VOOR TERNEUZEN DINSDAG 14 NOVEMBER 1944 No. 14 PUBLICATIES* MILITAIR GEZAG. MILITAIR GEZAG» PROCLAMATIE. Marine Vrouwen-Af deeling. Roode Kruis. Distributiekring TERNEUZEN Uitreiking Petroleumkaarten voor verlichting te Terneuzen, Hoek en Sluiskil. Dc gezagskwestie en de voedselvoorziening De krijgsverrichtingen* HET GEMEENTEBLA De Militaire Commissaris in Provin cie Zeeland maakt bekend, dat door hem de volgende personen en commissie zijn aangewezen, teneinde hem van advies te dienen in verschillende, zijn Commissa riaat betreffende aangelegenheden. De samenstelling van enkele andere commis- sie's zab nog nader worden bekend ge maakt. Militair Commissariaat in de Provincie Zeeland. Burgerleden van de Staf Koch, St. Jansteen, Algemeen Adviseur en Algemeen Secretaris. Mr. de Rechter, Hulst, Juri disch Adviseur. van Hootegem, Westdorpe, Adviseur voor Binnenlandsch Bestuur. Philipse, Zaamslag, Hoofd Algemeene Inlichtingsdienst. Drs Bannier. Terneuzen, Hoofd oorlichtingsdienst. Walle, Hulst, Hoofd Voedselvoorziening. Dr. van Loy, Sas van Gent, Adviseur Volksgezondheid. Dees, Zaamslag, Adviseur Dier geneeskundige Dienst. Commissies. Commissie voor Zuivering(Sectie II Mr. Tichelman, erneuzen, alg. hoofd. Ds. van Oeveren, Axel, van Hootegem, Westdorpe. Philipse, Zaamslag. van den Dool, Hulst. Weijns, Axel. Mr. Groenewegen, Oostburg. Dr. Brouwer, IJzendijke. Ramondt, Schoondijke. Bakker, Sluis. De eerste zes leden vormen een sub commissie voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen (hoofd Mr. Tichelman) en de laatste vier leden een subcommissie voor Westelijk Zeeuwsch-V.laanderen (hoofd Mr. Groenewegen). Commissie voor Interneering (Sectie II Mr. Tichelman, Terneuzen. alg. hoofd. Olijslager, Terneuzen. Voogd, Overslag. Mr. Groenewegen, Oostburg. Bakker, Sluis. Vroklage, Biervliet. De eerste drie leden vormen een sub commissie voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren (hoofd Mr. Tichelman), de laatste drie een subcommissie voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen (hoofd Mr. Groenewegen). Commissie voor Pers en Bioscoop (Sectie XI.) Ds. van Oeveren, Axel, hoofd. Drs. Bannier, Terneuzen. Verlinde, Terneuzen. Philipse, Zaamslag. van Hootegem, Westdorpe. Commissie voor Landbouw en Veeteelt (Sectie VI Weijns, Axel, hoofd. Langenhorst, Hulst. Koster—Scheele, Zaamslag. de Putter, Axel. Cammaert, Schoondijke. de Hullu—Becu, Groede. Ramondt, Schoondijke. van Dijk, Oostburg. de Bruijne—Poisonnier, Cadzand. Halma, p.a. Hulst, Secretaris. Commissie voor Handel en Industrie (Sectie VI Baron Collot d'Escury, Hon- tenisse, hoofd. van Acker, Sint Jansteen. van Dorsselaar, Hulst. Zaman, Sint Jansteen. Ir. de Bel, Sas van Gent. Hendrikse, Terneuzen. Dumoleyn, Hontenisse, Secretaris. Commissie voor Financiën (Sectie Zonnevijlle, Terneuzen, hoofd. van Waesberghe, Hulst. de Vries, Terneuzen. Loof, Terneuzen. Bartz, Sint Jansteen. Langenhorst, Hulst. Jansen, Oostburg. Commissie voor Vervoer (Sectie VII) Ir. Denie, Axel, hoofd. Blommaert, Sint-Jansteen. Weijnen, Terneuzen. Rijnberg, Terneuzen. Dieleman, Terneuzen. Sonneveld, Axel. Bliek, Axel. Commissie voor Vaste Brandstoffen (Sectie VI Mr. van Rooy, Honte nisse. hoofd. van de Walle, Hulst. Rijnberg, Terneuzen. Baron Collot d'Escury, Hon tenisse. Weijnen, Terneuzen. Ir. Lindenbergh, Terneuzen. Monschen, Hulst. Commissie voor Aardolieproducten (Sectie VI Leunis, Terneuzen, hoofd. Zuiderveld, p.a. Terneuzen. Walle, Hulst. Rijnberg, Terneuzen. Baron Collot d'Escury, Hon tenisse. Weijnen, Terneuzen. Commissie van -Advies voor Arbeidsbureau's(Sectie Verschaffel, Sas van Gent, hoofd. Martinet, St. Jansteen. Brederode, Terneuzen. Blommaert, Hulst. Dieleman, Terneuzen. Th. Spiegel, Sas van Gent. De Militaire Commissaris voor de Pro vincie Zeeland heeft bij beschikkingen de navolgende persoon in zijn functie ge schorst VAN VOLLENHOVEN, notaris te Terneuzen, zulks ex art. van het 'Zuiveringsbesluit. Bij de beschikking tot schorsing is over wogen, dat van hem, op grond van zijn houding tijdens de vijandelijke bezetting, niet de getrouwe medewerking aan het herstel van het vaderland kan worden verwacht. ordonnance te voet of per fiets), Tech nische dienst (pas later op te richten), Speciale dienst (leeraressen talen, leidsters ontspanning en ontwikkeling, enz.), Alge meene dienst (interne leiding) en Genees kundige dienst (Vrouwelijke artsen, gedjpl. verpleegster, leerling verpleegsters). Vrijwilligers verbinden zich tot zes maanden na het einde van den oorlog. Zij kunnen zich opgeven voor dienst in en buiten het Rijk in Europa. De Marine Vrouwen-Afdeeling maakt deel uit van de Koninklijke Marine Reserve. De leden zijn militair in den zin der Wet. Uniform, rangen, bezoldiging enz. worden geregeld op overeenkomstige wijze als bij de Marine. Marva's zullen afzonderlijk worden ge huisvest en in het algemeen niet op zee gaande schepen dienst doen, behalve op Hospitaalschepen. Nadere bijzonderheden zullen binnen kort worden bekend gemaakt. Voorloopig worden inlichtingen verstrekt door mej. de Zeeuw, Tholensstraat Terneuzen. Belangstellenden wordt aangeraden reeds thans de studie der Engelsche taal ter hand te nemen, zoo mogelijk door het in richten van plaatselijke cursussen. Ook hierover is, het wenschelijk om met Mej. De Zeeuw overleg te plegen. De Militaire Commissaris voor de Pro vincie Zeeland heeft bij schriftelijke be velen de navolgende personen bevolen de uitvoering van hun functie te staken; ex art. van het Zuiveringsbesluit Mr. VAN MEERWIJK, kantonrechter te Terneuzen, belast met de waarneming van het kanton Oostburg, wonende te Hertogenbosch TH. VERBIST, notaris ter standplaats Hulst. Door een aantal Oost-Zeeuwsch-Vlaam- sche meisjes is in de vorige week een verzoekschrift tot Hare Majesteit de Koningin gericht om als Vrijwilligers bij Harer Majesteits strijdkrachten te mogen dienen. In verband hiermee kan thans het volgende worden medegedeeld Nu de regeering mannelijke oorlogs vrijwilligers heeft opgeroepen zullen bin nenkort ook de vrouwen en meisjes in de gelegenheid worden gesteld vrijwillig in dienst van het Vaderland te treden. Naar Engelsch en Russisch voorbeeld zullen bij de onderscheiden deelen van lands strijd krachten vrouwen-afdeelingen worden in het leven geroepen voor het verrichten van hulpdiensten. Binnenkort zal te Terneuzen een wer vingsbureau worden geopend voor de Marine Vrouwen-Afdeeling. Vrijwilligers hiervoor moeten vrouwen en meisjes zijn tusschen 18 en 35 jaar,. Alleen personen van onkreukbaren levenswandel en karak tervastheid zullen worden toegelaten, nadat een onderzoek naar '-haar geschiktheid en haar gezondheid is ingesteld. Tot de vele takken van dienst waarbij de leden der Mar. V.A. (de zgn. Marva's) kunnen worden ingedeeld behooren Huishoudelijke dienst (keuken- en huis personeel, naaister, borduurster enz.), "^Administratieve dienst (bureauwerk, be- talingsdienst, censuur, postklerk), Ver bindingsdienst (telefoniste, codeuse, enz.). Transportdienst (besturen motorvoertuigen, Zeeuwen Het zoo vurig en langverbeide uur der bevrijding heeft geslagen. Ons dierbaar gewest is aan de snel afnemende macht van den wreeden overweldiger ontrukt en zal kunnen herademen van de harde slagen, die het, vooral ook in de laatste weken, voor het herwinnen van recht en vrijheid heeft moeten verduren. Die vrijheid werd heroverd, voorname lijk dank zij de inspanning van onze bond- genooten, daarin bijgestaan door onze eigen Nederlandsche strijdkrachten, en door de offers door hen gebracht. Wij begroeten hen, onze bevrijders, met groote dankbaar heid en oprechte vreugde Daarnaast vergeten wij niet de vele dappere landgenooten, waaronder ook de mannen van onze Nederlandsche Binnen- landsche strijdkrachten, die goed en bloed offerden voor de instandhouding der hoogste menschelijke waarden. Het is met diepen weemoed maar ook met grooten eerbied, dat wij herdenken alle trouwe strijders die het hoogste offer brachten. Wij zullen hen niet vergeten Laaf ons toonen dat hun groot offer niet voor niets is gebracht, door een drachtig en in een geest van frissche ver nieuwing samen te werken aan de zware taak die ons nog wachtde ontworste ling van onze schoone Provincie aan de golven, die onze landouwen nu daadwerke lijk hebben overstroomd, de volledige bevrijding van ons Koninkrijk en den wederopbouw van alles waaraan zoowel naar den vorm als naar den geest zoo zware schade werd toegebracht. Als waarnemend Commissaris der Koningin, met welk ambt ik tijdelijk door den Minister van Binnenlandsche Zaken ben belast, roep ik allen daartoe op. Moge God ons allen daartoe de kracht en de wijsheid schenken. Leve de Koningin Leve het Koninkrijk DE CASEMBROOT. Middelburg, November 1944. De Burgemeester van Terneuzen brengt het volgende ter algemeene kennis Het dragen van Roode Kruis armbanden is zonder in het bezit te zijn van een legitimatiebewijs verboden. Terneuzen, 13 November 1944. De Burgemeester, VERLINDE, wnd. De uitreiking van Petroleumkaarten voor verlichting aan hen die hiervoor reeds een aanvraagformulier hebben in gediend zal plaats hebben als volgt: te Terneuzen op Donderdag 16 November te Hoek „16 te Sluiskil Vrijdag 17 Uitreiking zal geschieden op vertoon van oude distributiestamkaart. in het bevrijde Nederlandsche gebied. Naar aanleiding van daaromtrent ter kennis gekomen vragen, is, blijkens uit zendingen van Radio-Oranje, aan de Nederlandsche Regeering gebleken, dat er vragen zijn gerezen over de uitoefening van Het Gezag in het bevrijde gebied van Nederland, Zij deelt daarom mede, dat, voor zoover dat bevrijde deel nog „opmarschgebied" is, het Gezag door haar is overgedragen aan den Opperbevelhebber van het Geallieerde leger. Deze heeft zelfs de bevoegdheid, zoo hem dit noodig blijkt, in te grijpen in het burgerlijk bestuur. Het burgerlijk bestuur zal worden uitge voerd in overleg met en door de civiele bestuursinstellingen. Het Nederlandsche Militair Gezag zal, in dezen overgangstijd, optreden als be middelaar tusschen het Geallieerde Opper bevel en het Burgerlijk Bestuur. In dien overgangstijd en in hetopmarsGh- gebied, berust de zorg voor de voeding van de bevolking bij den Opperbevel hebber van het Geallieerde leger, die daarin zal voorzien, voor zoover de vor dering van de oorlogvoering dit mogelijk maakt. Het is der Regeering bekend, dat in vele plaatsen gebrek wordt geleden en dat dit nog in toenemende mate het geval zal worden. Zij vertrouwt echter, dat de bevolking nog eenigen tijd zal blijven vol harden en haar lot zal willen blijven dragen. Want het zal voor ieder duidelijk zijn, dat de aanvoeren vöor het leger moeten voorgaan. Dit is ook in ons aller belang, voor een spoediger algeheele vrijmaking van het land. Er zijn door de Regeering ten behoeve der voeding van de Nederlandsche bevol king in Engeland groote voorraden aan gekocht. Zij beschikt thans echter niet over de noodige vervoermiddelen, aan gezien de Nederlandsche vervoermiddelen ter beschikking van de Geallieerde oor logvoering zijn gesteld. De Regeering heeft echter gedaan weten te krijgen, dat dagelijks K.L.M. Dacota- transportvliegtuigen voor een vervoer naar Nederland beschikbaar worden gesteld en dat daaraan door de Geallieerde oorlog voering ook nog vliegtuigen worden toegevoegd, zoodat dagelijks 20 ton levens middelen voor de bevolking in het be vrijde deel van Nederland kunnen worden aangevoerd. Met dat vervoer is sinds het laatst van de vorige week een aanvang gemaakt. Er zijn ook 25 ton vet voor de bevolking beschikbaar gesteld, terwijl vóór November nog een zelfde hoeveel heid zou worden aangevoerd. Voorts werd nog meegedeeld, dat de Regeering reeds gereed heeft gestaan, om naar Nederland over te steken, hetgeen door omstandigheden nog is vertraagd. Evenwel zal thans reeds een der Ministers over steken naar het vaste land, om de regeling van het beheer der Nederlandsche staatsgemeenschap voor te bereiden. Zoo dra de tijd daarvoor rijp is, zullen de overige leden der Regeering hem volgen, en den zetel der Regrering van Londen naar Nederland verplaatsen. Zaterdagmorgen, 11 November. In Nederland is aan het geheele front een gevechtspauze ingetreden. In Oost-Frankrijk maakt het 3e Ameri- kaansche leger thans goede vorderingen. Zij staan op een punt tot op K.M. van de Duitsche grens. Een afdeeling is bezig om Metz heen te trekken. Die stad wordt met omsingeling bedreigd. Er zijn weer troepen den Moezel overgestoken en Chateau-Chalin is bevrijd. Donderdag zijn op Londen en in het Zuiden van Engeland weer vliegende bommen neergekomen. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers. Zooals reeds gemeld, heeft Churchill in

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 1