Oranje zon-meisjes maakten een uitstapje naar Londen Foto-kringetje Groot Walcheren GROOT WALCHEREN de zuidwester combinatie Over streekziekenhuis nog niets concreets ambulance vervoer niet ideaal zeeuwse klaftban poort resten de scheldebode huis aan huis-blad 10e jaargang no.27 Bureaux: MIDDELBURG- Boekhandel HILDERNISSE Lange Noordstraat 2 Telefoon 2356 uitgave! n.V. fOtadruk - pOStbüS 36 - 8X€ woensdag 17 mei 1972 schoolartsen school- tandartsen fluor wijk. gezondheids centra. J. M. GROEN S. M. OVERTOOM Wftfck <Htmn Resten van steunmuren van de Dampoort werden in ere hersteld Middelburg heeft nooit stadsmuren gekend. Het was dan ook geen stad die voortdurend aan vijandige aanvallen blootstond. In de Middeleeuwen was er slechts een palissade van hout die de stad omgaf en die meer een afscheiding vormde dan een bescher ming. In 1595 werden er echter bolwerken opgewor pen van hout, die op diver se oude tekeningen duide lijk te zien zijn, en later werden daar ook kanonnen op geplaatst. In die tijd dat de bolwerken werden ge maakt was de tachtigjarige oorlog in volle gang en vei lig was het in de Nederlan den toen beslist niet. Middelburg had verschil lende poorten, onder andere de Vlissingse poort die het leven heeft moeten laten toen het kanaal door Wal cheren werd aangelegd. Een andere poort is de Dampoort of Veersepoort bij de Veerse weg. Door deze poorten was een druk verkeer. Het is wel leuk om te bedenken dat in de 17de eeuw - rond 1680 viel de bloeiperiode van Middelburg - er binnen de veste ongeveer 30.000 mensen woonden, een aan tal dat nu over het huidige Middelburg verspreid is. Ze zaten dus dicht op elkaar, die 17de eeuwse Middel burgers en hoogbouw ken de men niet. De meeste mensen woonden in houten, dicht op elkaar gebouwde huisjes met trapgeveltjes en wie oude prenten van de stad bekijkt ziet dan ook een zee van puntdaken door de hele stad. De Dampoort was een grote poort. In het jaar 1590 werd hij verplaatst omdat de stad zich uit breidde. Aan beide kanten rustte de poort op een muur en van deze twee muren zijn nu nog resten over. De muurbrokken die men ziet, zijn dus geen delen van oude stadsmuren of van de poort zelf. De gemeente wilde dat stukje oud Middelburg graag bewaren en heeft de muren, onzichtbaar van buiten, vol laten storten met beton. Van boven zijn de muurstukken nu afge dekt. Plantengroei, zoals klimop, staat op deze muurresten wel pittoresk, maar men wil wel vermij den dat bomen en grote struiken zich thuis gaan voelen op deze muren, want dan zullen ook de laatste resten binnen enke le decennia verdwenen zijn. Boomwortels woelen alles los. Het is de bedoeling dat straks, bij de ruines van de Dampoort, een kastje ge plaatst wordt, met een af beelding erin van de poort zoals hij eens was. Voor de geïnteresseerde voorbijgan ger. Gemeente Middelburg bracht eerste deel gezondheidsnota MIDDELBURG Het ge meentebestuur van Middel burg heeft onlangs een eerste gedeelte van de gezondheids- nota het licht doen zien. Over onderwerpen als de oprichting van een „districts-GGD" en de mogelijke stichting van een centraal ziekenhuis op Wal cheren waarvan het voor en tegen wordt behandeld, is in dit eerste gedeelte nog geen klaarheid te geven, maar wel worden konkrete dingen ge zegd over onderwerpen als ambulance vervoer, schoolart- sendienst, schooltandartsen dienst en wijkgezondheidscen tra. Het ambulance vervoer op Walcheren, dat verzorgd werd vanuit Vlissingen en Middel burg, is nog niet lang geleden gecentraliseerd in de Stichting Ambulancevervoer Walcheren, gevestigd in Vlissingen. Deze vorm van samenwerking blijkt goede resultaten af te werpen, maar toch is het ambulance vervoer nog steeds niet ideaal. Gebruik wordt gemaakt van de diensten van brandweer korpsen in Vlissingen en Mid delburg, maar nog steeds komt het voor dat de wagens, door gebrek aan mankracht, onvol ledig bemand zijn. Dit probleem zal natuurlijk nog actueler worden wanneer er volgens plan straks een aparte ambulance in Middel burg wordt gestationeerd. Om de ambulancedienst effectiever te laten werken hoopt men binnenkort een beroep te kun nen doen op de andere ge meenten op Walcheren. In Midden en Noord Zeeland be staat al een dergelijke rege ling. Dan de schoolartsendienst. Gesteld wordt, dat waar die dienst in het begin van deze eeuw er voornamelijk op ge richt was besmettelijke ziek tes te weren - een vol school lokaal was immers de plaats bij uitstek om infecties op te doen - de schoolarts in de huidige tijd een veel belang rijker taak vindt in de me dische en psychologische bege leiding van het kind. Dit laatste in samenwerking met instanties -psychologische diensten die daarvoor in aan merking komen. Terecht stelt men dat in onze huidige com petitie-maatschappij hoge ei sen worden gesteld aan de mensen en zeker ook aan de kinderen. Daarvoor is het no dig dat ze, zowel geestelijk en lichamelijk in goede conditie verkeren. Bij dat lichamelijke wordt dan vooral gedacht aan de zintuigfuncties. Wanneer de zintuigen niet optimaal wer ken kan dat leermoeilijkheden veroorzaken, die soms, ten on rechte, worden geweten aan het ontbreken van intelligente capaciteiten. De schooltandartsendienst wordt op Walcheren door drie stichtingen verzorgd, een voor Vlissingen, en voor Middel burg en een voor het platte land van Walcheren. In het geheel worden plm. 7000 kinderen van de basis scholen regelmatig gecontro leerd. Na de aanschaf van een zogenaamde „dental-car" wer ken de stichtingen nauw sa men. Zelfs wordt gedacht aan een fusie. Dit zou ook met zich meebrengen dat tenmin ste twee tandartsen in full ti me dienst zouden moeten wer ken voor de stichting, of meerdere tandartsen in part time dienst. Dit laatste is mis schien makkelijker te realise ren, omdat zowel het tandart sen tekort als de lage honore ring die de stichting gedwon gen is te geven, het moeilijk zal maken om een vaste, full time kracht aan te trekken. Daarnaast zou men misschien ook een mondhygiëniste aan kunnen trekken. --Er zijn in Nederland pas 35 vrouwen in dit vrij nieuwe beroep werk zaam -. Natuurlijk spreekt het rap port ook over de maatregelen die genomen kunnen worden om tandbederf zoveel mogelijk te voorkomen. Daarbij wordt dan uiteraard ook weer ge praat over fluoridering van het drinkwater of door het uitdelen van fluortabletten. Verder zijn er nog de moge lijkheid fluoride oplossingen plaatselijk te verstrekken, of fluor toe te voegen aan zout, melk of brood. Bovendien kan men fluorhoudende tandpasta gebruiken. In de praktijk is gebleken dat een regelmatig gebruik van fluor het tandbe derf tegengaat -de oplosbaar heid van het tandoppervlak in zuren wordt verminderd-, en in geringe doseringen -zoals in het drinkwater zou gebeuren vormt het absoluut geen ge vaar voor de volksgezondheid. Wel wordt erop gewezen dat veel mensen het algemeen flu orideren van het water, zonder ook nog „alternatief' water te laten stromen, in strijd vinden met de rechten van de mens. Zolang althans geen duidelijke wettelijke richtlijnen hiervoor zijn, houdt de Raad van State het erop dat fluoridering slechts geoorloofd is als ook de mogelijkheid blijft bestaan om ander water te drinken. In 1964 heeft de Middel burgse gemeenteraad zich in beginsel uit gesproken voor fluoridering. Inmiddels ziet de werkgroep„tand- en mond- ziekten van het TNO", die met dit onderwerp bezig is, in Middelburg gezien de techni sche stand van zaken en de ontwikkelingen elders in het land een reële mogelijkheid hiervoor. In het noorden van de ge meente, waar water de stad binnenkomt vanuit het eigen waterwingebied Oranjezon en in het oosten, waar Waterlei ding Mij Walcheren water aan Middelburg verstrekt, zou flu or aan het water kunnen wor den toegevoegd, terwijl elders in de stad aftappunten zijn voor on gefluorideerd water voor „andersdenkenden". Som mige mensen hebben gesteld dat ongefluorideerd water op dezelfde wijze moet worden verkregen als water met fluor dus gewoon thuis uit de kraan en de Kroon zal daarover een uitspraak moeten doen. Ook onderzoekt men de mogelijkheden tot een „ontflu- orideringsmechaniek" per kraan. Voor de liefhebbers. OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende, tot de gemeenten Middelburg. Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter Oost-Souburg Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 01600-22341 ftoestel 229.) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk. Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 w,v uc H'—ircgBicn om ander water te drinken. kraan. Voor de liefhebbers. Mid Tenslotte wordt aandacht besteed aan de wijkgezond heidscentra in Middelburg. Het grote medische centrum dat begin 71 was gepland op het Hofplein, wordt niet ge bouwd omdat tenslotte door omstandigheden alleen de kruis verenigingen er gebruik van zouden maken. Het huidige onderkomen van de kruisvereniging, in de Eigenhaardstraat waar ook de schoolarts spreekuur houdt, biedt een slechte accommoda tie. Het samenwerk ingsproje kt gezondheidszorg, dat in 1970 van start ging met twee groe pen van zes huisartsen, vier wijkverpleegsters en een maatschappelijk werker, zal ook zijn aandeel moeten heb ben in een nieuw te stichten centrum. Er zouden er dan misschien drie kunnen komen ten noorden van het kanaal door Walcheren en twee in Middelburg zuid. OOSTKAPELLE Ook dit jaar brachten de leerlingen van de christelijke huishoud school der Z.L.M. te Oostka- pelle een 4-daags bezoek aan Londen. AI weken lang had den leerlingen en leerkrachten zich voorbereid op deze reis. In de lessen op school waren zij vertrouwd geraakt met het Engelse geld, de geschiedenis van de kroonjuwelen en niet te vergeten de plattegrond van de ondergrondse, die ze kon den dromen. 's Morgens vroeg vertrokken leerlingen en docenten per bus naar Oostende waar inge scheept werd naar Dover. Na een rustige reis doken de krijt rotsen van Dover op. Na door de Engelse douane gecontro leerd te zijn werd de reis voortgezet per trein, waar men een eerste blik kon werpen op de glooiende heuvels met bloeiende fruitbomen en schil derachtige dorpjes. Bij aan komst op Victoria station maakten de meisjes meteen kennis met het linksrijdende verkeer en de imponerende dubbeldekkers. Tijdens de wandeling door het St. James- park werden de bekende plaat jes geschoten van de niet al tijd even ernstig kijkende gu ards en na deze eerste indruk zocht men de jeugdherberg Holland House op dat in het Holland Park gelegen is. Met de ondergrondse bracht men de volgende dag, na een traditioneel Engels ontbijt een bezoek aan Trafalgar Square, waar de duiven uit je hand eten. Op het programma ston den die dag verder bezoeken aan de National Gallery, het wisselen van de wacht bij Buckingham Palace, St. Pauls Cathedral en Downingstreet 10 en de Tower. Er werd een bezoek gebracht aan het sjieke Harrods waar veel leden van koningshuizen hun inkopen plegen te doen terwijl er ook een bezoek gebracht werd aan het hipste warenhuis voor tie ners. BIBA. De meisjes kon den hier hun hart ophalen door de laatste modenieuwtjes te bekijken en te passen. De volgende dag was een absoluut hoogtepunt van de reis, een bezoek aan het British Mu seum, waar de schatten van Toetanchamon tentoongesteld waren. Deze voorwerpen wer den pas in het begin van de 20e eeuw door twee Engelsen ontdekt en zijn van onschatba re waarde. Door de zeer grote belangstelling - wachttijden van 6 uur zijn geen uitzonder ingen was het noodzakelijk een stoeltje mee te nemen om de tijd zo aangenaam mogelijk door te brengen. Het wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud werd vanzelfsprekend niet overge slagen want hier kon men de belangrijke mensen uit de we reldgeschiedenis zien in hun eigentijdse kleding. Ook de Westminster Abbey werd deze dag bewonderd. Tijdens het verblijf in Londen werd er afwisselend gebruik gemaakt van de vele taxi's en natuur lijk de felrode dubbeldek kers. Voordat de thuisreis aanv aard werd, „proefde" men iets van de sfeer van Soho en Lei- cester Square, het uitgaans centrum bij uitstek waarbij Carnabijstreet en Oxfordstreet natuurlijk niet vergeten wer den. Als u afgelopen zondag toevallig het luchtruim hebt afgespeurd, trouwe lezer, dan zag u ze weer vliegen. Letterlijk wel te verstaan, want het ophokgebod voor onze postduiven zat er za terdagnacht om twaalf uur op. Nou ik kan u verzeke ren ze stonden op dat ogennlik ondanks het late uur te vleugelen" van on geduld. Het valt dan ook niet mee om een hele tijd met z'n allen in de toch zo kleine ruimte waarover een duivenhok nu eenmaal kan beschikken, te moeten ver toeven. Zo vlogen ze dus op deze dag des Heren met forse wiekslag de hun ver trouwde en welbekende rondjes en het was een wa re lust voor het oog. De ophok-duiven, om het nog even over de zojuist befin- digde situatie te hebben, doen mij overigens altijd denken aan verschillende Walcherse kustbewoners, die eigenlijk een zekere overeenkomst met deze dieren vertonen. Want is het niet algemeen bekend, dat in het toeristenseizoen veel van deze mensen zich zelf opbokken in hun schuur of iets dergelijks, om de toerist in zijn of haar woning van een onge stoorde vakantie te laten genieten En eer die toerist dan eenmaal weer is ver dwenen en het seizoen er op zit. staan ze al te trap pelen van ongeduld om de vertrouwde plaats in het ouderlijk huis weer in te nemen. Een duidelijk ver schil bestaat er echter wel tussen de beide ophokkers, namelijk: de duif hokt op om voor de mens te verdien- nen en de mens hokt op om aan de mens te verdienen. En hoe! Een schoolvoorbeeld van communicatiestoring tussen een Zeeuws echtpaar, wer den we één dezer dagen gewaar door enkele adver tenties die in een bekend Zeeuws Dagblad waren ge publiceerd. Omdat het ge sproken woord op de vrou welijke helft van bedoeld paar waarschijnlijk weinig of geen indruk maakte, had manlief vorige week een berichtje laten plaatsen, waarin hij vriendelijk vroeg geen geld of goede ren meer aan zijn eega af te geven. Dat deze ge spreksvorm vrouwlief klaarblijkelijk wél aan stond. konden we allemaal zien toen de volgende uit gave van het dagblad ver scheen, waarin zij meedeel de dat de door manlief rondgestrooide praatjes op onwaarheid berustten. Vol spanning sloeg ik de vol gende morgen de krant op. om te zien wat het hoofd van het gezin hier op te antwoorden had. Mis, beste mensen, geen bericht. Wel licht is hij na een diepe overpeinzing tot de ver standigste oplossing van dit probleem gekomen, name lijk: schrijven kost zilver en zwijgen is goud.' d'O ester. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Winnares van vorige week was mevrouw Meijeren, Or chideestraat 7 te Breskens. Leuk hè mevrouw, ga je al leen winkelen in Middelburg en krijg je daarna te horen dat je een heleboel boodschap pen voor niets kunt gaan ha len. Wie zal deze week ons kringetje sieren. Wij wachten af, als u maar even langs komt op ons kantoor aan het Spuiplein te Vlissingen voor een bewijsje. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber. Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart. Slagerij De Vries. Walstraat 46. een pond biefstuk. Vishandel Frans de Muijnk. Oude Markt 11. een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieler. Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuini. De Wijnkelder. Walstraat 104, een fles rode Mistella. Smith Kaas. marktkraam een pond kaas naar keuze. Fabro nv. Dom- burgs Schuitvlot 2. Middel- Walstraat 10. 300 gram vlees waren. 't Goudoppertje, Wal straat. waardebon van 5,-. Potterie Jaap, St. Jacobs- straat 3. Vlissingen, waarde bon 5{-. Brillenspecialist Til- roe. Walstraat 81, kamerther mometer. Bloemsierkunst Dek ker. Kanaalstraat 50, Souburg, bloemen en planten naar keu ze 5.-. Eethuis De Snuijver, Walstraat 20, Vlissingen. 2 broodjes naar keuze of 2 kof fie met gebak. Nilfisk. Coosje Boukenstraat. spaarpotje in de vorm van stofzuiger. Dranken import Jan Driemei Koopcen trum Groenendijk. Hermesweg 23, Vlissingen. fles sherry t.w.v. 3,95. kom kijken er vragen bij foto harry verschuren oosterhout mddeiburg

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1