PREDIKBEURTEN. VERDUISTERING. de Belgische Regeering zal steunen, indien dit tot handhaving van de orde noodig zou blijken. Orde en regel zijn noodig voor de oorlogvoering tegen den vijand. De verschillende verordeningen, die door de Belgische Regeering zijn uitgevaardigd, dragen de goedkeuring van de Geallieerde legerleiding weg. In het bijzonder die voor- het inleveren van de wapens door de ondergrondsche strijdkrachten en tot reorganisatie van he| Belgische leger. Zooals reeds is gemeld, kunnen de linksche elementen van de ondergrondsche beweging zich niet vereenigen met het bevel tot het inleveren van hunne wapens, hetgeen vóór morgen moest geschieden. De termijn is nu verlengd tot Zondag. De Communistische Ministers en het lid der ondergrondsche beweging zijn als gevolg van dit verschil van meening uit de Regeering getreden. De Minister-president Pierlot heeft zich in een radio-rede tot de Belgische bevol kinggericht, waarin hij er o.m. op wees, dat voor de leden van de ondergrondsche beweging de gelegenheid is opengesteld zich aan te melden voor het leger, voor de hulppolitie en voor het bekleeden van verschillende openbare ambten. Hij stelde in het licht, dat de ondergrondsche be weging niet het middel mag zijn, die door een deel van die groep onder den dek mantel van vaderlandsliefde wordt mis bruikt voor het propageeren van poli tieke beginselen, die met den oorlog niets te maken hebben. De Spaansche Regeering heeft thans ook de Regeering van De Gaulle erkend als die van de voorloopige Fransche regeering. Uit Parijs wordt gemeld, dat door de Regeering beslag is gelegd op verschil lende archieven van Duitsche diensten, o.m. op die van den requireeringsdienst, waardoor verschillende gëgevens omtrent het handelen met de Duitschers, in hare handen zijn gevallen. Churchill heeft in een in het Lagerhuis gehouden rede verklaard, dat, zoodra Duitschland verslagen is, verschillende beperkende bepalingen betreffende de regelingen voor de industrie en den arbeid zullen worden opgegeven. Ook daarna zal de oorlog tegen Japan nog bijzondere inspanningen van Engeland en zijn bevolking vergen. Er zullen dan echter wel mildere regelingen, ook voor wat betreft de beschikbaarstelling van grondstoffen voor de behoeften van de burgerbevolking, mogelijk zijn. Ook zal dan een aanvang kunnen worden gemaakt met een voorbereiding voor het over schakelen der fabrieken van de oorlogs industrie naar de vredesdoeleinden en zullen verschillende maatregelen, die thans moeten gehandhaafd blijven, kunnen worden ingetrokken. Een Engelsch blad bevat thans een foto uit het voormalige Duitsche kamp te Vught, waarop o.m. te zien is de galg, die daar door de Duitschers werd gebruikt. De slachtoffers werden daaronder met een lus om den hals op een ruw houten blok gezet. Zij dreigden gedurig daarvan te vallen, waarop dan de lus om den hals werd aangehaald. Zooals reeds is gemeldt, weigeren de Duitschers pertinent om Boedapest, de hoofdstad van Hongarije, tot open stad te verklaren en zullen zij die stad dus eventueel aan alle oorlogsgevolgen prijs geven. De spreker namens de Duitsche rege'ering verklaarde, dat de tijd van senti mentaliteit nu voorbij is en dat stad zou verdedigd worden met alle daarvoor be schikbare middelen. Omtrent den aanval van de Britsche schepen in de Listerfjord wordt er nog op gewezen, dat die aanval de Duitschers volkomen verrast heeft. Er blijkt uit, dat de Duitsche verkenningsdienst ten eenenmale onvoldoende is en ook wordt gewezen op de beteekenis van het feit, dat de Engelsche schepen blijken te kun nen opereeren tot in het Skagerak. Dit heeft beteekenis, voor de beheersching der zeeën. Vrijdagmiddag, 17 November. De operaties aan de Duitsche grens verloopen gunstig. Er wordt nadruk op gelegd, dat de bevelhebber van het 9de Amerikaansche leger, Generaal Simpson, zijn plannen steeds uiterst zorgvuldig voor bereid. Een frontcorrespondent meldt, dat hij voor den nu ondernomen aanval 40 plannen heeft gemaakt eer hij er een maakte dat hem beviel. Er heerschte omtrent dit 9de leger eenige geheimzinnig heid. Men had er sinds het Brest ver overde niets meer van vernomen en de Duitschers hebben wel eens beweerd, dat zij het geheel uit elkaar geslagen hadden. De voorbereiding van den aanval met de 3000 vliegtuigen, waaronder 2400 zware bommenwerpers, werd ditmaal uit gevoerd met spreidbommen, die geen kraters maken en dus de Geallieerde troepen in hun opmarsch over het aan te vallen gebied niet belemmeren. Er werd waargenomen dat achter het Duitsche front 12 steden en dorpen in brand stonden. Het tweede Britsche leger staat nu op K.M. van Maas, op een punt dat den toegang tot de Roer vormt en de Britsche artillerie beschiet nu van daar Duitsch gebied. De Amerikanen staan nu in de buiten wijken van Metz. Door een zeer krach- tigen tegenaanval hebben de Duitschers het fort Hubert heroverd. De Duitschers zijn in die streek begonnen het terrein te verbranden, o.m. te Luneville, waar nu 10.000 Franschen dakloos zijn. Naar uit Zwitserland wordt gemeld, zijn een aantal vliegende bommen, die voor de Geallieerden in het Westen be stemd waren, per ongeluk op de Duitschers zelf, in het Saargebied, terechtgekomen. Het is thans aan het Geallieerde Opper bevel, en niet aan de Duitschers, om te bepalen waar gestreden zal worden. De Duitschers moeten er thans naar raden waar het de bedoeling is de slagen te doen vallen en daarom moet het zich ge- rëed houden om aan zijn geheele front op te treden, terwijl het zijn reserves duidelijk ziet slinken. De Duitschers trachten ten koste van terreinverlies, tijd te winnen. Het is echter niet te verwachten, dat het invallen van den winter de Geallieer den weerhouden zal, alles te doen wat mogelijk is om Duitschland een ver nietigenden slag toe te brengen. Zij beschikken over een schitterende uitrus ting, over mannen die met hart en ziel,- ondanks de kou, bij den strijd zijn, terwijl zij thans beschikken over de haven van Antwerpen, waarlangs alles kan worden aangebracht, wat ze voor hun uitrusting en den strijd noodig hebben. Uit Zwitserland komen berichten om trent, een toenemenden geest van verzet in Duitschland. Op de muren verschijnen biljetten tegen Hitier en met eisch om vrede. Gouwleiders ontvangen brieven waarin om vrede wordt gevraagd en ook brieven waarin bedreigingen worden geuit. De Russen hebben in Hongarije hun positie nog versterkt. Het aantal Hon- gaarsche deserteurs neemt toe. Door den Duitschen krijgsraad zijn een aantal deser teurs ter dood veroordeeld. Door Geallieerde vliegtuigen is uit Italië Sirana, de hoofdstad van Albanië, gebombardeerd. Maarschalk Tito heeft aangedrongen op steun voor de bevolking van Yoegoe- slavië, die gebrek heeft aan brandstof en voedsel. Door de Russenzijn reeds voor raden graan en ander voedsel derwaarts verzonden. De Bulgaarsche Regeering heeft een be vel uitgevaardigd, dat alles wat uit Yoego- slavië mocht zijn weggehaald, zoo spoedig mogelijk moet worden teruggevoerd. Nader wordt bericht, dat de Fransche Regeering thans beschikt over de archie-; ven van den Duitschen Economischen Dienst, de Fransch-Duitsche clearing en den vorderingsdienst, waardoor kan wor den nagegaan, welke Franschen aan de Duitschers hebben verdiend. Er wordt aan toegevoegd, dat deze hun straf niet zullen ontgaan. Het Regeeringsconflict in België is nog niet opgelost. De leden der Witte Brigade zeggen, dat de Regeering hun invloed wil verzwakken en dat deze te zwak is tegenover de verraders. De Minister-President Pierlot, heeft te kennen gegeven, dat de eisch van inle vering van hunne wapens, door de Regeering moet worden gehandhaafd. Er behoort in de eerste plaats te zijn orde, discipline en gehoorzaamheid aan de wetten. Hij ontkent, dat zijn Regeering riiet voldoende zou optreden tegen land verraders. Nader wordt omtrent den strijd in het Oosten van ons land gemeld, dat de ver schillende bruggenhoofden over de kanalen bij Venlo zich thans hebben vereenigd, terwijl uit Hongarije nog wordt bericht, dat vele Hongaren overloopen naar de Russen. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. Dienstgebouw Tuinpad, Avondgebed. ZONDAG 19 NOVEMBER 19*44. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 Ds. Sickesz; 2.30 Dr. Cazemier. SLUISKIL. 10 Dr. Cazemier; 2.30 Ds. Sickesz. HOEK. 10 en 2.30 Ds. Kromhout. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 en 2,30 Ds. van Houte. SLUISKIL (in de Herv. kerk). 4.30 Ds. Sollie, van Zoutespui. HOEK. 9.30 en 2.30 Ds. Joh. Francke. ZAAMSLAG. 9.30 en 2.30 Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 en 5.30 leesdienst, Oud-Gereformeerde Gemeenie. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat). 9.30 en 5.30 leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 9.30 en 5.30 leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 en 10.30 H.H. Missen; 2.30 Lof. Zonsopkomst 20 Nov. 09 Zonsondergang 20 Nov. 16 42 Zonsopkomst 21 Nov. 11 Zonsondergang 21 Nov. 16 41 Zonsopkomst 22 Nov. 13 Zonsondergang 22 Nov. 16 40 Zonsopkomst 23 Nov, 15 Zonsondergang 23 Nov. 16 39 Zonsopkomst 24 Nov. 17 Zonsondergang 24 Nov. 16 38 Zonsopkomst 18 Nov. 05 Zonsondergang 18 Nov. 16 44 Zonsopkomst 19 Nov. 07 Zonsondergang 19 Nov. 16 43 23 November: Eerste Kwartier. 30 NovemberVolle Maan. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst. Drukkerij N.V Firma van de Sande, Terneuzen

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 4