H.M. de Koningin feliciteert President Roosevelt. De krijgsverrichtingen* elegrammenwisselmg tusschen Minister Gerbrandy en Generaal Eisenhower. Democratie en Dictatuur. ,H.M. de Koningin heeft een telegram gezonden aan den heer en mevrouw Roosevelt, naar aanleiding van zijn her kiezing als President der Vereenigde Staten, waartoe hij zich tot zijn land ge roepen ziet. H.M. beschouwt dit ver trouwen van het Amerikaansche volk als een belooning voor alles wat de heer Roosevelt voor de zaak der vereenigde -volken heeft gedaan. volk is tot stand gekomen. In Amerika geen zichzelf opgeworpen hebbende be stuurders, die het volk, zonder eenige controle, maar heeft te gehoorzamen en te Volgen, zooals onder het nazi-regime. Het Amerikaansche volk heeft van meet af aan de daden van Roosevelt kunnen vol gen, zijn leiding tot deelneming aan den oorlog, zoowel als de leiding van het leger. Niet het minst de soldaten zelf kunnen beoordeelen hoe Roosevelt den oorlog en de verzor-ging van het leger leidt. En met dat alles als een open boek voor zioh. heeft het Amerikaansche volk zijn President met een doorslaande meer derheid herkozen. Ook zijn tegencandi- daat Douy, die tijdens den verkiezings strijd de Democraten en hun candidaat be streed, heeft terstond de duidelijke uitspraak van het volk aanvaard, Roosevelt geluk- gewenscht en het Amerikaansche volk opgeroepen, zich thans als man achter zijn President te scharen. En Roosevelt heeft zich ook steeds in volle vrijmoedig heid tot het Amerikaansche volk gewend. Er wordt ook gewezen op Churchill. Toen Engeland na de capitulatie van Frankrijk alléén stond, heeft Churchill de Britten opgeroepen tot den strijd tegen den overweldiger, die de vrijheid van alle volken in Europa bedreigde. Hij heeft de Britten moed ingesproken en aan den strijd leiding gegeven, ook de soldaten te velde en ter zee steeds bezielende. En Churchill, die in 1940 het volk tot den strijd opriep, spreekt thans nog, met volle overtuiging. Zie daar tegenover de houding van den Duitschen dictator. Er zou toch in deze dagen en onder de huidige omstandigheden ook wel iets tot het Duitsche volk te zeggen zijn. Hitier echter zwijgt en laat' een, naar men zegt door hem opgestelde, proclamatie voorlezen door Himmler. Het spreken van de leiders der groote democratiën tegenover het zwijgen van den fascistischen dictator, spreekt boek- deelen, over de kracht der democratie. Woensdag, 15 November. De Engelschen zijn gisteren een aanval begonnen ten Westen van Venlo en maken goede vorderingen, In Oost-Frankrijk hebben de Amerikanen weer een der forten rondom Metz ver overd. In de Noordelijke wateren hebben Engelsche oorlogsschepen een Duitsch convooi bestaande uit schepen totaal vernietigd; schepen werden tot zinken gebracht en op de kust gedreven. De Engelsche schepen beliepen geen schade. Van de bemanning werd gedood en gewond. In Hongarije rukken de Russen verder op. Skoppelje, de hoofdstad van Mace donië, is veroverd. De Engelsche Minister van Buitenland- sche zaken, die Churchill vergezelde op zijn reis naar Parijs, is te Londen terug gekeerd. Hij verklaarde, dat Frankrijk voor zijn herstel kan rekenen op de vriend schap en de hulp van Engeland. Bij een aanval op Manilla zijn door Amerikaansche vliegtuigen 13 Japansche schepen tot zinken gebracht. De door de Britten bij Venlo ingezette actie heeft ten doel 'de Duitschers te ver drijven uit den seyant die zij nog ten Westen 'van Venlo bezetten. De aanval werd ingezet met een bombardement uit 400 stukken geschut en de Engelschen trokken de Maas over onder dekking van vlammenwerpers. De weersomstandig heden leenden zich niet voor een optreden der vliegtuigen. De Engelschen staken de Zuid-Willemsvaart en het kanaal van Nederweert over en staan nu op minder dan 10 K.M. van de Duitsche grens. Zij hébben goede troepen tegenover zich, o.m. bestaande uit parachutisten. Zij hebben Meyel, dat door de Duitschers was verlaten, bezet. 250 K.M. Zuidelijker maken de Engel schen gestadig vorderingen bij Metz, dat hoe langer hoe meer door insluiting wordt bedreigd. Zij zijn over een front van 12 K.M. breed K.M. vooruitgekomen. Zij hebben een aantal dorpen veroverd, o.m. Isières, aan den spoorweg van Metz naar Saarbrücken, op K.M. ten Noord oosten van Thionville. Er werden 5600 krijgsgevangenen gemaakt. De Geallieerden maken voorts vorde ringen aan beide zijden van de Vogezen, in de Bourgondische Poort. Het bovengemelde Duitsche convooi werd door depatrouilleerende Engelsche oorlogsschepen waargenomen bij de Licht- fjord, langs de Noorsche kust en varende in Noordelijke richting. De schepen voeren verspreid. werden tot zinken gebracht en aan den grond gezet. De Engelsche schepen waren met kruisers en tor- pedobootjagers. Er werd aan den strijd tegen het convooi ook deelgenomen door kustbatterijen, die op een afstand van K.M.- vuurden, doch zonder effect. Eenige uren te voren was de Von Tir- pitz tot zinken gebracht. Deze ligt in de Tromsöfjord met de stuurboordschroef naar boven. Er kunnen in den romp groote gaten worden waargenomen. Voorts zijn door Engelsche vliegtuigen langs de Noorsche kust nog Duitsche schepen tot zinken gebracht. In het hooge Noorden vechten in'Lap- land troepen die in Engeland zijn opgeleid. In Italië zijn de Britten die Forli hebben veroverd de Mentone overgestoken en om Ravenna heen getrokken. Een groot aantal krijgsgevangenen werd gemaakt, terwijl ook een groote partij krijgsmate- riaal in hunne handen viel. De Duitschers hebben zich daar van de Adriatische Zee teruggetrokken. Door Amerikaansche vliegtuigen wer den bij een aanval op de haven van Mgnilla Japansche torpedobootjagers en vrachtschepen tot zinken gebracht. Voorts werden 28 Japansche jagers neer geschoten en 140 toestellen op den grond vernietigd. De Daily Telegraph meldt, dat reeds een aanzienlijk aantal Fransche troepen voor een speciaal doel in opleiding zijn. Uit Londen wordt nader gemeld, dat daar vernomen is, dat de oud-Minister Colijn op 75-jarigen leeftijd 13 Sep tember is overleden. Hij was door de Duitschers eerst in Nederland geïnterneerd, doch is later naar Duitschland over gebracht. Er wordt uit Stockholm melding ge maakt, van meerdere schendingen van Zweedsch gebied, door Duitsche patrouilles. De_ veronderstelling wordt geuit dat dit met opzet geschiedt, om de verdedigings kracht te leeren kennen. Van Duitsche zijde wordt hiertegen in scherpe bewoor dingen opgekomen en beweerd, dat de Noren en "Engelschen gebruik maken van Zweden voor hun actie tegen Duitschland, terwijl er ook Russische agenten.werkzaam zouden zijn. Er is geen aanleiding voor Duitsche patrouilles om de grens te over schrijden. Donderdagmorgen, 16 November, De Engelsche troepen maken met hun nieuwen aanval in het Oosten van ons land goede vorderingen. Naar gemeld wordt, staan zij nu nog op K.M. van de Maas en zijn op een ander punt tot op 10 K.M. Roermond genaderd. In Oost-Frankrijk hebben de Ameri kanen weer een aantal forten rondom Metz veroverd en hebben zij de Maginot- linie omvat. Mosquito's hebben Berlijn gebombar deerd, terwijl een andere formatie Engel sche bommenwerpers tezelfder tijd een aanval heeft gedaan op een fabriek van synthetische olie te Dortmund, en vlieg dekschepen een .aanval, hebben gedaan op Duitsche schepen liggende in de Dront- heimfjord in Noorwegèn. De Britsche troepen hebben in het Oosten van ons land de vorderingen gemaakt op een moeilijk, drassig terrein, dat door de Duitschers, om den opmarsch te vertragen, was bezaaid met mijnen. De Britten zijnde belangrijke brug over de Maas bij Roermond genaderd. Amerikaansche afdeelingen zijn Metz al tot op minder dan K.M. genaderd. De opening in den ring rondom de stad wordt steeds nauwer. Alle hoofdwegen naar de stad worden nu door de Geal lieerde artillerie bestreken. Ten Noorden van Metz is Konings- macher veroverd en werd pok Mora'nge bevrijd. Aan beide zijden van Doux werden een aantal steden en dorpen bevrijd. Een demonstratie van de Geallieerde overmacht ter zee vormt een aanval door een Britsche vlootafdeeling gedaan- in de Drontheimfjord in Noorwegen. Het eskader bestond uit een kruiser en tor pedobootjagers. Een in de fjord liggende Duitsche treiler werd tot zinken gebracht en de andere brandend achtergllaten. Deze actie van de Geallieerden in de Noorsche wateren, houden nauw verband met de positie der Duitschers, die in Noorwegen beslag leggen op alle schepen die ze ontdekken,, om daarmede naar Duitschland te kunnen ontsnappen. De Britsche vertegenwoordiger van het Departement van Marine Sinclair, heeft in een persconferentie gewezen op de geweldige beteekenis die het tot zinken brengen van de Von Tirpitz heeft. De aanval is uitgevoerd door Engelsche vliegtuigen, bemand met Engelsche be manning en gewapend met speciale bom men van Engelsch maaksel. Het onscha delijk maken van dpt slagschip is van groote beteekenis op de verbindingen tus- schen Engeland en het Noorden van Rusland, waarvoor het steeds een be dreiging vormde. Engelsche Musquito's hebben Berlijn aangevallen. Het was de 167e aanval die op deze hoofdstad -werd uitgevoerd. Voorts werd Dortmund, in het Roerge- De Minister-president Prof. Gerbrandy heeft een 'telegram gezonden aan Generaal Eisenhower, den Opperbevelhebber van het Geallieerde leger waarin hij dezen geluk wenscht met den moed en de dapperheid door zijn leger betoond bij de operatias in Nederland, in het bijzonder bij die voor de vrijmaking van de Schelde, als bijdrage tot de vrijmaking van Neder land. Hij brengt hem daarvoor den dank van het Nederlandsche volk en verzoekt hem dien dank aan zijn strijders van alle rangen te willen overbrengen. In antwoord hierop heeft Generaal Eisenhower een t^egram gezonden aan Minister Gerbrandy, waarin hij hem dankt voor de betoonde waardeering voor de daden van zijn leger, en hem te kennen geeft dat hij trotsch mag zijn op het aandeel dat een afdeeling van het Neder landsche leger, de Irene-brigade, heeft gehad in de vrijmaking van zijn dappere land. In een beschouwing over de kracht van de democratie, tegenover die der dictatuur, wordt gewezen op de herverkiezing van Roosevelt, die in alle vrijheid door het

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2