bied, aangevallen en verder Lient en Innsbruck. De~Geallieerden hebben in Italië Faenca en Monte Podjoli veroverd. Uit een dagorder door het 8e Amerikaansche leger in Italië op de Duitschers buitgemaakt, van de 263e infanterie-divisie blijkt, dat de zaken die de krijgsraad te berechten krijgt sterk in aantal stijgen. In een be paalde periode van 25 tot 50. De zaken betreffende desertie, ongehoorzaamheid en plundering. De ten Oosten van Boedapest op rukkende Russen hebben de wig in de Duitsch-Hongaarsche stellingen verbreed, tevens in het net van hunne verbindingen. De stellingen van de Russen loopen als een diagonaal van de Donau in Oostelijke richting. Door Engelsche vliegtuigen is een record-bevoorradingstochtuitgevoerd.voor de in Albanië strijdende partisanen van maarschalk Tito. Zij brachten daar 66 ton voorraden, levensmiddelen, wapens en munitie door de lucht aan. In het Middellandsche zeegebied zijn door Engelsche kanonneerbooten Duitsche schepen tot zinken gebracht en be schadigd. In het verre Oosten hebben Engelsche onderzeeërs 24 Japansche schepen tot zinken gebracht, enkele dagen nadat er 45 naar den bodem van de zee waren gezonden. In totaal zijn in de laatste dagen 157 Japansche schepen waaronder kruiser, tot zinken gebracht. De Belgische communisten hebben den eisch gesteld, dat Regeering het bevel aan de ondergrondsche troepen, om hun wapens in te leveren, zal herroepen, onder bedreiging, dat zij anders uit de Regeering zullen treden. Omtrent het onderhoud van den Fran- schen Minister van Buitenlandsche zaken Bidot met Churchill en Eden werd door laatstgenoemde meegedeeld, dat principieel op alle punten overeenstemming werd verkregen omtrent het voortzetten van den oorlog, tot overwinning is behaald. Naar aanleiding van een in het Lager Huis geuit bezwaar, om Franco eventueel uit te noodigen tot het zenden van een vertegenwoordiging naar de conferentie die over de vredesvoorwaarden zal be raadslagen, werd van de Regeeringstafel verklaard, dat de Britsche regeering er niet aan denkt om daarvoor eenig land uit te noodigen, dat niet rechtstreeks bij de oorlogvoering is betrokken geweest. Generaal De Gaulle heeft de uitnoodi- ging van Stalin, voor een bezoek aan Moskou, met zeer veel genoegen aanvaard. Donderdagmiddag, 16 November. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fran- sche Regeering de Renaultfabrieken heeft geconfisceerd, omdat deze voor de Duit schers hebben gewerkt. De Britten blijven ten Westen van Roermond vorderingen maken zij zijn die stad tot op K.M. genaderd en staan op K.M. van de Maas. Voorts wordt melding gemaakt van activiteit bij Arnhem en ten Oosten van Nijmegen. Verder wordt melding gemaakt van de activiteit van het eerste Fransche leger bij Belfort. Het geheele Westelijk front, vanaf Lim burg tot de Bourgondische Poort in Frank rijk is nu feitelijk in beweging. De Britten gaan in de Peel steeds vooruit, ondanks het moerassige terrein en de vele mijnen. Bij Pouy bieden de Duitschers een krachtiger tegenstand, met het doel de omsingeling van Metz te beletten. Het sterke fort Briand is overvleugeld. Uit Marseille wordt bericht, dat daar reeds duizenden tonnen goederen en mate riaal worden aangevoerd. Er wordt be schikt over een kadelengte van 36 K.M. Er liggen soms honderd schepen te gelijk in de haven. Er komen binnen con- vooien met manschappen en ladingen krijgs- materiaal. De Russen hebben in Hongarije een aantal stations aan den spoorweg naar Boedapest veroverd. Naar verluidt weigeren de Duitschers om Boedapest tot een open stad te ver klaren en zeggen, dat zij er een tweede Aken van zullen maken. In de Adriatische zee zijn door Britsche strijdkrachten weer Duitsche schepen tot zinken gebracht. In 'België is thans een afdeefing van het vrouwelijke hulpcorps aangekomen; het zal worden uitgebreid met vrouwen uit het bevrijde gebied van Nederland. Een Hollandsche week in Zuid-Afrika. In Zuid-AEika is een comité opgericht, voor het organiseeren van een Holland sche week. Hieraan was verbonden een inzameling van gelden voor steun" aan Holland. Men schatte 500.000 pond bijeen te zullen brengen, doch reeds thans was een bedrag van 103.000 pond inge zameld, terwijl de bedragen nog blijven toevloeien. Voortgaande vorderingen naar de Maas. Er worden nog steeds vorderingen ge meld van de Britten in de richting van de Maas bij Roermond. De Duitschers bieden geen sterken tegenstand. Het schijnt wel dat zij ook in dit gebied de Maas als hoofdverdedigingslinie zullen aanvaarden. De Geallieerde bruggenhoofden pver de kanalen, zijn thans tot bruggen hoofd vereenigd. Nevervoy, Baaxem, Gratum en Geithoorn zijn bevrijd. Een Britsch correspondent vestigt er de aandacht op, dat het niet de eerste maal is, dat in het moeilijke terrein van De Peel Britsche troepen marcheeren. Ook in een ver verleden hebben de voor vaderen van Minister Churchill hier ge streden, in mist, moeras en kruitdampen. Zoo herhaalt de historie zich. De Duit schers maken hier als schuilplaats gebruik van blokhuizen, die indertijd door de Nederlanders voor verdediging van deze linie zijn gebouwd. Het is bevreemdend, wat er te Metz plaats heeft. De Duitschers geven te kennen, dat zij aan de versterking van deze vesting niets hebben gedaan en deze verouderd is. Zij blijken Metz niet ernstig te verdedigen. Zij is echter ook zonder bijzondere werken reeds bijzonder sterk. Men vraagt zich daarom af, Hitier, wiens" intuïtie hem wel niet zal hebben voorspeld, dat daar tegeö -zijn land zou worden gevochten, de kanonnen van Metz heeft laten weghalen zooals hij dat met die van de Maginot-linie heeft ge daan om ze elders te gebruiken. Met dat al blijft hetgeen om en bij Metz ge beurt een mysterie. De Duitschers deelen mede, dat zij rondom Boedapest, teneinde de stad te beveiligen, een zwareri ring van anti- tankgeschut hebben opgesteld. Van andere zijde wordt daartegen echter aangevoerd, dat zulks niet minder het geval is geweest in de Hongaarsche laagvlakte, dóch dat dit evenmin' een bezwaar is geweest voor het verder oprukken van de Russen. Nederlandsche vliegtuigen in ons land. Te Helmond is een esquadrille Neder landsche Mitchell's gelarid. Het esqua drille werd op het vliegveld verwelkomd door het hoofd der militaire missie in Noord-Brabant en in de stad. De man schappen werden ook ontvangen doofde stedelijke autoriteiten, waar hen ten aan zien en onder de toejuichingen van een aanzienlijke menigte het blazoen van Brabant en de stad Helmond werd aan geboden. Er waren er onder het personeel van het esquadrille ook, die daar te Helmond familieleden ontmoetten, die zij sinds het begin van den oorlog niet meer gezien hadden. Vrijdagmorgen, 17 November. In het "Westen zijn thans Geallieerde legers over een front van 600 K.M. tot den aanval overgegaan. Het derde Ame rikaansche leger ging ten Zuiden van Aken tot den aanval over, na een bom bardement met 3000 vliegtuigen. In Nederland zijn de Britten steeds dichter bij Roermond genaderd. In Oost-Frankrijk naderden de Ameri- nen de buitenwijken van Metz, terwijl een andere afdeeling nu tot nog slechts 13 K.M. van Belfort is gevorderd. In de Oostzee hebben Britsche oorlogs schepen, bemand met Noorsche zeelieden een groot Duitsch vrachtschip tot zinken gebracht. De Russen hebben in Hongarije Solnok, aan den spoorweg naar Boedapest, ver overd, terwijl de Yoeg.oeslaven in Albanië het den terugtrekkende Duitschers moeilijk maken. Er zijn thans op een front van Neder land tot aan de Jura Geallieerde legers in actie en maken zij alle vorderingen, ten Noorden en Noordoosten van Aken, in Nederland, in den sector van Roer mond, en in Oost-Frankrijk voorts het eerste Fransche leger eveneens in Oost-Frankrijk. Het tweede Britsche leger is in Neder land in de richting van de Maas gevorderd. De wig, die daar in de Duitsche linie gedreven werd, is nu K.M. breed. De ^Britten zijn in 48 uur, 17 K.M. opgerukt. Gratum en Horn zijn bevrijd. Zij be vinden zich nu op een terrein waar het Noord- en het Wesemerkanaal samen komen. De Duitschers hebben dit terrein overal met ingegraven mijnen versterkt. Zij bieden hier weinig tegenstand en schijnen zich op reeds te voren ingerichte stellingen terug te trekken. Het 9e Amerikaansche leger, onder Generaal Simpson, deed een aanval tus- schen Gelsenkirchen en Eischweiler, op K.M. van de Roer. Over de Duitsche grens stonden een aantal steden en dorpen in lichte laaie. Het leger onder Generaal Hintjes heeft een aantal dorpen veroverd. De aanval werd voorafgegaan door een bombarde ment met 3000 vliegtuigen, waaronder 2400 zware bommenwerpers, die de stel lingen der Duitschers bestookten. Zuidelijker opereeren het derde en het zevende Amerikaansche leger en het eerste Fransche leger. De opening in den ring rondom Metz is nu nog slechts K.M. breed. La Croix is veroverd en er staat een leger op minder dan 13 K.M. van Belfort. Zware Britsche bommenwerpers heb ben weer een aanval uitgevoerd op het Zuiden van Duitschland, doch omtrent de resultaten zijn nog geen berichten binnengekomen. Russische vliegtuigen hebben in de haven van Dantzig een groot Duitsch toevoerschip tot zinken gebracht. In Italië zijn de Britten over een breed front de rivier Montone overgestoken ondanks de sterke verdedigingen, die de Duitschers daar hebben gemaakt. Maarschalk Tito meldt, dat de Yoegoe- Slaven in het dal-van de Vardar de ver schillende groepjes Duitschers, die zich daar nog bevinden, onschadelijk maken. In Hongarije maken de Russen steeds vorderingen. Na de verovering van Solnok hebben zij thans ook Famos, op 20 K.M. van Boedapest, bezet en komen daardoor op de flanken van de Duitsche stellingen. Uit het Amerikaansche hoofdkwartier in het Verre Oosten wordt meegedeeld, dat de verliezen, die aan de Japanners bij den aanval op Manilla zijn toegebracht, zijn herzien. Er werden daar tot zinken gebracht Japansche kruiser en torpedo- bootjagers. benevens vrachtschepen. In Birma heeft het Chineesche leger Kalengo veroverd. De bevelhebber van het Geallieerde leger in België, Generaal Ulsbrun, heeft bekend gemaakt, dat het Geallieerde leger

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 3