VERDUISTERING* zijn rede gezegd, dat de nieuwe bommen, genoemd de een grooter indringings- vermogen hebben, dat zij plaatselijk meer schade veroorzaken, doch dat de Uitwer- king voor de omgeving geringer is dan van de VI. Hij kon niet garandeeren, dat de vijand niet zal trachten de lading te versterken, door de schootsafstand te verlagen. Hij vertrouwt evenwel, dat de verschillende plaatsen van waar deze bom men worden gelanceerd, evenals met die op het eiland Walcheren reeds het geval was, van lieverlede alle in handen der Geallieerden zullen vallen. Door den ophef die in Duitschland over de wordt gemaakt, schijnt het wel, dat deze bommen meer dienen, om de Duitsche bevolking, in het zicht van de nederlaag, moed in te spreken. De bedoeling, om het moreel van de Engelsche bevolking daardoor te breken en invloed uit te oefenen op het verloop van de oorlog, zal niet worden bereikt. Verschillende Engelsche bladen uiten zich in gelijken zin. Zij schrijven dat de te laat komt, om het verloop van den oorlog te beïnvloeden. In de uitzending van gisteravond werd nog meegedeeld, hoe in de haven van Zijpe op Duiveland een Duitsch korvet tot zinken werd gebracht en kanonneerbooten beschadigd. Door Canadeezen die op St. Philipsland waren doorgedrongen was van Duitsche krijgsgevangenen vernomen, dat in de haven van Zijpe deze schepen verbor gen lagen. Zij hebben daarop op St. Philipsland geschut opgesteld om die sche pen onder vuur te nemen. Later staken zij naar Zijpe over, voor een verkenning en namen toen waar. dat het korvet reeds gezonken en de monitors beschadigd waren. Het koopen of ten geschenke aannemen 'van voorwerpen of producten van de in het verder verloop van den oorlog en de resultaten daarvan, van advies te dienen •Omtrent de te nemen gedragslijn, o.m. ook over hetgeen met Duitschland zal worden gedaan na de overwinning en ook aan welke voorwaarden dit land zal worden onderworpen. Uit deze officieele uitnoodiging volgt dus de volledige erkenning van de regee ring van Generaal De Gaulle en dat Frankrijk in Europa de positie van een groote mogendheid weer zal kunnen in nemen. Aan een gisteren gehouden lunch werden wederzijdsch hartelijke woorden gewisseld op het bestaande verbond tusschen Frankrijk en Engeland en de duurzaam- zaamheid er van. Van Fransche zijde werden vooral woor den van dankbaarheid geuit tegenover Churchill, die, toep Engeland alleen bleef staan, het Britsche volk had weten te be zielen om den strijd vol te houden en het daarna ook verder heeft geleid naar de periode van overwinning. Had Chur chill de Geallieerden niet tot samenwer king weten te brengen, dan zou Frankrijk gisteren den dag, die nu weer herdacht werd, niet hebben kunnen beleven. De Britsche Minister van Oorlogs mobilisatie maakt bekend, dat, nu de monden -van de Schelde voor de vaart op Antwerpen zijn vrij gemaakt, binnen een week de opening van de vaart op Antwerpen te verwachten is. En dit zak' volgens hem van grootep invloed zijn op de ontwikkeling van den oorlog op Neder- landgch gebied. Maandag, 13 November. Gisteren avond werd in de uitzending van Radio-Oranje medegedeeld dat eerst thans is vernomen, dat op 13 September j.1. onze oud-Minister-President Dr. Colijn, manschappen van de Geallieerde leger§_ oVerjeden. Hij zou overleden zijn ten is strafbaar. Die voorraden zijn uitsluitend Voor het leger bestemd. Te Eindhoven is de eerste zitting' ge houden van den Krijgsraad, die ook delicten behandeld op plaatsen waar de burgerlijke rechter niet functioneert, doch in de eerste plaats zaken behandeld van burgers die in .strijd met de voorschriften van het militair gezag hebben gehandeld In de eerste plaats werd iemand ver- oordeeld tot maanden gevangenisstraf, die het wapen-voorschrift had overtreden, door een geweer van de Duitsche weer macht niet in te leveren. Anderen "werden tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens het koopen van de Britsche soldaten van vleesch in blik, sigaretten, suiker De krijgsraad was van oordeel, dat hiertegen strenge straffen moeten worden uitgesproken. De voorraden voedings- en genotmiddelen van het leger, zijn voor het leger bestemd en wanneer er daarvan voor andere doel einden worden genomen, wordt daardoor de kracht van het leger ondermijnd. Daarom is niet alleen het koopen, doch ook het ten geschenke aannemen van levens- of genotmiddelen van de militairen verboden. Zondag, 12 November. Zooals reeds is gemeld, brengt Minister -Churchill, vergezeld door den Minister van Buitenlandsche Zaken Eden en den Secretaris-Generaal van dat Departement, een bezoek aan Parijs. Toen de hooge gasten per vliegtuig op een vliegterrein nabij Parijs arriveerden, werden zij daar verwelkomd door Generaal De Gaulle. Gisteren werd te Parijs weer voor het eerst sinds 1939 de wapenstilstandsdag gevierd. Generaal De Gaulle en Churchill be gaven zich daarvoor met verschillende hoogwaardigheidsbekleeders naar de Are de Triomph, waar zich het graf van den onbekenden soldaat bevindt. Te 11 uur werd het kanonschot afgevuurd, dat het sein geeft voor het inachtnemén van ééiv minuut algemeene stilte, ter herdenking van de gevallen strijders. Churchill, die een krans had gelegd op het graf van den onbekenden soldaat, nam gedurende dien tijd de saluuthouding aan, staande voor de eeuwige lamp. Op den weg daarheen werd Churchill door tienduizenden Franschen hartelijk en- geestdriftig toegejuicht. Op het.Champs Elysées had vervolgens, onder bevel van Generaal König, den militairen gouverneur van Parijs, een défilé plaats, waaraan door Fransche, Britsche en Amerikaansche troepen en marine werd deelgenomen. Het schouw spel verwekte, zooals begrijpelijk, groote geestdrift bij de Parijzenaars. Frankrijk is gisteren door Washington, Londen en Moskou uitgenoodigd, zitting te nemen in den Raad- van Advies voor Europa. Deze commissie is, na de con ferentie te Teheran, te Londen opgericht. Zij heeft ten doel de groote mogendheden gevolge van efen hartverlamming. CHURCHILL EERE-BURGER VAN PARIJS. Aan een op het stadhuis te Parijs ge houden lunch is aan Churchill het eere- "burgerschap van Parijs aangeboden. Churchill hield daarop een toespraak in de Fransche taal waajïn hij dank bracht voor de hem bereide ontvangst en de be wezen eer.Hij sprak de hoop uit, dat Frankrijk spoedig zijn volledige plaats als groote mogendheid in Europa weer zal kunnen innemen en dat het spoedig weer over een krachtig leger zal kunnen be schikken, en dat het Fransche volk zich zal willen inspannen voor den weder opbouw» van het land, onder leiding van den goeden chef Generaal De Gaulle, dat ook dit land krachtig zal meehelpen om den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand tot een goed einde te brengen en die vijand geheel verslagen is, en om dan mede te helpen aan het nemen van maat regelen om te voorkomen dat zich dan nog zou kunnen herhalen hetgeen nu twee maal tijdens het leven van spreker ge beurd is. Gisteren is door Himmler een procla matie voorgelezen ter herdenking van den putsch op November, een proclamatie die door Hitier heet te zijn opgesteld. Als reden hiervan werd opgegeven, dat Hitier het te druk had met het nemen van maatregelen voor het winnen van den oorlog, om ditmaal zelf een toespraak te houden. In de proclamatie wordt niets gezegd. Zij bevat verwijten aan de bond- genooten die van Duitschland zijn af gevallen en scheldwoorden aan het adres van de Democraten en voornamelijk aan de Bolsjewisten en de Joden. Na 20 Juni, den dag van den aanslag, heeft Hitier zelf zich niet meer laten hooren. Zaterdag zijn door Geallieerde vlieg tuigen weer twee aanvallen uitgevoerd op de olie-installaties te Harburg en Dortmund en andere plaatsen in West- Duitschland, terwijl mijnen werden gelegd in vijandelijke wateren. Amerikaansche bommenwerpers hebben voorts aanvallen gericht op Salzburg, Wien en Rosenheim bij Munchen. Generaal Nimitz deelt omtrent den strijd op en bij het eiland Leyte mee, dat de Amerikanen weer een Japansch convooi, dat versterkingen op het eiland poogde te brengen, bestaande uit vracht schepen en torpedobootjagers, geheel hebben vernietigd. Dinsdag 14 November De Britsche luchtmacht heeft thans het laatste Duitsche Slagschip, de Tirpitz, liggende in de Tromsofjord met Lancasters met bommen van 6000 kg aangevallen en tot zinken gebracht. De Amerikaansche afdeelingen in Noord oost Frankrijk hebben forten rondom Metz veroverd. De heer Churchill heeft gisteren, ver gezeld door Generaal De Gaulle, een bezoek gebracht aan het Fransche leger in de Bourgondische Poort, De twee Russische legers die naar Boedapest oprukken zijn elkaar tot op 30 K.M. genaderd. De Yoegoeslaven hebben Cettinje, de hoofdstad van Montenegro veroverd en vechten thans in Skoppelje. De troepen van Generaal Patton, die in Oost-Frankrijk opereeren, hebben thans van de forten die Metz beschermen, veroverd. De Duitschers hebben daarbij weinig tegenstand geboden. Er schijnen aanwijzingen te zijn, dat de Duitschers zich uit de omgeving van Metz terugtrekken, niet evenwel dat zij zich ook terugtrekken uit de stad zelf. De troepen die ten Zuidoosten van Metz opereeren zijn over een breed front K.M. gevorderd en hebben 12 plaatsen veroverd. Op een ander punt is het Britsche leger de Moezel overgestoken. Zij maken vorderingen bij Koningsmachen en-hebben Thionville veroverd. Omtrent het Nederlandsche front wordt gemeld, dat de actie zich bij beide par tijen beperkt tof patrouilleeren, vooral in het gebied ten Noorden van Den Bosch. De Rijn en de Maas zijn door regens gezwollen. Churchill heeft een telegram van ge- lukwensch gezonden aan Harris, den chef van de Britsche luchtvaart, naar aanleiding van het vernièlen van de Von Tirpitz.' De aanval vferd Zaterdag uitgevoerd door 29 zware Britsche bommenwerpers, met bommen van ton. vliegtuigen werden in reserve gehouden. vliegtuig is daar bij verloren gegaan. "Aangezien echter uit Stockholm is melding gemaakt van een Britsch vliegtuig dat op Zweedsch gebied is geland, verondersteld men, dat de be- manning zich heeft weten te redden.-De Von Tirpitz was een schip van 45.000 ton. Het werd, liggende in de Tromso fjord, getroffen door een bom. op het voorschip, door een in het midden en door een -.op het achterschip. Het ligt thans met de kiel naar boven en de schrpefkoker zichtbaar. De piloot van het laatste vliegtuig deelde mede, dat de afweer zeer hevig was. Na den aanval werden ontplof fingen waargenomen en er ontstond een groote brand. Het schip maakte spoedig slagzij en kapseisde na korten tijd. De Duitschers beschikken nu nog slechts over enkele zware kruisers van 26.000 ton en vestzakslagschepen. Het einde van de Von Tirpitz is even oneervol als zijn gansche bestaan. Het is op zee nimmer uitgekomen in een ge vecht en heeft meestal gevaren van schuilplaats naar schuilplaats. Nu ligt het met de kiel naar boven in de Noorsche wateren. Een gevolg van het vernielen van dit laatste Duitsche slagschip is, dat nu door de Engelschen geen slagschepen meer in reserve behoeven te worden gehouden om eventueel tegen dat slagschip te ageeren, wanneer dit een of andere actie zou zijn begonnen, en dat de Britsche slagschepen nu ook naar'het Verre Oosten kunnen worden gezonden, voor versterking van de vloot in den Stillen Oceaan. Voorts wordt gemeld, dat door Brit sche vliegtuigen in de Noorsche wateren Duitsche toevoerschepen zij» tot zinken gebracht. In Hongarije hebben de Russen na de Verovering van Solnak hun operatieterrein aanzienlijk uitgebreid. De afdeeling die uit Noordoostelijke richting oprukt heeft Jasopath bereikt, en staat nu nog 30 K.M. van het andere leger. De Duitschers heb ben heftige pogingen gedaan om den opmarsch van de Russen te stuiten, doch naar Moskou meldt, de strijd in dat gebied voor de Duitschers slecht verloopen. Naar maarschalk Tito meldt, vechten de Yoegoslaven thans in Skoppolje in het dal van de Warde. Deze stad is een sleutelpositie van de Duitschers. Bij de verovering van Cettinje, in Monte negro, zijn vele Duitschers gesneuveld. .Tijdens het bezoek van Churchill aan Parijs, zijn tusschen hem en De Gaulle belangrijke besprekingen begonnen over de levering van wapens en uitrusting stukken voor het Fransche leger. Generaal De Gaulle zou daarop ten zeerste hebben aangedrongen, niet zoozeer om nog te kunnen deelnemen aan den strijd tegen Duitschland, doch om ondertusschen een goed bezettingsleger te kunnen vormen. De Belgische Minister van Buitenland sche Zaken Spaak, heeft zijn besprekingen te Londen beëindig met een persconfe rentie, waarin hij zich verklaarde voor een economische en, militairê>"overeen komst tusschen de West-Europeesche. Staten. Dit moet niet worden beschouwd als een blok, doch de belangen van deze landen passen in het kader van een alge- meenen wereldvrede. Spaak heeft te Londen ook besprekingen gevoerd over de herbewapening van België. Hij zal waarschijnlijk ook een bezoek brengen aan Parijs. Dfe Belgische Minister van Oorlog heeft de leden van de Belgische ondergrondsceh beweging bevolen, voor a.s. Zaterdag hun wapens in te leveren. Het Persagentschap Trans Ocean deelt mede, dat het feit, dat de proclamatie van Hitier niet door hem zelf is voor gelezen, niet bewijst dat deze ziek is, en dat hij integendeel de beste gezondheid geniet. De Duitsche radio deelde mede, dat Hitier het te''druk heeft gehad om de proclamatie zelf voor te lezen en het 'daarom aan Himmler heeft opgedragen. Of Hitier dan wèl tijd heeft gehad om zelf die uitvoerige'proclamatie op te stellen, wordt er niet bij vermeld. Gedurende de maand October zijn In Engeland 172 personen gedood en 416 gewond, door aanvallen met Duitsche bommen. Die aanvallen in het wilde weg zijn voor Duitschland doelloos. Zij kunnen alleen aanleiding zijn, dat de luchtaan vallen op Duitschland zelf met nog meer kracht zullen worden uitgevoerd, terwijl zij ongetwijfeld ook aanleiding zullen zijn voor het stellen van zwaardere voor waarden voor het sluiten van een wapen stilstand. Naar gemeld wordt, zijn er in de laat ste dagen vliegende bommen neergekomen op plaatsen in Frankrijk, België en Neder land. In België zou reeds een verdedigings gordel tegen die projectielen zijn opgesteld. Dinsdagmiddag, 14 November. „De Engelsche ochtendbladen publiceer den van morgen foto's van het tot zinken brengen van de Von Tirpitz, het eenige slagschip dat Duitschland nog bezat' sinds het zusterschip, de „Bismarck" in den strijd was ondergegaan. Otntrent het zinken van de Von Tirpitz wordt nog gezegd, dat de kiel thans over een lengte van 200 boven water uit steekt. Het scheepsgeschut ontwikkelde bij den aanval een hevig afweervuur, dat echter na de eerste treffer zweeg. Er werden een aantal ontploffingen op het schip waargenomen, waaronder een zeer hevige en toen verdween het schip spoedig in de diepte. Voor het tot zinken brengen van de Von Tirpitz zijn bommen van 6000 kg van een nieuw type gebruikt. Deze zijn ont worpen door denzelfden uitvinder die de bommen voor het vernielen van den grooten stuwdam had ontworpen. Het Amerikaansche leger heeft nu in Oost-Frankrijk forten genomen, die Metz beschermen aan de Zuidzijde. Deze bestaan voornamelijk uit ondergrondsche stellingen. De Amerikanen zijn hier over een front van 60 K.M., K.M. gevorderd. Er zijn door het eerste Amerikaansche leger daar 5000 Duitschers gevangen genomen. Deze bestonden voor een deel uit élitet-roepen, voor een ander deel uit manschappen, die voor een ander leger zouden zijn afgekeurd. Er waren mannen bij die nauwelijks van vroegere verwon dingen waren genezen en nu toch naar het front waren gestuurd. De Prinses Irene Brigade. is bij de bevrijding van Brabant het eerst doorgedrongen in Oorschot. Ook bij gevechten bezuiden Tilburg heeft die brigade een belangrijke rol gespeèld, doch daar ook ernstige verliezen geleden. De artillerie dier brigade heeft krachtigen steun verleend aan de Polen bij hun over tocht over de Mark en het daar vestigen van een bruggenhoofd. Van het front in Nederland valt in de laatste dagen niets nieuws te melden, dan dat de actie van beide partijen zich be paalt tot patrouilleeren. Ondertusschen melden de Duitschers, die wel begrijpen dat er iets te wachten staat, maar steeds over groote troepen- versterkingen Naar die berichten zeggen, trekken voortdurend groote kolonnes in de richting van het front. Een waarschuwing. Door Radio-Oranje werd weer een waarschuwing uitgezonden voor bezet gebied. Het blijkt, dat er gegronde vrees bestaat, dat de Duitsche politieorganen weer groote drijfjachten zal organiseeren in Den Haag en te Leiden. Te Rotter dam heeft reeds zoo'n drijfjacht plaats gehad en zijn 10.000 personen meege nomen en per spoor en per Rijnaak weg gevoerd. Men zij dus op zijn hoede Zonsopkomst Zonsondergang Zonsopkomst Zonsondergang Zonsopkomst Zonsondergang 15 Nov. 15 Nov. 16 Nov. 16 Nov. 16 46 17 Nov. 03 17 Nov. 16 45 00 16 47 01 15 November: Nieuwe Maan. Verduisteren van een kwartier vóór Zonsondergang tot een kwartier na Zons opkomst.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 2