ruimte voor grotere ver gaderingen. Op de eerste ver V andaag, donderdag 25 mei, heeft burgemeester A. Hack van Arne- muiden de watersportcamping De Witte Kaat geopend. Deze camping ligt in de onmiddellijke nabijheid van de jachthaven opening geschiedde om half vier. Eigenaars zijn de heer en mevrouw Buysrogge -van Laarhoven. Het Wit-Gele kruis afdeling Bres kens kampt ook met een tekort op de begroting. Dit bedraagt f465,26. Dit bleek uit een financieel over zicht over 1971Om het tekort over 1972-rizo te laren oplopen en omdat ook alles duurder wordt werd door de leden,welk aantal bijzonder gering was,besloten 'n contributie verhoging*© te passen tot respectie- dieping van het oude gebouw zijn vleugels voor directie er diensthoofden alsmede enigt vergaderkamers. In april 1972 is de röntgen en operatieafdeling in hei nieuwe gebouw in gebruik ge nomen. Hier wordt op hel ogenblik alleen gewerkt wanl de oude röntgen- en operatie- afdelingen moeten eerst nog gesaneerd worden voor men kan komen tot een goed func tionerend geheel. In het oude gebouwd, zal nog verde sa nering plaatsvinden voor ver- pleegafdelingen, functie-onder zoeken, wachthal voor bezoek, intensive-care „dat nu is ge vestigd in het voor kinderaf deling bestemde gedeelte operatiekamers en röntgenka- mers. velijk f 20,-, f 25,-, en f 30.- Donderdag 18 mei j.l. vond in De Gouden Poort te Middelburg de jaarlijkse contactdag van het Vrou wencontact in de Partij van de Ar beid, gewest Zeeland. Op deze con tactdag gaf de heer mr. Th. J.A.M. van Lier. tweede kamerlid, specia list sociale wetgeving en bekend van zijn werk voor de zgn. oud invaliden een uiteenzetting van het narlementair werk. lussen Westkapelle en Dom burg werd 'n hengelwedstrijd georga niseerd in zee waarvan 27vissers deelnamen.De organisatie berust- zei smelt als het in aanraking komt met vuur. Tot slot noe men we als vol-synthetisch vezel Polijpropijleen. Ook hiervan zijn de eigenschappen goed. Polijpropijleen is echter wel gevoelig voor licht en warmte, maar iets minder dan de eerder genoemde vezels. Deze synthetische vezels wor den onder allerlei namen in de handel gebracht, maar de wo ninginrichter weet wel welke vezels achter een bepaalde naam schuilt. In vakkringen wordt algemeen aangenomen dat de synthetische tapijten de goedkopere wollen tapijten zullen verdringen. Nu kennen we de belan grijkste tapijtsoorten, we moe ten echter nog met iets anders rekening houden, namelijk: dat de kwaliteiten van een tapijt wordt bepaald door de hoeveelheid materiaal die er in is verwerkt en dat een lage pool, die zeer dicht op elkaar staat, meer poolmateriaal kan bevatten dan de losgeweven hoge pool. Hoe meer materiaal verwerkt is in tapijt-, des te hoger zal de prijs zijn en des te langer zal, het meegaan. De prijs geeft dus een heel duide lijke aanwijzing wat de leven sduur betreft. Eigenlijk heeft tapijt iets van een mens, want zoals wij een hekel hebben aan bepaal de dingen, heeft tapijt dit ook. Wij u „goede vrienden" blij ven met uw tapijt, dan moet u daar wel een beetje rekening mee houden. Uw tapijt wordt „humeurig" van: slechte of on gelijke ondervloeren. van naaldhakken met scherpe sta len pennen, van stroeve rub berzolen en profielzolen, van scherpe poten van meubilair, van zand, van huisdieren, die hun graafwoede" uitleven op uw tapijt, van de felle uitstra ling van een convectorhaard, waardoor de plek voor de haard uitdroogt en van ner veuze mensen, die bij de min ste opwinding hun voeten in te bij de hengelsportvereniging Westkapelle. In totaal vingen ae z/ vissers êO vissen waarvan 25 onder maats waren. De prijzen werden als volgt verdeeld: 1. W. de Hoop, 2. D. Davidse en 3. A. van Sighem. De fractie van D'66 in de Vlis- singsegemeenteraad twijfelt aan het bestaansrecht van groot winkelbe drijven in een regionaal winkelcen trum op Walcheren. Men twijfelt namelijk aan het feit of deze win kels wel zullen worden bezet gezien de ontwikkelingen in de grootwin kelbedrijven. Men is het er wel over eens dat de binnensteden van Vlis- singen en Middelburg niet voldoen om er mammoetwinkels neer te zet ten maar of dan het vestigingspunt Lammerenburg, dat door de ge meente Vlissingen is uitgezocht, wel aan "t doel beantwoordt?Vooral omdat dit punt.waarmen super winkels van C&A en V&D wilde plaatsen, als regionaal moet worden beschouw. Om alles nog eens door te praten en om met vertegenwoor digers van Zuidbevelandse gemeen ten te kunnen praten, hoe zij er tegenover staan, stelt de fractie van D'66 voor een commissie in het le ven te roepen die tot taak zal heb ben in gemeenschappelijk overleg de beste plaats aan te wijzen waar dan wel zo'n winkelcentrum moet verrijzen. Deze commissie zou zich dan ook kunnen gaan bezighou den met H uizoeken van de beste allerlei richtingen in uw tapijt boren. Tapijt lijkt ergens op een menselijk wezen zeiden we al en dat geldt ook voor het onderhoud. Nieuw tapijt moet met overleg worden be handeld en onderhouden. Ten eerste moeten we heel voor zichtig zijn met de stofzuiger en nooit tegen de pool inzui gen. Kloppen wordt sinds het bestaan van de stofzuiger steeds minder gedaan. Toch kan het wel eens nuttig zijn uw losse kleden te kloppen. We moeten dan voor een vlak ke ondergrond zorgen, waarop het tapijt met de bovenkant naar beneden wordt gelegd. We kunnen ook een kloppaal gebruiken, mits de paal be hoorlijk dik en rond is. En dan niet „ranselen", maar rus tig kloppen om het scherpe vuil tussen de poolhaartjes los te werken. Daarna even stof zuigen. Een waslijn is natuur lijk uit den boze. Een grondige schoonmaak beurt - een keer per jaar is. meestal wel voldoende - zal uw tapijt goed doen. Hiervoor zijn verschillende shampoos in de handel, die u het beste bij uw woninginrichter kunt ko pen. Sommige woninginrich ters hebben ook een schoon- m aakservice. Op tapijt kunt u zorgeloos leven, mits u zorgt dat het juiste tapijt op de juiste plaats ligt. Dit vereist een openhartig gesprek met uw woninginrich ter en u moet echt beginnen met vertrouwen te schenken. Geen enkele verkoper heeft belang bij een teleurgestelde klant!!. plaats voor het nieuw te bouwen streekziekenhuis. Voor men hier echter aan kan beginnen zal men toch eerst het resultaat van een onderzoek over de ontwikkeling in de Vlissingse binnenstad moeten af wachten. Maandag 29 mei a.s. zal de heer Koevoets, burgemeester van de ge meente Valkenisse het geheel verbouwde kantoor van de Coop. Raiffeisenbanl Koudekerke aan de Kerkstraat 3 te Koudekerke openen. Vrijdag 19 mei j.l.werd in Kou dekerke aan het Dorpsplein 39 een nieuwe bodegau geopend dat de naam De Oude Smidse zal dragen. Els van Kraaij exposeert wandkle den. Vandaagdonderdag25 mei om 20 uur vangt de vergadering aan van de-stuurgroep van de Combinatie Chr. Partijen voortkomende uit de politieke partijen ARP, CHU, KVP. Dit is een openbare vergade ring waar iedereen dus welkom is. Dezevergaderingwordt gehouden in het Wit-Gele kruisgebouw Rozen gracht-hoek Lelienlaan te Vlissin gen. Na opening door de voorzitter vandestuurgroep. de heerB. Koole, zal de fractievoorzitter de heer A. Lorier een korte inleiding houden. Daarna is er gelegenheid voor het stellen van vragen en discussie. VLISSINGEN. Zevende Dags-Adventisten. Zaterdag 27 mei Doopgezinde kerk 9.15 dienst. 10.15 bijbelstudie. Luth. Evang. Gemeente, Zondag 28 mei 1972, 9 Merv. Kaashoek Goes. Doopsgezinde Gemeente. 10.30 drs. C. van Duin. Ver. van Vrii. Hervormden. Zondag 28 mei Landdag te Middelburg. Geref. Kerk Paul Kruger- straat. 9.30 Ds. H. Groeneveld, 17ds. Genuit open Paau- wenburg. 10 ds. Genuit, 17 ds. H. Groeneveld. Chr. Geref. Kerk Kasteel straat. 9.30 ds. M. de Boer, 17 leesdienst. Geref. Gemeente Vlissingen, 9.30 en 16.30 ds. Snoep. Geref. Gemeente Melisker- ke, 9.30 en 14.30 ds^ Weststrate. Geref. Gemeente Aagteker- ke, 9.30 en 19 ds. Van Vliet. Geref. Gemeente Middel burg centrum 9.30 en 18.30 ds. Zijderveld. zuid 19 ds. Snoep. Volle Evangelie Gemeente Vrouwenstraat, 9.45 uur dienst. Pinkster Gemeente Emma- straat 10, Dienst te 14.30. Leger des Heils, Vlissingen. 10 heilsbijeenkomst, 11.30 zon dagsschool 19.30 getuigen-sa- menkomst, woensdagmiddag film. Anglican Church, Services Every Sunday: morning prayer 10.30 a.m. evening prayer 7.30 p.m., in the Missions to Sea men Chapel, Scheldepoort oost Vlissingen, Reader A. Dri ver. Hervormd Souburg, West 9 ds. Dorgelo, Oost 9.30 ds. v.d. Heide, 17 ds. Snow, Den Bosch, Geref. Kerk. Hervormd Ritthem, 10 ds. K. Tuyll, Biggekerke. Hervormd Koudekerke, 9 ds. M.J. de Jong. 10.30 ds. M.J. de Jong doopdienst. Zondag 28 Mei 1972 Hervormd Vlissingen St. Jacobskerk 10 Ds. Y. van der Schoot, 17 geen dienst, Johanneskerk 9.30 Ds. F. S. Kloosterman, H. A„ 19 Ds. Van der Schoot, H. A. Open Hof, Paauwenburg 9.30 Ds. J. W. Genuit, Walk-Inn 19 Jeugddienst, Bethesda 10 Prt. Kerkdienst Ter Reede 19 de heer C. Dronkers. Kristen Zuid Molukse Kerk. Oost-Souburg 15 Ouderling L. Latuheru, Koudekerke 11.30 Ds. P. Fader. R. K. Kerk berichten Vlissingen en Souburg 27 en 28 Mei 1972. parochiekerk Singel Zaterdagavond 19, Zondag 10 (dameskoor). 12 Plechtige afsluiting 6e klassen (jeugdkoor), en 19, St. Josef- kapel Van Dishoeckstraat zondag 9 (latijnse liturgie met herenkoor, Emmannuelkerk Paauwenburg zaterdagavond 19, zondag 11, St. Martinuskerk Souburg Zaterdagavond 19, zondag 10.30 (eerste H. Communie). Middelburg Kon. Vlaamse Opera te Ant werpen: vrijdag 28 mei 20 uur. Het land Mm de glimlach, zaterdag 29 ipei: Figaro Brui loft, zondag -28' mei 14.30 uuft Figaro Bruiloft, 20 uur Het land van de glimlach. Hoog water te Vlissingen. Donderdag 25 mei: 0.03 en 12.28 uur, vrijdag 25 mei 0.40 en 13.04 uur, zaterdag 27 mei: 1.14 en 13.34 uur; zondag v.m. 1.49 en 14.07 uur; maandag 29 mei: 2.25 en 14.43 uur, dins dag 30 mei: 3.03 en 15.40 uur; woensdag 31 mei;3.42 en 16.00 uur. VLISSINGEN. Dokters- dienst. Van zaterdag 27 mei van 0.00 tot en met 24 uur dokter Dekker, Badhuisstraat 30, tel. 01184-2950, zondag 28 mei van 0.00 tot en met 24 uur dokter Van Dijk, Koudekerk seweg 52. tel. 01184-3459. Apotheek. Van vrijdag 26 mei n.m. 10 uur tot en met vrijdag 2 juni v.m. 8.30 uur geopend Apotheek J. H. Tan Meijer, Scheldestraat 26, tel. 01184- 2035. Verloskundige. 27 en 28 mei mej. Van Ginkel, Pres. Roose- veltlaan 232, tel. 01184-2775. I andarts. Zaterdag 27 mei van 9-10 en zondag 28 mei van II 12 uur dokter W. Krom menhoek, Rouaansekaai 23, Middelburg, tel. 01180-332. Dierenarts. 27 en 28 mei dok ter I. C. Klok, Oude Domburg- seweg 35, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Wijkverpleegster Oranje-Groe ne en Wit-Gele Kruis, 27 en 28 mei zuster Van den Ende, Schaepmanstraat 21, tel.01184- 4221. Wijkverpleegster Het Groene Kruis te Vlissingen, 27 en 28 mei zuster Radstake, Sotte- ghem straat 28, tel. 01184- 2286. Middelburg. Doktersdienst. Zaterdag 27 mei van 0.00 tot en met 24 uur dokter De la Hayze, Seisdam 22, tel. 01180- 4305, zondag 28 mei van 0.00 tot en met 24 uur dokter Del fos, Rouaanse Kaai 47, tel. 01180-2637. Apotheek. Van vrijdag 26 mei n.m. 18 uur tot en met vrijdag 2 juni v.m. 8.30 uur geopend apotheek L. V. D. Boogert, Lange Delft 12. Parochiekerk H. Petrus en Paulus Zaterdagavond 19, Zondag 10.30 en 19, Ontmoetingskerk 8.30, Zuiderbaken 10.30. Evang. Luth. Gemeente. 28 Mei 10.30 Mevr. Kaashoek, Goes. The Bethel Pentecostal Tempel elke zondag 14.30 en woensdag 19.30 in Zuiderbaken. Middelburg zuid. Wij zij" een spaaragenlschap van F. van Lanschot, Bankiers. Daarom kunt u bij ons aantrekkelijk sparen. IJ kunt kiezen uit verschillende spaarvormen. Kijkt u maar. v X Ml Reserveren 01184-2297 ELKE AVOND VANAF 18 uur U kunt sparen op de manier die u wenst, want uit de vele mogelijkheden kunt u allerlei kombinaties maken.Hoe dan ook.u profiteert in ieder geval van de hoge rente en de gunstige voorwaarden,ongeacht de gekozen spaarvorm. Laat u zich door ons eens uit voerig adviseren over de mogelijkheden. Spaaragcntschap F. van lijnschot Middelhui# Assurantiekantoor Walcheren, St. Pieterstraat I,tel.(01 !H0)-3«i2,giro 2317600. t.n.v. Spaaragentschap F. van Lanschot. Geopend: elke werkdag van 9-12 uur en van 14-17.30 uur. bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Eindhoven, Roosendaal, Tilburg, Vught. om een kamer van dertig vier kante meter. In deze kamer ligt tapijt dat gelegd en al op dertig gulden per vierkante meter komt. U heeft dus f 900,- uitgegeven voor de aan schaf van deze vloerbedek king. een heel bedrag. Heeft u echter een paar kleine kinde ren, een hond. een tuin, waar van het zand tussen de haren van uw tapijt zal raken, loopt u veel op naaldhakken dan wordt het tapijt dus „zwaar" gebruikt, en zal het waar schijnlijk niet langer dan éen jaar of drie meegaan. Dat wil dus zeggen dat als u dan een nieuwe vloerbedekking van dezelfde prijs wilt kopen, u nu reeds per jaar f 300.-, dat is ongeveer zes gulden in de week, moet wegleggen om dat nieuwe tapijt te kunnen ko pen. Een betere kwaliteit, dus duurder tapijt, zal naar ver houding langer meegaan en dit geldt ook als het tapijt gelegd is op een mooie vlakkeonder- vloer of als u elastisch blij vend ondertapijt gebruikt. U kunt ook overwegen om losse tapijttegels te gebruiken. Deze tegels kunt u namelijk verleg gen als bij het zitje of de haard plaatselijke slijtage op treedt. In de goedkopere prijsklasse is synthetisch tapijt over het algemeen iets sterker dan wol en zo heeft de woninginrichter allerlei mogelijkheden om in overleg met u tot een goede keuze te komen. Om tapijt te kunnen kiezen moeten we eigenlijk zelf niet alleen weten welke vezels (dierlijke of synthetische) er in zijn verwerkt, maar ook de eigenschappen van deze vezels kennen. Belangrijke eigen schappen zijn: de duurzaam heid (hoe lang gaat het mee(, al of niet bestand tegen plet ten, vuilafwerend en of het goed gereinigd kan worden. Iets minder belangrijke facto ren zijn of het veerkrachtig is, of het warm en zacht aanvoelt en of het motecht is. Dit laatste is tegenwoordig altijd het geval. Synthetisch tapijt is zondermeer motecht. Tapijt kan gemaakt zijn van dierlijke vezels, die we kun nen verdelen in wol en haar. De eigenschappen van wol, af komstig van het schaap, zijn bijna alle goed tot zeer goed, daarom is een goed wollen ta pijt ook niet goedkoop. Geiten, kamelen, koeien en nog enige andere dieren leveren haar voor tapijt. Hiervan zijn de eigenschappen goed. alleen voelt het minder zacht aan het is wat minder gemakkelijk te .reinigen. Dan is er tapijt-ray on dit is een half syntetisch vezel, die vermengd met wol of haar een middenklasse kwaliteit oplevert. Dit tapijt hiervan gemaakt is redelijk goed te noemen en het vuil- werend vermogen is vrij goed. Het is niet zo goed bestand tegen pletten en matig te rei nigen. Een vloerbedekking die de laatste jaren grote opgang heeft gemaakt is het nijlonta- pijt. dat bestaat uit een vol- synthetisch-vezel. Tapijten van deze vezel gemaakt vin den we zowel in de midden als-hogere prijsklasse. De eigenschappen van nijlon zijn: sterk, goed bestand tegen pletten redelijk vuilwerend en heel goed te reinigen. Een om gevallen pot inkt zal geen spoor nalaten, alleen als de kamerlucht heel erg droog is dan wordt nijlontapijt statisch geladen, waardoor hetstof gaat aantrekken. Heeft u een hij- gro-metertje )erg goedkoop! zorg dan dat de naald tussen de 50 en 60 blijft staan, dan heeft u nergens last van. Een ander bekend vol-syn- thetisch vezel is Acrijl, die gebruikt wordt door duurder tapijt, duurzaamheid en weer stand tegen pletten zijn zeer goed. Het uiterlijk komt het meest overeen met wol. De Acrijl vezel is veerkrachtig en laat zich goed reinigen. Een bijzonderheid is. dat deze ve-

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 3