exclusieve gothieke stijlmeubelen Mannen zoeken voor 't najaar prettige schoenen die warm zitten. Of laarzen. Maar ze moeten wel betaalbaar zijn... Van Haren heeft ze! (Bovendien heeft u er een enorme kens.) axel telefoon 01155-2010 „Dekoratie" Nieuwe Vaste Tapiiten Mulder &Zn Hildernisse TAPIJT Slijt aan de onderkant 32.75 2. 27.75 3. 19.75 4. 25.75 5. 3915 het grootste assortiment in schoeneniand ZIEKENVOEDING THUIS FIETSEN VOOR GEHANDICAPTEN - - v v/;' MC- .%<•>- hierbij tonen wij u een van onze 200 verschillende bankstellen. pot Heeft u een zieke of herstellende thuis, dan schrijft de arts meestal een versterkende voe ding voor. Wie pas ziek geweest is voelt zich dikwijls slap en futloos. Ziekte verzwakt het lichaam. Alle reserves worden in het geweer gebracht om er tegen te strijden. Is die strijd gewonnen en de patiënt genezen verklaard, dan is hij min of meer uitgeput. Om de reserves steeds aan te vullen en het lichaam weer gezond en sterk te maken, is o.a. de ruggesteun van een goede voeding onmisbaar, zowel tijdens de ziekte als vlak daarna. Als geen speciaal dieet is voorgeschreven, gouden i- in het algemeen gezegd <- alle zieken en herstellenden liefst dagelijks gebruik moeten maken van melk, karnemelk of yoghurt kaas en vlees of vis of ei of peulvruchten groenten en fruit. Heeft de dokter, in verband met een speciaal dieet, één van deze voedingsmiddelen verbo den, dan houdt u zich natuurlijk aan zijn voorschrift. Nooit mag een dieetvoorschrift op eigen gezag uitgebreid of strenger toege past worden; dit moet altijd in overleg met de arts geschieden. In de opsomming van voor het herstel onmis bare voedingsmiddelen hebt u geen vetten aangetroffen. Vet is namelijk van minder be lang en „mestkuren" met boter en room om aan te sterken worden niet meer voorgeschre ven. Het beste kunt u de gerechten niet te vetrijk maken. Vet immers belemmert de spijsvertering en neemt daardoor de dikwijls toch al geringe eetlust bij de zieke weg. Het is beslist onjuist een zieke, ook al zou u hem graag wat dikker zien, eten op te dringen. Drie hoofdmaaltijden met daartussenin enkele lichtverteerbare gerechtjes zullen de patiënt sneller doen aansterken dan 3 zware maal tijden. Afwisseling van spijs doet ook de zieke eten Juist voor een zieke is variatie in de maal tijden heel belangrijk. Geef melk dus niet al leen als drank, maar ook eens verwerkt in pudding, pap of vla Ook yoghurt en karnemelk zijn tot leuke ge rechtjes te verwerken. De op sommige plaatsen in ons land verkrijg bare vet-arme melk met 1 Vi% vet (gewone melk bevat 3,2% vet) mag men niet zonder doktersvoorschrift aan patiënten met een vet arm dieet geven. Maar voor diegenen die bij voorbeeld na een infectieziekte aan moeten sterken, kan deze melk een caloriearme, eiwit rijke drank betekenen, die een minder „vol" gevoel geeft dan gewone melk. Rauw fruit verdient over het algemeen de voorkeur boven gestoofd fruit, een deel van het vitamine C gaat namelijk bij verhitting verloren. Voor mensen, die geen rauwe vruch ten verdragen, zijn vers geperst vruchtesap of geraspte vruchten vaak een oplossing. Dikwijls wordt bij ziekten die met koorts ge paard gaan, vitamine C-rijk fruit of vruchte sap aanbevolen. Limonade en frisdranken kunnen het verse produkt wat betreft vitamine C niet vervangen, met uitzondering van ro zen bottell imon ade Groenten zo mogelijk vers, geven een kleurige toets aan de maaltijd, bovendien zijn ze rijk aan vitamines en mineralen, zoals b.v. ijzer. Een klein groenteslaatje als voorafje of bij de boterham is eetlustopwekkend en lekker fris. Is de eetlust van de patiënt, vooral waar het vlees betreft, gering probeer het dan eens met koud vlees, eventueel gesneden. Dit heeft weinig geur en zal daardoor sneller geaccep teerd worden dan het geurige warme produkt Ook kunt u vlees vervangen door vis of door een eiergerechtje of kaas en voor sommige rékm do* gyuivruchien, ktA wi»a boontjes. tuinboontjes of in de vorm van gezeefde peul vruchtensoep. Wij moeten nog even een algemeen bestaand misverstand uit de weg ruimen vleesbouil lon is niet versterkend en kan geen vlees ver vangen. Het bevat voornamelijk geur- en smaakstoffen; het eiwit is in het vlees geble ven. Bouillon is wel eetlustopwekkend en be vordert de afscheiding van spijsverteringssap pen. Bouillon van blokjes bezit deze eigen schap in mindere mate. Om het meeste pro fijt van de eetlustopwekkende eigenschappen van bouillon te trekken, kunt u hem het beste een half uur vóór de maaltijd opdienen. Dit geldt ook voor soepen. Nog wat punten, waaraan u kunt denken Een te grote portie eten, b.v. soep èn hoofd gerecht èn nagerecht ontmoedigt de zieke met weinig eetlust. Geeft u de verschillen de gangen van de maaltijd met korte tus senpozen, dus ongeveer een half uur na de soep het hoofdgerecht, en weer wat later het nagerecht, dan zult u meer succes heb ben. Houd ook rekening met de veranderde smaak van de meeste patiënten bij het af maken van de verschillende gerechten. Kruid het eten niet te scherp en maak het niet te zuur of te zrout. Een weinig uitko mende smaak wordt dikwijls het meest door zieken gewaardeerd. Bij bedlegerige patiënten moet u ervoor zorgen dat er steeds iets te drinken binnen hun bereik staat. Een vrolijke ordelijke omgeving, een gezel lige rustige sfeer en een goede hygiëne zullen, samen met een goed samengestelde voeding, het herstel bevorderen. De brochure „Ziekenkostjes" kunt u bestel len bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag, per briefkaart waarop aan de achter zijde 20 cent aan postzegels is bijgeplakt. (15 cent voor het vouwblad en 5 cent verzend kosten). Er zijn in ons land vele kinderen die door een lichamelijk gebrek gehandicapt niet van een gewone fiets gebruik kunnen maken. Soms is de handicap van dien aard dat door een kleine aanpassing van de normale fiets deze voor gebruik door het kind geschikt kan worden gemaakt. De oplossing die gevonden moet worden is vaak zeer eenvoudig en gemakkelijk te vinden. Vele belemmerde kinderen kun nen op deze wijze echter niet geholpen wor den, zij hebben een heel speciale fiets nodig. Het is mogelijk zo'n fiets te laten maken, waarbij aan vrijwel alle wensen en verlangens kan worden voldaan. Sommige fabrikanten en fietsenmakers verzorgen regelmatig dit soort fietsen, waarbij door de behandelende artsen meer dan eens aanwijzigingen worden gegeven. Het resultaat is in vele gevallen op merkelijk goed. Voor inlichtingen kan men zich tot zijn fietsenhandelaar wenden, die of zelfstandig of in samenwerking met een fa brikant de gewenste fiets zal willen bouwen. Weet de eigen fietsenmaker geen oplossing voor een speciaal geval dan kan men raad vragen bij „stichting fiets"!, Europaplein 2 te Amsterdam, die over enkele adressen be schikt van specialisten op dit gebied. De prijs van zo'n speciale fiets is natuurlijk hoger dan die van een normale, omdat deze modellen geheel buiten de bestaande series om moeten worden gemaakt. Voor het gehandicapte kind is een eigen fiets van veel betekenis omdat het zich hierdoor zelfstandiger zal voelen en gemakkelijker en sneller zal kunnen bewegen, terwijl ook in de revalidatie de fiets een heel belangrijke rol kan spelen. UitA&u&d ai&eda slechts op medisch advies, TE HUUR de nieuwste Opel Kadetts 1967 en Opel Rekords 1968. De Muynck Autoverhuurbedrijf P. Kru- gerstraat 286. Vlissingen. tel 4018 - 6268 - 4676 FAMILIE- EN HANDELS DRUKWERK. Thoma's Pa piergroothandel, Irenestr. 2, Oost-Souburg, tel. 1666 en 1282. Modelboeken ter inzage Hobeinstraat vloerbedekking heeft een taak. m 'n compliment voor uw smaak! CES UIT MEER DAN 100 KLEUREN BIJ Kromme Weele 21-23 Tel. 4077 MIDDELBURG L Noordstraat 2 MIDDELBURG 1. Beige leren herenbootie met dubbele gespband. Populaire laars in zwart suède of leer* met nieuwe Spaanse hak. Soepele en gemakkelijke bruin suède herenbootie. Gevoerde autobootie in zwart of bruin leer; ook in bruin suède. Oerdegelijke zwart leren bromfietslaars; ideaal in weer en wind. Draagt gemakkelyk VA (door Ep Simons) Dit is niet altijd het geval, maar heel veel klachten over snelle slijtage van tapijt vinden hun oorzaak in de slechte toestand van de ondervloer. De vakman zegt dan dat het ta pijt aan de onderkant slijt... Elke vloerbe dekking en dus ook tapijt vraagt om een vol komen vlakke ondervloer. Oneffenheden in de ondervloer geven altijd aanleiding tot plaatselijke slijtage. Een houten vloer kan er op het oog mooi vlak uitzien. Legt u een rechte lat dwars over de planken dan zult u zien dat dit slechts schijn is. Er zijn holle en bolle planken, uitstekende kwasten (noesten) en spijkerkoppen en soms zijn de planknaden omhoog gewerkt. Een nieuwe houten vloer bevat nog tamelijk veel vocht. Verdwijnt dit vocht dan gaan de planken werken, maar door de vloerbedekking kunt u dit niet zien. Overigens blijft een houten vloer altijd wer ken. Tijdens een regenperiode zetten de plan ken uit en als de lucht droog is gaan ze krimpen. Viltpapier wordt op de duur hard en kan de oneffenheden van een houten vloer niet opvangen. Wilt u heel lang plezier heb ben van uw tapijt dan moet de ondervloer volkomen vlak worden gemaakt. Gaat het om een erg slechte vloer dan is het nodig de planken bij te schaven, de kwasten weg te hakken en de spijkers in te drijven. Het kan nodig zijn om de vloer daarna met egaliseer pasta verder vlak te maken. Vervolgens wordt de vloer betimmerd met kleine plaatjes hard board. Om piepen en kraken te voorkomen is het nodig de plaatjes van het midden uit om de 15 cm door te spijkeren. Dit vlak- maken betekent natuurlijk een extra uitgave, maar deze kosten komen er dubbel en dwars weer uit omdat u daardoor slijtage aan de onderkant van uw tapijt voorkomt., „Steenachtige" vloeren. In de nieuwbouw worden hoofdzakelijk .steen achtige' vloeren oegepas. Deze vloeren lijken meestal vlakker dan een houten vloer. Inder daad ontbreken naden, kwasten en spijker koppen. Zo'n vloer kan echter wel slordig afgestreken zijn en in nieuwe huizen zijn de betonvloeren meestal vervuild door hard ge worden resten van kalk, ,v»rf m cement. De vloer moet eerst zorgvuldig worden gereinigd en in veel gevallen zal een laagje egalisieer- pasta nodig blijken om de vloer werkelijk vlak te maken. Een laagje viltpapier is ook in dit geval niet voldoende. Op een stenen vloer kan ook een „zwevende sandwichboven- vloer" worden aangebracht die bestaat uit een combinatie van zachtboard onder en hardboard boven. In de regel zal echter kun nen worden volstaan inet goed schoonmaken en egaliseren met pasta. Een met cement af gestreken stenen vloer kan na verloop van tijd door het trillen van het verkeer op straat en door het belopen scherp gruis aan de boven kant vertonen. Dit is funest voor de onder kant van uw tapijt. In dat geval is een laagje viltpapier •-> desnoods geheel geplakt ■- af doende. Er is nog een andere vorm van slijtage aan de onderkant van uw tapijt die echter niet direct aanwijsbaar is. Even een voorbeeld om duidelijk te maken wat we bedoelen. Als u een woldraadje op een kei legt is een flinke slag met een hamer voldoende om de draad te pletten en de vezels te vernielen. Legt u tus sen wolldraad en kei een dun laagje schuim rubber of vilt dan moet u vele malen slaan om hetzelfde effect te bereiken. Ligt tapijt rechtstreeks op een stenen vloer en beloopt u het met naaldhakken dan gebeurt hetzelfde als met de draad en de kei. Ook scherpe poten van stoelen kunnen uw tapijt in dat geval beschadigen. Het is de bedoeling dat tussen tapijt en harde ondervloer een elas- tishce laag wordt aangebracht en dit kan door ondertapijt toe te passen of tapijt te kiezen dat is voorzien van een rug van zacht rubber of pvc. Veerkrachtig ondertapijt of een rug van elastisch rubber vangen de harde slagen avn naaldhakken op en voorkomen dat scher pe stoelpoten het tapijt vernielen. Zo'n zach te tussenlaag zal tevens kleine oneffenheden van de ondervloer opvangen. Het ondertapijt mag ecther niet te dik zijn omdat anders naaldhakken en scherpe poten van meubelen te diep wegzakken, waardoor het rugweefsel van uw tapijt zou kunnen beschadigen. OndfiCtftEÜt dat na verloop van tjjd hard wordt of dat harde delen bevat heeft uiter aard weinig effect. Het is moeilijk om •-> zon der de omstandigheden precies te kennen te zeggen hoeveel langer uw tapijt zal mee gaan als de ondervloer mooi is geëgaliseerd en een zachte tussenlaag wordt toegepast. Er zijn vakmensen die in de praktijk wel een verdubbeling van de levensduur hebben mee gemaakt. Dit zal niet altijd het geval zijn, maar dat de extra kosten er royaal weer uit komen staat toch wel vast. Belangrijk is ook dat plaatselijke slijtage sterk wordt onder drukt waardoor dus uw tapijt veel langer mooi blijft. Leg een nieuw vast tapijt nooit over de oude vloerbedekking en zeker niet over Sisal, cocos of andere soorten matting. Er is echter geen bezwaar tegen om tapijt op een mooie vlakke linoleumvloer te leggen. Een rand linoleum met in het midden een karpet zoals vroeger veel werd gedaan, geeft langs de randen altijd extra slijtage door de dikte van het linoleum. Op vullen met vilt papier helpt slechts matig. Wilt u een derge lijke oplossing toepassen dan is het beter de vloer geheel met linoleum te beleggen. U bent dan tegelijk vrijer in het leggen van uw karpetten. De bonafide tapijtfabrieken geven tegenwoor dig echte garanties. U moet echter niet ver geten dat deze garanties alleen gelden als het tapijt vakkundig is gelegd en hiertoe behoort ook een mooie vlakke ondervloer. Tapijt is een rijke vloerbedekking en het gebruik van dit eeuwenoude materiaal geeft nu eenmaal verplichtingen... Vrijdag 25 oktober herdacht de fa. Gebr. van Dsmme, mu ziekhandel te Middelburg, het feit dat zij 40 jaar In Middel burg gevestigd was. Aan dit feit werd bijzondere luister bijgezet daar een om vangrijke verbouwing en verfraaiing van de bedrijfsruimte, die meerdere maanden geduuïd heeft, juist teneinde gekomeil was. De bedrijfsruimte is dan ook bijna verdubbeld waardoor de veelheid aan instrumenten, piano's, vleugels, elektronische orgels, kleine muziekinstrumenten enz. beter tot hun recht ko men. De grammofoonplatenafdeling verhuisde naar boven achter en heeft veel aan overzichtelijkheid gewonnen. Teven» werd op da le etage een aparte afdeling voor elektronische orgels ingericht waar men ongestoord de diverse instrumenten kan beluisteren of zelfs bespelen. De belangstelling voor het jubileum was bijzonder groot en het feestelijk aspect werd nog vergroot door de vele tiental- la» UflMWBlisiWD éi» 4» ridetogra aicréo,

Groot Walcheren | 1968 | | pagina 6