In. hn Dc nota van de Ncdcrlandschc Rcgccring betreffende afstand van Pruisisch gebied» Dc verkiezing in de Vereenigde Staten. rs ie ht lik, lit, >te pn, te ns i/elt den vrede in Europa tegemoetzien. Het ligt voor de hand, dat er na. de landingen en de eerste overwinningen in Europa een pauze moest intreden, voor het aanvoeren van legers en voorraden. De Geallieerde legers staan nu aan de grenzen van Duitschland. Er zal echter nog een uiterste krachtsinspanning van allen noodig zijn, om het zich met de kracht der wanhoop verwerende Duitsch land te verslaan. In de commentaren wordt er gewezen, dat Churchill blijkbaar met genoegen deze zich daartoe bijzonder leenende gelegen heid om zich uit te spreken, heeft aan gegrepen. In dit opzicht is tegenover den spreken den Britschen Minister Churchill het contrast van den thffhs zwijgenden Hitier alles zeggend. Vrijdagmiddag 10 November. Door het oprukken van de Amerikanen wordt Metz met omsingeling bedreigd. De Duitschers bieden daar heftigen eu wanhopigen tegenstand aangezien door den val van Metz de weg naar het Saar- gebied open zou komen te liggen. Churchill heeft gisteren de V2 aanval len besproken. Hij zeide, dat de Duit schers in de laatste dagen raketbommen op Engeland afvuren. Deze zijn op ver uiteengelegen plaatsen neergekomen. Er zijn slachtoffers gevallen en schade toe gebracht, doch de verliezen en schade zijn niet groot. Volgens den Duitschen berichtendienst worden er geen duikbooten meer aangebouwd. Als motief daarvoor wordt opgegeven, dat de werkkrachten, die anders, duikbooten bouwden, nu zullen worden aangewend voor het vervaardigen van materiaal voor de verdediging van Duitschland zelf. Uit Moskou wordt bekend gemaakt, dat het Russische leger thans aanstalten maakt voor een aanval op Duitschland aan het front van af de IJszee tot de Donau. Dit zijn, daar gezegd wordt, de maat regelen die door Stalin in zijn toespraak zijn aangekondigd, voor het toebrengen van den vernietigden slag aan Duitschland. De „Prawda" schrijft„de paarden van onze Kozakken zullen het water van den Rijn drinken". Volgens de Japansche radio-uitzending was het Japansche volk verrast en be- leedigd door de rede van Stalin, waarin hij het Japansche volk een agressieve Staat en veroveringsgezind volk noemde. Een Amerikaansch bevelvoerder heeft zich uitgelaten, dat de Amerikanen thans stap voor stap nader bij Japan en Tokio komen. De tijd nadert, dat ook Japan evenals Duitschland zal worden onderwor pen aan een vernietigend bombardement, dat het leven doodt en de industrie ver lamt. De aanbouw van jagers gaat thans in Japan steeds door. De industrie behoort daarom te worden getroffen. In de middaguitzending van Radio- Oranje wordt omtrent den inhoud van het telegram van President Roosevelt aan de Koningin gezegd, dat hij daarin aankondigde„dat de Geallieer den binnen afzienbaren tijd geheel Nederland zullen be vrijde En zijn protest geldt: „de door de Duitschers in 'ons land toegebrachte doel bewuste en schandelijke verwoestingen". Aan het bericht omtrent de stopzetting van den bouw van U-booten in Duitsch land, wordt nader toegevoegd, dat men zichdaar meer zal toeleggen op den bouw van tanks en artillerie voor de verdediging. Ondanks het ongunstig weer zijn gisteren door de tactische Britsche luchtmacht boven ons land in het bezette deel bom bardementen uitgevoerd. Daarbij werden de spoorwegen op 48 punten beschadigd en een aantal locomotieven en waggons vernield. Op Walcheren bevinden zich nog groepjes Duitschers te Gapinge en te St. Laurens. Deze zitten daar blijkbaar niet zoozeer om nog verzet te bieden, dan wel omdat ze daar niet weg kunnen. „Deze zitten zeide de omroeper evenals geheel Duitschland, letterlijk in het moeras". Met betrekking tot de zeide Churchill nog dat de schaMe en het aantal slacht offers niet groot zijn. Er waren nog geen medeaeelingen over gedaan, om den vijand geen aanwijzingen te verschaffen. Het projectiel dringt dieper in den grond dan de alvorens te ontploffen. De spreiding van de raketten is iets ruimer. Dit projectiel wordt gelanceerd op zeer groote hoogte. Er kan geen luchtgevaar tegen worden gegeven. Enkele werden afgeschoten van Walcheren. Andere plaatsen van waar deze projec tielen worden gelanceerd, zullen van liever lede in handen der Geallieerde legers vallen. Er is geen aanleiding om het gevaar te overdrijven. Een ontzettende misdaad te Heusden. Radio-Oranje herhaalde ook weer de waarschuwing tegen het bedrijven van oorlogsmisdaden. Er zijn weer nieuwe personen op de lijst geplaatst. De Duitschers hebben zich jl. Zondag te Heusden weer aan een zeer gruwelijke misdaad schuldig gemaakt tegen de be volking van Heusden. Zij hebben daar, alvörens Heusden te ontruimen, het stad huis opgeblazen. Zij hadden daar een dynamietlading ondergebracht en lieten die ontploffen, ofschoon zij wisten dat daaronder 180 personen een toevlucht hadden gezocht, van welke er door die menschonteerende daad 120 zijn gedood. En dit was nog niet genoeg, want toen de burgerij na de ontploffing, die des avonds half zes plaats-vond, begon met het reddingswerk, werden zij door de Duitschers met een machinegeweer beschoten. De redders hebben zich daardoqr echter niet laten weerhouden om met hun werk voort te gaan om nog te redden wat gered kon worden. Er zijn nog slechts 44 slacht offers van onder de ruïne gehaald kunnen worden. Ook de beide St. Cathrijne-kerken (de R.K. en de Protestantsche) hebben de Duitschers, vóór hun aftocht, opgeblazen. De bedrijvers van deze uiterst laffe mis daad zullen worden opgespoord en hun straf niet misloopen, noch zij die deze beraamden en zij die er het bevel toe gaven, als zij die de misdaad hebben uit gevoerd. Een oproep tot eenheid. Door „Vrij Nederland" wordt een door 40 vooraanstaande Nederlanders van ver schillende godsdienstige gezindheid en politieke partijen een oproep tot de in woners van het bevrijde deel van Neder land gericht, om de eenheid onder ons volk te bewaren en gezamenlijk te werken aan den opbouw. Aanleiding tot die oproeping schijnt o.m. het feit, dat ergens reeds werd over gegaan tot het oprichten eener ij Qranjevereeniging. De oproeping spreekt zich uit, dat onder de huidige omstandigheden moet worden gezocht naar hetgeen vereenigt en vooralsnog niet naar wat verdeelt. Er wordt gewaar schuwd tot invoering van den voor den oorlog bestaande tegenstellingen. Er zullen groote maatschappelijke en economische problemen moeten worden opgelost waarvoor aller medewerking dringend noodig is. De waarnemende Engelsche Minister van Buitenlandsche zaken, Attlee heeft gister in het Lagerhuis officieel mede- deeling gedaan van de ontvangst der nota van de Nederlandsche Re^eering, waarin deze, met het oog op de uitgebreide ver woestingen die de Duitschers in Nederland hebben aangebracht, zich het recht voor behoud daarvoor vergoeding te eischen in den vorm van afstand van aangrenzend, daarvoor het meestln aanmerking komend grondgebied van Pruisen, dat tijdelijk of blijvend geheel in de economische sfeer van Nederland zal behooren te worden ge bracht. De Minister verklaarde, dat de Engel sche Regeering dezen eisch zeer te recht vaardigen acht en indien de Nederlandsche Regeering te eeniger tijd deze eisch tot schadeloosstelling definitief zou meenen te moeten stellen, zij 'daarvoor kon rekenen op den krachtigen steun van de Engelsche Regeering. Deze verklaring werd in het Lagerhuis onder teekenen van instemming ontvangen. Bij de laatste telling van de uitgebrachte stemmen voor de Presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten, waren op Roosevelt millioen stemmen meer uitgebracht dan op zijn tegencandidaat. In de Staten waar te voren de uitslag twijfelachtig was, schijnen de stemmen der arbeiders de meerderheid aan Roosevelt te hebben gegeven. Hij had de meerder heid in 35 van de 48 Staten. In het Lagerhuis zullen de Democraten beschikken over 194 van de 239 zetels, zoodat zij daar een krachtige meerderheid krijgen. Ook in den Senaat zullen de Democraten de meerderheid verwerven. De Times schrijft, dat het Amerikaan- sche volk onomstootelijk heeft getoond zijn vertrouwen te stellen in de leiding van Roosevelt, en dat hij thans in de gelegenheid is, zijn streven om met mede werking van de Vereenigde Staten een internationale organisatie in te stellen voor het handhaven van een duurzamen vrede, nadat thans de oorlog op de nationaal- socialistische en fascistische oorlogszuchtige staten zal zijn gewonnen, te bereiken. In den Staat New-York, die 45 kies mannen afvaardigt, waren op Roosevelt 350.000 stemmen meer uitgebracht dan op zijn tegencandidaat Douy. Een factor van beteekenis is ook wel geweest, dat de Republikeinen tegenover Roosevelt geen candidaat konden stellen die deze in kennis kon evenaren voor het voortzetten van den oorlog en het leiden van het Amerikaansche volk onder de huidige omstandigheden. Er is nu een ■duidelijke opdracht gegeven aan Roosevelt om voor de Vereenigde Staten als groote mogendheid te aanvaarden voor het voort zetten van den oorlog en het daarna handhaven van den vrede. In verband daarmede was van beteekenis de niet- herkiezing van verschillende vooraan staande isolationisten. Roosevelt werd voor het eerst tot Presi dent gekozen in het jaar 1932. Hij was toen 50 jaar. Hij had steeds groote belangstelling voor de algemeene zaken en zag dat het in de Vereenigde Staten in economisch opzicht den verkeerden weg uitging. Roosevelt werd indertijd ziek nadat hij gezwommen had. De geneesheer en con stateerden bij hem kinderverlamming. Met de hem eigen energie heeft hij zich tegen die ziekte verzet en zich ingespannen het lichaam zooveel mogelijk weer opnieuw te laten functioneeren. Ondanks dit lijden was zijn belang stelling voor de openbare zaken niet ver flauwd, en werd hij in 1932, onder voor de Vereenigde Staten economisch zeer moeilijke omstandigheden, gekozen. Het zal ongetwijfeld in alle Geallieerde landen worden toegejuicht, dat de Ameri kanen aan den tegenwoordigen P.resident hun vertrouwen zijn blijven schenken, op dat deze de in verband met den oorlog op zich genomen taak zal kunnen blijven voortzetten, en, naar wij hopen, tot een spoedig goed einde zal kunnen helpen brengen.

het Gemeenteblad voor Terneuzen | 1944 | | pagina 5