Driedaagse motorboottocht vanuit Middelburg naar Goes en Bergen op Zoom Middelburgse bejaarden gaan boottocht maken Foto-kringetje Groot Walcheren Middeleeuws straatje dreigde achterbuurt te worden GROOT WALCHEREN Sport- programma de zuidwester combinatie de scheldebode Gemeente gaat met bewoners praten over modder - poelen" paiKriu huis aan huis-blad 10e jaargang no. 26 uitgave: n.v. rotadruk postbus 36 - axel gevels reconstrueren J. M. GROEN S. M. OVERTOOM woensdag 10 mei 1972 bij Yööfc WaICIJ Men woont nu weer graag in de Spanjaardstraat MIDDELBURG Tot voor kort was de Spanjaardstraat in Middelburg een plek waar de meeste mensen liever niet wil den wonen. Het straatje was en is trouwens nog steeds maar v\jf meter breed; als er een grote vrachtauto in stond, kon er al haast niemand meer langs, het leek er boven dien erg donker en somber door de vele verveloze en ver zakte geveltjes, waarvan het merendeel was dichtgespykerd en versierd met het bordje „onbewoonbaar verklaard". De bewoners waren haast allemaal naar beter oorden vertrokken en zelfs krakers schenen er geen woonmoge- lijkheden meer in te zien. De huisjes die nog in redelijke staat waren, dreigden ook, door het verval van de zoge heten belendende percelen,te verkrotten. Oorspronkelijk woonden er in de Spanjaardstraat, die in dat gedeelte van de stad ligt die nog uit de middeleeuwen stamt, burgers in niet zo erg goede, maar toch redelijk goe de doen. We spreken nu over de 17de en 18de eeuw. Winke liers, kleine kooplui een achterbuurt, zoals de straat nu dreigde te worden, was het zeker niet. In de 17de eeuw waren de huizen grotendeels voorzien van trapgevels, maar in de loop van de achttiende eeuw begon men een trapgevel, zo'n ouderwets ding, armoedig te vinden; ordinair zelfs. Nee, in de achttiende eeuw moest je een lijstgevel hebben, dat stond veel beter. De Spanjaardsstraat voor de restauratie Om het hele huis in de toen moderne stijl te herbouwen, daar hadden die kleine bur gers nou net niet genoeg geld voor, maar als het om status ophouden ging, waren ze niet voor een gat te vangen. En dus werd de voorgevel ge sloopt en vervangen door een lijstgevel. Zoiets als het stof onder de mat vegen; het ging alleen maar om het gezicht. Nu is men bezig de hele Spanjaardstraat te restaureren en te reconstrueren. Tussen deze beide begrippen is nog wel enig verschil. Een geres taureerd huis is weer in goede staat gebracht en het nieuwe uiterlijk kan verschillen van het oorspronkelijke. Een huis wat gereconstrueerd wordt, wordt in de originele staat teruggebracht en bij sommige huizen in de Spanjaardstraat is dat het geval. Op nummer 39 bijvoorbeeld, een pand waarvan de gevel slecht gepleisterd was, bleek de later aangebrachte lijstge vel in zo'n slechte staat te verkeren, dat men hem net zo goed kon vervangen door de oorspronkelijke trapgevel. Dat het geen 18de eeuws pand was, bleek namelijk uit de 1602 daterende natuursteen, die men onder het pleister werk op de gevel aantrof. Bij de panden no. 27 en 17 echter, die ook in de 18de eeuw van yoren waren gemo derniseerd, bleek de gevel daarentegen nog goed genoeg te zijn om behouden te wor den, en dus gaan deze huizen door met hun 18de eeuwse co- medie. Overigens geeft het de straat een gevarieerd aan zicht. De restauratie van ae straat begon ongeveer 4 jaar geleden en verwacht wordt dat het ge heel voor het einde van dit jaar gereed zal zijn. De num mer 5 tot en met 15 staan nu nog in de steigers. Overigens hebben sommige panden een dubbel nummer want ook in vorige eeuwen wist men hoe van een huis er twee gemaakt konden worden. Achter de huizen is een breed pad aangelegd en er ko men een paar garages, zodat de nieuwe bewoners hun auto niet voor de deur moeten par keren en de straat nog nauwer maken dan hij al is. Het blijkt nu dat er opeens wel heel wat gegadigden zijn voor de Spanjaardstraat omdat het een van de leukste en meest pittoreske straten van Middelburg wordt. Er zijn een paar mensen die toch al in de straat woonden. Behalve een paar gezinnen die de straat al jaren trouw gebleven zijn, zijn er nu heel wat mensen die liever in de Spanjaardstraat wonen dan in een koophuis in een buitenwijk, en die dus, ondanks het feit dat CRM voorlopig nog geen subsidie kan verlenen ••de huizen val len onder Monumentenzorg een pand gekocht hebben,. De restauratie wordt nu dus ge deeltelijk particulier gefinan cierd, d.w.z. de gemeente ver strekt leningen, die later met rente moeten worden terugbe taald. Alle huizen zijn nu voorzien van uitstekend sanitair en de restauratie van de binnenkant, waarbij veel van het oorspron kelijk materiaal wordt ge bruikt, zyn de eigenaars bezig volgens hun eigen smaak. Als de Spar\jaardstraat klaar is, zijn ook de Spuistraat en de Bellinkstraat aan de beurt. MIDDELBURG De mo torboot-commissie van de wa tersportvereniging Arne te Middelburg heeft het voorne men om van zaterdag 20 mei tot en met maandag 22 mei een driedaagse motorboottocht te organiseren. Deze boottocht staat open voor deelname van leden van de W.V. de Arne, .W.V. Kamperland^ .C. Veere, V.W. Schelde en de verdere motorbootschippers in de ha vens van Oostwatering en Oraqjeplaat. Aan deze tocht kunnen meedoen motorboten en zeilboten die zich als mo torboten gedragen, dat wil zeggen dat ze een snelheid van minimaal 10 km per uur moeten halen. Het is niet al leen een tocht voor de groten maar kinderen kunnen voor zo'n tocht echt wel meegeno men worden. Men is niet de hele dag op het water zodat zy ook nog eens de benen kunnen strekken. Het programma meldt o.a. zaterdag 20 mei om 10.30 tot 11.30 uur uitreiking nummers en de gegevens, 11.30 schip- persraad voor vaarinstructies en algemene gedragsregels. Om 12 uur kan er dan ver trokken worden. Dit vertrek vindt plaats uit de haven van Oostwatering. Om 17 uur wordt er in Goes aangemeerd. Dan is het om 18 uur gecostu- meerd zwemmen om af te koelen. Om 19 uur is het na dit zwemfestijn goed eten en dat gebeurt dan ook met een lopend koud buffet in restau rant Sporthal dat 200 meter van de haven ligt. Na het eten is het goed rusten en dat kan gebeuren tijdens een filmver toning waarna om 21 uur de kinderen naar bed gaan. Dan sluiten de ouderen de avond af met een gezellig samenzijn met muziek en dans. Zondag 21 mei om 9.30 uur weer schippersraad waarna om 10 uur het vertrek plaats kan vinden. Om 12 uur is men in het Goese Sas waar de boten die wel graag mee gingen maar waarvan de eigenaars de zaterdag verhinderd waren zich aan kunnen sluiten. Geza menlijk gaat het dan naar Bergen op Zoom waar men om 16 uur hoopt aan te komen. Men kan daar zijn kinderen deel laten nemen aan de kin derspelen. Van 19 uur tot 20.30 uur gezamenlijke koffie maaltijd en om 20.30 uur een kampvuur met muziek. Maan dag 22 mei begint de dag met trimmen. Daarna weer de schippersraad waarna men om 10 uur afvaart van de haven Bergen op Zoom. Om 17 uur aankomst in Oostwatering waarna van 17 tot 18 de uit reiking van de plaquettes plaats vindt en men afscheidt kan nemen van zijn mede- vaarders. Deze tocht zal zeker voor kinderen een waar genot zijn. Inschrijving hiervoor kan geschieden tot 10 mei bij J.H. Pagee, Rouaansekaai 27 te Middelburg. OPLAGE 15.900 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Middelburg, Arnemuiden, Veere, Mariekerke en Domburg. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 REDACTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter Oost-Souburg Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 b g g 01600-22341 toestel 229.) ADVERTENTIE- EXPLOITATIE: H. Barends, Vlissingen A. Brouwerlaan 34 Telefoon 01184-3527 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk. Axel Nassaustraat 3 Postbus 36 Telefoon 01155-2320 VLISSINGEN Donderdag 11 mei 1972 heeft de s.v. Wal cheren weer het Pa Van Hijf- te-jeugdtoemooi georgani seerd. Aan dit toernooi, dat wordt gehouden op de sport velden aan de Baskenburg, doen 32 teams mee verdeeld over 15 verenigingen. Die ver enigingen zyn: de organisator Walcheren, Vlissingen, Zee land Sport, Wolphaartsdyk, Nieuwland, Yerseke, Temeu- zen, Noormannen, Breskens, Patrijzen, Cortgene, VCK, Krabbendijke, Robur, Nieuw- dorp. De A-junioren spelen wedstrijden van 2 x 15 minu ten, de B-junioren doen het 2 x 12 Vi minuut, de C-pupillen 2 x 10 minuten en de D- pupillen 2 x 10 minuten. Er zyn vier pryzen beschikbaar. Voor de A-junioren de Wal cheren veteranen-wisselbeker, voor de B-junioren de Walche ren wisselbeker, voor de C- pupillen de Pa Van Hyfte- wisseibeker en voor de D-ju- nioren is er ook een wisselbe ker aanwezig. Verder krijgen alle verenigingen, die verder niet in de prijzen yallen, een aandenken aan dit toernooi en ook de scheidsrechters worden niet vergeten. De eerste vier geplaatsten van de finales krijgen ook een vaste prys mee naar huis. Naast dit toer nooi wordt er nog verder ge voetbald en wel door de VC Vlissingen. Woensdag 10 mei om 19.00 uur de wedstrijd VCK A 1 tegen Vlissingen A 2. 12 mei gaan de dames van start in een wedstryd van Vlissingen 2 tegen Meeuwen. Ook deze wedstrijd is om 19.00 uur. Op 13 mei wordt dan nog gespeeld Vlissingen D BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 MIDDELBURG Zaterdag 27 mei a.s. wordt door het Dienstencentrum Het Schut tershof, Schuttershofstraat la te Middelburg een boottocht georganiseerd In samenwer king met De Zonnebloem. In voorgaande jaren bestond voor deze tochten grote belangstel ling en men hoopt dit jaar ook zeker nu men de beschikking heeft over een geheel nieuwe boot ,43e Geulvallei" die 45 meter lang is.. Deze boot kan in open water een snelheid van 18 km per uur ontwikke.en en is eventu eel per mobilofoon te berei ken. Aan boord zullen aanwe zig zijn: een arts, medewer kers van he Rode Kruis, Radio Walcheren en mensen van het dienstencentrum Schuttershof. De boot is voorzien van twee grote dekken en een zonnedek en heeft verder allerlei voor zieningen die voor oudere mensen van belang zijn. Personen die graag mee wil len maar in verband met een lichamelijke handicap met vervoersproblemen kampen kunnen een beroep doen op de vrijwillige autovervoersdienst van het dienstencentrum. Het vertrek is vanaf de Loskade ter hoogte van het station ach ter de boot „De Noordzee" om uiterlijk 9 uur en men hoopt daar ook weer te arriveren om ongeveer 18 uur 's avonds. De prijs voor deze tocht is vastge steld op f 12,50. per persoon en hierbij is inbegrepen behal ve de boottocht: een brood maaltijd, enkele malen koffie- thee, soep, fruit, versnaperin gen en eventueel vervoer naar de Loskade. In totaal is er ongeveer plaats voor 300 per sonen maar door het vele or- ganisatiewerk en voorberei dingen wordt men verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven. Dit kan geberen bij dienstencentrum „Het Schut tershof', Schuttershofstraat la te Middelburg. 1 - GPC D 1. Ook by Walche ren wordt er verder nog sport bedreven behalve het toernooi. Gevoetbald wordt er op zater. dag 13 mei: Arnemuiden C 1 - Walcheren C 1, Walcheren C 2 - Arnemuiden C 2, Walcheren D 1 - Walcheren D 2, Zeeland Sport D 2 - Walcheren D 3. Handbal in de sporthal op 13 mei: 20.00 uur Olympus 1 - PSV 1, 21.00 uur Walcheren 1 - Olympus 1, 22.00 uur Wal cheren 1 PSV 1. Het betreft hier vriendschappeiyke dames- .-oefenwedstrijden. Zondag 14 mei: meis. pup. 11.00 uur EMM 2 - Walcheren 3, daih jun. 12.00 uur Walcheren 2 Sluiskil 1, 10.00 uur Walche ren 1 - Olympus 1, heren jun 10.00 uur Walcheren 1 - Olijm pus 1. V) MIDDELBURG Maandag 15 mei a. s. vindt in de Hoek steen aan de Vrijlandstraat om 20.00 uur een bespreking plaats met de 170 bewoners van het complex v keuzewonin gen op Dauwendaele. Het gaat hier om een bestemming te geven aan de modderpoelen c. q. vuilstort plaatsen die nu in de woonomgeving aanwezig zijn. In overleg met de wo ningbouwvereniging ^Middel burg" en de gemeente zijn en kele suggesties ontworpen tot betrekking van de bedoelde plaatsen. Over deze plannen, die mis schien financiële gevolgen voor de bewoners tot gevolg kan hebben wil de gemeente in die bespreking praten met de bewoners. Van de zijde van het gemeentebestuur zal aan wezig zijn de wethouder van openbare zaken, de heer W. P. J. Baars met enkele technische adviseurs.Van de zijde van de woningbouwvereniging is in ieder geval de heer H. Gilis- sen vertegenwoordigd. Het is voor de bewoners van de be doelde wijk belangrijk op de ze bespreking aanwezig te zijn. De weinig open houding die geënquenteerde inwoners uit de gemeente Borsele het gemeentebestuur inzake- de industrialisatiepolitiek verwijt, is één van de posi tieve resultaten van een structuuronderzoek in de regio Borsele. Het meest opvallende van deze enque- te is echter wel, dat de inwoners uit de Bevelandse Zak verreweg de meeste waarde hechten aan een zuiver milieu en dienover eenkomstig met grote meerderheid sterk tegen een uitbreiding van de in dustrialisatie zijn in dit ge bied. „We begrijpen deze mensen niet", zal het me rendeel van het gemeente bestuur wel gereageerd hebben, toen ze de uitsla gen vernamen. We doen ons best om de industrie hierheen te lokken, en de goegemeente is weer tegen Het is ook nooit goed! Wat moet je nu als bestuurders met zo'n bevolking! Het is omgekeerd echter ook mo gelijk. Laten we de situatie daarom eens omdraaien en door de bril van het meren deel van de Borselse inwo ners kijken, die waar schijnlijk zeggen: „We be grijpen onze raad niet. We hebben ons best gedaan om ze via onze stem achter de tafel te krijgen en nu lok ken ze de industrie die wij, hun kiezers, niet willen hebben, hierheen. Ze leren het ook nooit! Wat moet je nu als bevolking met zulke bestuurders" Trouwens gemeentebesturen, of zo u wilt: volksvertegenwoordi gers. worden ook door onze Koninklijke Marine met een zekere reserve behan deld. Tenminste zo leek het,toen één dezer dagen de gemeenteraad van Vlis singen een bezoek bracht aan het in deze plaats ge vestigde marine etablisse ment. De grote bonzen vón den het niet nodig om de gasten in hun eigen,.Long- room" te ontvangen, maar deden dit liever in het - met alle respect - korpo- raalsverblijf. Dit kwam waarschijnlijk volgens de bonzen meer met de verge lijkende rang van de raads leden overeen. Want u weet. beste lezers, ook in dit land geldt nog steeds: ieder op zijn plaats. Dat laatste vond ook een oud- en thans gepensioneer de topfunctionaris van het NVV tijdens een vergade ring van het district Zuid- West-Nederland van deze organisatie, die vorige week in Goes werd gehou den. Hij vond niet alleen de bejaarden door het woord zelf al gediscrimi neerd worden, maar ook dat de bepaalde voorzienin gen voor deze bevolkings groep uit niets meer of minder dan discrimineren de liefdadigheid bestaat. Hij riep dan ook alle dolle oma's én de voor zover mogelijk natuurlijk nog dolle opa's op, om hun lot in eigen handen te namen. Dat dit wel eens heel wat zwaarder zou kunnen gaan wegen dan het (staatsHot, wat heel veel bejaardenffsorrij nu nog mee torsen, daar heeft deze bejaarde. heer waarschijnlijk niet aan ge dacht! d'Oester. Vorige week zag de heer J. Boogaard zichzelf plotseling in ons kringetje staan. Ja daar zeg je wat^ta je heel gewoon een paar aardige dames van brandstof voor de brommertjes te voorzien en wordt je zelf bedolven onder de prijzen. Wie gaat deze week met de pryzen stryken?Men moet zich even melden op ons kan toor aan het Spuiplein te Vlis singen. De heer Boogaard woont in de Ruyterstraat 75 te Middelburg. De gulle gevers zijn deze week: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond biefstuk. Vishandel Frans de Muijnk, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater- dagreclame.Drogisterij Luit- wieler, Lange Zelke 50, een luxe flacon badschuim. De Wijnkelder, Walstraat 104, een fles rode Mistella. Smith Kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze. Fabro nv, Dom- burgs Schuitvlot 2, Middel burg, platenbon t.w.v. f 5,- Slagerij D. van Oosterom, hotoBACKI Walstraat 10, 300 gram vlees waren. 't Goudoppertje, Wal straat,waardebon van/"5,-Pot- terie Jaap, St. Jacobsstraat 3, Vlissingen, waardebon f 5,- Brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermometer. Bloemsierkunst Dekker, Ka naalstraat 50 Souburg, bloe men en planten naar keuze f 5,- Eethuis de Snuijver, Wal straat 20, Vlissingen, 2 brood jes naar keuze of 2 koffie met gebak. Nilfisk, Coosje Bouken- straat, spaarpotje in de vorm van stofzuiger. Drankenimport Jan Driemei Koopcentrum Groenendijk,Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. f 3,95. kom kijken en vragen foto harry verschuren oosterhout middelburg

Groot Walcheren | 1972 | | pagina 1