Pastunettc ADVERTEREN Kom passen hoe mooi en hoe licht 'n korselet afkleedt K aetbron "fllSTON De Radio Medische Dienst doet een boekje open ,DE HOGEWEG' dan in Groot Walcheren tel. 01155 - 2010 (3 lijnen) belangrijk: dinsdag 4 juni (3e pinksterdag) zijn onze zaken gesloten. DE E.H.B.O. BESTAAT 75 JAAR Vrijwillig Hulpverleningswerk levert de gemeenschap jaarlijks een besparing van miljoenen guldens op. Venjf RALSTON AETHRQN-VERF RALSTON VERF N.V. - UTRECHT/ZEIST Vier E.H.B.O.-onderscheidingen uitgereikt voor al uw drukwerk en advertenties groot walcheren h. barends telefoon (01184) 35 27 Toenemende belangstelling voor het E.H.B.O.-werk A •LYCRA-elastomeer" Korselet van duurzame elastomeer*, voraheliouden- de kanten cups met platte beugelnylon-satijnen voorpand met sterke rits. EXTRA figuurkorrektie door dubbel elastomeer op de juiste plaats. Voor japonmaten 40-48. Kleuren: wit, zwart. In rijf cupmaten 44,30 TEXTIEL EN MODE St. Jacobsstraat 8 - VLISSINGEN Telefoon 01184-2667 Draagt u het juiste type nylons? Uit alle soorten, maten en kwaliteiten wijst het Vasana nylonboekje u de juiste kous. Het ligt bij ons voor u klaar, GRATIS! Textielhuis Hogeweg 96 VLISSINGEN ,vwvmwvv\mk\\ vvmwmwwmv WIJ LIJSTEN ALLES IN. Scharminkelstraat 32. Vlis- singen. komt u ook naar onze bankstellen expositie gezelligkeus uit ruim verschillende modellen in moderne klassieke stijl plaats: stuur ons de ingevulde coupon, op briefkaart of in envelop, wij sturen u snel de katalogus., De Koninklijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" - kortweg de E.H.B.O. bestaat 75 jaar I In deze driekwart eeuw heeft de E.H.B.O. een bé kende en vertrouwde klank bij het publiek gekregen en is de E.H.B.O. een niet meer weg te denken begrip in de Nederlandse sa menleving geworden. Hoewel dé naam E.H.B.O. op het ogenblik volledig is ingeburgerd, is er toch een vrij lange aanloopperiode voor nodig geweest om iedereen van het nut en de noodzaak van eerste-hulp-verlening te overtuigen. Pas na de Tweede Wereldoorlog, toen het aantal on gelukken jaarlijks schrikbarend ging stijgen, begon het E.H.B.O.-werk, mede door een in grijpende reorganisatie, grootscheepse vor men aan te nemen en nam ook het aantal ge diplomeerde leden sterk toe. Dr. C. B. Tilanus Het was Dr. C. B. Tilanus, telg uit een ver maard chirurgengeslacht, die aan het eind van de vorige eeuw als eerste in ons land het denkbeeld lanceerde om een eerste-hulporga- rtisatie in het leven te roepen. Een vereniging, zo propageerde hij, die over verbandmiddelen, brancards, etc. beschikt, die cursussen orga niseert en examens afneemt en als doel moet hebben bij plotselinge ongevallen *-> en zo lang een arts nog niet aanwezig is r-i de nodige eerste hulp te verschaffen. Dit alles in navolging van Engeland en Duitsland waar reeds dergelijke organisaties bestonden. De oprichting van deze verenigingen stond in nauw verband met de ontwikkeling van de techniek, die in toenemende mate slachtoffers begon te eisen. Oprichting In 1892 maakte de jonge Dr. C. B. Tilanus zijn plannen bekend en reeds het jaar daarna kon hij aan hét hoofd van een comité, ge vormd door vooraanstaande mensen uit de medische en sociaal-geneeskundige wereld, overgaan tot de stichting van de Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken. Nog datzelfde jaar - in 1893 dus -• werd onder zijn leiding met de eerste cursus be gonnen. ZUn nagedachtenis wordt nog steeds in ere gehouden door de bekende KH.B.O. onder scheiding. de Dr. C. B. Tilanus Jr. medaille, die jaarlijks in goud en zilver wordt uitge reikt aan personen of instellingen die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt op E.H.B.O.-gebied. Verscheidenheid In navolging van de Nederlandse Vereniging E.H.B.O. begonnen na verloop van tijd ook andere instellingen met het OTgartiseren van hulpverleningscursussen. Deze verscheiden heid van opleidingen bracht met zich mee dat er aanvankelijk wéinig eenheid in het E.H.B.O.-onderwijs bestond en dat iédere organisatie zijn eigen diploma uitreikte. Ten slotte kwamen er evenwel algemene richt lijnen tot stand en besloot men tot de instel ling van een eenheidsdiploma, hetgeen thans het enige erkende diploma in Nederland is. Wellicht interessant om te weten is, dat het werk van de G.G.D. oorspronkelijk werd ge daan door leden van de E.H.B.O. en dat dit werk heeft geleid tot het instellen van de ge meentelijke geneeskundige diensten. Hulpverlening Tienduizenden malen per jaar wordt er door gediplomeerde E.H.B.O.'ers eerste hulp ver leend en in tal van gevallen levensreddend werk verricht. Het is de E.H.B.O. die er mede toe bijdraagt dat bij rampen en onge vallen de schade tot de kleinste mogelijke proporties wordt teruggebracht. Dit werk le vert het bedrijfsleven, het verzekeringswezen kortom de gehele gemeenschap jaarlijks eei besparing van miljoenen guldens óp 1 Alle E.H.B.O. activiteiten worden vólkomen belangeloos door vrijwilligers verricht, ster ker nog alle kosten die met de eerste-hulp verlening gepaard gaan, worden door de lédei zélf betaald. De E.H.B.O. verleent niet alleen directe hulp, maar is ook van betekenis uit een oogpunt van preventie. Juist omdat d( E.H.B.O.'er zo intens bij een ongeval be trokken wordt, is hij voortdurend attent o[ liet voorkómen van ongelukken. Stijgend aantal ongelukken Het stijgend aantal ongelukken in Nederlaiv - op de weg, thuis en in bedrijven - maak het echter dringend noodzakelijk dat vee méér mensen doordrongen moeten worden van het nut van deze georganiseerde gemeen- schapiplicht. Vast Staat dat jaarlijks enkele honderden verkeersslachtoffers overlijden we gens hêt ontbreken of niet tijdig verlenen van eerste hulp. Het percentage dat in leven had kunnen blijven (in 1967 bijna 3000 doden) schommelt tussen de 10 en 20 pet. Enkele eenvoudige handelingen hadden hier redding kunnen brengen. Mannen willen alles van hun auto afweten, vrouwen leren hoe zij moe ten koken, maar als er een ongeluk gebeurt - thuis of op straat - weet vrijwel niemand hoe er gehandeld moet worden. Opleiding Aan de opleiding van E.H.B.O.-cursisten wordt de gróótst mógelijke aandacht besteed. Dé cursussêiT, die 26 lessen in beslag nemen, staan onder leiding van éen arts-docent, die in dé régel wordt bijgestaan door een speciaal daartoe opgeleide instructeur. Na het behalen van het diploma, dat om de 2 ja&r moet wórden verlengd, worden regel matig wedstrijd- en oefenavonden georgani seerd óm dê hulpverleningskennis op peil te houden. Inlichtingen over deze cursussen worden graag vérstrekt dóór het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. Vondelstr. 142 in Amsterdam of door de E.H.B.O.-afd. in uw woonplaats. Hooggians licrs: Nog nooit heeft iemand dekkracht - soepelheid krasvastheid en gemak van in hoogglans en satijn halfmat kunnen evenaren. Alléén Ralston-verf bevat aethron. Alléén Ralstón- verf kombineert daardoor al deze eigenschappen. Ralston-Aethron-verf is dan ook gemaakt voor u, vrouwen, mannen, grijsaards en kinderen, die wéten, dat RALSTONNEREN de overtreffende trap van zelfschilderen is! Tijdens dê Algemene Vergadering van de Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O. op 24 mei in de Buitensociëteit té Zwolle, wérden viêr E.H.B.O.-leden onderscheiden met de zilveren Dr. C. B. Tilanus Jr. me daille, t.w. dê heêr W. J. van Diermen uit Soest, de heer J. Maarschalkerweérd uit Zufléö, dê héér W. de Groot uit Deventer en Hé heer H. Bóersma uit Appingedam. De Dr. C. B. Tilanus Jr. médaille wordt jaar- 'ijks in goud en zilver uitgereikt aan personen of instellingen die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt op E.H.B.O.-gebied. Met deze onderscheidingen wordt de nagedach tenis aan de stichter van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging E.H.B.O. in ere ge- iouden. Ie gouden Dr. C. B. Tilanus Jr medaille vordt op 9 november uitgereikt in het RAI- Congrescentrum, tijdens de viering yan het 75-jarig jubileum. De Radio Medische Dienst van het Neder- landsche Roode Kruis houdt zich bezig met het verstrekken van medische adviezen aan schepen, lichtschepen, weerschepen enz. op open zee. De adviezen worden niet alleen aan Neder landse vaartuigen gegeven, maar ook aan schepen e.d. van alle mogelijke nationaliteiten. Tot het vorig jaar werd de Radio Medische Dienst van het Nederlandsche Roode Kruis geleid vanuit het Rode Kruis Ziekenhuis te Den Haag. Daar het al meer noodzakelijk bleek, dat de adviserende arts ook ervaring had als scheeps arts, werd een reorganisatie doorgevoerd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft met ingang van 1 januari 1967 twee artsen aan gesteld, beiden met ruime scheepsartserva ring. die 24 uur per dag bereikbaar rijn door middel van een semafoon. De gang van za ken is als volgt De gezagvoerder var schip neemt vanuit volle zee ergens op de wereld, radio-telefo nisch of radio-grafisch contact op met Sche- veningen Radio en vraagt naar de Radio Me dische Dienst. Scheveningen belt het num mer van de semafoon van de dienstdoende arts. Deze hoort, waar hij zich ook bevindt, een zoemer en belt op zijn beurt d.m.v. een gewoon telefoontoestel naar Schevingen Radio, die' dan een verbinding met het be treffende schip tot stand brengt of een tele gram verzendt. De gezagvoerder geeft des gevraagd nadere inlichtingen (terwijl even tueel ook naar de huisarts wordt gevraagd), waarna het medisch advies gegeven kan wor den. De adviserende arts is op de hoogte welke medicijnen aan boord zijn. De medicijnen, die ieder vaartuig volgens wettelijk voorschrift meevoert, zijn voorzien van een code-aandui ding, zodat de adviserende arts op eenvoudige wijze de te verstrekken medicijnen kan aan geven. Nederlandse schepen met meer dan zeventig opvarenden hebben veelal een scheepsarts aan boord, zodat deze schepen in de praktijk wei nig van de Radio Medische Dienst gebruik zullen maken. Alleen in geval van vervoer van een patiënt bij debarkatie, zal de Radio Medische Dienst desgewenst coördinerend optreden. Natuurlijk vraagt de arts van de Radio Medische Dienst naar de positie van het schip, dat om advies vraagt, opdat hij zich zonodig kan vergewissen van de mogelijk heden tot ontscheping in bereikbare havens waar tevens een adaequate medische verzor ging beschikbaar is. Wanneer het een medisch advies betreft voor een patiënt op volle zee zonder dat ontsche ping direkt noodzakelijk is, blijkt meestal, dat het contact tussen schip en Radio Medische Dienst één of meer keren vervolgd moet wor den. In vele gevallen loopt het schip in zijn vaarroute een haven aan, waar de patiënt door een aldaar aanwezige arts eventueel verder kan worden behandeld, waarbij de adviezen van de Radio Medische Dienst en het ziekte verloop aan deze arts worden bekend ge maakt. In andere gevallen is de patiënt uiti sluitend met het advies van de Radio Me dische Dienst geholpen. In het afgelopen jaar werden bij de Radio Medische Dienst zo'n zeshonderd adviezen verstrekt ten behoeve van ongeveer tweehon derdvijftig patiënten op zee. Voor speciale gevallen, die voorkomen onder de Nederlandse kust, beschikt de Radio Me dische Dienst over een zeventien-tal artsen, die bereid zijn per reddingboot, helikopter of anderszins bij bijzondere omstandigheden van patiënt of schip naar het betreffende vaartuig te gaan om ter plaatse handelend te kunnen optreden. In het bijzonder de tankers hebben tegenwoor dig zo'n grote tonnage, dat het niet mogelijk is een Nederlandse haven aan te doen. Deze gelukkig sporadisch voorkomende nood gevallen worden beoordeeld en gecoördineerd door de adviserende arts van de Radio Me dische Dienst. Een nieuw aspect voor de Radio Medische Dienst worden de booreilanden. Met name Is ons verzocht ónze zorgen ook uit te strekken op de op deze booreilanden verblijvenden, hij ziekten en óf ongevallen. De organisatie van de Radio Medische Dienst zal hiervoor een kleine verandering moeten ondergaan. De on derhandelingen met de concessie-houders zijn in volle gang. De Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O., de oudste en grootste vereniging op het gebied van de hulpverlening in Ne derland, is nog steeds groeiende en telt op het ogenblik ruim 36.000 leden. Het aantal afdelingen bedroeg eind vorig jaar 592. De toenemende belangstelling voor het E.H.B.O.-werk blijkt onder meer uit de grote toeloop van cursisten in 1967 niet minder dan 11.868. Ook het aantal jeugdcursussen breidt zkh jaarlijks uit. Een verheugend verschijnsel, want met de opleiding van E.H.B.O.'ers kan niet vroeg genoeg worden begonnen. Het aantal E.H.B.O.-hulpposten bedraagt op het ogenblik 5694. Deze posten, uitgerust met de modernste hulpverleningsmaterialen, bevinden zich over het algemeen nabij plaat sen waar eerste hulp geregeld noodzakelijk blijkt. In 1967 werd 75.909 maal eerste hulp ver leend, waarbij de zogenaamde kleine onge vallen dan nog niet eens zijn meegerekend. Niet minder dan 1666 sportverenigingen konden vorig jaar op de aanwezigheid van E.H.B.O.-vrijwilligers rekenen. Ook bij con gressen, tentoonstellingen en andere massale evenementen waren in 1967 weer tal van E.H.B.O.-posten ingericht. Al deze E.H.B.O.- activiteiten werden belangeloos verricht. Bovenstaande cijfers zijn ontleend aan het jaarverslag 1967 van de Koninldijke Neder landse Vereniging E.H.B.O, 4

Groot Walcheren | 1968 | | pagina 6