VOOR TERNEUZEN PUBLICATIES. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1944 No. 15 „DE VRIJE ZEEUW". MILITAIR GEZAG. Oorlogsvrijwilligers en Wachtbataljon. Aangifte achtergebleven Paarden en Wagens. Beke ndmaking. Het Nederlandsche Roode Kruis. Oproep Vrijwilligers. GEMEENTEBLAD HET Dit is het laatste nummer van „Het Gemeenteblad". In opdracht van den Militairen Commissaris vodr Zeeland heeft de Commissie voor Pers en Bioscoop van het Militair Commissariaat de. uitgave voorbereid van een nieuwsblad, dat op de persen van de N.V. Firma van de Sande te Terneuzen zal worden ge drukt. Het eerste nummer van dit blad, „De Vrije Zeeuw" geheeten, zal Dinsdag 21 November verschijnen. Hoewel de voornaamste taak van deze nieuwe courant zijn zal om in den tijd van den Buitengewonen Staat van Beleg een goede volksvoorlichting in nationalen zin te verzekeren en derhalve een zoo groot mogelijke lezerskring een eerste vereischte is, legt helaas de papier- schaarschte vooralsnog eenige beperkingen op aan de schaal waarop de verspreiding van het blad ter hand kan worden ge nomen. Tot nader order zal deze krant worden gezonden aan de abonné's van „Het Gemeenteblad", voorzoover zij niet een tegengestelden 'wensch bekend maken, en in verband daarmede kunnen nieuwe abonné's nog niet worden aangenomen. Intusschen zullen maatregelen genomen worden om te trachten zoo spoedig moge lijk tot het vergrooten yan de oplage over te gaan. Zoodra nieuwe abonné's kunnen worden aangenomen, zal dat, worden bekend gemaakt. Advertentiën kunnen worden ingewacht op den dag van verschijnen des Dinsdags en Vrijdags uiterlijk tot des morgens uur. OPROEP. De Maritiem Commandant van Zeeland Reeds enkele maanden geleden hebben ongeveer 1000 Zeeuwsch-Vlaamsche jon gens hun tijd begrepen en gaven zich op voor de Wachtbataljons. Deze bataljons, die als voorloopige taak hadden de bewa king van den zuidelijken Schelde-oever behooren niet tot de binnenlandsche Strijdkrachten maar zijn onderdeel van het Nederlandsche leger en staan als zoo danig onder den bevelhebber der Neder landsche Strijdkrachten. Zij vormen den grondslag van het Zeeuwsche regiment, dus 14e regiment infanterie. Uit hoofde van dit feit is er dus niet en kan er dus niet sprake zijn van het ten einde brengen van hun taak. Door de organisatie Oorlogsvrijwilligers worden nu vrijwilligers gevraagd. In de eerste plaats zullen hiervoor in aanmerking komen mannen uit de Wachtbataljons. Door mij zal alle medewerking worden verleend om deze mannen over te hevelen naar de instantie „Oorlogsvrijwilligers". Er blijven er echter zeer velen over en dezen zullen aangëvuld met de reserve, alsnog worden ingelijfd. Deze bataljons, de eerste uit vrij Nederland zullen zich door voortdurende oefening verder be kwamen voor de taak, die hun zal worden opgelegd. En de oorlogsvrijwilligers de officieren en manschappen van de wachtbataljons zullen doordrongen van een geest 1944, aan onze geliefde Konin gin en ons Vaderland toonen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen hoe geïsoleerd het moge liggen, deel van Nederland is en mannen bezit voor wie het ernst is de tyrannie te verdrijven, die ons het hert doorwondt. De Majoor, CASPARIE, Commandant le Bataljon. gelast: Het Beroeps- en Reservepersoneel der Koninklijke Marine beneden den rang van Officier (hieronder begrepen het Hersteld Actieve personeel), dat op 14 Mei 1940 in actieven dienst was, zich onverwjjld persoonlijk te melden bij het Maritiem 'Commando in Zeeland te Sluiskil, (nabij Groot-Casino). Het informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis is verplaatst van Westkolkstraat naar Korte Kerk straat 17 (Hotel de Appel), ingang ach terzijde. De zorg voor gewonden, zieken, krijgs gevangenen en andere door den oorlog getroffen menschen, is een taak van het Roode Kruis, welks arbeidsveld zich over de geheele wereld uitstrekt. Als onderdeel dezer internationale in stelling treedt in ons Jand het Nederland sche Roode Kruis op. Het zou te ver voeren alle werkzaam heden- op fe sommen, die in den loop der jaren en vooral in de laatste maanden door het Nederlandsche Roode Kruis zijn verricht ten bate van den getroffen mede- mensch. Talloos zijn de pakketten gezonden aan onze zich in krijgsgevangenschap of gijze- zeling bevindende Nederlanders in binnen- en buitenland. Een regeling werd ge- trpffen voor schriftelijk contact met in het vaderland achtergebleven verwanten. En thans, nu het oorlogsgeweld onzen vaderlandschen bodem doet dreunen en opensplijten door bommen en granaten, nu het land door onze vijanden weer wordt prijsgegeven aan onzen erfvijand, het water, nu verricht het Nederlandsche Roode Kruis schitterend werk op eigen bodem. Noodziekenhuizen worden overal waar noodig ingericht, een staf van medici met helpers en helpsters staat dag en nacht gereed om hulp te verkenen. Door de afdeeling Terneuzen zijn in overleg met het Militair Gezag ingericht en worden beheerd, noodziekenhuizen, t.w. te Hulst, te Axel. te Sluiskil,. te Sas vrn Gent en te Groenendijk, tesamen met ruim 500 bedden, verder te Koewacht een tehuis voor ouden van dagen met 120 bedden en te St. Jan steen met 30 bedden. Onze afdeeling beschikte in haar depot slechts over 25 bedden, dus stonden wij voor schier onoverkomenlijke moeilijk heden, doch hebben dit opgelost zonder een beroep te moeten doen op het publiek. Een en ander brengt natuurlijk hooge kosten met ztch mede. Dit prachtig werk kan slechts worden voortgezet, indien de geheele bevolking het hare bijdraagt door op milde wijze geld voor dit doel af te staan. A.s. Woensdag en Donderdag 22 en 23 November zal in Terneuzen een straat- collecte worden gehouden met huisbezoek voor ledenwerving. Ieder wordt opgewekt zich als lid te laten inschrijven en naar mate zijner krachten geldelijk bij te dragen. Laat ieder deze zaak steunen al. naar hij meer of minder rijk bedeeld is. Dgch in elk geval dat de bijdrage, waar voor men zich als lid laat inschrijven, méér is dan aan gewone contributie, méér ook dan een normale gift. Dat zij worde tot een offer, blijmoedig gebracht om de.veelszins lijdende medemensch te helpen zijn leed gemakkelijker te drahen. 15 November 1944. Het Nederlandsche Roode Kruis Afdeeling Terneuzen. De Militair-Commissaris van het District Zeeuwsch-Vlaanderen, De Kapitein ter Zee, K.M., VAN LEEUWEN. Oud-Militairen, die geboren zijn in de jaren 1905 tot en met 1920, kunnen zich vrijwillig melden voor de Grenswacht- Compagnie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij moeten als goede Nederlanders bekend staan. Zij worden verzocht zich omgaand mondeling op te geven op het Compagnies- Bureau, Noordstraat 21, Axel. De Comp. Commandant, De Kapitein, VAN DETH. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat landbouwers uit West Zeeuwsch-Vlaan deren of elders, hulpaarden, wagéhs en/of getuig, als hun eigendom herkennen, terwijl bij nader onderzoek blijkt, dat degenen, die deze paarden enz. in hun bezit blijken te hebben, hiervan geen aangifte hebben gedaan. In verband hiermede, doe ik een laatste dringende oproep tot degenen, die nog achtergebleven paarden, wagens en/of getuig in hun bezit hebben, hiervan onmiddellijk aangifte te doen ter gemeente secretarie. Bij verzuim van aangifte zal zulks als diefstal worden aangemerkt en zoodanig proces-verbaal worden opgemaakt. Terneuzen, 17 November 1944. De Burgemeester van Terneuzen, VERLINDE, wnd.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1