Wobulefk Spelen in Terlenka vanaf359.- Nederlands meest verkochte brommer E.E.G. 10: 419.- KAPTEIN Garantiekredietregelingen voor het Midden- en Kleinbedrijf TAPIJT SHOW DE VLIEGER ZN. CRUCQ Het beroemde E. E. G.-tje! constructie. Alleen tanken op z'n Niet voor niets de meest geïmiteerde tijd - verder niks aan doen! brommer. Uniek door z'n simpele Wij verkopen 'm met plezier. uitvoering, z'n onverslij tbare KAPTEIN MOBYLETTES o.a. verkrijgbaar bij: MIDDELBURG OOST-SOUBURG VLISSINGEN MIDDELBURG in 't ANKER AUTOBESTELDIENST CRUCQ Een Typische Belgische Sport DE ZEILWAGEN Allerliefst KLEUTERJURKJE in aqua of cyclaam Terlenka. Opgevrolijkt door witte biesjes en brandenbourges. Maten 92 tot en met 110. vanaf 21,50 TE KOOP: Fiat 1800 B'62 Opel Rekord 4-deurs 1962; Ford Zephyr 1963; Fiat 1300 1965; Ford Anglia 1965; 2 Ford Transit (busjes). Inruil en financ. mogelijk. Garage VAN STRIEN N.V. Goes, tel. 011Ó0 -6646. TE KOOP 2 Volkswagens Variant, bwj. 1963-1965. Be slist goede wagens en wor den onder garantie verkócht. Inruil mogelijk. Garage VAN STRIEN N.V. Goes, telef. 01100 -6646. TE KOOP 25 Volkswagen bestelwagens met en zonder ruiten, bouwj. 1962 - 1967, vanaf 1000,— tot 5500,— Inr. en een ruime financie ringsmogelijkheid aanw. Ga rage VAN STRIEN N.V. Goes. tel. 01100-6646. SPECIALE AANBIEDING Rex Muurboren, 3 halen 2 betalen. Ook grote sortering pluggen, schroeven, spijkers enz. Daalhuizen', Sinds 1898 Van Dishoeckstraat 24, Vlis- singen. Zilverzegels. Haal de foto-folder! Met alle informatie over: de E. E. G. 15 dat is een E. E. G. 10 met voorvering en trommelremmen (469.-), de E. E. G. 16 - de grote broer van het E.E. G.-tje (489.-); de Cady - het handige Echte brommertje (359.-); de AV 55, de laagst- geprijsde dubbel-geveerde bromfiets (vanaf 509.-). PETIET en MELSE M. P. MEYERS A. F. BOOGAARD Karei Doormanplein 1 Kanaalstraat 62 Bellamypark 41 Tel. 01180-4420 Tel. 01183-1253 Tol. 01184-4841 Een Terlenka REGÊNMANTELTJE in beige en marine. Extra pittig door het staande kraagje en de epauletten. Met hoofddoek je- Maten 1,28 tot en met 164 vanaf j49,75 LANGE NOORDSTRAAT 10-12 TERLENKA is gemaakt om er zorgeloos in te spelen. Omdat het zo sterk is en omdat het zich zo gemakkelijk laat was sen. Fijn dat „de Magneet" zoveel Terlenka in de kinderkol- lektie heeft! Inleiding Garantie-kredietmogelijkheden, door de Over heid geschapen, zijn niet van vandaag of gis teren. Reeds voor de tweede wereldoorlog verleende de Overheid krediet-faciliteiten aan onder nemers in het midden- en kleinbedrijf, die in financiële moeilijkheden waren geraakt. Zoals b.v. tijdens de eerste wereldoorlog en in de crisisperiode na 1930. Deze kredietverlenin gen droegen echter een incidenteel karakter. Van een systematische aanpak was toen nog geen sprake. Eerst in 1936, bij de oprichting van de re gionale borgstellingsfondsen en in 1939 bij de instelling van de Werktuigenkredictrege- ling kregen deze kredietfaciliteiten vastere vorm. De na de tweede wereldoorlog op economisch gebied ontstane belangrijke wijzigingen, de den éèn grote kredietbehoefte ontstaan, die het wenselijk maakte tot uitbreiding van de bestaande kredietregelingen over te gaan. Van twee kredietregelingen vóór de oorlog is men thans gekomen tot zeven kredietvormen In 1956 werden de verschillende krediet regelingen voor het eerst samengevat in de „Middenstandskredietbeschikking 1956". Na dien is deze beschikking enige keren aange past. Het laatst op 4 februari 1965. Officieel heet de regeling nu Kredietbeschikking midden- en kleinbedrijf 1965". De eerste wijziging die opvalt, is de naams verandering. Voorheen sprak men van „Mid- denstands"-kredietbeschikki»g. Nu heet het Kredietbeschikking „Midden- en Kleinbe drijf". De naamsverandering van het Direc toraat-Generaal voor de Middenstand en het Toerisme in „Directoraat-Generaal voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme" zal hieraan niet vreemd zijn. Een andere, zeer belangrijke, wijziging is de verhoging van de geldende kredietmaxima. Bovendien werden er nieuwe kredietvormen geschapen. Het lijkt ons daarom nuttig in het hiernavolgende, de verschillende krediet vormen, met hun bijzonderheden, nog eens onder de aandacht te brengen. Wie komt in aanmerking Voor een garantiekrediet komen in aanmer king - in het kort gezegd - de onderne mers, die kredietwaardig zijn en niet voor een normaal bankkrediet in aanmerking ko men, omdat zij niet in staat zijn een voldoen de en tevens snel realiseerbare dekking te ge ven. Het krediet moet economisch verant woord zijn. Er moet derhalve verwacht kun nen worden, dat rente en aflossing regelmatig zullen worden betaald. DE KREDIETVORMEN Bijzonder bedrijfskrediet Dit krediet is een samenvoeging van twee voorheen afzonderlijk bestaande kredietvor men, nl. het bedrijfsuitrustingskrediet en het bijzonder krediet. Met een bijzonder bedrijfskrediet kunnen worden gefinancierd aanschaffing of ver nieuwing van bedrijfsuitrusting in ruime zin, zoals inventarissen, machines, bedrijfsauto's, instrumenten, e.d. De werkingssfeer van dit krediet strekt zich ook uit tot bv. de finan ciering van het interieur van bedrijfspanden en verbouwingen. Het mag ook worden be stemd voor de opheffing van liquiditeits moeilijkheden. De oorzaken hiervan kunnen vele zijn. Zij kunnen gelegen zijn in een snelle doch niettemin verantwoorde bedrijfsgroei met als gevolg knelpunten bij de financiering van debiteuren en voorraden. Ook kunnen zij gelegen zijn in van buiten af komende in vloeden zoals bv. verbrokkeling van het ka pitaal door boedelscheiding of door wijziging van het assortiment in verband met veran dering in de vraag. Voor deze doeleinden mag een krediet worden verleend tot een maximum van 150.000, - Indien de kredietbehoefte groter is dan dit bedrag kan zelfs een hoger krediet worden verleend, nadat de Minister de aanvrage eerst heeft goedgekeurd. Tot een bedrag van 150.000,-! worden de kredietaanvragen rechtstreeks door de Neder- landsche Middenstandsbank N.V. afgedaan. De looptijd is maximaal 15 jaar. Vestigingskrediet. Deze- kredietvorm is in 1965 tot stand ge komen en geldt alleen voor hen, die zich voor de eerste maal willen vestigen en niet over voldoende eigen middelen beschikken. Zij moeten over goede ondernemerscapaciteiten beschikken. Het vestigingskrediet beoogt de functie van het risicodragend kapitaal over te nemen. Het georganiseerde bedrijfsleven moet bereid zijn samen met de Overheid - op basis van fifty-fifty ■-> garant te zijn voor eventuele verliezen op dit krediet. Om in principe voor dit krediet in aanmer king te komen moet de aanvrager over een minimum aan middelen beschikken van 5% van de balanstelling nk kredietverlening. Het vestigingskrediet mag ten hoogste 50.000, - bedragen tot een maximum van 25% van de balanstelling, waarbij dan een risicodragend kapitaal van 30% wordt ge vormd. Een vestigingskrediet zonder verdere krediet verlening is niet denkbaar. Het kan gecom bineerd worden met een van de andere ga rantiekredietvormen. Aanvragen kunnen worden ingediend bij hei Centraal Instituut vóór het Midden- én Kléin bedrijf, afd. Kredietverlening te Amsterdam of bij de medegaranderende instelling van hei bedrijfsleven. Krediet voor economische samenwerking. Een economisch samenwerkingskrediet ka. worden verleend aan twee of meer onder nemers, die door samenwerking tot betere bedrijfsresultaten kunnen komen dan zij ieder afzonderlijk kunnen behalen. Het krediet kan zowel dienen voor investe ringen (machines, bedrijfspanden) als ook voor de verschaffing van bedrijfskapitaal ter financiering van voorraden en vorderingen zowel voor reeds bestaande als nieuwe vor men van economische samenwerking. Voor dit krediet is geen maximumbedrag vastgesteld. De looptijd is ten hoogste 10 jaar. Aanvragen in te dienen bij de Nederlandsche Middenstandsbank. Ovcrnamekredict. Deze kredietvorm vindt alleen toepassing indien in de betrokken branche een bijzonder waarborgfonds bestaat dat tezamen met de Overheid voor de verleende kredieten garant blijft. Het kan worden verstrekt aan een (adspirant) ondernemer die een bestaand be drijf wil overnemen, ook overname van het nand is mogelijk. In deze gevallen gaat het vaak om jonge ondernemers, die een bedrijf willen overne men van een op leeftijd gekomen middenstan der, die er mede wil ophouden. Dc doorstro ming in het midden- en kleinbedrijf en de voortzetting van de bestaande ondernemingen kan hiermede worden bevorderd. Het maximum kredietbedrag wordt per waar borgfonds vastgesteld. Het varieert van 15.000,- tot 75.000,-. De looptijd is 10 jaar. Aanvragen moeten worden inge diend bij de betreffende branchewaarborg fondsen. Inrichtingskrediet. Dit krediet geldt naar zijn aard voor de finan ciering van de inrichting van nieuwbouw- panden, ten hoogste drie jaar oud. Als echter een (adspirant) ondernemer zich in een ouder pand wil vestigen en daartoe een vestigings krediet nodig heeft, kaïr hij toch een beroep doen op een inrichtingskrediet. Het maximum bedrag van dit krediet is 150.000,-. Met goedvinden van de Mi nister kan ook bij deze kredietvorm van het maximumbedrag worden afgeweken. Ondernemers, die geen behoefte hebben aan een inrichtingskrediet maar wel aan een huur- garantie, kunnen ook met deze kriedietvorm worden geholpen. Hypothecair-krediet. Voorheen kon zo'n krediet alleen worden ver leend voor de bouw of de aankoop van een nieuw pand (niet ouder dan drie jaar). Men kan nu echter ook dit krediet verkrijgen voor de vestiging in een pand van oudere datum. Nieuw is ook de mogelijkheid, dat de bij een bedrijfsruimte behorende woning onder de hypothecaire garantie mag worden begrepen. De Staat is n.l. bereid onder bepaalde voor waarden een garantie te stellen voor een hy pothecaire lening van ten hoogste 85% van de stichtingskosten of de koopsom van het bedrijfspand, resp. van het bedrijfsgedeelte van het pand inclusief de waarde van de grond en de daarbij behorende woning tot een maximum van 150.000,-. Dit bedrag kan alleen worden overschreden na verkregen goedkeuring van de Minister van Economische Zaken. Het Centraal Instituut voor bet Midden- en Kleinbedrijf, afd. Kredietverlening waar de aanvragen moeten worden ingediend, kan de aanvrager behulpzaam zijn bij het zoeken van een geldgever. Bij het indienen van een aanvrage voor een inrichtingskrediet, een hypothecairkrediet of een inrichtingskrediet gecombineerd met een hypothecairkrediet, is een bedrag van 25, verschuldigd. Dit bedrag wordt, ook wanneer de aanvrage wordt afgewezen, niet terug be taald. Bij inwilliging van de aanvragè wordt door het bovengenoemd Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een bij drage in de kosten van behandeling gevorderd van lVé% van het bedrag van het toege wezen krediet met een minimum van 250, -> en een maximum van 1.800, - Deze kredietvorm kan ook worden aange vraagd voor het stichten van een eerste of tweede filiaal. Borgstellingsfondskrediet. Borgstellingsfondsen kunnen kredieten ver strekken tot een maximum van 10.000, - Kleinere ondernemingen kunnen derhalve, ter bestrijding van financiële moeilijkheden een beroep doen op deze kredictmogelijkheid. Aanvragen in te dienen bij de betreffende borgstellingsfondsen. Natuurlijk moet ook bij deze kleinere kredieten de aanvrager aan bepaalde voorwaarden voldoen. Ook aanvra gen voor het bijzonderbedrijfskrediet dienen tot een bedrag van 5.000, - bij de borg stellingsfondsen te worden ingediend en voor 5.000,- tot 10.000,- óf bij de borg stellingsfondsen óf bij de Nederlandsche Mid denstandsbank N.V. Bedrijfsontwikkelingskrediet. Deze garantiekredietregeling is ontworpen in het kader van de ontwikkelings- en sanerings maatregelen voor het midden- en kleinbedrijf. Gevestigde ondernemers, die niet over vol doende eigen middelen beschikken, wordt hiermede de mogelijkheid geboden hun onder nemingen tot ontwikkeling te brengen. Uiter aard moet de ondernemer capabel zijn en de onderneming goede perspectieven bieden. Voor dit bedrijfsontwikkelingskrediet is geen maximum bedrag vastgesteld. Het zal echter niet meer bedragen dan 25% van de belang stelling na kredietvèrlening, waarnaast een bedrag van minimaal 5% aan eigen middelen aanwezig moet zijn. Het bedrijfsontwikkelingskrediet - op basis waarvan aan de ondernemer andere kredieten kunnen worden verstrekt - kan overigens slechts worden verleend, indien a. hij ingevolge de Hoofdlijnen van hét door de S.ichting Ontwikkeling en Sanering pm. Bonedijkstraat - VLISSINGEN van 23 tot en met 27 april Geopend dinsdag tot en met vrijdag van 3-5 en 8-10 uur. Zaterdag van 3 tot 5 uur. KOMT U GEHEEL VRIJBLIJVEND DEZE SHOW BEZICHTIGEN WONINGINRICHTING Steenen Beer 5-7 VLISSINGEN Telefoon 01184-2676 verzorgt o.a. kamerverhuizingen, ook naar bejaardentehuizen, tegen billijke prijzen. Direkte besteldienst, géén bodedienst. Gaarne aanbevolen VLISSINGEN - tel. 3077 - SoHegemitraot 110 TE KOOP: 25 VW's (ke ver modellen) 1200, 13ÓÓ. 1500. bouwj. '56-'67 vanaf 1250.- tot 5500.-. Met 600,— contant en de rest in mndl. termijnen, koopt u a! een gegar. goede VW. Inr. móg. Garage VAN STRIEN N.V. Goes, telcf. 01100-6646. WIJ HEBBEN weer enkele gebruikte T.V.-apparaten, in verschillende prijzen, ook te huur. ..DE LICHTBRON". Badhuisstraat 6, Vlissingen. tel. 2276. voor het Midden- en Kleinbedrijf te voe ren beleid voor ontwikkelingshulp in aan merking komt, of b. zijn onderneming gevestigd is in een door de Minister aangewezen gebied of be hoort tot een door de Minister aangewe zen bedrijfstak. Het krediet wordt niet verleend, als de on dernemer de andere kredieten slechts kan ver krijgen door te zware verplichtingen op zich te nemen. Voor de onder a bedoelde gevallen moet de aanvrage worden gedaan bij de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf te Amsterdam. In alle andere gevallen bij de Nederlandsche Middenstands bank te Amsterdam. Het krediet wordt verleend voor ten hoogste twintig jaren. Zowel tegen afwijzing als te gen opzegging van het krediet kan beroep worden aangetekend bij de Minister van Economische Zaken. Voor de oplossing van de financieringspro blemen van vele ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf biedea naar wordt aangeno men de hiervoor beschreven garantiekredieten vele mogelijkheden. Wie nog nader wil worden geïnformeerd, kan zich wenden tot zijn organisatie, tot de kre- dietverlenende instellingen of tot de Rijks consulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme in zijn provincie. Het adres van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en van de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf luidt Burgemeester Hogguerstraat 1183, Amsterdam-W. De Panne, gelegen aan de Belgische kust bij de Franse grens, bouwt momenteel met de steun van het Ministerie van Toerisme een grote loods voor zeilwagens. Oostduinkerke volgde dit voorbeeld en bouwt ook een onderdak om daar deze eigenaardige voertuigen onder te brengen. In zijn artikel „Le nouveau folklore" geeft Frenay-Cid in „Le Soir" enkele historische toelichtingen op deze typische Belgische sport. „Archiefneuzen hebben gevonden dat in 1600 de Brugse wiskundige Simon Stevin een grote wagen met twee zeilmasten bouw de, waarmee hij een 30-tal mensen langs het strand kon vervoeren maar... hij had er geen succes mee. In 1898 bouwden de Gebroeders Dumont een snelle zeilwagen met vier fiets wielen en zeilden ermee langs het strand tot in Bray-Dunes. In 1900 werd de eerste snelheidswedstrijd gehouden. Na 1918 verbeterden mariniers dit plezant tuig en zeilden ermee op de stranden van Oostende, De Haan, Middelkerke, Oostduin kerke en De Panne. Niet lang daarna waren er al vier -lubs die honderden leden telden. Sportievelingcn begonnen er toen ook mee aan de Engelse en Franse kust. In 1954 kwam er een filmploeg uit de V.S.A. om opnamen te maken van dit speciaal zeil- ding en door deze film verspreidde het zich een beetje overal over de wereld, vooral ech ter in Zuid-Rhodesië. In 1960 werd liet eerste Europees criterium gezeild tussen De Panne en Oostduinkerke en daarna werd de omloop verlengd van Nieuwpoort tot Malo-les-Bains in Frankrijk. Mettertijd werd de zeilwagen steeds meer ge perfectioneerd om uiteindelijk een prima vastelands-zeiler te worden zodat in 1967 een groep van 29 taaie sportievelingen onder de leiding van een oud-Officier van het Vreem delingenlegioen het aandurfde per zeilwagen door de Sahara te „spelevaren" en met suc ces. De nieuwe loodsen van De Panne en Oost duinkerke zullen zeker nog meer beoefenaars van deze originele en amusante sport aan trekken.

Groot Walcheren | 1968 | | pagina 4